Jump to content



System Stability Tester vs SuperPI


DarthMoul

Recommended Posts

Mπορει καποιος να μου εξηγησει τι ακριβως λεει εδω?

http://en.wikipedia.org/wiki/X86-64

stealth

Για το δεύτερο δεν ξέρω. Για το πρώτο διαβάζεις πρώτα εδώ και αν καταλάβεις τότε λέμε και τις τεχνικές λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply

Eπειδη τα περισσοτερα ειναι κινεζικα για μενα πες μου σε παρακαλω,το προβλημα τελικα ειναι στον κωδικα?

Στο οτι ο κωδικας δεν ειναι αρκετα καλος για να αξιοποιησει ολες τις δυνατοτητες της CPU,και πως γινεται αφου μιλαμε για τον ιδιο κωδικα η μια CPU να τον αξιοποιει καλυτερα απο την αλλη?

Η διαφορα οφειλεται στο instruction reordering της καθε CPU?

Kαι τι ακριβως σημαινει αυτο...χαλια κωδικας η χαρα της AMD,καλογραμμενος κωδικας η χαρα της Intel?

Οσο πιο απλα μπορεις,please:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη τα περισσοτερα ειναι κινεζικα για μενα πες μου σε παρακαλω,το προβλημα τελικα ειναι στον κωδικα?

Στο οτι ο κωδικας δεν ειναι αρκετα καλος για να αξιοποιησει ολες τις δυνατοτητες της CPU,και πως γινεται αφου μιλαμε για τον ιδιο κωδικα η μια CPU να τον αξιοποιει καλυτερα απο την αλλη?

Η διαφορα οφειλεται στο instruction reordering της καθε CPU?

Kαι τι ακριβως σημαινει αυτο...χαλια κωδικας η χαρα της AMD,καλογραμμενος κωδικας η χαρα της Intel?

Οσο πιο απλα μπορεις,please:)

stealth

Οκ, θα προσπαθήσω. Έχει να κάνει με την μέθοδο που χρησιμοποιεί ο επεξεργαστής για να τραβάει τις εντολές μέσα από την Icache και να τις στέλνει για αποκωδικοποίηση στους decoders. Πάνω σε αυτή την φάση γίνεται και το reordering. Στην Intel αντί να ξανασχεδιάσουν όλο τον μηχανισμό για τα 64 bits στους 64μπιτους, τον κράτησαν στα 32 bits και τον κάνουν disable όταν η CPU δουλεύει σε 64 bit mode. Το maximum penalty μόνο από αυτό στα 64 bits είναι 25% σε σχέση με τα 32 bits.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη καταληγουμε οτι η απουσια 64bit σε mainstream η οποια δεν θα ειναι για πολυ καιρο ακομα σε συνδιασμο με μαγειρεμενους κωδικες στο pi και πιθανον και σε αλλα(παιζει????) οφειλεται η χειροτερη αποδοση των AMD στα μετροπρογραμματα??Η τελευταια δεν ειναι κακη αφου νομιζω clock per clock ο phenom 2 ειναι ταχυτερος απο yorkfield,στην σκια του Ι7 που σαν πλατφορμα απευθυνεται σε μεγαλυτερο βαλαντιο.Δηλαδη τοσο καιρο εχει στηθει μια πλεκτανη?Ζουμε στο matrix της intel??

Link to comment
Share on other sites

Οκ, θα προσπαθήσω. Έχει να κάνει με την μέθοδο που χρησιμοποιεί ο επεξεργαστής για να τραβάει τις εντολές μέσα από την Icache και να τις στέλνει για αποκωδικοποίηση στους decoders. Πάνω σε αυτή την φάση γίνεται και το reordering. Στην Intel αντί να ξανασχεδιάσουν όλο τον μηχανισμό για τα 64 bits στους 64μπιτους, τον κράτησαν στα 32 bits και τον κάνουν disable όταν η CPU δουλεύει σε 64 bit mode. Το maximum penalty μόνο από αυτό στα 64 bits είναι 25% σε σχέση με τα 32 bits.

Αν ειναι ετσι δεν ειναι ιμιτασιον 64bitος εναν τετοιος επεξεργαστης?

Ευχαριστω.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Τι σε κόφτει τότες το γιατί ο Intel είναι πιο γρήγορος στο SuperPi ?

Αφού δεν σε αγγίζουνε αυτά όπως λες.

Δεν καταλαβαίνεις αυτά που γράφω, ή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις; Είπα ότι δεν με αγγίζουν οι πρωτιές, γιατί προφανώς δεν δουλεύω το Pc μου με υγρό άζωτο, όπως το 99,99% των χρηστών. Και Yonah celeron με άζωτο βγάζει καλύτερο pi από Phenom, αλλά δεν τον θεωρώ καλύτερη cpu.

Δεν με κόφτει που οι Intel είναι πιο γρήγοροι στο Superpi. Mε κόφτει, όπως όλους που ποστάρουν στο thread, κατά πόσο τίμιο είναι το superpi, κι αν αξίζει να το λαμβάνει κανείς υπ' όψιν στη αξιολόγηση μιας cpu. Γιατί όπως αποδεικνύουν άλλα benchmark, οι AMD είναι εξίσου γρήγοροι ή και ταχύτεροι σε pi υπολογισμούς. Αν σε ενοχλεί η κουβέντα, έχεις επιλογή να απέχεις.

Σε αυτή την περίπτωση να τους πείς να βγάλουνε την ψύκτρα και να δούνε τι πάτημα ( αν πατάει καν ) κάνει στην CPU.

Γιατί πολλές Ultra-120 & Ultra-120 Extreme ήρθανε με concave βάσεις διότι η ThermalRight τις προόριζε για τους Core 2 Duo E6xxx & Core 2 Quad Q6xxx οι οποίοι είχανε convex κυρίως καπάκια ( IHS ) και τις έκανε επίτηδες με μη επίπεδη βάση.

Εδώ μαζί σου. Παράληψή μου. Και η δική μου έφαγε ντουκόχαρτο να στρώσει. Ωστόσο οι αναφορές στις θερμοκρασίες των I7 είναι πολλές για τόσο μικρό δείγμα αγοραστών. Ας πούμε τόσος ντόρος για Yorkfield δεν έχει γίνει, ούτε για Deneb. Μόνο στους Ι7 βάζουν πολύ πάστα, ανεβάζουν τάση χωρίς λόγο, και στραβώνει η TR120; Και πριν τον Ι7 αυτοί που τον αγόρασαν δεν έβαζαν πολύ πάστα στον προηγούμενο επεξεργαστή τους ούτε ανέβαζαν τσάμπα τάση, με τον Ι7 έπαθαν ομαδική κουλαμάρα... άσε που αυτοί που αφήνουν τη μαμά ψύκτρα και μαμά συχνότητες, και βλεπουν 80άρες, σιγά μη μπαίνουν στον κόπο να αλλάξουν τη μαμά πάστα και να βάλουν μισό κιλό arctic... Όπως σε συμφέρει τα παρουσιάζεις δειαρκώς...

Link to comment
Share on other sites

Οριστε και απο μενα 2 screenshot,το ενα με systester 32bit και το αλλο με systester 64bit σε WinXP x64 SP2.

Πολύ καλό σκόρ!!! Στα 64bit πρέπει να είναι το καλύτερο που έχει βγει στις έως τώρα μετρησεις του θέματος!!!!!! Θα απανούσα και εγώ με 7750 αλλά δεν έχω 64bitα ....

Από εκεί και πέρα μια παρατήρηση!!! Γιατί δεν δουλεύεις unganged τις μνήμες? Απ`όσα έχω δει σε διάφορα reviews παίζουν καλύτερα!

takis82 added 3 Minutes and 57 Seconds later...

Πω πω!!!μαμαει ο 7750 στα 64bit.

stealth

Εντάξη stealth, μην φτάσουμε στην άλλη άκρη και εμείς και μετράμε τους επεξεργαστές μας με stability test .... Την λέμε που την λέμε για τους intelακιδες με το super pi ,μην κάνουμε και εμείς το ίδιο, αν και εγώ είμαι μόνο με το μέρος της τσέπης μου!

Το cpu το έχω και εγώ και είναι κορυφή για την τιμή του αλλά δεν είναι και κάτι το τρομερό! Είναι λίγο καλύτερο απο τον παλιό x2 6000+ ενώ κοστίζει λιγότερο!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξη stealth, μην φτάσουμε στην άλλη άκρη και εμείς και μετράμε τους επεξεργαστές μας με stability test .... Την λέμε που την λέμε για τους intelακιδες με το super pi ,μην κάνουμε και εμείς το ίδιο!

Ασε με βρε να τους πειραξω λιγο,αυτοι μας εχουν αλλαξει τα φωτα,τι νοημα εχει αν δεν κανουμε και λιγο πλακα:033: :033:

Παντως θα βαλω επανω στον Opteron τα 64bitα win7 να δω τι κανει.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο οι αναφορές στις θερμοκρασίες των I7 είναι πολλές για τόσο μικρό δείγμα αγοραστών. Ας πούμε τόσος ντόρος για Yorkfield δεν έχει γίνει, ούτε για Deneb. Μόνο στους Ι7 βάζουν πολύ πάστα, ανεβάζουν τάση χωρίς λόγο, και στραβώνει η TR120; Και πριν τον Ι7 αυτοί που τον αγόρασαν δεν έβαζαν πολύ πάστα στον προηγούμενο επεξεργαστή τους ούτε ανέβαζαν τσάμπα τάση, με τον Ι7 έπαθαν ομαδική κουλαμάρα... άσε που αυτοί που αφήνουν τη μαμά ψύκτρα και μαμά συχνότητες, και βλεπουν 80άρες, σιγά μη μπαίνουν στον κόπο να αλλάξουν τη μαμά πάστα και να βάλουν μισό κιλό arctic... Όπως σε συμφέρει τα παρουσιάζεις δειαρκώς...

Hipro5, Stelaras, giwrgos.th, Linos80, Shadowjump, gregorisvas, geoal, AN7 Overclocker, GoriLLakoS, mortisboy, sofos1990, Wizard!, junior-21, nick_p

Μερικοί από τους Έλληνες με Core i7.

Πρόβλημα θερμοκρασιών ? Ουδείς εξ' αυτών.

Αν τώρα θες να listάρω και κόσμο που ξέρω από έξω με i7 καλύτερα να μην αρχίσω γιατί ο Linos80 θα λέει πως εκτός από πολύ άζωτο ξοδεύω και μπόλικο web space στον web server :D

Link to comment
Share on other sites

Από εκεί και πέρα μια παρατήρηση!!! Γιατί δεν δουλεύεις unganged τις μνήμες? Απ`όσα έχω δει σε διάφορα reviews παίζουν καλύτερα!

takis82 added 3 Minutes and 57 Seconds later...

Το cpu το έχω και εγώ και είναι κορυφή για την τιμή του αλλά δεν είναι και κάτι το τρομερό! Είναι λίγο καλύτερο απο τον παλιό x2 6000+ ενώ κοστίζει λιγότερο!

Unganged πιο πολυ λεει για multitasking ενω το ganged για τα υπολοιπα μιας και δινει πιο ψηλο bandwidth.Απο τα μεχρι τωρα τεστ μου αυτο εβγαλα συμπερασμα.

Πριν ειχα εναν 6400+ΒΕ@3400,παρολο που εχασα τα 9800MB/s στις μνημες,προτιμω τον 7750ΒΕ γιατι ειναι πιο παιχνιδιαρης και σου δινει πιο πολλες ρυθμισεις να κοψεις/ραψεις το o/c στα μετρα σου,γενικα τα σκορ μου ανεβηκαν,εκτος απο αυτο των μνημων.Ακομα δεν εχω αποφασισει πως θα το αφησω το συστημα,μιας και τα 8GB RAM ζοριζουν το o/c λιγο.Προτεινω να τον προτιμησεις απο τον 6000+.

Link to comment
Share on other sites

Unganged πιο πολυ λεει για multitasking ενω το ganged για τα υπολοιπα μιας και δινει πιο ψηλο bandwidth.Απο τα μεχρι τωρα τεστ μου αυτο εβγαλα συμπερασμα.

Πριν ειχα εναν 6400+ΒΕ@3400,παρολο που εχασα τα 9800MB/s στις μνημες,προτιμω τον 7750ΒΕ γιατι ειναι πιο παιχνιδιαρης και σου δινει πιο πολλες ρυθμισεις να κοψεις/ραψεις το o/c στα μετρα σου,γενικα τα σκορ μου ανεβηκαν,εκτος απο αυτο των μνημων.Ακομα δεν εχω αποφασισει πως θα το αφησω το συστημα,μιας και τα 8GB RAM ζοριζουν το o/c λιγο.Προτεινω να τον προτιμησεις απο τον 6000+.

Μα έχω και τους δυο! Τον 6000+ πάνω στο pc της υπογραφής μου και τον 7750 πάνω σε μια asrock 780gxe/128 με 4gb ram 800αρες της geil:) Kαλός είναι! Και εγώ τον προτιμώ από τον 6000+!

Πάντος δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο για τις μνήμες (ganged) θα το κοιτάξω σύντομα! ΤΗΑΝΚS !!

8gb τι τα κάνεις? Να μου πεις βέβαια τσάμπα είναι..!!

Link to comment
Share on other sites

Hipro5, Stelaras, giwrgos.th, Linos80, Shadowjump, gregorisvas, geoal, AN7 Overclocker, GoriLLakoS, mortisboy, sofos1990, Wizard!, junior-21, nick_p

Μερικοί από τους Έλληνες με Core i7.

Πρόβλημα θερμοκρασιών ? Ουδείς εξ' αυτών.

Αν τώρα θες να listάρω και κόσμο που ξέρω από έξω με i7 καλύτερα να μην αρχίσω γιατί ο Linos80 θα λέει πως εκτός από πολύ άζωτο ξοδεύω και μπόλικο web space στον web server :D

Δηλ Hipro5, Stelaras, gorillakos αντιπροσωπεύουν το "μέσο χρήστη" που παίζει 24/7 με αέρα με κομμάτια μέσου όρου. Μαζί σου. Εξακολουθείς να πουλάς τρέλα.

Τι να σου πω, αντί να μπαίνεις στον κόπο να listάρεις τα 100άδες αδέλφια - ξαδέλφια - φίλους - γνωστούς που όλοι πήρατε ομαδική I7, κάνε μια αναζήτηση στο γούγλη "I7 high temps", μετά "deneb high temps", "phenom 940 high temps" και μέτρα αποτελέσματα. Ακόμα και σκέτο "phenom high temps", που περιλαμβάνει τόσους ενεργοβόρους Agena 1+ χρόνου πάλι λιγότερα αποτελέσματα βγάζει.

Σταματώ το offtopic και ζητώ συγνώμη από τους υπόλοιπους. Προφανώς μπορείτε να ανέχεστε τo υφάκι των post του. Εγώ όχι, γι αυτό και (κακώς) έγινα επίσης προκλητικός.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κυκλοφόρησαν οι i7 και οι περισσότεροι αναφέραμε ψηλές θερμοκρασίες, δεν υπήρχαν καν σοβαρές ψύκτρες για αυτούς τους επεξεργαστές και ακόμα αυτή τη στιγμή η ελληνική αγορά πάσχει σε αυτό το κομμάτι.

Όλοι κάναμε πατέντες ή χρησιμοποιούσαμε την εργοστασιακή ψύκτρα της Intel.

Έχοντας χρησιμοποιήσει και Nehalem αλλά και Deneb, δεν μπορώ να πω πως ο i7 έχει ιδιαίτερο πρόβλημα θερμοκρασίας. Σε σύγκριση με τον Deneb, ναι, υπάρχει διαφορά.

Αλλά μην ξεχνάμε πως στους i7 υπάρχουν 4 πύρηνες με 8 threads, λογικό είναι να υπάρχει και λίγη αυξημένη θεμοκρασία όταν πχ θέλει κάποιος στα 4GHz να τρέξει wprime σε 8 threads...:033:

Επίσης, οι ψύκτρες της AMD σε σύγκριση με αυτές της Intel είναι σαν συγκρίνεις πορτοκάλια με μενίρ. Η AMD έχει ρίξει πολύ μελέτη σε αυτό το κομμάτι, ψύκτρα με heatpipes και ένα κούμπωμα για όσκαρ...:001:

Link to comment
Share on other sites

Αλλά μην ξεχνάμε πως στους i7 υπάρχουν 4 πύρηνες με 8 threads, λογικό είναι να υπάρχει και λίγη αυξημένη θεμοκρασία όταν πχ θέλει κάποιος στα 4GHz να τρέξει wprime σε 8 threads...:033:

Επίσης, οι ψύκτρες της AMD σε σύγκριση με αυτές της Intel είναι σαν συγκρίνεις πορτοκάλια με μενίρ. Η AMD έχει ρίξει πολύ μελέτη σε αυτό το κομμάτι, ψύκτρα με heatpipes και ένα κούμπωμα για όσκαρ...:001:

Σχεδόν 70 default στο καταχείμωνο δεν είναι λίγο παιδιά. Θερμοκρασίες Prescott είναι. Δε διαφωνώ ότι είναι δικαιολογημένες σε σχέση με τις δυνατότητες του επεξεργαστή. Αλλά πάντα όταν δοκιμάζουμε σταθερότητα και θερμοκρασίες, το κάνουμε στη δυσμενέστερη περίπτωση, δηλ. full load τους πυρήνες επί ώρα, για να είμαστε σίγουροι. Εκτός κι αν ξέρουμε ότι δεν πρόκειται να τρέξουμε πρόγραμμα που χρησιμοποιεί όλες τις δυνατότητες του επεξεργαστή (αλλά τότε προς τι η αγορά του).

Ο προβληματισμός μου είναι για τους καλοκαιρινούς μήνες με κάμποσο OC. Οι 69 βαθμοί με +1000mhz τουλάχιστο, +τάση, +35άρες περιβάλλοντος.... μόνο κορυφαία αερόψυκτρα με άριστα αεριζόμενο case, κι αν σε σώζει.

Αυτά επειδή γλυκοκοίταζα τον I7 για το κοντινό μέλλον, αλλά επειδή νερό δεν βάζω και προτιμώ ήσυχη αερόψυξη, θα περιμένω να δω και.... καλοκαιρινά post.

Αλήθεια, αναφέρεται κάπου η μέγιστη αποδεκτή θερμοκρασία λειτουργίας του I7;

Απλά εκφράζω τον - δικαιολογημένο πιστεύω - προβληματισμό μου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.