Jump to content



Υδροψυξη vs Air cooling


Axl D. Mtt

Recommended Posts

Επειδη στην κατηγορια Cooling επρεπε να διαλεξω αναμεσα σε "υδροψηξη" και "αεροψηξη" ανοιξα αυτο το Thread στην Γενικη Κατηγορια. Με αφορμη λοιπον το thread του ionas (http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?p=481604#post481604) και συγκεκριμενα το σχολιο του ent ανοιξα αυτο το θεμα και σας παραθετω το σχολιο μου και περιμενω να ακουσω γνωμες αφου το θεμα ειναι πολυ ενδιαφερον..

"Σιγουρα η υδροψηξη ειναι πραγματικα αποδοτικη και αρκετα cool... xD Αλλα και παλι την θεωρω οικονομικα ασυμφορη. Και ο λογος ειναι ο εξης. Στο PC που εφτιαξα το κουτι, CoolerMaster Haf 932 Black Case εχει 4 coolers (2 για εισοδο και 2 για εξοδο). Αυτο μαζι με τον cooler για το CPU που εβαλα, την Xigmatek HDT-S1283 Darknight εχω τρομερα χαμηλες θερμοκρασιες. Δλδ εχω παρατηρησει πως μετα απο οποιοδηποτε game (σε full γραφικα παντα) δεν ειδα θερμοκρασια πανω απο 58 βαθμους κελισιου στον CPU. Κατεληξα λοιπον στο συμπερασμα πως ενα καλο συστημα air cooling ειναι πολυ καλυτερο (αποδοση προς τιμη παντα) απο υδροψηξη... "

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Καταρχάς να πω, ότι και τρελές θερμοκρασίες να έχει το σύστημα άπαξ και παίζει δεν με πολυνοιάζει, άλλοι πάλι θέλουν τις λιγότερες δυνατές.

Μια καλή αερόψυξη(Thermalright, Noctua) δεν έχει να φοβηθεί και πολλά από μια μέτρια-προς καλή υδρόψυξη και από την καλή όμως, νομίζω πως οι διαφορές θα είναι μικρές. Πιο πολύ για θέμα ομορφιάς θα έλεγα πως είναι το νερό....γιατί ούτε από την φασαρία γλιτώνεις(ανεμιστήρες στο ψυγείο).

Θα προτιμούσα να πάρω μια αερόψυκτρα με 2 καλούς ανεμιστήρες με 60-70Ε παρά μια υδρόψυξη με 300+Ε.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να πω, ότι και τρελές θερμοκρασίες να έχει το σύστημα άπαξ και παίζει δεν με πολυνοιάζει, άλλοι πάλι θέλουν τις λιγότερες δυνατές.

Μια καλή αερόψυξη(Thermalright, Noctua) δεν έχει να φοβηθεί και πολλά από μια μέτρια-προς καλή υδρόψυξη και από την καλή όμως, νομίζω πως οι διαφορές θα είναι μικρές. Πιο πολύ για θέμα ομορφιάς θα έλεγα πως είναι το νερό....γιατί ούτε από την φασαρία γλιτώνεις(ανεμιστήρες στο ψυγείο).

Θα προτιμούσα να πάρω μια αερόψυκτρα με 2 καλούς ανεμιστήρες με 60-70Ε παρά μια υδρόψυξη με 300+Ε.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου! Γενικα ενα καλο συστημα αεροψηξης ειναι πολυ καλυτερο. Η υδροψηξη κοστιζει πολλα για αυτα που προσφερει. Δεν το ηξερα παντως πως δεν γλιτωνεις απο την φασαρια :/

Αυτο ειναι πολυ ασχημο... Παντως θελω να ακουσω και την γνωμη καποιου που υποστηριζει την υδροψηξη...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα μαζι σου! Γενικα ενα καλο συστημα αεροψηξης ειναι πολυ καλυτερο. Η υδροψηξη κοστιζει πολλα για αυτα που προσφερει. Δεν το ηξερα παντως πως δεν γλιτωνεις απο την φασαρια :/

Αυτο ειναι πολυ ασχημο... Παντως θελω να ακουσω και την γνωμη καποιου που υποστηριζει την υδροψηξη...

Κοστιζει αρκετα για να ειναι σωστη,την στηνεις μια φορα μονο και αλλαζεις μονο βαση για προσαρμογη του μπλοκ στο εκαστοτε σοκετ και αυτο αν χρειαστει.Απο ανεμιστηρες δεν γλιτωνεις εκτος και αν βαλεις καποιο τεραστιο ψυγειο που μπορει και αποδιδει παθητικα,απ την αλλη ομως καμια αεροψυκτρα δεν θα μπορουσε να αποδωσει με ανεμιστηρες στις 500-700 (αρα αθορυβοι) στροφες σε ζεστους επεξεργαστες η κλοκαρισμενους αλλα μια υδροψυξη μπορει,η αντλια σχεδον παντα ειναι αθορυβη αν τοποθετηθει σωστα.Αλλαγη κανεις μονο αν χαλασει κατι,αλλαγη νερου μια φορα τον χρονο και αν χρειαστει,καθαρισμα στα ψυγεια το απο σκονες οποτε δεις οτι πεφτει η αποδοση στην ψυξη και αν εχεις φιλτρα ακομα καλυτερα.

Εχω να βαλω αεροψυξη απο το 2003 στο PC μου.

Οταν πρωτο εβαλα υδροψυξη ηρεμησε τοσο το PC που αρχισαν να με ενοχλουν αλλα,σιγα σιγα τα σωπαινα και αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα μαζι σου! Γενικα ενα καλο συστημα αεροψηξης ειναι πολυ καλυτερο. Η υδροψηξη κοστιζει πολλα για αυτα που προσφερει. Δεν το ηξερα παντως πως δεν γλιτωνεις απο την φασαρια :/

Αυτο ειναι πολυ ασχημο... Παντως θελω να ακουσω και την γνωμη καποιου που υποστηριζει την υδροψηξη...

Δεν γλυτώνεις τον θόρυβο για ποιο ακριβώς λόγο?

Και το τι προσφέρει μια σωστή υδρόψυξη εξαρτάται από το τι ψάχνεις.

Αν σε ενδιαφέρουν κάποια κλόκια παραπάνω, καμιά αερόψυξη δεν μπορεί να συγκριθεί με το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γλυτώνεις τον θόρυβο για ποιο ακριβώς λόγο?

Και το τι προσφέρει μια σωστή υδρόψυξη εξαρτάται από το τι ψάχνεις.

Αν σε ενδιαφέρουν κάποια κλόκια παραπάνω, καμιά αερόψυξη δεν μπορεί να συγκριθεί με το νερό.

To οτι δεν γλυτωνεις τον θορυβο το λεει ο sofos1990, εγω δεν εχω εμπειρια απο υδροψηξη. Οσον αφορα το overclocking, εχω την εντυπωση πως αν ανεβασω τον CPU μου απο τα 3.4GHz στα 3.8GHz δεν θα χρειαστω υδροψηξη, δεδομενων των θερμοκρασιων που εχω αυτη την στιγμη. Βεβαια δεν το εχω δοκιμασει οποτε δεν ειμαι σιγουρος...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη στην κατηγορια Cooling επρεπε να διαλεξω αναμεσα σε "υδροψηξη" και "αεροψηξη" ανοιξα αυτο το Thread στην Γενικη Κατηγορια. Με αφορμη λοιπον το thread του ionas (http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?p=481604#post481604) και συγκεκριμενα το σχολιο του ent ανοιξα αυτο το θεμα και σας παραθετω το σχολιο μου και περιμενω να ακουσω γνωμες αφου το θεμα ειναι πολυ ενδιαφερον..

"

Υπάρχουν ήδη αρκετά εκτεταμένα thread

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=28954

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=28954

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι, αν και λιγο παλια τα threads ηταν αρκετα ενδιαφεροντα... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω από παλιά όπως ο madkiller7, προσοχή θέλει και καλό κουτί που να έχει έτοιμες θέσεις (αν δεν θέλεις να φαίνονται οι σωλήνες έξω από το κουτί.) έχω το Cosmos-S που τα έχω όλα μέσα και είναι ωραίο. Υπάρχουν πάντως και δυνατές λύσεις με αέρα όπως η V10 της Coolermaster.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω από παλιά όπως ο madkiller7, προσοχή θέλει και καλό κουτί που να έχει έτοιμες θέσεις (αν δεν θέλεις να φαίνονται οι σωλήνες έξω από το κουτί.) έχω το Cosmos-S που τα έχω όλα μέσα και είναι ωραίο. Υπάρχουν πάντως και δυνατές λύσεις με αέρα όπως η V10 της Coolermaster.

Ναι, η σειρα V8 και V10 εχω διαβασει πως ειναι τρομερα αποδοτικες. Οταν εφτιαξα το PC μου κι εγω την V8 ηθελα ομως δεν υπηρχε διαθεσιμη ετσι πηρα την Xigmatek HDT-S1283 Darknight (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1201441&Manufacturer=Xigmatek&category=69977719&catalog=20&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BEBB301866FDE0DF020EC3C5136DFF54CD08A7C77E544563B10D729778B01DF49F32D60733C103D5AA0564F779C43142D3A7A7B46482F3FF6C381018DDC1874DD48287272D374F08F443999D822147D1419CA10340B3447158B8A02D1711E7A4731B4E0914BA4B4B6AA8837667688F323A5C9231C9EF8253B6)

Link to comment
Share on other sites

Ενα νορμαλ μηχανημα με αεροψυξη εχει την ψυχτρα του επεξεργαστη + της καρτας γραφικων + αλλους 2 ανεμιστηρες.Συνολικα λοιπον 4 ανεμιστηρες.

Ενα μηχανημα υδροψυξη θελει 2 ανεμιστηρες πανω στο ψυγειο + 2 για το κουτι.

Αρα απο που γλιτωνεις φασαρια?

Κ πιο πολλη εχεις με την υδροψυξη γιατι της καρτας γραφικων ειναι αθορυβο αν δεν παιζεις

Link to comment
Share on other sites

Ενα μηχανημα υδροψυξη θελει 2 ανεμιστηρες πανω στο ψυγειο + 2 για το κουτι.

Αρα απο που γλιτωνεις φασαρια?

Γλυτώνεις γιατί άλλο να έχεις 3x 120mm silent στο ψυγείο +2 στο case και άλλο 2x 120mm στο case + 80mm της κάρτας γραφικών + 120mm για cpu. H κάρτα γραφικών (ειδικά αν λέμε για high end) είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα στην ψύξη με αέρα γιατί πρέπει να βρείς αξιόλογη-αθόρυβη και αποδοτική ψήκτρα(κατ επέκταση χάνεις PCI slots). Εγώ με waterblock την Dual slot 3870X2 μου την έκανα single slot:045:
Link to comment
Share on other sites

Τους 2 του κουτιου ας τους αφησουμε αφου ειναι κοινοι κ στις 2 περιπτωσεις.

Λες για 3 στο ψυγειο.Εγω δεν λεω καν 3.Σου βαζω 2.

Ο ανεμιστηρας του cpu δε χρειαζεται να ειναι κανας delta.Αλλωστε εχει αποδειχτει οτι με καλη ψυχτρα δεν χρειαζεσαι πολλα cfm για να εχεις αποτελεσμα...

Κ τι μενει τελικα?Αυτο που ειπες κ συ.Η καρτα γραφικων.Η οποια θα πρεπει να ειναι high end κ να παιζεις για να κανει φασαρια.

Επομενως μιλαμε για πραγματικα ελαχιστο θορυβο παραπανω (καθολου ουσιαστικα) κ εχεις το κεφαλι σου ησυχο μην παρει φωτια το μηχανημα με το νερο....Δεν εχουν καταστραφει λιγα μηχανηματα απο υδροψυξη....

Ο νικητης λοιπον κατα τη γνωμη μου ειναι ο αερας 100%

Link to comment
Share on other sites

Μα δε χρειαζεται να κοιταξω κατι.Αφου ετσι ειναι τα πραγματα.Το νερο ειναι αχρηστο

Σόρυ κιόλας, αλλά τέτοιες γενικεύσεις θα έπρεπε να τις κάνουν μόνο άτομα που είναι παντελώς άσχετοι με το θέμα Η/Υ.

Διάβασε λίγο παραπάνω κανένα σχετικό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

κ εχεις το κεφαλι σου ησυχο μην παρει φωτια το μηχανημα με το νερο....Δεν εχουν καταστραφει λιγα μηχανηματα απο υδροψυξη....
Πρωτη φορα το ακουω αυτο ειλικρινα,εδω και χρονια εχω ολα τα μηχανακια μου +φιλων που εχω φτιαξει πανω σε νερο και ποτε δεν εχουν παθει απολυτως τιποτα ακομα και μια φορα που δημιουργηθηκε διαρροη στο συστημα απο βλακεια δικια μου και επεσε ελαχιστο νερο (μειγμα απιονισμενου νερου με παραφλου) πανω στην καρτα γραφικων και παλι να φανταστεις δεν καηκε η καρτα καν (που θα ηταν το λιγοτερο που θα μπορουσε να συμβει) απλα πεταξε pixel στην οθονη (κατι σαν artifact) και το μηχανημα εκανε restart.(chrashαρε)

Eκλεισα το PSU,σκουπισα τα νερα,βιδωσα το ξεχασμενο δαχτυλιδι του block και το PCακι δουλεψε και ακομα δουλευει μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει παιδια μην πλακωθητε κιολας! Παντως δεν με εχει πεισει καποιος πως η υδροψηξη αξιζει. Αναφερομαι παντα σε users που μπορει να κανουν ερασιτεχνικο oc... :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τοσο κακο ειναι να πιστευω οτι η υδροψυξη πεθανε?

Προφανως οσοι εχουν θα πουν οτι οχι μονο δεν πεθανε αλλα ειναι κ πολυ καλυτερη....

Απλα δεν βλεπω σοβαρους λογους να εχει καποιος

Link to comment
Share on other sites

Τα νούμερα υπάρχουν ήδη σε κάποιο από τα προηγούμενά μου thread. Όποιος νομίζει ότι ένα 10% παραπάνω στην CPU (που μεταφράζεται σε τίποτα σε πραγματική χρήση) αξίζει τα επιπλέον χρήματα θα πει ναι στην υδρόψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.