Jump to content



Προτασεις για νεα καρτα?


antoniomarten

Recommended Posts

Γεια σας και καλες γιορτες

Σκεφτομαι να αναβαθμισω την καρτα γραφικων,χρησιμοποιω μια geforce 7950gt

η οποια ανταποκρινεται μια χαρα στις ελαχιστες απαιτησεις μου και δεν εχει βγαλει κανενα προβλημα στα τεσσερα+ χρονια που την εχω,αλλα πλεον θα αγορασω καινουρια tv(lg32" lf2510) και θελω να βλεπω hd ταινιες και να παιζω και κανα παιχνιδακι.Δινω εως 200Ε

nforce 680i sli,core 2 duo E6600 2,4:3,3oc,enermax650 pro82+,4g 800 corsair xms2 καποια προταση?

Υ.Γ μονο για nvidia chipset:047

Link to comment
Share on other sites

εν αναμονη της νεας σειρας της nvidia ισως ειναι κακη περιοδος να αγορασεις-κυριως λογω του οτι θα πεσουν οι τιμες στις παλαιοτερες καρτες...παρολ'αυτα τη δουλεια σου κανεις μια χαρα με αυτες

gtx260

4890

5770

5850

η 5850 ειναι η καλυτερη απο αυτες με 225 ευρω ομως...dx11 κλπ.

αν δεν παιζεις βαρια παιχνιδια αλλα περιστασιακα κανα ποδοσφαιρακι και δεν καιγεσαι για τοπ αποδοση, πηγαινε στην 5770.(με 128 bit ομως, προσωπικα δεν θα την επαιρνα)

οι αλλες δυο εχουν παρομοια πανω κατω αποδωση, οχι ομως dx11,..η 4890 εχει hdmi συνδεση (θα περναει και ο ηχος στην τηλεοραση) και τελος η gtx χωρις hdmi κλπ ομως πολυ καλη καρτουλα και καλη τιμη.

κατα σειρα αποδοσης χοντρικα τωρα..5850>4890>gtx260>5770 οχι με χαωδεις διαφορες μεταξυ τους

τον nvidia chipset δεν παιζει ρολο, ολες ειναι συμβατες

Link to comment
Share on other sites

εν αναμονη της νεας σειρας της nvidia ισως ειναι κακη περιοδος να αγορασεις-κυριως λογω του οτι θα πεσουν οι τιμες στις παλαιοτερες καρτες...παρολ'αυτα τη δουλεια σου κανεις μια χαρα με αυτες

gtx260(καλη αλλα δεν βγαζει hdmi)

4890

5770

5850

η 5850 ειναι η καλυτερη απο αυτες με 225 ευρω ομως...dx11 κλπ.

αν δεν παιζεις βαρια παιχνιδια αλλα περιστασιακα κανα ποδοσφαιρακι και δεν καιγεσαι για τοπ αποδοση, πηγαινε στην 5770.(με 128 bit ομως, προσωπικα δεν θα την επαιρνα)

οι αλλες δυο εχουν παρομοια πανω κατω αποδωση, οχι ομως dx11,..η 4890 εχει hdmi συνδεση (θα περναει και ο ηχος στην τηλεοραση) και τελος η gtx χωρις hdmi κλπ ομως πολυ καλη καρτουλα και καλη τιμη.

κατα σειρα αποδοσης χοντρικα τωρα..5850>4890>gtx260>5770 οχι με χαωδεις διαφορες μεταξυ τους(ολες ειναι με ati chipset εκτος απο gtx260)

τον nvidia chipset δεν παιζει ρολο, ολες ειναι συμβατες

(σκεφτομαι μπας και την βαλω σε διαταξη sli,επισης εμπιστευομαι αρκετα την nvidia)thanks
Link to comment
Share on other sites

(σκεφτομαι μπας και την βαλω σε διαταξη sli,επισης εμπιστευομαι αρκετα την nvidia)thanks

με τα λεφτα που θα δώσεις για να πάρεις 2 κάρτες και να τις βάλεις σε SLI παίρνεις μια κορυφαια. Ασε που με το SLI υπάρχει περίπτωση να κωλώνεις σε διάφορες περιπτώσεις πχ bugs σε πολλα παιχνιδια

Τροφοδοτικο για SLI έχεις? Το κουτί σου είναι τουλάχιστον μέτριο?

Με μικρό κουτι και SLI θα βραζει ο τοπος εκει μεσα.

Άσε που απ ότι κατάλαβα το SLI για τη χρηση που λες δεν κανει. δλδ HD ταινιες και "κανενα παιχνιδακι".

Έχε επισης υπ οψη σου οτι ρολο παιζει και ο επεξεργαστης και το mobo σου.

Με 6600 και 680 δε σε βλεπω να πηγαλινεις πολύ μακρια.

Η καλύτερη για εσενα μαλλον θα ηταν η 5770 που είπε και ο φιλος Jonas.

Τέλος καλα θα κανεις να αρχίσεις να εμπιστεύεσαι και την ΑΤΙ!!!!!!!!!:001:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ antoniomarten, δεν υπάρχει λόγος να προτιμίσεις nvidia επειδή έχεις chipset nvidia. Αν είναι προσωπική επιλογή είναι άλλο πράγμα.

Σε κάθε περίπτωση δεδομένου του ποσού των 200 ευρώ, όσο και την διάθεση σου να περιμένεις κάποιο διάστημα προκειμένου η αγορά να γίνει πιο συμφέρουσα, έχω να σου προτείνω τα παρακάτω.

Nvidia:

GTX260 sp216 πολύ καλή καρτούλα, θα κρατήσει και αρκετό καιρό.

GTS250 πιό οικονομική εκδοχή (στην ουσία είναι σαν μια 9800gt, λίγο καλύτερη)

9800GT η πιό οικονομική και συμφέρουσα αγορά

260>250>9800

ΑΤΙ:

HD5850 πολυ δυνατότερη απ' όποιο μοντέλο υπάρχει στην παρούσα λίστα.

HD5770 μεσαίας κατηγορίας κάρτα, αρκετά δυνατή (όπως αναφέρθηκε, περιορισμός στην μνήμη 128bit)

HD4770 μεσαίας κατηγορίας κάρτα και πολύ οικονομική, η καλύτερη απόδωση/τιμή κατά την γνώμη μου.

5850>5770>4770

Γενικότερα:

5850>gtx260>5770>=gts250>9800gt~=4770

Δες τις τιμές και αποφάσισε τι είναι καλύτερο στα δικά σου μέτρα. Προσωπικά θα έκανα αγορές μετά τα Χριστούγεννα, είτε αν έχεις παραπάνω υπομονή μόλις βγουν οι καινούριες nvidia. Από εμένα Recommended πρώτη κάρτα έχεις την 5850, θα σου κρατήσει για πολύ καιρό, παίζει τα πάντα στο full, χαμηλές θερμοκρασίες (καλύτερο σύστημα ψύξης, 40nm, χαμηλή κατανάλωση (ειδικά σε κατάσταση idle)), gddr5 256bit, hdmi, dx11 και τα υπόλοιπα γνωστά.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ antoniomarten, δεν υπάρχει λόγος να προτιμίσεις nvidia επειδή έχεις chipset nvidia. Αν είναι προσωπική επιλογή είναι άλλο πράγμα.

Σε κάθε περίπτωση δεδομένου του ποσού των 200 ευρώ, όσο και την διάθεση σου να περιμένεις κάποιο διάστημα προκειμένου η αγορά να γίνει πιο συμφέρουσα, έχω να σου προτείνω τα παρακάτω.

Nvidia:

GTX260 sp216 πολύ καλή καρτούλα, θα κρατήσει και αρκετό καιρό.

GTS250 πιό οικονομική εκδοχή (στην ουσία είναι σαν μια 9800gt, λίγο καλύτερη)

9800GT η πιό οικονομική και συμφέρουσα αγορά

260>250>9800

ΑΤΙ:

HD5850 πολυ δυνατότερη απ' όποιο μοντέλο υπάρχει στην παρούσα λίστα.

HD5770 μεσαίας κατηγορίας κάρτα, αρκετά δυνατή (όπως αναφέρθηκε, περιορισμός στην μνήμη 128bit)

HD4770 μεσαίας κατηγορίας κάρτα και πολύ οικονομική, η καλύτερη απόδωση/τιμή κατά την γνώμη μου.

5850>5770>4770

Γενικότερα:

5850>gtx260>5770>=gts250>9800gt~=4770

Δες τις τιμές και αποφάσισε τι είναι καλύτερο στα δικά σου μέτρα. Προσωπικά θα έκανα αγορές μετά τα Χριστούγεννα, είτε αν έχεις παραπάνω υπομονή μόλις βγουν οι καινούριες nvidia. Από εμένα Recommended πρώτη κάρτα έχεις την 5850, θα σου κρατήσει για πολύ καιρό, παίζει τα πάντα στο full, χαμηλές θερμοκρασίες (καλύτερο σύστημα ψύξης, 40nm, χαμηλή κατανάλωση (ειδικά σε κατάσταση idle)), gddr5 256bit, hdmi, dx11 και τα υπόλοιπα γνωστά.

thanks εισαι αρκετα κατατοπστικος,ψηνομαι για την 5850 σιγα σιγα(ειχα ακουσει καλα λογια γι'αυτην)απλα μέχρι τωρα χρησιμοποιω nvidia και ποτε δεν ειχα προβλημα, αντιθετος μολις προχθες αλλαξα μια καμμενη vga ati(πιο καινουρια και με λιγοτερη χρηση,ουτε τις μισες ωρες δεν εχει δουλεψει) στο pc ενος φιλου και γενικοτερα εχω την αισθηση οτι βγαζουν περισσοτερα προβληματα.

Θα δοκιμασω ομως για να δω :118:

Link to comment
Share on other sites

αυτα που σου ειπε ο Jason83 για το SLI, το συστημα σου κλπ ειναι απολυτα σωστα.

Κατα τη γνωμη μου μονο μεταξυ 5850 και 5770 υπαρχει σαν επιλογη αυτη τη στιγμη.

τα 128 bit της 5770 δεν ειναι θεμα προς συζητηση απο μονο του.

Απλα αν ηταν 256bit θα ηταν παντου πολυ καλυτερη απο 4870 1GB και GTX260 216cores ενω τωρα ειναι λιγο χειροτερη σε FPS.

To θεμα ειναι, οτι αν αποφασισεις να μην δωσεις τα 225 της 5850 και πεσεις στα 140, σου προτεινει κανεις να προτιμησεις μια 4870 ή μια 260, αντι για την 5770?

Για τη χρηση που θα κανεις νομιζω οχι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ίδια μητρική και υποστηρίζει και SLI και CF και πάει όπου νάναι. Αντέχει τα πάντα. Παίζει άψογα με δύο GTX285 ένα Q6700 και λειτουργικό windows 7 πάνω σε SSD 160GB Intel Χ25-Μ και άλλους 5 σκληρούς δίσκους των 2TB ο καθένας.

Επομένως δεν είναι πρόβλημα η μητρική του για τίποτα.

Κατά τα άλλα, συμφωνώ με τη λύση μιας 5850, αρκεί να τη βρει.

Μια άλλη λύση είναι να βρει μεταχειρισμένη/ες GTX 260 (216) από αυτούς που αναβάθμισαν σε σειρά 5 ΑΤΙ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ίδια μητρική και υποστηρίζει και SLI και CF και πάει όπου νάναι. Αντέχει τα πάντα. Παίζει άψογα με δύο GTX285 ένα Q6700 και λειτουργικό windows 7 πάνω σε SSD 160GB Intel Χ25-Μ και άλλους 5 σκληρούς δίσκους των 2TB ο καθένας.

Επομένως δεν είναι πρόβλημα η μητρική του για τίποτα.

Κατά τα άλλα, συμφωνώ με τη λύση μιας 5850, αρκεί να τη βρει.

Μια άλλη λύση είναι να βρει μεταχειρισμένη/ες GTX 260 (216) από αυτούς που αναβάθμισαν σε σειρά 5 ΑΤΙ.

οντως η μητρικη δεν μασαει.Παντως μεταχειρισμενα δεν βαζω(εκτος και αν ειναι τσαμπα),θελω να παιρνω την ικανοποιηση της καινουργιλας.Μαλλον προς την 5850 θα παω ετσι και δεν περιμενω καινουριες αφιξεις.Προτιμω να αγορασω κατι που θα ανταποκρινεται σε υψηλοτερες απαιτησεις αν χρειαστει στο μελλον. thanks

Link to comment
Share on other sites

Μην παίρνετε κάρτες για να χρειαστεί στο μέλλον αυτά ******** ειναι οτι ειναι να πάρεις τώρα με το budget που έχεις και τα παιχνίδια που θα παίζουν full γιατί πολύ απλά η τιμές πέφτουν

Υ.Γ δακς δεν χρειαζόταν censor το παπαρi..ς

Link to comment
Share on other sites

Για μενα αυτη την περιοδο αν θελεις nVidia η μονη που αξιζει στο budget των 200Ε ειναι η 275GTX.

Απο ΑΤΙ μερια θα πηγαινα σε 5850 (+20 ευρω απο το αρχικο σου budget) σε καμια περιπτωση δεν θα πηγαινα σε 5770 χιλιες φορες στα ιδια χρηματα 4890 εκτος κι αν σε ενδιαφερει το eyefinity περισσοτερο απο τις επιδοσεις.

Link to comment
Share on other sites

με τα τωρινα δεδομενα σε παιχνιδια καλυτερη επιλογη για σενα ηταν μια 260 ποιο πανω αμα πας θα παθαινεις bottleneck στον cpu,ειναι σχετικα μεγαλη αναλυση αυτη για τον cpu που εχεις κ παλι εισαι ορια η 5850 ειναι υπερβολικη για το συστημα σου,αλλα βεβαια με την προοπτικη μιας μελλοντικης αναβαθμισεις σιγουρα αξιζει να την κρατησεις.τον ειχα κ γω τον 6600 με την 9800gtx παιζανε καλα παρεα σε 1680χ1050 κ ο cpu βαραγε 100αρες σε πολλα παιχνιδια.

Link to comment
Share on other sites

με τα τωρινα δεδομενα σε παιχνιδια καλυτερη επιλογη για σενα ηταν μια 260 ποιο πανω αμα πας θα παθαινεις bottleneck στον cpu,ειναι σχετικα μεγαλη αναλυση αυτη για τον cpu που εχεις κ παλι εισαι ορια η 5850 ειναι υπερβολικη για το συστημα σου,αλλα βεβαια με την προοπτικη μιας μελλοντικης αναβαθμισεις σιγουρα αξιζει να την κρατησεις.τον ειχα κ γω τον 6600 με την 9800gtx παιζανε καλα παρεα σε 1680χ1050 κ ο cpu βαραγε 100αρες σε πολλα παιχνιδια.

θελω μια καρτουλα που να μου κρατησει και να ανταποκρινεται σε μια ενδεχομενη αναβαθμιση(που ειναι στα αμεσα σχεδια μου)cpu k mobo.Ωστοσο ο cpu τον εχω κλοκαρει στα 3,3 απο 2.4 και μου φαινεται μια χαρα,δεν βαραει full ποτε,αλλα δεν τον εχω δοκιμασει και σε βαρια παιχνιδια.

Ευχαριστω παιδια για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

με τα τωρινα δεδομενα σε παιχνιδια καλυτερη επιλογη για σενα ηταν μια 260 ποιο πανω αμα πας θα παθαινεις bottleneck στον cpu,ειναι σχετικα μεγαλη αναλυση αυτη για τον cpu που εχεις κ παλι εισαι ορια η 5850 ειναι υπερβολικη για το συστημα σου,αλλα βεβαια με την προοπτικη μιας μελλοντικης αναβαθμισεις σιγουρα αξιζει να την κρατησεις.τον ειχα κ γω τον 6600 με την 9800gtx παιζανε καλα παρεα σε 1680χ1050 κ ο cpu βαραγε 100αρες σε πολλα παιχνιδια.

Δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός του τύπου bottleneck εξ αιτίας του επεξεργαστή. Αυτός είναι ένας μύθος που δεν ισχύει. Μπορεί να διαλέξει ότι κάρτα θέλει και θα έχει καλύτερες επιδόσεις από με άλλους με καλύτερους επεξεργαστές αλλά χειρότερες κάρτες γραφικών. Υπάρχουν κάποια ελάχιστα παιχνίδια που έχουν καλύτερες επιδόσεις σε τετραπύρηνους γιατί έχουν φτιαχτεί έτσι, αλλά δεν είναι θέμα bottleneck.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες η συγκεκριμενη καρτα 5850 saphire ειναι εξαντλημενη,υπαρχει σε gigabyte αλλα βγαινει στα 255-265 αρκετα πανω απο το αρχικο budget οποτε θα περιμενω να μπουν στα καταστηματα απο τις αποθηκες μια απο αυτες τις μερες.Αν και αρχικος σκεφτομουν να περιμενα νεες αφιξεις ξαφνικα κολλησα και θελω να την παρω οσο πιο συντομα γινεται.:075::088:

Αν ξερει κανεις καποιο καταστημα που να την εχει διαθεσιμη σε καλη τιμη(στα μουλτιραμα 221Ε) ας ποσταρει:113:

antoniomarten added 6 Minutes and 26 Seconds later...

bottleneck.

bottleneck ????:017: δηλ.?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.