Jump to content



Μεγάλη μείωση τιμών στους 965 ΒΕ & 955 ΒΕ


sakattack1442169065

Recommended Posts

Η AMD αθορυβα εκανε μεγαλες ανακαταταξεις στους επεξεργαστες της.

Ισως επειδη δεν δοθηκε μεγαλη βαση στα νεα μοντελα Athlon II, που ειναι μικροτερα μοντελα.

Ομως απο την Δευτερα ειχα παρατηρησει (σε ενα thread για προταση αγορας) οτι μερικα καταστηματα ειχαν πολυ καλες τιμες στους 955 ΒΕ & 965 ΒΕ

και απο χτες και τα μεγαλα Πλαισιο & eshop εχουν τιμες 143 & 165 Ε αντιστοιχα !

η μονη σχετικη ειδηση που βρηκα στο google ηταν σε ενα ελληνικο blog εδω που επιπλεον αναφερει καταργηση και των Χ3 720 ΒΕ & Χ4 945.

Ε βεβαια, οταν ο 955 εχει 143Ε , που να βρεθει θεση στα ιδια λεφτα για τον 3πυρηνο, ή για τον αλλο χωρις την L3 cache? (παντως πουλιουνται ακομα αυτοι οι δυο)

Αραγε ειναι μια λιγο καθυστερημενη αντιδραση της AMD στους i5?

οπως και να εχει, μιλαμε για παρα πολυ καλη προσφορα.

Ο καλυτερος επεξεργαστης της AMD εχει 165Ε,

αλλα τα 143 του 955 BE (επισης ξεκλειδωτου) ειναι νομιζω η καλυτερη ευκαιρια.

Μπορεις πχ με 200Ε να παρεις cpu-mobo με παρα πολυ καλη αποδοση.

Αραγε με τα ιδια λεφτα τι να παρεις σε Intel, ή αντιστροφα, ποσα να θελεις για να ξεπερασεις αυτην την αποδοση?

way to go AMD :023:

Link to comment
Share on other sites

Η πτώση στην τιμή των AMD μπορεί να έχει σχέση και με την πτώση του δολαρίου έναντι του ευρώ.

Υ.Γ. Ο 945 έχει cache, απλά είναι ο μικρότερος της παρέας κα άρα ποιο κοντά στα λιμέρια των νέων επεξεργαστών. Αν φύγει θα φύγει για αυτόν τον λόγο, να υπάρχει δηλαδή απόσταση όσον αφορά την τιμή ανάμεσα στους 9ΧΧ και τους υπόλοιπους επεξεργστές.

EDIT

Λοιπόν η πηγή του blog μάλλον είναι η παρακάτω

http://www.pcgameshardware.com/aid,697850/AMD-lowers-CPU-prices-and-cuts-several-models/News/

και προφανώς μιλάει για κατάργηση του 810 και όχι του 945 όπως επίσης και του διπύρινου 550.

one more.... EDIT

και ένα ποιο πλήρες άρθρο με όλους τους επεξεργαστές και τις αλλαγές στις τιμές στο παρακάτω link

http://techreport.com/discussions.x/17796

Link to comment
Share on other sites

μα δεν μειωθηκε τιποτα αλλο. ουτε intel, ουτε μητρικες, ουτε μνημες, ουτε vga, για να πεις οτι ειναι το $.

ΥΓ

αντιθετως, στις μνημες εχουμε εδω και καιρο μικρες αυξησεις σιγα-σιγα

Link to comment
Share on other sites

Η AMD παίζει ποιο δίκαια τις Ευρωπαϊκές τιμές σε σχέση με το $, δεν παίζει με λίγα λόγια τόσο έντονα το παιχνίδι του 1$=1e όπως άλλες εταιρίες, ίσως λόγω της παρουσίας της στην Γερμανία με το εργοστάσιο στην Δρέσδη. Τουλάχιστον εμένα αυτή την εντύπωση μου έχει δώσει από παλιά.

Όσον αφορά τις μνήμες ήταν αναμενόμενο. Φάγανε μεγάλη φόλα οι εταιρίες παραγωγής μνημών (bye bye Qimonda) και έχουν ήδη αρχίσει και "διορθώνουν" τις τιμές από τον Αύγουστο. Η περίπτωση των μνημών είναι μάλλον άσχετη με τις ισοτιμίες και αν ήταν να αγοράσω DDR2 δεν θα περίμενα πιθανή πτώση. Όποιος αγόρασε φτηνά αγόρασε.

EDIT

Πριν παρεξηγηθώ, προφανώς και για τις παραπάνω μειώσεις δεν έχει να κάνει το $ από την στιγμή που έχω δώσει και εγώ links για τις μειώσεις στις τιμές των επεξεργαστών. Δεν προσπαθώ να βγάλω λάθος και τον john_dr!!! Απλά δικαιολόγησα την αρχική μου σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

ωραια τα link που βρηκες.

απο το 1ο εχει και την επισημη σελιδα της AMD με τον καταλογο

attachment.php?attachmentid=25876&stc=1&d=1256467884

attachment.php?attachmentid=25877&stc=1&d=1256467928

φαινεται πως η AMD εκανε ενα ξεκαθαρισμα στο line-up

τωρα εχει απο 2 κανονικους και 2 energy efficient μοντελα σε καθε σειρα.

(εμενα μου καλοφαινεται και ο μικρος AthlonII energy efficient 45W για το γραφειο)

post-11-1442175590,1055_thumb.jpg

post-11-1442175590,2141_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως εχουν συμπιεστει προς τα κατω οι τιμες, μαλλον δεν υπηρχε θεση για PhenomII X2.

ποσο πια να τους πουλησει η εταιρεια? με χασουρα θα τους πουλαγε.

και για πιο λογο να τους αγορασει καποιος?

αν θελει πολυ φτηνο εχει πολλες επιλογες απο AthlonII X2-3-4

κι αν εχει λιγα λεφτα παραπανω παει κατ' ευθειαν σε PhenomII X4

εδω, πλεον ουτε ο X3 720 ΒΕ δεν εχει κανενα νοημα.

Πριν τον αγοραζαν για το value for money και την ελπιδα να δουλεψει ο 4ος πυρηνας.

Τωρα παιρνεις ετοιμον Χ4 με τα ιδια λεφτα ή και με λιγοτερα...

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που οι Athlon II καλύπτουν όλη την low end αγορά, η AMD δεν έχει κανέναν λόγο να χρησιμοποιεί/απαξιώνει το όνομα Phenom σε πολύ φτηνά μοντέλα. Πλέον αν θέλεις Phenom θα πληρώσεις κάτι τις παραπάνω. Αν δεν θες να πληρώσεις πας σε Athlon.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

για να πω κ γω την αληθεια κ γω ψηθηκα αλλα εχω γεμισει το σπιτι με υπολογιστες οθονες κ κουτια κ δεν ξερω που να τον βαλω κ τι να τον κανω!!ουτε για κατεβαστηρι δεν εχω χωρο παντως για πιθανη αναβαθμιση του e8400 παιζει αλλα οσο κ αυτος παιζει τα παιχνιδια δεν προκειται να τον αλλαξω.

Link to comment
Share on other sites

μόλις με ψήσατε για αυτό το πακετάκι σε αυτήν την προνομιακή τιμη !

με την MSI λες?

ειναι η καλυτερη φτηνοτερη μητρικη.

Μετα παει κανεις στα 90 για gigabyte με firewire, USB3, sata3

Οποιος αυτα δεν τα χρειαζεται, η MSI ειναι η καλυτερη επιλογη

Μονο κοιτα τον 955 να ειναι C3 stepping (FBGM)

Στο Πλαισιο τον εχουν ηδη.

Λογικα παντου θα υπαρχει, απλα μην σου "φορτωσουν" κανενα απομειναρι FBGI.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι οντως ενα προβλημα.

μερικα καταστηματα εχουν τον πληρη κωδικο οποτε βλεπεις αυτα τα 4 γραμματα.

το πλαισιο δεν το εχει.

Εγω μαλλον θα εδινα τα 5Ε παραπανω που εχει διαφορα ο 955 να τον αγορασεις απο καταστημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.