Jump to content



από το tvout στην τηλεόραση


Iron Stathis

Recommended Posts

τι ακριβώς πρέπει να κάνω για να σταλεί σήμα από την κάρτα γραφικών στην τηλεόραση;

το βάζω αλλά το μόνο που βλέπω είναι μια μαυρίλα.

μήπως θέλει καμιά ιδιαίτερη ρύθμηση;

Link to comment
Share on other sites

Απο το control panel (nvidia) ή το control center (ati) θα πας στο display manager και θα τα εναλλάζεις με την προυποθεση οτι εχεις ρυθμισει και την αντιστοιχη εξοδο της ΤV.Aν δε δεις σημα στην ΤV και δεν εχεις εικονα ουτε στο μονιτορ, παιξε με το κουμπι του τηλεκοντρολ που αλλαζει τις εξοδους στην ΤV και θα εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Με μία nvdia (mx440 - μη γελάσετε) δεν είχε καταφέρει να στείλει σήμα με καμία δύναμη.

Με την ATI χωρίς δεύτερη κουβέντα μόλις έβαλα καλώδιο και πήγα στο control center και ενεργοποίησα τη δευτερη οθόνη, τα είδα όλα.

- Η εμπειρία μου -

Link to comment
Share on other sites

Τέσσερις περιπτώσεις υπάρχουν: είτε φταίει το καλώδιο, είτε κάποιος driver, ή το hardware της κάρτας ή κάτι δεν ρύθμίζεις σωστά.

Δοκίμασε με ένα εργαλείο που λέγεται tv-tool ίσως δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από power

Με μία nvdia (mx440 - μη γελάσετε) δεν είχε καταφέρει να στείλει σήμα με καμία δύναμη.

Με την ATI χωρίς δεύτερη κουβέντα μόλις έβαλα καλώδιο και πήγα στο control center και ενεργοποίησα τη δευτερη οθόνη, τα είδα όλα.

- Η εμπειρία μου -

δεν εφταιγε η καρτα ,οι ρυθμiσεις σου εφταιγαν.....η εμπαθεια ειναι κατι παραπανω απο εμφανης....οταν βρεχει μηπως πιστευεις οτι φταiει η nvidia??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amartolos [Σήμερα, στις 23:02]

δεν εφταιγε η καρτα ,οι ρυθμiσεις σου εφταιγαν.....η εμπαθεια ειναι κατι παραπανω απο εμφανης....οταν βρεχει μηπως πιστευεις οτι φταiει η nvidia??

Όχι η Intel.

Είμαι ελάχιστο χρόνο στο forum και πιστεύω δεν έχω δείξει δείγματα "εμπαθή" ανθρώπου.

Αφήνω ασχολίαστο το post σου.

Αν ξέρεις και έχεις όρεξη δώσε και καμία συμβουλή στον Στάθη μπας και λύσει το πρόβλημά του.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω... την 440 την αλλαξες γιατι δεν εδινε tv out η απλα επειδη ηθελες καλυτερες επιδοσεις.??

στι θεμα μας..πιστευω οτι αν κανει αυτα.. που ειπε ο vagtsil θα ειναι ok ,

αλλα αν απο την αλλη παλι δεν γινει τιποτα θα τον ψησουμε να παει σε ατι ....σωστος?

πλακα κανω οκ?? :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

Ή μεγάλωσε το μέγεθος της γραμματοσειράς

όχι. καλύτερα είναι να αλλάξει την ανάλυση λόγω ευκολότερου scaling.

στα 800*600 πρέπει να είναι πολύ καλύτερα, και μπορεί να δοκιμάσει και 640*480.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amartolos [Χθες, στις 23:37]

να σε ρωτησω... την 440 την αλλαξες γιατι δεν εδινε tv out η απλα επειδη ηθελες καλυτερες επιδοσεις.??

στι θεμα μας..πιστευω οτι αν κανει αυτα.. που ειπε ο vagtsil θα ειναι ok ,

αλλα αν απο την αλλη παλι δεν γινει τιποτα θα τον ψησουμε να παει σε ατι ....σωστος?

πλακα κανω οκ?? :)

Έδωσα όλο το pc (amd 1800+) στην ξαδερφούλα μου για να αρχίσει να μαθαίνει.

Ενημερωτικά τον Ιανουάριο ήταν η πρώτη φορά που δοκίμασα ΑΤΙ, και αυτό γιατί δεν υπήρχε στοκ στην nvidia που ήθελα να παρω.

Το μόνο κόλλημα μου είναι με την Intel.Δε τη γουστάρω. :OT:

Στο θέμα μας.

Στάθη δε πιστεύω να περιμένεις ανάλυση και καθαρότητα όπως στην οθόνη του pc ε? :wassat:

Υ.Γ. Οποιαδήποτε πλάκα τη δέχομαι απροβλημάτιστα (γουστάρω).Απλά ένιωσα οτι μου την έπεσες με το προηγούμενο. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.