Jump to content



PC upgd / parts γνώμες


outlaw

Recommended Posts

Έχοντας ξεμείνει μ' ένα Ρ4/ 3gb ram/ 3850agp, είπα ν αναβαθμιστώ κάπως. Λόγω παλαιώτητας τα πάντα φαντάζουν ταχύτερα. Εκεί που έχω χάσει την μπάλα όμως είναι με τις μητρικές που είναι πλέον ΑΠΕΙΡΕΣ. Η vga επίσης επιλέχθηκε λόγο τιμής αλλά δίνω και κατι παραπάνω αν οι επιδώσεις ανέβουν λογαριθμικά. Θέλω απλά την γνώμη σας αλλά και προτάσεις - διορθώσεις.

88263638.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να περιμενεις για i5??To psu τοσο μεγαλο το χρειαζεσαι??Δεν σου εβαλα καθολου psu...με 550+ εισαι καλυμενος αν δεν θες SLI/CF που εμενα προσωπικα 2 Χ Χ1800ΧΤ μου τις κρατησε και το 550..Οποτε τροφοδοτικο παρε οτι θες..εχεις 100 περιθωριο στη συνθεση μου.

Για δες το παρακατω...πιστευω ειναι μια καλη προταση οταν σε λιγο καιρο θα βγουν i5/dx11 vga's.Κατα τη γνωμη μου η 4870 δεν αξιζει..αν θες καλυτερη παρε 4890 με 179ε και 3 χρονια εγγυηση.Η μητρικη παιρνει dd2/dd3 απλα αμα βαλεις DDR3 θα την εχεις και για i5.Σε καθε περιπτωση αν δε το βιαζεσαι ειναι καλο να περιμενεις..

post-155-1442175510,4148_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να περιμενεις για i5??

Αυτό θα σου πρότεινα εγώ. Τόση υπομονή έκανες με τον Ρ4 και πας να αλλάξεις σύστημα λίγο πριν τους i5? Θα σου πρότεινα να πας πρώτα διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Βάγγο-NosDIO, άψογα τα λινκ σας...έχουμε

AXP-630P12P PSU (630W) 49€

Albatron 4890 SVGA 179€

ASUS p5Qc 105€

8400 τετρα 168€

OCZ 2x2 1066 49€

Σούμα : 550€....νομίζω και το νούμερο μου κάνει και τα parts. Καμιά ένσταση?....επίσης γιατί πιο ακριβές μνήμες?....πλέον τα ocz δεν μετράνε?

Όσο για τα i5, δεν μ' απασχολεί άλλη υπομονή....πάντα όλο και κάτι θα έρχεται και βαρέθηκα τα que λόγο "πτώσης" τιμών.

Διακοπές για εφέτος γιόκ....το κάλεσμα της μικρής για πάνες-γάλα-αγκαλιές, μας καθηλώνει inhouse τουλάχιστον μέχρι Σεπτέμβριο.....γι αυτό θέλω και την αναβάθμιση αφού θα τη βγάλω με games/net κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απλά θέμα πτώσης τιμών.Επενδύεις σε ένα socket που αργά ή γρήγορα θα πεθάνει.Προτείνω να δώσεις λεφτά σε AM3 ή στο socket των επερχόμενων i5 που θα είναι η συνέχεια των Core2.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απλά θέμα πτώσης τιμών.Επενδύεις σε ένα socket που αργά ή γρήγορα θα πεθάνει.Προτείνω να δώσεις λεφτά σε AM3 ή στο socket των επερχόμενων i5 που θα είναι η συνέχεια των Core2.

Κι αμα δωσει λεφτα σε ΑΜ3 ή s1366 ποιες ειναι οι βασικες διαφορες που εχουν αυτα τα sockets απο το s775 που θα τον κρατησουν μεσα στο παιχνιδι της αναβαθμισης σε parts???

ΑΜ3>PCIE2.0 DDR2/DDR3

s1366>PCIE2.0 DDR3

s775>PCIE2.0 DD2/DDR3

Να παει σε m/b με DDR3 και οχι με DDR2 το βλεπω λογικο (αν και προσωπικα value for money δεν με ενθουσιασαν οι DDR3) γιατι θελω να πιστευω πως εχουν ακομα περιθωριο βελτιωσης και δεν εχουμε δει ακομα το max των δυνατοτητων τους.(σκεψου οταν ειχε γινει η αλλαγη απο DDR σε DDR2 και απο AGP σε PCIE η διαφορα στις επιδοσεις ηταν χαωδης)

Mε λιγα λογια δλδ και s1366 ή AM3 να αγορασει παλι σε ολικη αναβαθμηση θα παει αν τα βασικα στοιχεια αλλαξουν π.χ σε PCIExx/DDRx κτλ,τα ιδια ισχυουν και για το s775.

Το μονο πραγμα που μπορω να σκεφτω και να κρινω αναγκαια την αγορα Core i5/i7(εκτος φησικα για καποιον που πραγματικα χρειαζεται pure multitasking power ή για να bench-αρει) ειναι οι καινουριες VGA που θα βγουνε να εχουν πολυ μεγαλητερες επιδοσεις/απαιτησεις απο τις σημερινες high end και να τρωνε απιστευτο bottleneck απο τους διπυρηνους/τετραπυρηνους των 45nm του s775.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απλά θέμα πτώσης τιμών.Επενδύεις σε ένα socket που αργά ή γρήγορα θα πεθάνει.Προτείνω να δώσεις λεφτά σε AM3 ή στο socket των επερχόμενων i5 που θα είναι η συνέχεια των Core2.
Αυτό ξανά πες το!!! και το 775 όπως είπε ο WizarD τρώει bottleneck λόγω memory controller στο chipset (ούτε καν hypertransport και IMC) βλέπε και το Systester τι αποτελέσματα βγάζει. Γενικά σε 775 σήμερα δεν αξίζει καν. Το AM3 θα συνεχίζει να βγαίνει (ήδη αναμένουμε και phenom 2 965BE στα 3.4GHz Default!)

Μια σύνθεση με AM3:

Corsair 4GB DDR3-1333 Ram Kit (2 x 2GB, PC3 10666, 9-9-9-24, TW3X4G1333C9DHX) 72€

Enermax 525W 61,98 €

ECS A790GXM-AD3 (AM3, VGA, DDR3, 790GX) 99€

Albatron 4890 SVGA 179€

AMD Phenom Black Edition X2 550 (sAM3, 3.1 GHz, Box) 104,99€

Σύνολο 516,97Ευρώ.

Επιλογικά μπορείς να πας αντί για X2 σε X4 -> AMD Phenom II X4 810 (sAM3, 2.6 GHz, Cache 6MB, Box) με 573,68 στο σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ξανά πες το!!! και το 775 όπως είπε ο WizarD τρώει bottleneck λόγω memory controller στο chipset (ούτε καν hypertransport και IMC) βλέπε και το Systester τι αποτελέσματα βγάζει. Γενικά σε 775 σήμερα δεν αξίζει καν. Το AM3 θα συνεχίζει να βγαίνει (ήδη αναμένουμε και phenom 2 965BE στα 3.4GHz Default!)

Μια σύνθεση με AM3:

Corsair 4GB DDR3-1333 Ram Kit (2 x 2GB, PC3 10666, 9-9-9-24, TW3X4G1333C9DHX) 72€

Enermax 525W 61,98 €

ECS A790GXM-AD3 (AM3, VGA, DDR3, 790GX) 99€

Albatron 4890 SVGA 179€

AMD Phenom Black Edition X2 550 (sAM3, 3.1 GHz, Box) 104,99€

Σύνολο 516,97Ευρώ.

Επιλογικά μπορείς να πας αντί για X2 σε X4 -> AMD Phenom II X4 810 (sAM3, 2.6 GHz, Cache 6MB, Box) με 573,68 στο σύνολο.

-Γεια σου Γιαννη,τι χαμπαρια???

-Κουκια σπερνω.....

Οριστε και το bottlenck ενως "ταπεινου Ε8400" vs (πανακριβου) Core i7 965.

Σε αυτο βεβαια φταινε και τα παιχνιδια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μ ενδιαφέρει κανένα παιχνίδι στο οποίο θα πρέπει να παραμείνω μέσα....έμεινα πόσα χρόνια με το Ρ4...κι οτι αγοράσω τωρα θα παραμείνω άλλα τοσα.

Δηλαδη ασχέτως "μέλλοντος" και τεχνολογικών εξελήξεων....το q8400 etup είναι πιο αργό απο τον phenom2 setup (απο πότε?)?

Link to comment
Share on other sites

Οριστε και το bottlenck ενως "ταπεινου Ε8400" vs (πανακριβου) Core i7 965.

Σε αυτο βεβαια φταινε και τα παιχνιδια...

Το έδειξες μόνος σου, ξέρεις, δεν είναι το ίδιο 775 και i7 γιατί ο i7 πέρα από DDR3 μνήμες έχει ότι έχει και ο phenom 2 σχεδόν σε τεχνολογία (και αυτός memory controller στην cpu). Φανερή διαφορά.

Το ποιός είναι γρηγορότερος είναι γενική ερώτηση. Σε μερικά τεστ ο ένας σε άλλα ο άλλος(περιττό να πω 1fps διαφορά και αν αυτό είναι fps!) αλλά αγοράζοντας PC κοιτάς και μελλοντικά τι καλύπτει.

Ενδεικτικά μερικά reviews (phenom 2 X2 550 vs E8400) και Phenom2 X4 810 Vs Q8xxx.

edit: δες το post μου καλύτερα :p

Link to comment
Share on other sites

AXA....άρα πάμε για intel....όσο για τις επενδύσεις και το ατένισμα του μέλλοντος κατα την αγορά.....pc αγοράζω, όχι οικόπεδο ή μετοχές :) Μην το ζαλίζουμε αλλο, σας ευχαριτώ όλους, έκλεισε η αγορά.

Link to comment
Share on other sites

@Pokemon640

Αν διαβασεις προσεχτικα ολο το review που εβαλα μονο χαμενος δεν βγαινει ο Ε8400 αν σκεφτουμε το κοστος του ενος με του αλλου.Ελπιζω να γνωριζεις οτι με 60 fps ενα παιχνιδι τρεχει νερακι, μερικοι μαλιστα δεν μπορουν να διακρινουν την διαφορα πανω απο 45 fps αλλα μιλαμε για extreme gamers που ζητανε 100% smooth gaming.

Τεσπα τελος το offtopic.

@οutlaw

Sorry για τα offtopic φιλε απλα προσπαθησα να δειξω τις διαφορες μεταξυ των sockets κι αν τελικα αυτες ειναι πραγματικα χρησιμες σε real life εφαρμογες σε ολους τους χρηστες.

Καλες αγορες να εχεις ειμαι σιγουρος οτι οποιο συστηματακι και να αγορασεις απο αυτα που πρωτειναν τα παιδια θα μεινεις 100% ευχαριστημενος :023: οι μονες παρατηρησεις που εχω να κανω ειναι αν σε παιρνει απο θεμα χρηματων πηγαινε για DDR3 και οχι κατι κατωτερο απο μια 4890 (επεσε κι αλλο η τιμη της lol 180 euro)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.