Jump to content



Συμβουλες overclocking για αρχαριους??


ptolemeos

Recommended Posts

Λοιπον εψαξα το θεμα κ ειδα οτι μπορει να εξαληφθει το vdroop στην Ρ5Κ βαζοντας enable την επιλογη Cpu Voltage Damper.Το εκανα λοιπον κ ενω σε διαφορα φορουμ ολοι ελεγαν οτι ειχαν διαφορες, σε μενα δεν ειχε κανενα απολυτως αποτελεσμα......Του δινω 1,3125 για να μου δωσει 1,24 σε 100% stress.Δηλαδη ελεος.Ειναι πολυ μεγαλη διαφορα.

Dellman thanks για το λινκ αλλα το ειχα κοιταξει ηδη.Απο εκει βρηκα κ αυτο που γραφω σε προηγουμενο post για το CPU Voltage Damper.Το θεμα ειναι οτι δε δουλευει σε μενα....Αφου δεν ισχυει αυτο για το Ρ35 τοτε γιατι εμενα μου τις βλεπει ως 5-5-5-15 στο default?Αυτες εχω που ειναι 4-4-4-12 οπως λεει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Λοιπον συμβαινει το εξης παραδοξο.Εχω τον E6750 στα 3,2GHz.O ptolemeos εχει τον Ε8400 στο default (3GHz).Παρολο που ο δικος μου ειναι πιο ψηλα εξακολουθει να ειναι πιο αργος συμφωνα με το SuperPi κ το Wprime...Γιατι γινεται αυτο?Οκ εχει 6Mb cache (αντι για 4 που εχει ο δικος μου).Αλλα ειναι αυτος λογος για να με περναι τοσο πολυ?Βγαζει το 1Μ σε 15,8 κ εγω το βγαζω σε 16,5.Ειναι λογικη τοση διαφορα???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον συμβαινει το εξης παραδοξο.Εχω τον E6750 στα 3,2GHz.O ptolemeos εχει τον Ε8400 στο default (3GHz).Παρολο που ο δικος μου ειναι πιο ψηλα εξακολουθει να ειναι πιο αργος συμφωνα με το SuperPi κ το Wprime...Γιατι γινεται αυτο?Οκ εχει 6Mb cache (αντι για 4 που εχει ο δικος μου).Αλλα ειναι αυτος λογος για να με περναι τοσο πολυ?Βγαζει το 1Μ σε 15,8 κ εγω το βγαζω σε 16,5.Ειναι λογικη τοση διαφορα???

1)Μιλάς για bench στα οποία οι διαφορές παίζονται στα msec

2)Οι διαφορές σε αυτά τα bench δέν καθορίζονται μόνο από την ταχύτητα της cpu ... αλλά και από την ταχύτητα των υποσυστημάτων:

Μνημών

Δίσκων

Chipset

Λογισμικού

3)Υπάρχει διαφορά τεχνολογίας μεταξύ του Conroe και του Wolfdale ... ή οποία δέν περιορίζεται μόνο στον όγκο κατασκευής του πυρήνα.

4)Οσον αφορά συγκεκριμένα το superpi 1M ... τρέχει ολόκληρο στην cache (6ΜΒ) του Wolfdale γι αυτό (κατά κύριο λόγο αλλά όχι αποκλειστικά) είναι ταχύτερα τα νέα core σε σχέση με τους Conroe

5)Μήν κάνεις την ίδια ερώτηση σε 2 διαφορετικά thread :033:

Για δοκιμάστε και ένα pifast

Link to comment
Share on other sites

Σορυ για την διπλη ερωτηση.Ψαχνωντας ομως ειδα κ εκεινο το θεματακι κ μου φανηκε οτι ταιριαζε περισσοτερο.Το ποστ στο αλλο θεμα ειναι καλυτερο.Τα λεω κ πιο αναλυτικα.Μνημες δισκο chipset εχουμε τα ιδια.Κ μαλιστα τις μνημες τις τρεχω κ σε 4-4-4-12 εναντι 5-5-5-15....Χωρις να χασω ΜΗz ομως γιατι ειναι cl4 ετσι κ αλλιως.Αν τις παω στα 5-5-5-15 ειμαι ακομα πιο αργος περιπου 0,2 sec.

Δηλαδη Τασο ειναι λογικο αυτο που γινεται?Ουσιαστικα μονο στο SuperPi μενω πισω.Σε ολα τ αλλα ειμαι μπροστα.Οριακα ομως...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.