Jump to content



Συμβουλες overclocking για αρχαριους??


ptolemeos

Recommended Posts

Παιδια μολις μπηκα στον κοσμο του overclocking.Ακουω συνεχεια απο πολλους οτι πειραματιζονται με τα volt -κ οχι μονο- για να υπερχρονισουν το μηχανημα τους.Υπαρχει καποιος τροπος να υπερχρονισω το pc μου χωρις να κινδυνευω απο ασταθειες του συστηματος??????Μεχρι τωρα εχω ανεβασει μονο το cpu fsb κ ολα τ αλλα τα εχω αφησει στο auto.:102: :021: Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply
Παιδια μολις μπηκα στον κοσμο του overclocking.Ακουω συνεχεια απο πολλους οτι πειραματιζονται με τα volt -κ οχι μονο- για να υπερχρονισουν το μηχανημα τους.Υπαρχει καποιος τροπος να υπερχρονισω το pc μου χωρις να κινδυνευω απο ασταθειες του συστηματος??????Μεχρι τωρα εχω ανεβασει μονο το cpu fsb κ ολα τ αλλα τα εχω αφησει στο auto.:102: :021: Ευχαριστω..

Καλή αρχή και welcome to the club... Είναι πολλά αυτά που πρέπει να μάθεις αλλά μην βιάζεσαι... προσπάθησε να έχεις καλή ψύξη κατ'αρχήν και κατα δεύτερον πήγαινε βήμα-βήμα και σιγά-σιγά αν δεν θέλεις να καταστρέψεις τον εξοπλισμό σου... Μόλις κρεμάσει το σύστημά σου θα έχεις υπερβεί κάποιο όριο οπότε κατεβαίνεις λίγο για να είσαι σταθερά... αλλιώς, αρχίζεις να ψάχνεσαι με διάφορα... τα οποία είναι πολλά... Αν έχεις συγκεκριμένες απορίες θα μπορέσουμε να σου δώσουμε συγκεκριμένες απαντήσεις... ως τότε πειραματίσου με το σύστημά σου και γύρνα με απορίες... θέλει υπομονή... Απο stock καταστάσεις να περιμένεις περίπου ένα 20% αύξηση γενικά... Αυτά απο μένα:)

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω light overclocking. Δηλαδη δε θελω μετα απο καθε υπερχρονισμο να τρεχω ολη τη μερα τεστ για να ελεγξω αν το συστημα μου ειναι σταθερο.Σε ποιες κατευθυνσεις με στελνεις? Επισης, εχω τις εξης αποριες: α) τι ειναι το fsb strap to northbridge στα bios κ β) -γι' αυτα που ειπα πιο πανω- τι να πειραζω κ τι να αφηνω στο auto στα bios??

Υ.Γ: Η ψυξη δεν ειναι κ τοσο μεγαλο προβλημα-ειναι καλη-. Ετσι κ αλλιως θελω light overclocking.

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω light overclocking. Δηλαδη δε θελω μετα απο καθε υπερχρονισμο να τρεχω ολη τη μερα τεστ για να ελεγξω αν το συστημα μου ειναι σταθερο.Σε ποιες κατευθυνσεις με στελνεις?

Τι σημαίνει για σένα light overclock? Για μένα σημαίνει ο E6400 να τρέχει στα 2.82G με stock ψύξη... δηλ περίπου +30% χωρίς καμία ιδιαίτερη προσπάθεια και χωρίς παραπάνω ρεύμα. Απλά ανέβασε το FSB σιγά-σιγά... Άν αντέχουν οι μνήμες σου ανέβασέ και αυτές ψηλότερα αν όχι κράτα τις στις στοκ ρυθμίσεις (unlinked αν υπάρχει στο bios για να τρέχουν ανεξάρτητα απο την συχνότητα της cpu) αλλά κοίτα να έχουν τα χαμηλότερα timings που λέει ο κατασκευαστής τους...

Επισης, εχω τις εξης αποριες: α) τι ειναι το fsb strap to northbridge στα bios??

Είδες; Ρωτάς συγκεκριμένα άρα απαντάω όσο δυνατόν απλούστερα...

Μάλλον έχεις asus mobo? Anyway, έχει να κάνει με τους χρονισμούς του northbridge. Όπως για τις μνήμες σου π.χ. απο 2-2-2@133 πάς σε 3-3-3@150 έτσι και το ΝΒ για να ανέβει ψηλότερα αυξάνεις τα latencies του. Αυτοί οι χρονισμοί του ΝΒ ονομάζονται straps. Για την περίπτωσή σου μάλλον αφησέ το στο auto.

β) -γι' αυτα που είπα πιο πανω- τι να πειραζω κ τι να αφηνω στο auto στα bios??

Δύσκολο να σου πώ γενικά εκτός κι αν έχεις mobo που έχω κι εγώ. Μπορώ π.χ. να σου πω ότι όπου έχει spread spectrum βάλε το disable. Αλλά ρώτα συγκεκριμένα. Επίσης google it! βρίσκεις σχεδόν τα πάντα εκεί... αν πάλι κάτι δεν καταλαβαίνεις εδώ είμαστε και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Πες τι συστημα εχεις, μη ντρεπεσαι...:033:

Αν θες light καταστασεις εγω θα προτεινα να δεις ποσο φτανει ο επεξεργαστης σου με stock voltage, δηλαδη ψαξε λιγο ποσο ειναι το ρευμα που δουλευει τωρα, βαλτο manually (μην το αφησεις auto γιατι πολυ πιθανο να το ανεβαζει κι αυτο ταυτοχρονα με τη συχνοτητα) και μετα ανεβαζε σιγα σιγα μονο fsb. Ολα τα υπολοιπα στο auto. Α, και βαλε τον μεγαλυτερο διαιρετη. Απλα κοιταξε το θεμα με τις μνημες.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω light overclocking.
Πες τι συστημα εχεις, μη ντρεπεσαι...:033:

Αν δεν μας πεις τα τεχνικα χαρακτηριστικα του συστηματος δεν μπορουμε να βοηθησουμε (μητρικη,επεξεργαστη,μνημες,καρτα γραφικων,τροφοδοτικο κ.λ.π.).

stealth

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπραβο για το πολυ χρησιμο θεματακι που ανοιξατε.Λοιπον εχω μια Asus P5K κ εναν Ε6750.Ram εχω geil 800Mhz cl4.To μονο που εχω κανει ειναι να παω το cpu fsb απο 333 στο 375.Τωρα δηλαδη ειναι στα 3 giga o cpu.Ολα τα αλλα τα εχω αφησει στο auto.Νομιζεται οτι χρειαζεται να τρεξω καποια τεστακια ή ειναι σιγουρα ενταξει το συστημα μου?Επισης θελω να ρωτησω γιατι ειναι καλυτερο ν αρχισει καποιος να πειραζει μονος του τα ρευματα αφου υπαρχει επιλογη auto?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.... Έπαθα ακριβως το ιδιο με τον lunatic. Ανέβασα το fsb από 333 σε 380 κ όλα φαίνονταν κάλα. Όσπου τον έκλεισα χθές το βράδυ κ σημερα το πρωι οταν άνοιγε κάτι πάθαινει. Δηλαδή, για 1 s περίπου ξεκινουσε κανονικά κ μετά έσβηνε μονος του για περίπου 1

Link to comment
Share on other sites

To μονο που εχω κανει ειναι να παω το cpu fsb απο 333 στο 375.Τωρα δηλαδη ειναι στα 3 giga o cpu.Ολα τα αλλα τα εχω αφησει στο auto.Νομιζεται οτι χρειαζεται να τρεξω καποια τεστακια ή ειναι σιγουρα ενταξει το συστημα μου?Επισης θελω να ρωτησω γιατι ειναι καλυτερο ν αρχισει καποιος να πειραζει μονος του τα ρευματα αφου υπαρχει επιλογη auto?

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να τρεξεις stability tests με τοσο λιγο overclock.

Mε τις ρυθμισεις στο auto θα παει μεχρι εκει που θελει η μητρικη ομως τα ορια και της μητρικης και του επεξεργαστη ειναι πολυ περα απο εκει,ασε που ποτε δεν ξερεις τι τιμες θα παρει απο μονη της:001:

stealth added 6 Minutes and 27 Seconds later...

Επισης τωρα με αυτο το μικρο o/c οταν τον ανοιγω ανοιγει για περιπου ενα δευτερολεπτο ξανακλεινει κ μετα ανοιγει παλι κανονικα.
Δηλαδή, για 1 s περίπου ξεκινουσε κανονικά κ μετά έσβηνε μονος του για περίπου 1

Ολες οι Asus το κανουν αυτο,νομιζω ειναι καποια προστασια της μητρικης.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.... Έπαθα κάτι παρόμοιο με τον lunatic. Ανέβασα το fsb από 333 σε 380 κ όλα φαίνονταν κάλα. Όσπου τον έκλεισα χθές το βράδυ κ σημερα το πρωι οταν τον άνοιξα κάτι έπαθε. Δηλαδή, για 1 s περίπου ξεκινουσε κανονικά κ μετά έσβηνε μονος του για περίπου 1 s πάλι κ μετά ξαναξεκινουσε μόνος του. Όταν ήμουν στα windows το σύστημα μού φαινόταν σταθερό - το έβαλα να τρεξει κ καποια βαριά προγραμματα για να δώ πως θα τα παέι- κ τώρα το εχω γυρίσει πάλι στα 333 κ δεν το κάνει. Όποιος μπορεί, ας βοηθήσει.....

Υ.Γ:Έχω cpu-intel E8400, gpu-nVidia 9600GT(δυστυχώς), ram geil GX22GB6400DC DDR2 PC2-6400 800MH cl5 ( έχω αυτ’ο ακριβως το μοντελο αλλα σε cl4) , τροφοδοτικό- tagan tg60- u33 600w, windows vista 64-bit, mb- asus p5k pro

ptolemeos added 1 Minutes and 41 Seconds later...

επίσης εχουν διαφορετικους χρονισμους οι mb k οι ram...... το γνωριζω αλλα το δε το ειχα ψαξει οταν εφτιαχνα το pc

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπραβο για το πολυ χρησιμο θεματακι που ανοιξατε.Λοιπον εχω μια Asus P5K κ εναν Ε6750.Ram εχω geil 800Mhz cl4.To μονο που εχω κανει ειναι να παω το cpu fsb απο 333 στο 375.Τωρα δηλαδη ειναι στα 3 giga o cpu.Ολα τα αλλα τα εχω αφησει στο auto.Νομιζεται οτι χρειαζεται να τρεξω καποια τεστακια ή ειναι σιγουρα ενταξει το συστημα μου??

αφου δεν έχεις προβλήματα τότε είσαι οκ.

Επισης θελω να ρωτησω γιατι ειναι καλυτερο ν αρχισει καποιος να πειραζει μονος του τα ρευματα αφου υπαρχει επιλογη auto?

Όταν θα ασχοληθείς σοβαρά με το overclocking τότε η απάντηση θα έρθει μόνη της... προς το παρόν άσε τα στο auto και θα είσαι οκ.:023:

varachio added 4 Minutes and 48 Seconds later...

Λοιπόν.... Έπαθα κάτι παρόμοιο με τον lunatic. Ανέβασα το fsb από 333 σε 380 κ όλα φαίνονταν κάλα. Όσπου τον έκλεισα χθές το βράδυ κ σημερα το πρωι οταν τον άνοιξα κάτι έπαθε. Δηλαδή, για 1 s περίπου ξεκινουσε κανονικά κ μετά έσβηνε μονος του για περίπου 1 s πάλι κ μετά ξαναξεκινουσε μόνος του. Όταν ήμουν στα windows το σύστημα μού φαινόταν σταθερό - το έβαλα να τρεξει κ καποια βαριά προγραμματα για να δώ πως θα τα παέι- κ τώρα το εχω γυρίσει πάλι στα 333 κ δεν το κάνει. Όποιος μπορεί, ας βοηθήσει.....

Υ.Γ:Έχω cpu-intel E8400, gpu-nVidia 9600GT(δυστυχώς), ram geil GX22GB6400DC DDR2 PC2-6400 800MH cl5 ( έχω αυτ’ο ακριβως το μοντελο αλλα σε cl4) , τροφοδοτικό- tagan tg60- u33 600w, windows vista 64-bit, mb- asus p5k pro

Λόγικά θα πρέπει να το κάνει την πρώτη φορά που ανέβασες το fsb, το κάνει συνέχεια; Πάντως βγαίνοντας απο το bios είναι συνηθισμένο να το κάνει. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα μ'αυτό πάντως... εκτός του ότι είναι λίγο σπαστικό:033:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το αλλαξα σε 333 παλι, δε το κανει πια. Αλλα πριν, το εκανε μονο οταν τον ξεκινουσα απο το κουμπι, οχι οταν εβγαινα απο τα bios, ουτε οταν εκανα restart..... Δηλαδη, ειναι φυσιολογικο κατα τη γνωμη σας να το κανει αυτο? απευθυνομαι σε ολους

Eπισης, θα ηθελα να μου προτεινετε τις κινησεις που μπορω να κανω κατα τη γνωμη σας στο μηχανημα μου τωρα που σας ειπα κ τι εχω. Δηλαδη, μεχρι ποσο περιπου fsb ειναι συνετο να το παω, τι να ρυθμισω στα bios κλπ.

Κ παλι σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια που μου δινετε!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το αλλαξα σε 333 παλι, δε το κανει πια. Αλλα πριν, το εκανε μονο οταν τον ξεκινουσα απο το κουμπι, οχι οταν εβγαινα απο τα bios, ουτε οταν εκανα restart..... Δηλαδη, ειναι φυσιολογικο κατα τη γνωμη σας να το κανει αυτο? απευθυνομαι σε ολους

Eπισης, θα ηθελα να μου προτεινετε τις κινησεις που μπορω να κανω κατα τη γνωμη σας στο μηχανημα μου τωρα που σας ειπα κ τι εχω. Δηλαδη, μεχρι ποσο περιπου fsb ειναι συνετο να το παω, τι να ρυθμισω στα bios κλπ.

Κ παλι σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια που μου δινετε!

Ναι ειναι φυσιολογικο αυτο και οχι μονο σε Asus σχεδον ολες οι μητρικες με Intel chipset το κανουν αυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συγγνωμη που επαναφερω το θεμα μετα απο τοσο καιρο, αλλα τωρα αρχισα να ασχολουμαι παλι σιγα σιγα...

Μπορώ π.χ. να σου πω ότι όπου έχει spread spectrum βάλε το disable.

Spread spectrum μου εχει σε 2 επιλογες. Σε pci κ σε cpu. Κ τα δυο να τα κανω disable? :105:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ποια ειναι η καλυτερη αναλογια DRAM:FSB Ratio ??Εγω τωρα ειμαι στο 1:1..

lunatic added 17 Minutes and 24 Seconds later...

Επισης το cpu multiplier ειναι στο 6 οταν δεν τρεχω καμια εφαρμογη κ ανεβαινει στο 8 μονο οταν ο επεξεργαστης δουλευει πανω απο το 40-50%.

lunatic added 7 Minutes and 37 Seconds later...

spread spectrum??????????

Γιατι να ειναι στο disable?Εψαξα στη wiki αλλα δεν πολυ καταλαβα τι ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Ο πολλαπλασιαστης κατεβαινει αυτοματα για να μειωση την καταναλωση οταν ο υπολογιστης ειναι σε idle. Τα Spread Sectrum λεει οτι σε βοηθαει να clockαρεις ευκολοτερα οταν ειναι Disabled.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.