Jump to content



Υδροψυξη vs Air cooling


Axl D. Mtt

Recommended Posts

Θέλω και εγώ να απαντηθεί αυτό το ερώτημα:) Aν κάποιος έχει πρόσβαση και σε νερό και σε μια καλή αερόψυκτρα, αν μπορούσε να μας δείξει αποτελέσματα!

WTF.....120Ε για αερόψυκτρα;;; 60Ε για την true black+15E για έναν ανεμιστήρα:)

edit: lunatic, άμα βάζουμε και τα γραφικά μέσα τότε θέλουμε για block υδρόψυξης 80+Ε:044:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply
ΠΟΣΟ καλύτερο oc είναι το ερώτημά μου.

ακόμακαι 50%... απάντησα στο ερωτημα σου?

και κάτι άλλο που μου διέφυγε γιατι και εμείς πριν περάσουμε στο νερό αέρα είχαμε.

είδα οτι αναφέρετε συνέχεια οτι και καλά παίζω παιχνίδια και δεν ανεβαίνει πάνω απο 60βαθμους.

μα αυτό το πράγμα δεν ισχύει όταν βάζεις νερό.. δεν σε νοιάζει γιατί άπλα δεν κάνει full stretch load ενα παιχνίδι η ενα πρόγραμμα επεξεργασίας video.

για τρέξτε κανα 4πλο prime η οτι άλλο τέτοιο παρόμοιο πρόγραμμα θέλετε.

φυσικά κ επιμένω οτι το νερο ειναι καλύτερο γιατι αν δεν πενεψεις το pc σου θα σου καει λενε.. :072:

Link to comment
Share on other sites

50% καλυτερο oc με νερο?

Αν αντι για νερο βαλεις αζωτο μπορει να πιασεις το 50% που λες....

50% παραπανω σημαινει οτι αν με αερα εχεις παει εναν επεξεργαστη στα 3.4GHz με το νερο τον πας 5.1.............Ε μην τρελαθουμε τωρα

5% κ πολυ ειναι

Link to comment
Share on other sites

50% καλυτερο oc με νερο?

Αν αντι για νερο βαλεις αζωτο μπορει να πιασεις το 50% που λες....

50% παραπανω σημαινει οτι αν με αερα εχεις παει εναν επεξεργαστη στα 3.4GHz με το νερο τον πας 5.1.............Ε μην τρελαθουμε τωρα

5% κ πολυ ειναι

το 50% ειναι έμφαση.

ενταξη εχεις δικιο μονο 5% μπράβο σου

κανε μια χάρη κ τρέξε ενα wprime σε loop η ενα orthos κ με ένα πρόγραμμα παρακολούθησης θερμοκρασιών κρατα ενα screenshot για να δω θερμοκρασίες σου κ αν ειναι καλές τοτε θα σταματήσω να μιλάω.

Link to comment
Share on other sites

κανε μια χάρη κ τρέξε ενα wprime σε loop η ενα orthos κ με ένα πρόγραμμα παρακολούθησης θερμοκρασιών κρατα ενα screenshot για να δω θερμοκρασίες σου κ αν ειναι καλές τοτε θα σταματήσω να μιλάω.

Καταρχας λες να δεις θερμοκρασιες.Οκ.Σε ποιον επεξεργαστη?Στα ποσα GHz να ειναι χρονισμενος?Κ με ποσο ρευμα?

Κ ΝΑΙ με αυτα τα προγραμματα που λες δεν εχω παραπονο απο θερμοκρασιες.

Αλλα αφου θες κ νουμερα οριστε κατι χειροπιαστο http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=48647

lunatic added 2 Minutes and 14 Seconds later...

Ε το να εχεις εναν Q9550 στα 3.6GHz στους 58 βαθμους με το ορθος μην τρελαθουμε τωρα οτι ειναι πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω και εγώ να απαντηθεί αυτό το ερώτημα:) Aν κάποιος έχει πρόσβαση και σε νερό και σε μια καλή αερόψυκτρα, αν μπορούσε να μας δείξει αποτελέσματα!

WTF.....120Ε για αερόψυκτρα;;; 60Ε για την true black+15E για έναν ανεμιστήρα:)

edit: lunatic, άμα βάζουμε και τα γραφικά μέσα τότε θέλουμε για block υδρόψυξης 80+Ε:044:

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=17588&highlight=Alexisferos

ισως δεν ειναι καλή η αεροψυξη κ ούτε σωστό το παράδειγμα που εχω αλλα τουλάχιστον μπορείς να δεις την διαφορά.

απο εποχή 6600γτ έχω να αλαξω μπλοκ, αλαζω μόνο κάρτες φίλε μου κ μια φορά τα λ7 που έδωσα έπιασαν τόπο.

εγω έπεσα τότε 62 βαθμούς σε ful load στην κάρτα και κέρδισα κ ενα μηδαμινό overckock.

Alexisferos added 2 Minutes and 12 Seconds later...

lunatic

ο υπολογιστης σου ειναι? γιατι ειμαι κ ξανθος κ δεν καταλαβενω.

ζήτησα απλα στον υπολογιστή σου φιλε κ βλέπω στην υπογραφή σου τι υποσύστημα εχεις.

Link to comment
Share on other sites

οσοι ήθελαν αποτελέσματα.

http://coolercasesuk.co.uk/showthread.php?t=32

εγω βλέπω σε after market ψυχτρα 18 βαθμούς διαφορά στην κάρτα γραφικών με τον ανεμιστήρα στα 12 βολτ να κάνει σαν αεροπλάνο.

ελπιζω να απάντησα.

δεν μπορώ να αλαξω την γνώμη κανενός κ δεν ειναι αυτη η ιδεολογία του φόρουμ.

το μονο που μπορώ να κανω ειναι να γράψω τις απόψεις μου κ οποίον ακουμπήσουν..

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα. δεν έκατσα να διαβάσω το review μονο τα αποτελέσματα είδα αλλα κ πάλι δεν μου λένε κατι γιατι δεν το συγκρινεις με μια υδροψυξη απλα παρουσιάζεις μια καλη ψυχτρα

( Γι αυτό το λόγο επιλέξαμε η δοκιμή να γίνει σε bench table με σταθερή θερμοκρασία δωματίου 28 C.)

χυμα στο τραπέζι (συγνώμη για την έκφραση) και οχι σε περιβάλλον κλειστού κουτιού.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις σωστο airflow οι διαφορες ειναι ελαχιστες.Αλλα εν πασει περιπτωσει μπορεις να θεωρησεις οτι ήταν μεσα σε ενα κουτι που η θερμοκρασία μεσα στο κουτι ηταν 28 βαθμοι.Το ιδιο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς φιλε μου δεν θέλω να θεωρήσω.

ψάχνω χειροπιαστά αποτελέσματα κ δεν μου έδωσες.

ελπίζω εσυ τουλάχιστον να είδες το λινκ που ποσταρα για σύγκριση αερα με νερο.

σε ευχαριστώ και για την αντιπαράθεση γιατι πραγματικά μου δίνετε η δυνατότητα να φέρω κ αλλα παραδείγματα αν χρειαστεί.

και να σου κανω μια προσωπική ερώτηση?

έχεις βάλει ποτε νερό στον υπολογιστή σου?

αν οχι σε παρακαλώ δεν αξίζει να συζητάμε (και συγνώμη αν ακούγομαι κακός αλλα δεν είχα αλλο τρόπο να εκφραστώ) γιατι δεν έχεις ιδέα.

(πραγματικά ειμαι ανοιχτός σε καλες προτάσεις κ τεκμηριωμένες απόψεις)

εμείς τουλάχιστον είχαμε κ αερα, είχαμε ψαχτεί τοτε εκει κ είδαμε κ αποείδαμε κ αποφασίσαμε να ανεβούμε level και να παμε σε κατι που ειναι καλύτερο το νερο.

αν πάλι ειχες νερο θα μου πεις γιατι το έβγαλες?

Link to comment
Share on other sites

Το hw αυτό, στο link είναι παλιό, και δεν είναι ότι πρέπει για σύγκριση! Από τότε έχουν αλλάξει πάρα πολλά! Προσωπικά την αερόψυκτρα που έχω δεν την αλλάζω.....πριν από αυτήν είχα και εγώ νερό:)

Μην τρελαθούμε βρε παιδιά, με μια καλή αερόψυκτρα και έναν ανεμιστήρα, δεν υπάρχει θόρυβος! Όλα αυτά με 70Ε max!

Για το νερό.....όταν έναν i7 τον κρατάς για 24/7 στα 4,2 με αέρα, με το νερό, ούτε 4,5 για 24/7 ούτε τίποτα τρελό! Άντε να πας 4,3 και αυτό με τα χίλια ζόρια.

Το καλό(έχω πει όμως ότι προσωπικά δεν με ενδιαφέρει) είναι ότι κερδίζεις σε θερμοκρασία και δεν βράζει το cpu!

Τώρα αν περάσουμε και σε κάρτες εκεί, γίνετε πανικός! Για να υποθέσουμε ότι με ένα κύκλωμα θα ψύξουμε και την κάρτα σίγουρα θα χάσουμε σε απόδοση, για να μην γίνει αυτό πάμε σε 2ο κύκλωμα;;; Αν, ναι τότε το κόστος υπεραυξάνεται!

Βάζουμε κάποια parts παραπάνω;; Και πάλι το κόστος αυξάνει, αν υπολογίσουμε ότι τα blocks κάνουν από 60Ε+!

Το ζητούμενο για μένα είναι το πόσο θα κερδίσεις και αν η διαφορά θα φανεί σε καθημερινή χρήση(π.χ gaming).

Αν επέστρεφα σε νερό, τότε θα έβαζα νερό μόνο στην κάρτα! Πιστεύω, ότι δεν αξίζει στο cpu...είναι τόσο δυνατό και χωρίς νερό, που δεν θα έβλεπα διαφορά στο gaming. Aπό την άλλη η κάρτα όλα και κάποια Mhz θα έπερνε, που θα μου έδιναν π.χ 3-4fps παραπάνω!

Όμως και πάλι με το μάτι αυτά δεν φαίνονται, και εφόσον δεν έχω τρέλα με το πως θα φαίνεται το pc μου, γιατί να έδινα 200+Ε;:)

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς φιλε μου δεν θέλω να θεωρήσω.

ψάχνω χειροπιαστά αποτελέσματα κ δεν μου έδωσες.

Δεν καταλαβαινω που ηταν το λαθος σε αυτο που ειπα να θεωρησεις.Απλη φυσικη ειναι.Εχουμε ενα κουτι με εσωτερικη θερμοκρασια 28 βαθμους κελσιου.

Αν δεν ειναι αυτα χειροπιαστα αποτελεσματα τοτε ποια ειναι?Ζητησες να στειλω θερμοκρασιες με αεροψυξη την στιγμη που εχω ανοιχτο το prime95 και το εκανα.Δεν ζητησες κατι αλλο αν θυμαμαι καλα.

και να σου κανω μια προσωπική ερώτηση?

έχεις βάλει ποτε νερό στον υπολογιστή σου?

Δεν εχω βαλει ποτε νερο.Ωστοσο σκεφτομουν να το κανω αλλα κατεληξα οτι δεν αξιζει να το κανω για τις αναγκες που εχω εγω απ το μηχανημα μου.

εμείς τουλάχιστον είχαμε κ αερα, είχαμε ψαχτεί τοτε εκει κ είδαμε κ αποείδαμε κ αποφασίσαμε να ανεβούμε level και να παμε σε κατι που ειναι καλύτερο το νερο.

Ποτε ειχες αερα ομως?Πριν 10 χρονια?

Η εξελιξη στις σημερινες ψυχτρες ειναι φοβερη

lunatic added 2 Minutes and 56 Seconds later...

δυστυχώς φιλε μου δεν θέλω να θεωρήσω.

ψάχνω χειροπιαστά αποτελέσματα κ δεν μου έδωσες.

Δεν καταλαβαινω που ηταν το λαθος σε αυτο που ειπα να θεωρησεις.Απλη φυσικη ειναι.Εχουμε ενα κουτι με εσωτερικη θερμοκρασια 28 βαθμους κελσιου.

Αν δεν ειναι αυτα χειροπιαστα αποτελεσματα τοτε ποια ειναι?Ζητησες να στειλω θερμοκρασιες με αεροψυξη την στιγμη που εχω ανοιχτο το prime95 και το εκανα.Δεν ζητησες κατι αλλο αν θυμαμαι καλα.

και να σου κανω μια προσωπική ερώτηση?

έχεις βάλει ποτε νερό στον υπολογιστή σου?

Δεν εχω βαλει ποτε νερο.Ωστοσο σκεφτομουν να το κανω αλλα κατεληξα οτι δεν αξιζει να το κανω για τις αναγκες που εχω εγω απ το μηχανημα μου.

εμείς τουλάχιστον είχαμε κ αερα, είχαμε ψαχτεί τοτε εκει κ είδαμε κ αποείδαμε κ αποφασίσαμε να ανεβούμε level και να παμε σε κατι που ειναι καλύτερο το νερο.

Ποτε ειχες αερα ομως?Πριν 10 χρονια?

Η εξελιξη στις σημερινες ψυχτρες ειναι φοβερη

Link to comment
Share on other sites

Lunatic δεν γνωριζω στο review ποσα Prime95 τρεξατε ταυτοχρονα σε E8400 και σε Q9550,απλα εμπειρικα το λεω σε εναν διπυρινο αμα τρεξεις 4 Prime95 μαζι και ανοιξεις το Task Manager γραφει 100% Full Load μπορεις ομως ανετα να τρεξεις οποιοδηποτε προγραμμα απο πισω αρκει να υπαρχει διαθεσιμη RAM,αυτο σε εμενα διχνει οτι μονο σε πραγματικο Full Load δεν ειναι.

Γιαυτο εγραψα ποιο πανω αν μπορει καποιος με καλη αεροψυξη να τρεξει το Ιntel Burn Test v2.3 σε Stress Level Maximum.Μπορει να επιλεξει και αριθμο απο Threads οποιος θελει αρκει να αναφερει τον αριθμο και το συστημα του.(Νομιζω αν δεν κανω λαθος για Core i7 ειναι 16)

Link to comment
Share on other sites

το 50% ειναι έμφαση.

ενταξη εχεις δικιο μονο 5% μπράβο σου

Έχασες φίλε μου και ίσως θα ήταν καλό να κάτσετε όλοι και να διαβάσετε τα παλαιότερα thread που έχουν όσα νούμερα και "αποδείξεις" θέλατε.

Ένα απλό παράδειγμα με μέγιστο σταθερό oc από μεγάλο δείγμα (60+) ίδιων επεξεργαστών με κορυφαίες custom υδροψύξεις κτλ. Όποιος νομίζει ότι μπορεί να δώσει καλύτερα αποτελέσματα ή μεγαλύτερο δείγμα για συζήτηση εδώ είμαστε.

attachment.php?attachmentid=13540&d=1164739537

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια απο την στιγμη που δεν μπορεις να κατεβεις κατω απο την θερμοκρασια περιβαλλοντος, ακομα και με την καλυτερη υδροψυξη, οι διαφορες θα ειναι πολυ μικρες, τα 200-300MHz παραπανω που θα σου δωσει ειναι αμελητεα και δεν θα δεις καμια διαφορα.

Η γνωμη μου ειναι οτι δεν αξιζει την ταλαιπωρια και το ρισκο μια υδροψυξη σε σχεση με μια καλη αεροψυξη.

Αν ημουν φανατικος gamer και επαιζα με SLI η CF ισως να το σκεφτομουν για υδροψυξη μονο στις καρτες.:)

Εγω ενα phaze θελω που να παιζει στους -50 με -60 βαθμους, γινεται?:045:

stealth

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια απο την στιγμη που δεν μπορεις να κατεβεις κατω απο την θερμοκρασια περιβαλλοντος, ακομα και με την καλυτερη υδροψυξη, οι διαφορες θα ειναι πολυ μικρες, τα 200-300MHz παραπανω που θα σου δωσει ειναι αμελητεα και δεν θα δεις καμια διαφορα.

Η γνωμη μου ειναι οτι δεν αξιζει την ταλαιπωρια και το ρισκο μια υδροψυξη σε σχεση με μια καλη αεροψυξη.

Αν ημουν φανατικος gamer και επαιζα με SLI η CF ισως να το σκεφτομουν για υδροψυξη μονο στις καρτες.

Εγω ενα phaze θελω που να παιζει στους -50 με -60 βαθμους, γινεται?

Σωστος...χαχαχαχα

@WisarD

Πραγματι το πιο προγραμμα που λες δημιουργει τεραστιο φορτιο κ τις μεγαλυτερες θερμοκρασιες απ οσα προγραμματα ξερω.Αλλα εγω θα κανω την εξης ερωτηση.

Μπορει καποιος να μου βρει ΕΝΑ προγραμμα που να στρεσαρει τον επεξεργαστη οσο το Intel burn test....?

Link to comment
Share on other sites

Kαι τι να το κανεις το phase ρε Γιαννη,μπορεις να το εχεις για 24/7 καταστασεις πανω στο μηχανακι???(μιλαω για μονοβαθμειο παντα για cascade ουτε κουβεντα)Η δικη μου απαντηση ειναι ΟΧΙ μονο για bench κανει.Το λεω γιατι το ειχα προσπαθησει παλιοτερα να το καθιερωσω σε ολα τα συστηματα που ειχα και στα καινουρια που θα εφτιαχνα απλα δεν... και ασε την vapochill τα promie και τα ρεστα να λενε οτι θελουν.

@Lunatic ενα προγραμμα real life απο μονο του οχι, εγω τουλαχιστον δεν γνωριζω κανενα, πολλα μαζι οσα θελεις...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ αέρα και νερού... Μη βλέπετε μόνο τις θερμοκρασίες, δείτε και τη γενικότερη απόδοση του συστήματος. Το νερό ρίχνει πολύ πιό γρήγορα τη θερμοκρασία από τον αέρα. Επίσης κάνει λιγότερο θόρυβο για να παράγει το ίδιο έργο. Επίσης, κάτι πολύ σημαντικό που αναφέρθηκε ήδη, έχω την ίδια υδρόψυξη από το 2006 και το μόνο που έχει χρειαστεί είναι 4 αλλαγές υγρού (σύνολο 5€) και ένα κλιπς για μετατροπή από 775 σε 1366, κόστους 6€. Στη διάρκεια των 4 ετών έχω αλλάξει 4 μητρικές και τρείς κάρτες γραφικών...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.