Jump to content



Γιατί δεν αγοράζετε ssd?


dellman

Γιατί δεν αγοράζετε ssd?  

178 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

γιατί σκέφτομαι όλα αυτά με τα μικρο-κολλήματα ect...και λέω να δώσω τα τρελά χρήματα για να πάρω 30-60gb....και αν μου βγει και μάπα στο τέλος???Οπότε καλά είμαστε προς το παρόν...Όταν περάσει λίγο ο καιρός...και πέσουν και οι τιμές....και ανέβουν τα gb θα πάμε σε ssd...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πήρα έναν απο περιέργεια και ομολογώ πως όντως είναι γρήγορος... πολύ γρήγορος... Και αθόρυβος... και κρύος... αλλα συνάμα πολύ μικρός και πανάκριβος... Κι απο αξιοπιστία; είναι πολύ νωρίς για να ξέρουμε... ένας απο τους raptor που έχω τρέχει τώρα σχεδον 2,5 χρόνια καθημερινά 5-8 ώρες χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα... Σε 2-3 χρόνια απο τώρα θα ξέρουμε αν μπορεί να το κάνει κι ένας ssd...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, η χωρητικοτητα των SSD δεν θα επρεπε να αναφερεται καν. Τετοιο δισκο παιρνεις για τις επιδοσεις (αν θυμαμαι καλα, ο πρωτος δισκος επιδοσεων, ο raptor, σε 36GB ειχε βγει...), οχι για να αποθηκευεις Mp3.

Εγω εχω ηδη SSD, και μπορω να πω οτι ειναι απο τα πιο χρησιμα εξαρτηματα του υπολογιστη, μιας και πλεον αφηνει να δειξουν και τα υπολοιπα κομματια τι αξιζουν (ηταν μλκ να εχεις Q9550 στα 3,8 και να βλεπεις κλεψυδρα οταν ανοιγες Firefox).

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν, για μένα οι SSD δίνουν αρκετά παραπάνω, αλλά είναι αρκετά ακριβοί.

Δεν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη για μακρόχρονη χρήση (24/7 για λειτουργικό) σε desktop, παρεούλα με ένα μεγάλο μαγνητικό για αποθήκη. Περιμένω να ωριμάσουν ακόμα και να πέσουν οι τιμές αρκετά.

Όσο για τα GB πιστεύω ότι οτιδήποτε κοντά στα 128 θα με κάλυπτε για δίσκο λειτουργικού ++ όλα τα απαραίτητα προγράμματα μέσα. Συγκριτικά τώρα είμαι με Raptor 74 και δεν με πρόδωσε ο δίσκος στα 4 του χρόνια 24/7.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολλούς λόγους:

'Έχω RAID (όχι με ssd) -> δύο WD2500YS και τρέχουν ΣΦΑΙΡΑ!

Ανώριμη τεχνολογία -> ακόμη αναπτύσσεται, είμαστε μόλις 2η γενιά και οι μαγνητικοί έχουν ωριμάσει πλήρως και αντέχουν περισσότερο.

Ακριβή Τεχνολογία -> 80GB για 200Ευρώ; απαπα..

Μικρή χωρητικότητα

Δεν μου χρειάζεται(αφού το array μου παίζει μια χαρά, έχω και Ghost backups ακόμη αν με αφήσουν οι δίσκοι.)

Αν σου δίνανε και μια εγγύηση 5 χρόνια καπάκι για τον SSD (που δεν σου δίνουν οι περισσότεροι μαγνητικοί πλέον) τι θα διάλεγες?
ΑΥΤΟΝ. Η Western digital δίνει 5 χρόνια πλέον σε όλους τους μαγνητικούς και μη.

Επίσης, έχω τρεις μαγνητικούς SCSI 80MB/s Fujitsu, Quantum Fireball και IBM σε server και λειτουργεί συνεχόμενα από την στιγμή που αγοράστηκαν (και χωρητικότητες 10 και 20GB) για περισσότερο από 5 χρόνια 24/7/365. Αν δω κάτι παρόμοιο σε SSD ίσως να με πείσουν ότι είναι αξιόπιστοι.

Link to comment
Share on other sites

Ήδη δουλεύουν πολύ περισσότερα χρόνια από οποιονδήποτε μαγνητικό και σε πολύ χειρότερες συνθήκες.

Και ήδη βλέπω το 20% να έχει κάποιον ΄-)

Ποιός θα δώσει 0.7 Ε/GB για Raptor όταν μπορεί να αγοράσει ΤΒ με το 1/10 του κόστους ανά GB 0.07 Ε/GB?

Σαν να φαντάζουν λογικά τώρα τα 200E για 80GB σε SSD σε σχέση με την διαφορά στην απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Ήδη δουλεύουν πολύ περισσότερα χρόνια από οποιονδήποτε μαγνητικό και σε πολύ χειρότερες συνθήκες.
α, δηλαδή έχεις SSD από το 2004(μην πω ποιο παλιά) να λειτουργεί ασταμάτητα σε server ιστοσελίδας; ακόμη αρχή είναι, υπάρχει συνέχεια..
Ποιός θα δώσει 0.7 Ε/GB για Raptor όταν μπορεί να αγοράσει ΤΒ με το 1/10 του κόστους ανά GB 0.07 Ε/GB?
Όσοι θέλουν δίσκο για λειτουργικό, υπάρχει κοινό ακόμη μην σου φαίνεται παράξενο το 90% του thelab που λέει όχι και ίσως..

Και για να συγκρίνεις ποιο δίκαια τα πράγματα, τον raptor δεν τον βάζουμε στο ίδιο ποτήρι με τον απλό δίσκο της αγοράς, τον συγκρίνουμε με τον ανάλογο της ίδιας εταιρίας από την enterprise σειρά. Ο 2ΤΒ RE4 έχει 0,132935Ευρώ/GB αλλά δεν θα τον πάρεις για λειτουργικό αλλά για δεδομένα, άλλο σκοπό αποσκοπεί από τον raptor.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν διαβάζεις καλά. 20% έχει ήδη SSD

Έτσι από περιέργεια, ξέρεις από πότε χρησιμοποιούν SSD, γιατί από τα λεγόμενά σου μάλλον δεν έχεις μεγάλη εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου δίνανε και μια εγγύηση 5 χρόνια καπάκι για τον SSD (που δεν σου δίνουν οι περισσότεροι μαγνητικοί πλέον) τι θα διάλεγες?

Η αλήθεια είναι ότι μία τέτοια πρόταση είναι δελεαστική. Υπάρχει άραγε?

Anyway...

Αν είχα ανάγκη να αγοράσω δίσκο θα προτιμούσα έναν Raptor 300 αυτή τη στιγμή. Σε λίγους μήνες (όχι πολύ 4-6) η ζυγαριά προβλέπω να γέρνει προς τους SSD ελαφρώς. Σε κανα χρόνο βλέπω τους Raptor και όποιους Raptor μέλλουν να βγούν (νομίζω θα βγεί κάποιο τελευταίο μοντέλο ακόμα) να απειλούνται σοβαρά, με την ζυγαριά να τείνει προς τους SSD με σημαντική διαφορά.

Όποιος βέβαια δεν θέλει να περιμένει ως τότε, σημείο το οποίο θεωρώ ότι θα είναι η μετάβαση και της mainstream αγοράς στους SSD σαν κύριους δίσκους, τί να πώ, ας πάρει SSD από τώρα.

Επίσης να το διευκρινήσουμε, για ένα γρήγορο και πλήρες σύστημα χρειάζονται ενας γρήγορος και ένας μεγάλος δίσκος. Τουτέστιν Raptor + 1/2TB είτε αυτό θα λέγεται SSD + 2+ΤΒ σε λίγους μήνες, το αποτέλεσμα είναι σχεδόν το ίδιο.

Όλα τα παραπάνω είναι υποκειμενικά και δεν έχουν σκοπό να πείσουν κάποιον.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.