Jump to content



Kατεστρεψα το ΒΙΟΣ!!


Recommended Posts

Παιδια καλημερα! Εχω την asus p5e M/B και πηγα να κανω βιος update μεσω του asus update κατι που εχω κανει πολλες φορες στο παρελθον με επιτυχια. Ξεκιναει η διαδικασια, φιαγραφει την παλια ρομ και κανονικα θα επρεπε να περασει την καινουρια αλλα στο σημειο αυτο μου εβγαλε σφαλμα (δεν θυμαμαι τωρα τι ακριβως) δοκιμασα να το ξανακανω απ΄την αρχη αλλα μου εβγαζε σφαλμα οτι δεν βρισκει βιος οσες φορες κι αν δοκιμασα,μετα απο πολλες προσπαθειες λεω ας κανω ενα restart και ο θεος βοηθος αλλα πηρα τον πουλο.

Το pc ξεκιναει και μετα απο 2-3 δεπτερολεπτα σταματαει και παλι απ'την αρχη και ξανα, ειναι φανερο οτι διαγραφτηκε το βιος.

Υπαρχει τροπος να το επαναφερω η να την ετοιμασω στην συσκευασια την και να την στειλω στο πλαισιο? Τι λετε παιδια υπαρχει τροπος?

Link to comment
Share on other sites

έχει τύχει αρκετές φορές και σε αλλα παιδιά με αποτέλεσμα να κάνουνε rma .αλλά θα σου πρότεινα πριν το κάνεις να κάνεις όλη τη σχετική διαδικασία CLEAR CMOS να βγάλεις την μπαταριά και τα σχετικά!

Link to comment
Share on other sites

Για το RMA που αναφέρατε θέλω να ρωτήσω το εξής:

Το εκάστοτε μαγαζί δεν θα του πει όχι δεν στο κάνουμε, γιατί την πείραξες κι άλλα συναφή;;

Με λίγα λόγια έχουμε το δικαίωμα να κάνουμε update το Bios κι να μην την πατήσουμε,

ή θεωρήται είδος o/c άρα δεν σε καλύπτει το μαγαζί σε τέτοιες περιπτώσεις;;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά το bios update failure Θεωρείται δικό σου λάθος και η μητρική είναι εκτός εγγύησης...

Τώρα αν το κατάστημα αποφασίσει να στην αλλάξει είναι δικό του θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν καποια χρονια ειχα στειλει αλλη μια με αναλογο προβλημα (ειχα φλασαρει λαθος βιος) και μου την αλλαξαν κανονικα. Το ειχα παιξει made in china βεβαια οπως θα κανω και τωρα. Ενα πρωι δεν επαιρνε μπρος το pc κ.τ.λ.....

Να δουμε τι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως περιγράφεις το συμβάν στο αρχικό πόστ ... δέ νομίζω ότι έχεις καταστρέψει το bios.

... και είναι κομματάκι δύσκολο να καταστρέψεις bios σε μητρική Asus με CrashFree BIOS 3

Θα σε συμβούλευα να προσπαθήσεις να κάνεις clear CMOS.

Επίσης διάβασε το κεφάλαιο 4 στο manual της μητρικής σου.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και clear cmos alla και παλι τπτ δεν εγινε.

sokonik added 7 Minutes and 14 Seconds later...

Παιδια οπως το βλεπω δεν νομιζω να φτιαχτεται μιας και δεν ποσταρει καθολου το βιος με αποτελεσμα να μην βλεπει συσκευη (floppy - usb) ωστε να περασει καποιο βιος. με ποιον αλλον τροπο θα μπορεσω να το φλασαρω? δεν νομιζω να γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Bλέπει συσκευή ... κοίτα αυτό που είχα κάνει παλιά:

I copied my old bios 'thisbios.bin' and awdflash.exe

I wrote this in an autoexec.bat file

awdflash thisbios.bin /sn /py /cc /r

I restart the computer insert disk and bios updated...

Αρκεί να βρεις για το afubios τις αντίστοιχες παραμέτρους

http://forums.rojakpot.com/viewtopic.php?t=930&highlight=

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=701&highlight=bios

Link to comment
Share on other sites

Σε bad flash δε ξέρω τί μπορεί να κάνει ένα clear cmos. Crash free κάνει revert τα εργοστασικά settings χωρίς να κάνεις εσύ clear cmos αν δεν απατώμαι.

Εδώ μιλάμε για BIOS που έχει flashαριστεί λάθος. Κοινώς δε μπορεί να κάνει καμιά λειτουγρία.

Μόνο dual bios μητρική θα επιβίωνε κάτι τέτοιο.

Δοκίμασε να τη στείλεις για RMA και ο Θεός βοηθός.

Εναλλακτικά αν έχεις κανα pic programmer και έχεις τα κατάλληλα tools φαντάζομαι γίνεται να ξαναγράψεις στο BIOS από άλλο PC. Λέμε τώρα...

Αλλιώς αγοράζεις σκέτο to BIOS chip αν το βρεις σε κανα ebay (ή από την ίδια την κατασκευάστρια, δε γνωρίζω τί παίζει).

Edit: Εκτός αν βλέπει καμια συσκευή όπως περιγράφει ο Spyrus...

Link to comment
Share on other sites

Για το RMA που αναφέρατε θέλω να ρωτήσω το εξής:

Το εκάστοτε μαγαζί δεν θα του πει όχι δεν στο κάνουμε, γιατί την πείραξες κι άλλα συναφή;;

Με λίγα λόγια έχουμε το δικαίωμα να κάνουμε update το Bios κι να μην την πατήσουμε,

ή θεωρήται είδος o/c άρα δεν σε καλύπτει το μαγαζί σε τέτοιες περιπτώσεις;;

0

Καταρχην καμια σχεση δεν εχει το bios update με oc.ειναι μια νορμαλ διαδικασια που αφου δεν την κανει τα μαγαζια,την κανει ο χρηστης σπιτι του.

Link to comment
Share on other sites

http://www.xtremesystems.org/Forums/showthread.php?t=179580

εχει και επιλογη να περασεις το βιος της rampage και κανεις την μητρικη σου p5e se rampage.ειχα και εγω αναλογο προβλημακαι λυθηκε.ευκολη λυση ειναι το ρμα.ψησου στα δυσκολα.εμενα ειχε φτιαξει παντως.αν εχεισ ορεξη διαβασε εχι αναλυτικο οδηγο για ολη την διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

http://www.xtremesystems.org/Forums/showthread.php?t=179580

εχει και επιλογη να περασεις το βιος της rampage και κανεις την μητρικη σου p5e se rampage.ειχα και εγω αναλογο προβλημακαι λυθηκε.ευκολη λυση ειναι το ρμα.ψησου στα δυσκολα.εμενα ειχε φτιαξει παντως.αν εχεισ ορεξη διαβασε εχι αναλυτικο οδηγο για ολη την διαδικασια

Δυσκολα για μενα ολα αυτα μιας και τα αγγλικα μου δεν ειναι καλα.

MADKiller7@hot flash δεν μπορω να κανω μιας και δεν εχω αλλη μητρικη ομοια με αυτην.

Spyrus@ αυτο που αναφερεις δεν το καταλαβαινω και πολυ...

Οπως και να΄χει σας ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.