Jump to content



Υδροψυξη vs Air cooling


Axl D. Mtt

Recommended Posts

Τα νούμερα υπάρχουν ήδη σε κάποιο από τα προηγούμενά μου thread. Όποιος νομίζει ότι ένα 10% παραπάνω στην CPU (που μεταφράζεται σε τίποτα σε πραγματική χρήση) αξίζει τα επιπλέον χρήματα θα πει ναι στην υδρόψυξη.

10% παραπάνω, αλλά και με τι κόστος παραπάνω;;;

Άμα είναι με κόστος ακόμα και διπλάσιο από αυτό της αερόψυξης δεν νομίζω ότι αξίζει, από άποψη επιδόσεων. Σέβομαι όμως αυτόν που θα πει ότι θα δώσει αυτά τα παραπάνω λεφτά γιατί είναι κ@υλ@μένος με την εμφάνιση του pcιου του.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

γιατι ρε παιδια με την αεροψυξη πρεπει οπωσδηποτε να υπαρχει θορυβος εγω στο κουτι μου εχω 6 12αρηδες + του τροφοδοτικου κ της καρτας ε δεν ακουγεται σχεδον καθολου μερικες φορες μαλιστα δεν το καταλαβαινω καν οτι λειτουργει κ οχι να ειμαι μεσα σε παιχνιδι στο ιντερνετ κ να μην ακουω ουτε μουσικη,κ απο θερμοκρασιες cpu core max 44 (full load) καρτα σε idle gpu1 46

gpu2 51

πλεον εχουν βγει ανεμιστηρια που δεν ακουγονται καν κ ψυχτρες που δεχονται 2πλα ανεμιστηρια, εδω εβγαλε το καλοκαρι χαλαροτατα οταν ανοιγα το αιρκοντισιον επεφτε η καρτα στους 40 κ ο επεξεργαστης στους 29 για ποια υδροψυξη μιλαμε οταν υπαρχει καλο airflow δεν υπαρχει λογος καν κ ανετα κανεις κ oc!!!

Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπόν μερικοί βαριούνται να διαβάσουν, ας τα ξαναπούμε μια φορά ακόμα...

Για υδρόψυξη λοιπόν:

Στα συν:

  • Χαμηλός θόρυβος (εώς καθόλου αν μπει νερό παντού) και εφόσον συνδυαστεί με αθόρυβο κουτί
  • Καλύτερη ψύξη άρα πολύ καλύτερο OCing από μια αερόψυξη.Πόσο παραπάνω?Εξαρτάται από το σύστημα
  • Σχετικό με το προηγούμενο:εφόσον βάλεις νερό και σε άλλα υποσυστήματα όπως vga, chipset κλπ, όλα γίνονται με 1 σύστημα υδρόψυξης, σε αντίθεση με αερόψυξη που θες διαφορετικές αερόψυκτρες
  • Γενικά πάρχουν χαμηλές θερμοκρασίες στο κουτί, ότι και αν σημαίνει αυτό για υα υπόλοιπα υποσυστήματα όπως δίσκους κλπ

Στα αρνητικά:

  • Κόστος σίγουρα αυξημένο
  • Θέλει αρκετή ενασχόληση για να στηθεί σωστά και αποδοτικά
  • Κάποιες φορές δεν μεταφέρεται εύκολα
  • Μικρό ρίσκο, για διαρροή τον πρώτο καιρό ΑΝ δε γίνει σωστό σφίξιμο όπου πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε παιδια με την αεροψυξη πρεπει οπωσδηποτε να υπαρχει θορυβος εγω στο κουτι μου εχω 6 12αρηδες + του τροφοδοτικου κ της καρτας ε δεν ακουγεται σχεδον καθολου μερικες φορες μαλιστα δεν το καταλαβαινω καν οτι λειτουργει κ οχι να ειμαι μεσα σε παιχνιδι στο ιντερνετ κ να μην ακουω ουτε μουσικη,κ απο θερμοκρασιες cpu core max 44 (full load) καρτα σε idle gpu1 46

gpu2 51

πλεον εχουν βγει ανεμιστηρια που δεν ακουγονται καν κ ψυχτρες που δεχονται 2πλα ανεμιστηρια, εδω εβγαλε το καλοκαρι χαλαροτατα οταν ανοιγα το αιρκοντισιον επεφτε η καρτα στους 40 κ ο επεξεργαστης στους 29 για ποια υδροψυξη μιλαμε οταν υπαρχει καλο airflow δεν υπαρχει λογος καν κ ανετα κανεις κ oc!!!

Συμφωνω απολυτα σε αυτο, κι εγω 4 coolers στο κουτι, +1 ο CPU cooler, +1 ο cooler της CPU. Συνολο 6 και το PC το ακουω μονο το βραδυ που πεφτω για υπνο και το αφηνω ανοιχτο. Και αυτο παλι πολυ σιγα...

Link to comment
Share on other sites

Στα συν:

* Χαμηλός θόρυβος (εώς καθόλου αν μπει νερό παντού) και εφόσον συνδυαστεί με αθόρυβο κουτί

* Καλύτερη ψύξη άρα πολύ καλύτερο OCing από μια αερόψυξη.Πόσο παραπάνω?Εξαρτάται από το σύστημα

* Σχετικό με το προηγούμενο:εφόσον βάλεις νερό και σε άλλα υποσυστήματα όπως vga, chipset κλπ, όλα γίνονται με 1 σύστημα υδρόψυξης, σε αντίθεση με αερόψυξη που θες διαφορετικές αερόψυκτρες

* Γενικά πάρχουν χαμηλές θερμοκρασίες στο κουτί, ότι και αν σημαίνει αυτό για υα υπόλοιπα υποσυστήματα όπως δίσκους κλπ

Tο θεμα του θορυβου το συζητησαμε ηδη κ καταληξαμε οτι οι διαφορες ειναι μηδαμινες.

Καλυτερη ψυξη?Ναι προφανως ειναι καλυτερη απο μια ψυχτρα των 15 ευρω....Τι κανει μπροστα σε μια TR ομως?

Αν βαλεις σε ολα τα μερη νερο τοτε χανεις πολυ σε αποδοση απ οτι να ειχες μονο σε ενα.

Αν ο δισκος ειναι μπροστα απ τον ανεμιστηρα οπως ειναι η συντριπτικη πλειοψηφια των δισκων, δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Θέμα θορύβου δεν παίζει να υπάρχει με την καμία:021:

Ίδιους ανεμιστήρες που θα βάλεις στο ψυγείο θα βάλεις και στην ψύκτρα.

Όσον για το o/c, όταν π.χ με καλύπτουν τα 4-4,2Ghz on air με i7, γιατί να πάω να δώσω 150-200Ε παραπάνω για να πάρω 100Mhz, που και πάλι αυτό δεν είναι σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Tο θεμα του θορυβου το συζητησαμε ηδη κ καταληξαμε οτι οι διαφορες ειναι μηδαμινες.

Καλυτερη ψυξη?Ναι προφανως ειναι καλυτερη απο μια ψυχτρα των 15 ευρω....Τι κανει μπροστα σε μια TR ομως?

Αν βαλεις σε ολα τα μερη νερο τοτε χανεις πολυ σε αποδοση απ οτι να ειχες μονο σε ενα.

Αν ο δισκος ειναι μπροστα απ τον ανεμιστηρα οπως ειναι η συντριπτικη πλειοψηφια των δισκων, δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα.

Στα δικά μου χέρια, η υδρόψυξη στον επεξεργαστή αποδίδει καλύτερα, με λιγότερο θόρυβο από οποιαδήποτε άλλη λύση με αέρα. Οι δύο 12άρηδες ανεμιστήρες λειτουργούν σε χαμηλές στροφές και βασικά δεν ακούγονται. Ο κρύος αέρας που φέρνουν απ' έξω περνάει από διπλό λεπτό ψυγείο, δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί και έτσι ψύχει και τον υπολογιστή χωρίς extra ανεμιστήρες. Δεν χρειάζεται ποτέ να ανεβάσουν στροφές σε load. Κανένα heatpipe, όσο καλό κι αν είναι, δεν μπορεί να αντικαταστήσει τη συνεχή ροή νερού μέσα από ένα block. Είναι θέμα φυσικής και ιδιοτήτων του νερού και των heatpipes.

Εν τούτοις, για τον πολύ κόσμο η υδρόψυξη δεν είναι καλή λύση και συμφέρει καλύτερα η αγορά μιας ψύκτρας του εμπορίου. Ο βασικότερος λόγος, πέρα από το κόστος και ότι απαιτεί γνώσεις, είναι ότι υπάρχουν αρκετά σκάρτα προιόντα υδρόψυξης, υπερτιμημένα σε κάποιες περιπτώσεις και αρκετές φορές νιώθεις κορόιδο και ότι παίζει απάτη. Το έξοδο όμως γίνεται μια φορά. Μετά με ελάχιστα ευρώ, προσαρμόζεται σε κάθε υπολογιστή.

Τις βασικές αρχές επιτυχίας της υδρόψυξης για μένα, τις ανέφερα και είναι η εισαγωγή κρύου αέρα μέσα από διπλό 120άρι χάλκινο ψυγείο λεπτού προφίλ, για ψύξη μόνο του επεξεργαστή. Επιπλέον επιλέγω καθαρά χάλκινο CPU block, όρθιο tank με είσοδο έξοδο νερού χαμηλά, αντλία D55 laing και σωλήνες - ρακόρ 3/8 καλής ποιότητας. Για μόνωση βάζω λίγη ταινία (τρίχα) στα ρακόρ και σφίγγω τα λάστιχα με ταιραπ.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα που οι υδροψυξεις πουλιονται πιο ευκολα η αεροψυξη εχει προοδευσει τοσο ωστε να φτανει να καλυψει τις αναγκες του καθενα σχεδον.Αυτα για τις σουπερ αθορυβες υδροψυξεις ειναι αστεια για μενα...γιατι πολυ απλα μια τετοια υδροψυξη δεν αποδιδει οπως αποδιδει μια μη αθορυβη υδροψυξη με αντλιαρα και ψυγειαρα.Εκει υπαρχει κερδος...στο αθορυβο θα παρεις 100-150 μυρια...ισως καποτε να ειχε μεγαλυτερη διαφορα αλλα οχι πια.Δεν θα μιλησω για μενα αλλα στο παρον θεμα ταιριαζει γαντι η περιπτωση του Στελαρα που αλλαξε απο SLK900(η ειχες με 12αρη..δε θυμαμαι) και εβαλε ψυγειο nissan...οκ εκεινη την εποχη μιλαμε για διαφορα.Σημερα ομως με μια ψυκτρα των 70 ευρω δεν αξιζει.Το ψυγειακι το χοντρο το διπλο που εχουν οι περισσοτεροι απο παλια στο Τεξας που γεμιζε ο κοσμος 11...ειλικρινα...ειναι αστειο,οταν εχεις δει μεγαλυτερα και σοβαρα setups που δεν μασαν τα τετοια τους ειναι αστειο..αλλα αυτα ουτε πολυ αθορυβα ειναι(λογω αντλιας περισσοτερο) ουτε μεσα στο κουτι μπαινουν.

Ο επεξεργαστης,γιατι απο εκει αρχισε το πραγμα για να πεις οτι κερδιζει πρεπει απο τους 60 να πας 40 τουλαχιστον για να πεις οτι κερδιζεις και μετα βαλε να ακουει στο ρευμα κλπ.Εχω αεροψυξη που με κραταει 60 και για να βαλω υδροψυξη των 40 θελω τα καλυτερα parts για να φτιαξω κατι μεσα στο κουτι ωστε να δωσω ρευμα για να παρω τα 100 μυρια που τα παιρνω και με την αεροψυξη αν θελω να bencharw(εδω γελαει κανεις) απλα με θορυβο.Και ολα αυτα 250Ε με δυσχρηστια χειροτερη και απο phase.Ε οχι ρε φιλε...δινω 500-700Ε και παω -20 και βλεπω και παιζω αλλου απλα.Οταν βγηκε το πρωτο waterchill επι εποχη athlon xp2400+ η υδροψυξη ηταν κατι πιο special,τωρα απλα γεμιζει τις βιτρινες και παραγγελνουν οι εν δυναμη overclockers.Μιλαω παντα για τις mainstream καταστασεις.

Ολα δε γινονται...ουτε η υδροψυξη,ουτε το phase ουτε ο αερας σε ικανοποιουν παντου...ολα καπου χανουν αναλογα τις περιπτωσεις και τα setups,το θεμα ειναι τι σου ταιριαζει και τι θες.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα του θορύβου και όσον αφορά τον ανεμιστήρα του ψυγείου, κάνετε οι περισσότεροι ένα μεγάλο λάθος...

Ποιος σας είπε ότι πρέπει να δουλεύει ο ανεμιστήρας όλη την ώρα?Δηλαδή όταν είσαι στο ίντερνετ ή κάνεις άλλες δουλειές με χαμηλό cpu usage, γιατί να δουλεύει ο ανεμιστήρας??

Τουλάχιστον σε μένα δε χρειάζεται.Και να ανέβει λίγο παραπάνω η θερμοκρασία δεν έγινε κάτι.Όταν όμως χρειαστεί, τότε το βάζεις μπροστά και η πτώση ξεκινά!:045:

Link to comment
Share on other sites

βασικα ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα κ με τις επιλογες που εχεις ανετα μπορεις να φτιαξεις custom υδροψυξη το θεμα ειναι να κατεχεις τις αρχες λειτουργιας της απο κει κ περα τα block τα βρισκεις με το κιλο εξω κ βεβαια να πιανουν τα χερια σου σε αυτα.απο κει κ περα σιγουρα καταληγουμε στο λογο που θελουμε την υδροψυξη κ σιγουρα τους εχουμε πει οποτε δεν το κουραζω αλλο!!

Link to comment
Share on other sites

κάθομαι και διαβάζω τα ποστ κ απορώ με ένα κ μόνο πράγμα που αναφέρθηκε στην αρχή.

είναι καθαρά το οικονομικό προνόμιο της υρδοψυξης. (και τώρα θα γελάσετε εσείς με τον αέρα) αλλά εδω είναι που κάνετε το λάθος.

όπως ένας γνώστης χρήστης θα δώσει 200+ για μια καλή υδροψυξη έτσι κ ένας πάλι ψαγμένος θα δώσει 120+ για αεροψυξη καλή.

το 95% τον ανθρώπων που εργάζονται με υπολογιστές τον έχουν όπως τους τον πούλησε το κατάστημα κ ας δουλεύει στους 80 βαθμούς ο επεξεργαστής εφόσον δεν κολλαει δεν έχουμε πρόβλημα..

για να μην ξεφύγω από το θέμα λοιπόν, θα γράψω και θα φέρω σαν παράδειγμα έμενα κ νομίζω το 90% τον χρηστών υδροψυξης που είμαστε στα διάφορα φόρουμ.

υποθέτουμε λοιπόν ότι έχουμε ήδη καλό μεγάλο κουτί και τελευταίας τεχνολογίας υποσυστήματα. cpu - 4πυρηνες, 2 extreme vga κτλ..

για να τα ψύξεις αποτελεσματικά με αέρα θέλεις 80€ για τον επεξεργαστή και από 2χ40€ στις κάρτες γραφικών.

οι υπόλοιποι 2 ανεμιστήρες είναι του κουτιού.

τέλεια λοιπόν με 160€ λέει ο μικρός Γιαννάκης έβαλα τουμπανο ψυχτρα στον 4πυρινο μου και έβαλα κ τουμπανισμένες aftermarket μεγάλες ψύχρες στις vga μου.

η σειρά του θανασάκη τώρα που έχει μανία με το νερό.

ψάχνετε από εδω ψάχνετε από εκεί και καταλήγει σε ένα σύστημα να ψύξει τις 2 κάρτες του κ τον επεξεργαστή με ένα 3πλο ψυγείο.

έχουμε λοιπόν 60€ ψυγείο 2χ40€ για τις κάρτες μου 50€ για τον επεξεργαστή 20€ για την δεξαμενή και 40€ για την αντλία μας.. με 210€ καθάρισε.. και ναι έχει χάσει την πρώτη μάχη τιμής με τον φίλο Γιαννάκη στις τιμές..

για έμενα τώρα αυτή η μοναδική μάχη που έχασε.

περναει λοιπόν ο καιρός (6 μήνες) και βγαίνει η νέα κάρτα γραφικών που πατεί την κάρτα του Γιαννάκη κ του θανασάκη.

τρέχουν κ οι δυο να τις αγοράσουν κ πουλανε τις παλιές.

ξανά λοιπόν κ οι 2 ψάχνουν για τρόπο ψύξης.

ο θανασάκης βρίσκει ανταπτορα για τα παλιά του μπλοκ για με 5€ τα βιδώνει στην νέα κάρτα γραφικών..

ο Γιαννάκης δίνει πάλι 2χ40€ για να έχει το κεφάλι του ήσυχο.

η ιστορία συνεχίζει κ έχει το ίδιο αποτέλεσμα με το socket του επεξεργαστή.

το ηθικό δίδαγμα αν δεν μπορείτε να καταλάβετε τα άλλα πλεονεκτήματα του νερού είναι ότι μια φορά το βάζεις.

σαν παράδειγμα σας δίνω τον εαυτό μου που με τα ίδια μπλοκ έχω αλλάξει 3 πλατφόρμες.

συγνώμη για το μέγεθος του ποστ κ ισως τα παραδείγματα ιστορίας.

Link to comment
Share on other sites

120+ για καλη αεροψυξη?

Πως βγηκε αυτο το νουμερο?

άνετα και με τα δικά μου στάνταρ που ειναι η ησυχία και η απόδοση μαζι το βγάζω κ πολύ παραπάνω..

και δικαιολογώ οτι οπως παίρνουμε έχτρα μπλοκ στην καρτα γραφικών ετσι υποθετικά ενας χρήστης που ζητάει τον απόλυτο αερα θα βάλει νεα ψυχτρα και στην κάρτα γραφικών οχι μονο στον επεξεργαστή.

οριστε κ μερικές τιμες για να το καταλάβεις.

μια τετοια για τον επεξερ..

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809018

και 2 απο αυτα εδω για τις 2 καρτες γραφικων.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809114

θα μου πεις ειναι ακραια.. εχει κ ποιο ακριβα.. εχει κ ποιο φτηνα.

παντα μιλαω με τα δικα μου σταναρ.

Link to comment
Share on other sites

Και τι ακριβώς θα κερδίσεις παραπάνω από oc με την καλύτερη υδρόψυξη που μπορείς να σκεφτείς? (που σίγουρα θα κοστίζει παραπάνω από την καλύτερη αερόψυξη - έτσι δεν είναι?)

Link to comment
Share on other sites

Και τι ακριβώς θα κερδίσεις παραπάνω από oc με την καλύτερη υδρόψυξη που μπορείς να σκεφτείς? (που σίγουρα θα κοστίζει παραπάνω από την καλύτερη αερόψυξη - έτσι δεν είναι?)

Μου δίνεις την εντύπωση ότι σου αρέσει να επαναλαμβάνεσαι.

Και τα 2 που ρωτάς τα έχουμε εξηγήσει παραπάνω..

Δηλαδή θέλει πολύ σκέψη ότι το νερό ψύχει καλύτερα από τον αέρα και άρα πετυχαίνεις καλύτερο OCing?Πόσο πιο αναλυτικά να το πούμε?Σε μορφή αλγόριθμου το θες?:103::103:

Όσο για το κόστος, το έχουμε πει όλοι και συμφωνούμε εδώ, ότι τουλάχιστον για το αρχικό στήσιμο σίγουρα θα σου βγει πιο ακριβή η υδρόψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Αλεξισφαιρε πλακα μου κανεις?Ποσταρεις μια ψυκτρα επεξεργαστη στα 90 ευρω?

Μην τρελαθουμε τωρα.....

Καλα να μην πω για τις TR που επισης ειναι οι πιο ακριβες που βρηκες.....

Αν ειναι κ γω να μπαινω σε ενα ηλεκτρονικο καταστημα κ να αρχισω να ποσταρω οτι πιο ακριβο βλεπω δεν κανουμε δουλεια......

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806674

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650120

50 για επεξεργαστη + 20 για ΜΙΑ καρτα γραφικων που εχει η συντριπτικη πλειοψηφια μας κανει 70 ευρω αν δεν κανω λαθος......Για να μην πω οτι δεν αλλαζεις καν ψυχτρα στην καρτα....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.