Jump to content



Dual core vs Quad Core


DaLooney

Recommended Posts

Eχμμμμμμμ

Στις εφαρμογές που παίζουν ρόλο οι πυρήνες, είναι καλύτεροι οι τετραπύρηνοι. Στις εφαρμογές που δεν παίζουν ρόλο οι πυρήνες, η συχνότητα υπερισχύει των πυρήνων. Πχ στα games, ένας Ε8400 είναι πιο καλός από έναν Q6600. Tι ακριβως θες να δεις με τα σχεδιαγράματα?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα..(και σορι αν κανω λαθος) ..το εννοεις αυτο στον τιτλο το "dual core"?

Μηπως εννοεις core 2 duo (c2d)..?

Γιατι ενας σοβαρος διπυρηνος (κατα τη γνωμη μου) ειναι της λογικης c2d..ενω ο dual core "απλα δεν υπαρχει" σε σχεση με τον πρωτο.

Αρα..δεν τιθεται θεμα συγκρισης..και με 4πυρηνο.

Απο κει και περα η πιο πανω απαντηση που πηρες (για το τι ειδους εφαρμογες θες να τρεχεις) ειναι η πιο σωστη νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι της γνώμης ότι είναι "αμαρτία" κάποιος να σκάσει 150-200 ευρώ για cpu και να μην πάρει 4πύρινο, έστω Phenom 9650-9950, Intel Q6600. Δεν θα αντάλλαζα 2 πυρήνες για 500-600 mhz συχνότητας παραπάνω και μερικά fps στα games.

Link to comment
Share on other sites

Συν ότι στο μέλλον μπορεί τα παιχνίδια να υποστηρίζουν καλύτερα τους τετραπύρηνους. Ίσως και τα Windows 7, ποιος ξέρει!!! Πάντως και εγώ ψηφίζω 4 πύρηνο.

Link to comment
Share on other sites

Ηδη το Supreme Commander υποστηριζει 4 πυρηνες, και τρεχει καλυτερα με quad, επισης στο GTA4 το προτεινομενο συστημα για υψηλα γραφικα περιεχει quad, τα συμπερασματα δικα σας για το τι θα επακολουθησει στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Ηδη το Supreme Commander υποστηριζει 4 πυρηνες, και τρεχει καλυτερα με quad

Σε κάποιες περιπτώσεις γίνεται αυτό, και η διαφορά δεν είναι και δα μεγάλη.

Μια χαρά παίζεται και με έναν Core 2 Duo.

επισης στο GTA4 το προτεινομενο συστημα για υψηλα γραφικα περιεχει quad

Σιγά μην χρειαστούμε και Quad στα 6GHz μαζί με 3* GTX 280 @ 1000/1000/2400 για να παίξουμε το GTA4 :046:

Αυτοί εκεί στην Rockstar έχουνε καταντήσει πιο γελοίοι και από την nUbiSoft :D

τα συμπερασματα δικα σας για το τι θα επακολουθησει στο μελλον.

Ο παραλ. προγραμματισμός δεν είναι κάτι το εύκολο, ούτε είναι εύκολο να υλοποιηθούνε τα πάντα γρήγορα και απλά και να λειτουργούνε καλά με λογικό efficiency.

Υπάρχουνε δε και "είδη" κώδικα που δεν γίνεται να χωριστούνε για να γίνει threaded η εφαρμογή.

Φυσικά υπάρχουνε και διάφορες εφαρμογές και αλγόριθμοι που γουστάρουν το SMT και πάνε ******ας αν γίνει σωστή δουλειά στον προγραμματισμό.

Στο gaming πάντως μην περιμένεις κάτι... τουλάχιστον όχι πρωτού έχουμε realtime raytracing.

Link to comment
Share on other sites

προφανως παιζει ρολο η σχεση αποδοσης/τιμης.

πχ με οριο τα 200Ε ποιος cpu αξιζει πιο πολυ αυτη τη στιγμη?

και με δεδομενο οτι θα γινει ενα μετριο o/c (ωστε να το πιανει ο οποιοσδηποτε)

ο 8500 ισως?

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι πριν 3 χρονια δεν υπηρχε παιχνιδι που να μπορουσε να εκμεταλευτει το dual core.

Σημερα δεν γινεται να παιξεις καποιο συγχρονο παιχνιδι χωρις dual.

Πιστευω οτι σε 3 χρονια(ισως και πολυ λεω) δε θα μπορεις να παιξεις χωρις quad.

Αν αλλαζεις επεξεργαστη καθε χρονο τοτε ειναι καλυτερη επιλογη να παρεις dual, αν αλλαζεις οπως εγω καθε 3-4 χρονια τοτε παιρνεις quad με κλειστα ματια.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα δεν γινεται να παιξεις καποιο συγχρονο παιχνιδι χωρις dual.

Not true.

Πιστευω οτι σε 3 χρονια(ισως και πολυ λεω) δε θα μπορεις να παιξεις χωρις quad.

Amusing.

Δεν, απλά δεν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή η αγορά ενός quad core επεξεργαστή είναι περιττή.

Αν θέλεις το PC σου μόνο για games τότε χρειάζεσαι μέχρι Dual Core, 2GB μνήμη κι από εκεί και πέρα μια πολύ καλή κάρτα γραφικών.

Από το 2010 και μετά που άλλωστε θα έχουν πέσει και οι τιμές ξανασκέψου το για Quad core. Τώρα όπως έχουν τα πράγματα δε θα δεις διαφορά. Εκτός κι αν θες το PC σου και για άλλα παραπανήσια πράματα εκτός των games

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω, παραλογο δεν ειναι?

οταν ο 8600 στα 3.33GHz κανει ~265

και ο 8500 στα 3.16GHz κανει ~185

Συμφωνω με το παραλογο,ο μονος λογος για να παρεις 8600 ειναι αν θελεις 100% E0 stepping κατα τα αλλα δεν υπαρχει καποιος λογος αφου με ελαχιστο overclock και χωρις να πειραξεις κατι πανε ολοι οι 8Χ00 στα 3.33GHz.

Link to comment
Share on other sites

-Tο GTAIV έχει ανάγκη από πολλούς πυρήνες, αφού τα recommended του είναι:

Recommended System Requirements

• OS: Windows Vista (Service Pack 1) / XP (Service Pack 3)

• Processor: Intel Core 2 Quad 2.4 Ghz / AMD Phenom X3 2.1 Ghz

• Memory: 2 GB (XP) / 2.5 GB (Vista) RAM; 18 GB hard drive space

• Video card: 512 MB NVIDIA 8600 / 512 MB ATI 3870

-Το Assassin’s Creed της Ubisoft δείχνει προτίμηση στους τετραπύρηνους!

-Το Far Cry 2 τους αξιοποιεί αρκετά απ` οτι έχει φανεί!

Αρα φαίνεται ότι το διάστημα για την εκμετάλευση των quand δεν θα είναι τόσο μεγάλο! Εγώ θα έπαιρνα quand σαν ποιο all around λύση! Εξάλου στα παιχνίδια ο επεξεργαστής παίζει ελάχιστο ρόλο ενώ σε οτιδήποτε άλλο ο quand είναι προτιμότερος!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.