Jump to content



Υδροψυξη vs Air cooling


Axl D. Mtt

Recommended Posts

Προσωπικα τρεχω 24/7 τα PC στο rosetta@home οι θερμοκρασιες μενουν σταθερες με την Ultra extreme 120 που εχω γυρω στο 72 και μεταβαλλονται αναλογα την θερμοκρασια του περιβαλλοντος αν ανεβει το δωματιο +4 θα παω 76 το βραδυ 68 πανω κατω τα ιδια ειχα με το νερο που ξηλωσα.Μετα απο πολλα χρονια χρησης διαφορων custom wc setup μπορω να πω οτι δεν κερδιζεις πολλα πλεον με το νερο οσο παλια.Ειχα δυο transit ψυγεια με 4 14αριδες ανεμιστηρες σε σειρα eheim 1260 και Apogee GTZ Core i7 με αυτο το setup αντε να ειχα 10 βαθμους διαφορα με το ζορι χωρις κανενα σημαντικο κερδος σε MHz και με πολυ παραπανω θορυβο απο την Ultra 120 με ενα 120αρι thermaltake.Το συστημα στην υπογραφη με C0 i7 920.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Γενικα συμφωνω πλεον οτι το νερο δεν προσφερει σχεδον τιποτα σε συγκριση με ψυκτρες τον 40-50 euro.Ουτε καν για το lifetime του CPU αφου σπανια πλεον κραταμε CPU πανω απο 2 χρονια και αν.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως...γιατι με τα Ρrime και τα Οrthos δεν ειναι σε πραγματικο full load...

Nos-Dio εγω θα ηθελα αν μπορεις να αφησεις το Intel Burn Test να τρεξει και τις 5 λουπες στο Maximum Stress,τραβα ενα PrtScn με temps οταν θα εισαι στην 5η λουπα για να εχουμε αξιοπιστα συμπερασματα.Aν δεις να ανεβαζει κι αλλο θερμοκρασιες κοντα στην 3η με 4η λουπα απλα πατα το Stop μην παθεις και καμια ζημια για μλκιες.Προσωπικα το 70αρι απο την 1η κιολας λουπα δεν μου αρεσει καθολου,δεν την βλεπω να την βγαζει καθαρη χωρις να μπει σε Throttling.

Επιμενω για το συγκεκριμενο προγραμμα γιατι οι περισσοτεροι δοκιμαζουν με Orthos ή Prime95 και αμα το περασει νομιζουν οτι το Ο/C ειναι 100% stable κατι που δεν ισχυει (το ειδα και στο δικο μου συστημα αυτο το φαινομενο) γιαυτο και μερικες φορες τρωνε ξεκαρφωτα Restart ή ΒSOD.

@Τristeno

Μιλας για πληρες φορτιο,σου ειναι ευκολο να μας δειξεις προγραμματα και θερμοκρασιες?

ο επεξεργαστης δεν επαθε τιποτα που σηκωνε 90 κοντα απο μλκια της 120extreme.Ουτε throttling μου κανει.Αμα δεν εχει ρευμα δεν ειναι λογικο να παθαινει κατι...για αυτο λεει μεγιστο 100.Αν του βαλω τη μαμα ψυκτρα απλα κρασαρει.

Καποτε πηρα την SLK800A για 50+ ευρω μαζι με ενα 8αρι delta για εναν 2400+,τοτε ηταν η καλυτερη ψυκτρα για ΑΜΔ...απο τοτε εχουν αλλαξει τα πραγματα παιδια..Σημερα αν θες o/c και bench πας σε phase απαραιτητα.Αλλιως για καθε μερα μια καλη αεροψυκτρα και πανω απο ολα ενα καλο κομματι cpu(αυτο βασικα ειναι το 70-80% της υποθεσης,για να μη πω 90%) εισαι αρχοντας για καθε μερα και αθορυβος σε ανεκτα επιπεδα.Αν θες να κοιμασαι με το pc αναλογως τα αυτια σου θα κανεις περισσοτερες παραχωρησεις στη ταχυτητα..γενικα οχι μονο στο cpu.

post-155-1442175567,6639_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και πανω απο ολα ενα καλο κομματι cpu(αυτο βασικα ειναι το 70-80% της υποθεσης,για να μη πω 90%)
Kαλα αυτο ειναι κανονας αμα ειναι μπανανα και σε cascade να τον βαλεις.....

Τεσπα ωραιος με τις foto thnx,δεν μπηκα στο thread για να υποστειριξω τo vερo ή τον αερα,ειναι ενα θεμα που το εχουμε αναλυσει πολλες φορες στο παρελθον και ο καθενας κανει τις επιλογες του,εμενα για παραδειγμα δεν με καλυπτει ο αερας στην συχνοτητα και με το ρευμα που τρεχω τον CPU καθημερινα 24/7.

Το θεμα ομως που μου κινησε την περιεργια ειναι το παραδειγμα που εδωσα με τα Prime95 & Orthos που μπορεις να τρεχεις ταυτοχρονα απο πισω κι αλλα προγραμματα χωρις προβλημα,ενω τα περνουσε και τα 2 (τα ετρεχα ξεχωριστα το καθενα) ετρωγα ακυρα Restart.Γιαυτο θεωρω οτι δεν ειναι αντικειμενικα κριτηρια σταθεροτητας οσο το Intel Burn Test.Οταν το ετρεξα σε εμενα πρωτη φορα στα 4Ghz (ενω ειχε περασει Orthos & Prime95) ετρωγε Restart.Δινοντας λιγακι ρευματακι παραπανω στον CPU τα παντα λυθηκαν και το μηχανακι απο τοτε δεν εχει κανει το παραμικρο.(μεχρι τωρα τουλαχιστον :D)

Link to comment
Share on other sites

Ναι για το burn εχεις δικιο ειναι αρκετα βαρβατο και πρεπει να σηκωνει μεγαλυτερες temp απο πριμε,αμα δε βαρεθω θα δοκιμασω και το πριμε να δω διαφορες.Και στο πριμε παντως αμα βαλεις blend ολη τη ραμ οπως κανει αυτοματα το burn ψηλογονατιζει.

Συμφωνω οτι σε μη μπανανα cpu με υδροψυξη θα κεδισεις παραπανω,γενικα οσο καλυτερος ειναι ο επεξεργαστης τοσο περισσοτερο βοηθειεται απο την ψυξη.Εγω ειχα 15 υδροψυξεις και κατεληξα στον αερα γιατι με εξυπηρετει καλυτερα προσωπικα,ο καθενας παιρνει οτι θελει οπως λες,ουτε θεοποιω/σταυρωνω καποια ψυξη.

Εγω σηνηθως τον χαμηλωνω λιγο απο το μεγιστο σταθερο και εχω το κεφαλι μου "ησυχο"

Link to comment
Share on other sites

occt για 24 ώρες

θερμοκρασίες σου λέω έτσι στην τύχη 40 στο νερό και 60 με αέρα. Για πες μου τι έγινε που είναι πιο κρύος ο υδρόψυκτος?

Δεν εγινε τπτ απλα αμα δωσεις κι αλλο ρευμα και ανεβασεις συχνοτητα θα μπει σε Θεμικο Throttle ποιο γρηγορα απ'οτι να ηταν πανω σε νερο και γενικα αμα π.χ εχεις 90C με αερα και 70C με νερο δεν ειναι οτι καλυτερο να παιζεις στα ορια.

Τωρα θα μου πεις σιγα το κερδος που θα εχεις αμα τρεχεις π.χ στα 4Ghz αντι στα 3.6-3.7Ghz με αυτη τη λογικη ομως δεν χρειαζεται να συζηταμε τοτε καν για Overclocking.

Εγω θελω και τα τελευταια 100-200-300-400 Μhz παραπανω απ'την στιγμη που θα κατσω να ασχοληθω.(μιλαω για 24/7 καταστασεις)

@Νοs-Dio

Δεν εχω βρει προγαμμα μεχρι στιγμης που να φορτωνει τοσο ασχημα το συστημα,για μενα πιστευω ειναι το πιο αξιοπιστο και λιγοτερο χρονοβορο,αν σκεφτουμε οτι τα αλλα πρεπει να τα τρεχεις για 24 ωρες τουλαχιστον.

PS

Tristeno το ΟCCT ειναι για γελια....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω από την αρχή. Αν το 5-10% επιπλέον σε συχνότητα αξίζει τον κόπο και το χρήμα το κρίνει ο καθένας μόνος του. Απλά να ξεκαθαρίσει η εντύπωση ότι βάλαμε νερό και θα δούμε θαύματα. Σε πραγματικές συνθήκες δεν υπάρχει διαφορά (ripping σε 55 λεπτά αντί για μια ώρα). Με αυτή την λογική όσοι έχουν νερό θα πρέπει να έχουν ήδη ssd ;-)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.