Jump to content



Υδροψυξη vs Air cooling


Axl D. Mtt

Recommended Posts

Kαι τι να το κανεις το phase ρε Γιαννη,μπορεις να το εχεις για 24/7 καταστασεις πανω στο μηχανακι???(μιλαω για μονοβαθμειο παντα για cascade ουτε κουβεντα)Η δικη μου απαντηση ειναι ΟΧΙ μονο για bench κανει.

Mα για overclocking/benchmarking το θελω.:D

Για every day use θα βαλω στον Opteron την Enzotech Ultra-X που εχω τωρα επανω στον Ε8600 και θα ειμαι μια χαρα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Η αλήθεια είναι ότι το θέμα μπλοκ δεν είναι στάνταρ.

Πχ στις κάρτες γραφικών, από κάρτα σε κάρτα συνήθως δεν το γλυτώνεις το μπλοκ, ενώ στις cpu είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα, αφού μπορείς συνήθως σε επόμενα μοντέλα cpu να κάνει το προηγούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το θέμα μπλοκ δεν είναι στάνταρ.

Πχ στις κάρτες γραφικών, από κάρτα σε κάρτα συνήθως δεν το γλυτώνεις το μπλοκ, ενώ στις cpu είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα, αφού μπορείς συνήθως σε επόμενα μοντέλα cpu να κάνει το προηγούμενο.

Έχεις δίκιο, αλλά αν αναφέρεσαι σε full block. Εγώ που επέλεξα μόνο για τη GPU και ψηκτράκια στις μνήμες, έχω αλλάξει 3 κάρτες (nVidia & ATI) και δεν άλλαξα block

Link to comment
Share on other sites

Η Intel χρησιμοποιεί για να ορίσει το TDP το Intel burn test, ακριβώς για να έχει εικόνα της μέγιστης παραγωγής θερμότητας σε θερμοκρασία δωματίου 15°C. Με βάση το TDP φτιάχνονται οι ψύκτρες. Δηλαδή αν ένας επεξεργαστής έχει TDP 130W, και thermal specification 67.9°C όπως ο Intel core i7 920, σημαίνει ότι μια ψύκτρα θα πρέπει να μπορεί να αποβάλλει 130 θερμικά Watt την ώρα ώστε να κρατήσει τη θερμοκρασία στους 67.9°C. Αν δεν μπορεί να αποβάλλει τα 130Watt, τότε η θερμοκρασία θα ξεπεράσει τους 67.9°, οπότε κρίνεται ανεπαρκής. Η ψύκτρες που συνοδεύει τους επεξεργαστές πληρούν αυτά τα χαρακτηριστικά.

Ο μόνος τρόπος για να πούμε ότι σε μια συχνότητα είναι επαρκής μια ψυκτική λύση, θα πρέπει

1. Να αποφασίσουμε σε ποια θερμοκρασία περιβάλλοντος θα λειτουργήσει ο υπολογιστής, πχ 30°C θερμοκρασία κουτιού.

2. Να αποφασίσουμε σε ποια συχνότητα θα δουλεύει ο επεξεργαστής.

3. Να τρέξουμε το intel burn test μέχρι να δούμε ότι σταθεροποιείται η θερμοκρασία του επεξεργαστή σε επίπεδο ίσο ή μικρότερο του thermal specification που για τον core i7 920 είναι 67.9°C.

4. Να δείξουμε ότι μετρήσαμε σωστά, δίνοντας τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος όπου έγινε η μέτρηση (με μέτρηση στο σημείο εισόδου του αέρα) και τρεις τιμές θερμοκρασίας των πυρήνων κατά τη διάρκεια του Intel burn test, που να απέχουν μεταξύ τους 10 λεπτά, όπου να φαίνεται ότι η θερμοκρασία παραμένει σταθερή και μικρότερη από το thermal specification. Επίσης πρέπει να βεβαιωθούμε και να το αποδείξουμε ότι ο επεξεργαστής δεν μπήκε ποτέ σε θερμικό throttling, όπου κατεβάζει τάση και συχνότητα, για να προστατευτεί.

5. Να ερμηνεύσουμε σωστά τα αποτελέσματα.

Δηλαδή να αναφέρουμε ότι η συγκεκριμένη ψυκτική λύση που μετρήσαμε, μπορεί να καλύψει τις θερμικές ανάγκες ενός συγκεκριμένου επεξεργαστή, σε ποια συχνότητα λειτουργίας και σε ποια θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Ένας καλός τρόπος για να συγκρίνουμε ψυκτικές λύσεις, είναι να αρχίσουμε να ανεβάζουμε συχνότητα στον επεξεργαστή, μέχρι να αποδειχθούν ανεπαρκείς.

Αν όμως μια λύση αποδεικνύεται επαρκής για τις δικές μας ανάγκες, δεν υπάρχει λόγος να καταφύγουμε σε μια ακριβότερη λύση. Με αυτή την έννοια είναι παράλογο να αλλάξουμε την default ψύκτρα, αν καλύπτει τις ανάγκες μας. Ακόμα πιο παράλογο είναι να βάλουμε πάνω στη μητρική να κρέμεται ένα βάρος σχεδόν ενός κιλού.

OCZ Gladiator MAX CPU Cooler

Βάρος: 780 g (μαζί με τον ανεμιστήρα)

Δηλαδή κοντεύει το ένα κιλό που κρέμεται πάνω στη μητρική.

Επειδή όμως εδώ είναι Ελλάδα, το καλοκαίρι οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν σημαντικά, οι υπολογιστές αρκετές φορές δεν είναι στημένοι σωστά, κάποιες φορές χρειαζόμαστε καλύτερη ψύκτρα από αυτή που προσφέρεται με τον επεξεργαστή, ιδίως αν τρέχουμε προγράμματα που τον ζορίζουν.

Το ερώτημα είναι πόσο θόρυβο είμαστε διατεθειμένοι να αντέξουμε από την κάθε επαρκή για τα δικά μας δεδομένα ψυκτική λύση και πόσο βάρος και όγκο μπορεί να αντέξει μια μητρική και ένα κουτί αντίστοιχα, χωρίς να επηρεάσει σημαντικά τη ροή του αέρα μέσα στο κουτί και την αντοχή της μητρικής σε στρεβλώσεις και σε μεταλλικά στηρίγματα στην πλάτη.

Από κάθε άποψη, η συνεχής ροή νερού μέσα από ένα block είναι ανώτερη από οποιαδήποτε λύση με heatpipes. Ακόμα και στα καλύτερα heatpipes, τόσο ο κύκλος εξάτμισης και υγροποίησης όσο και η ροή του περιεχόμενου υγρού είναι εξαιρετικά ασθενής και κατά τη γνώμη μου δεν μπορεί να καλύψει σοβαρό υπερχρονισμό ενός core i7 σε πραγματικές συνθήκες λειτουργίας 24/7 σε ανεκτά επίπεδα θορύβου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς ότι το νερό δεν σου δίνει καλύτερο oc. Το θέμα είναι ΠΟΣΟ όμως?

Έδωσα δείγμα με 60+ επεξεργαστές που η διαφορά είναι λιγόρερη από 10% σε μέγιστο σταθερό oc και κανένας δεν έχει φέρει αντίρρηση.

Αν μπορείς να δώσεις άλλα νούμερα να τα δούμε. Καλή η θεωρία αλλά αλίμονο αν περιμέναμε κάθε φορά το "τέλειο" πείραμα/δοκιμή για να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

για μενα το θεμα τελείωσε.

αν θυμάμαι καλα το όνομα του thread ειναι Υδροψυξη vs Air cooling που στα αφτια μου ακούγετε σαν σύγκριση.

οταν δεν καταλαβαίνουμε οτι η απλή υδροψυξη είναι καλύτερη απο τον καλύτερο αέρα έστω και 10-20% και δεν μας νοιάζει το θέμα τις τιμής τοτε δεν έχω κατι αλλο να συζητήσω.

θα παω να παρω μια καλή ψυχτρα κ θα πετάξω το νερο γιατι ειναι καλύτερο να κανει σαν αεροπλάνο.

Link to comment
Share on other sites

Για τι overclock μιλάμε? Για 24/7? Γιατί αν ανοίξω το κλιματιστικό και το βάλω να φυσάει πάνω στο bench table και φουλάρω κι έναν delta πάνω στην default ψύκτρα που δίνει η Intel, μια χαρά υπερχρονισμό θα κάνω και δεν με πιάνει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν ανοίξω το κλιματιστικό και το βάλω να φυσάει πάνω στο bench table και φουλάρω κι έναν delta πάνω στην default ψύκτρα που δίνει η Intel, μια χαρά υπερχρονισμό θα κάνω και δεν με πιάνει κανείς.

Εξαρτάται κι το κλιματιστικό, πόσα btu είναι! 12άρι σε μικρό δωμάτιο ή στο σαλόνι, μεγαλύτερο κι που "χτυπάει"! Όλα παίζουν ρόλο.. :044::044:

Link to comment
Share on other sites

καλύτερο αέρα έστω και 10-20% και δεν μας νοιάζει το θέμα τις τιμής τοτε δεν έχω κατι αλλο να συζητήσω.

20% ???

Link please γιατί έτσι λέμε ότι θέλουμε.

Πάντως παραδέχτηκες το επιπλέον κόστος της υδρόψυξης γιατί υπήρξαν και μερικοί που το αμφισβήτησαν και αυτό.:021:

Link to comment
Share on other sites

20% ???

Link please γιατί έτσι λέμε ότι θέλουμε.

Πάντως παραδέχτηκες το επιπλέον κόστος της υδρόψυξης γιατί υπήρξαν και μερικοί που το αμφισβήτησαν και αυτό.:021:

μόλιςμου δώσεις εσυ λινκ οτι η αεροψυξη συγκρίνετε με την υδροψυξη κ ειναι το ιδιο αθόρυβη θα σου δωσω κ εγω λινκ παρακαλώ..

οσο για την τιμη ακόμα τωρα υποστηρίζω οτι μακροχρόνια η υδροψυξη ειναι ποιο φτηνή απο την αεροψυξη.. :045:

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό;

Καλό είναι να διαβάζουμε πρώτα το topic όπου συμμετέχουμε και μετά να ρωτάμε.

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showpost.php?p=481815&postcount=34

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showpost.php?p=481857&postcount=46

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ αλεξισφαιρε λες ολο τα ιδια κ τα ιδια ενω στα εχουμε καταρριψει.

Λες για την τιμη στο κατερριψα.

Λες για 50% καλυτερη αποδοση στο κατερριψα τωρα λες για 10-20....Που τα ειδες αυτα τα νουμερα?Που ειδες το 20% καλυτερο?Η υδροψυξη ειναι 3-7% καλυτερη.

Λες οτι κανει σαν αεροπλανο ενω δεν ειναι ετσι...

Αν δεν εισαι ετοιμος να αποδεχτεις τα πραγματα οπως ειναι αστο καλυτερα....

Δεν ειπε κανεις οτι η υδροψυξη ειναι χειροτερη.

ΝΑΙ ειναι καλυτερη ΑΛΛΑ μονο 3-7%.

Αξιζει λοιπον να δωσω τόσα λεφτα για νερο για να κερδισω μόνο τόσο?ΟΧΙ βεβαια.

Αυτα για τον επεξεργαστη.

Τωρα για την καρτα γραφικων θα ελεγα οτι ειναι καλυτερα τα πραγματα για την υδροψυξη αλλα κ παλι δεν την θεωρω αναγκαια.

Link to comment
Share on other sites

Αερολογιες?Δηλαδη ποσα παραπανω λινκ θες?

Τις αποψεις σου βεβαιως κ εχεις καθε δικαιωμα να τις λες.Αλλωστε ειμαστε φορουμ κ ο στοχος ειναι η συζητηση.Ωστοσο δεν μπορεις να λες κ οτι να ναι...Αν ηταν ετσι θα λεγα κ γω οτι με αερα χτυπησα 6.2GHz κ σιγα δεν τρεχει τιποτα.

Να λεμε πραγματα που ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Όντως στη vga θέλω να μου δείξει κάποιος μια αερόψυκτρα που να μην πλησιάζει το κόστος ενός vga waterblock και που να καταφέρνει να ρίχνει τις θερμοκρασίες όσο το νερό.

Μιλάμε πάντα για συνθήκες OCing και για χρήση σε 3dgames.

Μη μου πει κανείς ότι αν σερφάρεις στο ίντερνετ, τη βγάζεις και με παθητική ψύξη.

Link to comment
Share on other sites

Έχασες φίλε μου και ίσως θα ήταν καλό να κάτσετε όλοι και να διαβάσετε τα παλαιότερα thread που έχουν όσα νούμερα και "αποδείξεις" θέλατε.

Ένα απλό παράδειγμα με μέγιστο σταθερό oc από μεγάλο δείγμα (60+) ίδιων επεξεργαστών με κορυφαίες custom υδροψύξεις κτλ. Όποιος νομίζει ότι μπορεί να δώσει καλύτερα αποτελέσματα ή μεγαλύτερο δείγμα για συζήτηση εδώ είμαστε.

attachment.php?attachmentid=13540&d=1164739537

Για όσους υποστηρίζουν ότι θα δουν 20%+ oc με νερό. Ούτε 10%.

Περιμένω τα link που υποστηρίζουν το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Όντως στη vga θέλω να μου δείξει κάποιος μια αερόψυκτρα που να μην πλησιάζει το κόστος ενός vga waterblock και που να καταφέρνει να ρίχνει τις θερμοκρασίες όσο το νερό.

Μιλάμε πάντα για συνθήκες OCing και για χρήση σε 3dgames.

Μη μου πει κανείς ότι αν σερφάρεις στο ίντερνετ, τη βγάζεις και με παθητική ψύξη.

Για την καρτα γραφικων οκ για το νερο πραγματι υπαρχει διαφορα.Αλλα για καποιον που εχει κανει OC κ παιζει παιχνιδια.Αξιζει ομως κ εκει να δωσεις 2 κατοσταρικα για ψυξη της καρτας γραφικων?Αναλογως το budget του καθενος βεβαια.

Παντως να βαλω κ αλλη μια παραμετρο στο θεμα.Η πλειοψηφια αγοραζει midi tower κουτια...Στο κοστος της υδροψυξης να λαβουμε υποψην κ την τιμη ενος καλου full tower....Κ μην μου πει κανεις για υδροψυξεις σε midi tower με ολη την υδροψυξη να ειναι εξω απ το κουτι σαν τσαντηρι....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο Θωμά, δεν θυμόμουν τα posts:p

Δεν ισχύει πάντως αυτό με το μακροχρόνιο κόστος της αερόψυξης.

Έχω αλλάξει από 4870 σε 4890. Σε καμία κάρτα δεν ήταν ανάγκη να αλλάξω ψύκτρα! Kαι ναι, δεν διαφωνώ ότι μπορεί να έτυχε. Δεν χάλασα λοιπόν τόσα λεφτά. Με 30Ε πέρασα με 2 κάρτες και ποιος ξέρει ίσως και με τρίτη!

Επίσης με αλλαγή socket χρειάτηκε να δώσω μόνο 8,50E.

Άμα βάλεις ότι ο νερουλάς αυτά που έκανα εγώ τα έκανε, δεν ξέρω με πόσα λεφτά, αλλά φαντάζομαι περίπου τα ίδια. Επιπλέον όμως αυτός θα είχε να αλλάξει και νερό και λάστιχα(φυσική φθορά).

Έχω όμως πει πως το νερό είναι καλύτερο στην κάρτα και αν ξαναέβαζα νερό θα έβαζα στην κάρτα! Και πάλι όμως θα σκεφτόμουν να δώσω 200Ε για να βάλω νέρο, από θέμα απόδοσης...έστω ότι έχεις μια 4890 ή κάποια αρκετά καλή κάρτα. Τότε ναι θα κερδίσεις Μhz, τα οποία θα μεταφραστούν σε αντίστοιχα fps, αλλά θα πάρεις από την μια λίγα fps και από την άλλη fps που δεν θα φαίνονται με το μάτι!

Ακόμα, τον τελευταίο καιρό έχω δει πολλούς με CF, SLI. Αυτοί λοιπόν για να ψύξουν και κάρτες θέλουν λεφτά όσα αγόρασαν τις κάρτες(ασύμφορο:p). Eκτός αυτού για να ψύξεις τις 2-3 κάρτες και τον cpu θα χάσεις σε απόδοση, οπότε κάτι θα αναγκαστείς να προσθέσεις στο κύκλωμα ή να βάλεις ακόμα ένα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.