Jump to content



Συμβουλες overclocking για αρχαριους??


ptolemeos

Recommended Posts

Τρεξε ενα stress μονο. Αν το ενα ανεβαζει τους πυρηνες στο 100%, τα δυο ποσο πρεπει να τους πανε, 200%? οσον αφορα το θεμα με το Vdroo, η Asus εχει μια επιλογη στο Bios που λεει Load Line Calibration. Βαλε αυτο enabled και ξαναδοκιμασε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Το ενα ειναι το C1E στο Cpu Configuration, αυτο ειναι που ριχνει το multi. Το αλλο ειναι στο Jumperfree και λεγεται Load Line Calibration. Εγω εχω την P5K3 Deluxe και το εχει. Δεν ξερω αν το εχει στην απλη την Ρ5Κ, αλλιως πας σε pencil vdroop mod.

Link to comment
Share on other sites

EliasKir thanks για τη βοηθεια σου.Λοιπον στο cpu configuration τα εχω ολα enabled εκτος απο το C1E support.Επισης μου ειχε απο default disabled ενα που λεγεται Max CPUID Value Limit κ μου ελεγε διπλα disabled for windowsXP.Επειδη εχω Vista το εκανα enable.Πειραζει?

Επισης εχω κ καποιες αλλες αποριες στο Jumperfree...

Transaction booster

Clock over-charging mode

CPU Voltage Reference

Cpu Voltage Damper

Cpu PLL Voltage

Σορυ που ρωταω πολλα.....ελπιζω να βοηθησετε.Επισης θα ηθελα αν μπορειτε να εξηγειται κ τι κανει το καθενα κ οχι απλα αν πρεπει να ειναι enabled or disabled.

Χρονια πολλα σε ολους....

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι για fine-tuning του επεξεργαστη (νομιζω εκτος απο το Transaction Booster που ειναι για τις μνημες). Οταν Φτασεις σε καποιο σημειο που ο επεξεργαστης δεν ανεβαινει μονο με vcore τοτε ψαχνεσαι και με αυτα τα ρευματα, αλλιως Auto κι αγιος ο θεος. Το Transaction Booster μην το πειραξεις, ειναι μια μλκ που κανει "αυτοματο" overclock στις μνημες. Το Load Line Calibration το βρηκες?

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο αυτα που αναφερω υπαρχουν.Επισης ετρεχα χθες το orthos για 3 ωρες κ δεν ειχα κανενα προβλημα.Σημερα το μονο που πειραξα ηταν το Max CPUID Value Limit κ το C1E support κ το εβαλα ξανα το orthos κ μου βγαζει error οσες φορες το ετρεξα.

Link to comment
Share on other sites

Κατι με προβληματιζει.Παρολο που τον εχω παει στα 3,2 ακομα δε βλεπω διαφορα στο convertxtodvd...Γιατι συμβαινει αυτο?

Μη περιμένεις τραγικές διαφορές πέρα μερικών λεπτών που αν δε χρονομετρείς και δε σε καίει τόσο ίσως και να μη τις προσέξεις... Intel είναι :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον εψαξα το θεμα κ ειδα οτι μπορει να εξαληφθει το vdroop στην Ρ5Κ βαζοντας enable την επιλογη Cpu Voltage Damper.Το εκανα λοιπον κ ενω σε διαφορα φορουμ ολοι ελεγαν οτι ειχαν διαφορες, σε μενα δεν ειχε κανενα απολυτως αποτελεσμα......Του δινω 1,3125 για να μου δωσει 1,24 σε 100% stress.Δηλαδη ελεος.Ειναι πολυ μεγαλη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με καποιες τιμες που φαινονται στα bios μου.Η τιμη που εχω επιλεξει κ η τελευταια καταληγουν σε reference κ εχουν ως επιλογες καποιους πολλαπλασιαστες.Τι ειναι αυτες οι τιμες κ τι κανουν αυτοι οι πολλαπλασιαστες?Τα αλλα πανω κατω τα ξερω.

Επισης κατι αλλο.Καποτε ειχα διαβασει οτι το Ρ35 δεν δεχεται στις μνημες timings 4-4-4-12.Τις κανει αυτοματα 5-5-5-15.Πραγματι αυτο εχει συμβει κ με μενα.Δοκιμασα λοιπον να παω να τις βαλω manual 4-4-4-12.Περιμενα φυσικα να πεσει η συχνοτητα τους ομως μετα στα windows ειδα dram/fsb ratio 1/1 παλι.Το fsb μου ειναι στα 400...Ηταν 1/1 οταν τις ειχα στο 5-5-5-15.Που αυτο ειναι λογικο αφου οι ραμ ειναι 800αρες.Πηγα να τρεξω ενα memtest να δω αν ολα πανε καλα κ εφαγα μια πολυ ωραια μπλε οθονη μεσα στα 10 πρωτα λεπτα...Τωρα τις γυρισα παλι στο 5-5-5-15 που ειναι κ το auto.Ισχυει τελικα αυτο που ειχα διαβασει με τα timings ή εγω εκανα κατι λαθος??

lunatic added 4 Minutes and 55 Seconds later...

Παιδια σορυ αλλα για καποιο λογο δε μου φορτωνει τη φωτο.Δε φταιει το μεγεθος της.90 kb ειναι.Απλα μαλλον εχει φαει καποιο κολλημα τωρα.Αναφερομαι στο cpu voltage reference κ στο NB voltage reference

Link to comment
Share on other sites

όταν βάζεις τις ram σε 4αρια clocks να δίνεις και λίγο ρεύμα ακόμα..

Το σκεφτηκα οτι μπορει να φταει κατι τετοιο.Ομως με προβληματιζει που το dram/fsb παρεμεινε 1/1.Αυτο σημαινει οτι οι ραμ εξακολουθουσαν να τρεχουν στα 400 ενω κανονικα θα επρεπε να πεσουν στα 266MHz συμφωνα με αυτα που λεει εδω

Οι μνημες μου ειναι 4-4-4-12 κανονικα.Αλλα μου τις παιζει 5-5-5-15.Τελικα ισχυει αυτο που ειπα με το Ρ35?

post-11273-1442175377,7928_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.