Jump to content



5870?


predator71442169227

Recommended Posts

ηρθε σημερα ενας φιλος σπιτι με το Pc του κ την καινουρια του 5870,κ η καρτα εκανε τα κουλα εντελως

1ον)κολαγε για πλακα μεσα στα παιχνιδια πχ borderlands(ουτε καν μπορεσαμε να ξεκινησουμε τον χαρακτηρα)dirt 2 demo τρεξαμε το benchmark ολα ωραια ολα καλα με το που πηγαμε να βγουμε κολησε, artifacts δεν εβγαζε αλλα η δευτερη οθονη τρεμοπαιζε οσο ηταν μεσα στο παιχνιδι

2ον)στο desktop Ποσο τα ριχνει τα ρολογια της η συγκεκριμενη καρτα?γιατι αυτη δουλευε συνεχεια 850/1200 κ επεφτε για λιγο στιγμιαια δηλαδη 400/1200 κ μετα απο μια ρυθμιση που της καναμε να τα ριχνει 400/900 κ παλι δεν.

επισης να προσθεσω κ τα artifacts στο desktop,εκτος απο τρεμοπεγμα της δευτερης οθονης,κ επισης μου ειπε κ για μπλε οθονες οτι ετρωγε στο desktop οταν η καρτα ανεβαινε πανω απο 70 βαθμους(αυτο που ειδα εγω ηταν οτι οταν πλησιαζε στους 70 τοτε κολαγε)

αλλαξαμε καρτα εβαλα πανω την 295 μηπως υπηρχε καποιο αλλο προβλημα στο hardware αλλα η καρτα επαιξε κανονικα οπως ολες οι καρτες

τι μπορει να φταιει?η καρτα ειναι η gigabyte 5870.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ειναι ΑΤΙ δεν φτανει σαν προβλημα? :077:

Υποθετουμε οτι εχετε κανει σωστη εγκατασταση των τελευταιων οδηγων, ετσι?

Αν συνεχιζει, δοκιμαστε την και στο πισι σου και αν τα κανει κι εκει τοτε μαλλον ειναι hardwarικο το προβλημα.

Ελεγξτε και τις τροφοδοσιες, μπας και...

Link to comment
Share on other sites

Απεγκαταστηστε οτιδηποτε drivers εχετε στο μηχανημα που αφορα καρτα γραφικων. Καλο ειναι να χρησιμοποιησετε και καποιο utility (driver sweeper). Κατεβαστε και την τελευταια εκδοση των ATI drivers απο το νετ.

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως δεν μπαινει μεσα στο κουτι μου με τιποτα ομως,πηγαμε να το δοκιμασουμε αλλα δεν εμπαινε(με εβαλε κ σε σκεψεις να αλλαζω κουτι αμεσα),εδω η 295 με το στανιο μπαινει,βασικα ειχε κανει φορματ κ την κουμπωσε επανω γιατι ειχε παρει κ κατι αλλα πραγματακια (cpu-μνημες)κ εχει ξενερωσει με την καρτα με αυτα που του κανει κ το σκεφτεται αμεσα για αλλαγη μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τα stripes και artifacts ... όταν χρησιμοποιείται 2η οθόνη ... έχει λυθεί με το νέο bios που έβγαλε η ATI (έτσι γράφουν στα ξένα forum).

http://www.techpowerup.com/vgabios/61848/ATI.HD5870.1024.091112.html

Για τα παιχνίδια λογικά είναι θέμα driver.

Τους 9.12 έχεις βάλει ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι η ati , για να καταφέρει να βγάλει πρώτη το dx 11 έχει φτιάξει μετριότατες κάρτες και σε συνδυασμό με τους πάντοτε ελαττωματικούς/προβληματικούς drivers (εντάξι μερικοί ήταν καλοί) γίνετε τις κακομοίρας. Ίσως κάτι τέτοια θέλει να προλάβει η nvidia και για αυτό καθυστερεί. Μπορεί να βγάλει μάπα κάρτα η nv αλλα τουλάχιστον το software support τις ήταν πάντοτε αξιοπρεπέστατο.... δείτε τους catalyst 10.1 πάλι κλαίγονται.... και όχι ούτε nv fanboy είμαι ούτε ati =/ απλά έχω την αίσθηση ότι έχει βιαστεί η ati και νομίζω πως έχει κάνει μέτριο-δουλειές γενικός στις 5XXX . Είδομεν!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι η ati , για να καταφέρει να βγάλει πρώτη το dx 11 έχει φτιάξει μετριότατες κάρτες και σε συνδυασμό με τους πάντοτε ελαττωματικούς/προβληματικούς drivers (εντάξι μερικοί ήταν καλοί) γίνετε τις κακομοίρας. Ίσως κάτι τέτοια θέλει να προλάβει η nvidia και για αυτό καθυστερεί. Μπορεί να βγάλει μάπα κάρτα η nv αλλα τουλάχιστον το software support τις ήταν πάντοτε αξιοπρεπέστατο.... δείτε τους catalyst 10.1 πάλι κλαίγονται.... και όχι ούτε nv fanboy είμαι ούτε ati =/ απλά έχω την αίσθηση ότι έχει βιαστεί η ati και νομίζω πως έχει κάνει μέτριο-δουλειές γενικός στις 5XXX . Είδομεν!

http://arstechnica.com/hardware/news/2008/03/vista-capable-lawsuit-paints-picture-of-buggy-nvidia-drivers.ars

vistacrash-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

την ημερομηνια μονο γραψε,εμεις μιλαμε για το τωρα!!!

να πω επισης οτι το προβλημα με την 5870 λυθηκε μερικως με καινουριο firmware αλλα οχι τελειως ακομα καποια παιχνιδια αντιμετωπιζουν προβληματα,η 2η οθονη δεν τρεμοπαιζει πλεον κ εχει μια σταθεροτητα σε 2d(desktop).

Link to comment
Share on other sites

Nαι , χάρηκα λέει για τα Vista και ούτε λεέι αν είναι SP1 ή όχι... για xp/win 7 υπάρχει κάτι τόσο τραγικό ; ... τα vista ήταν πολύ fail , και μην ακούσω τπτ τύπου win 7 = vista. Και γενικά αυτό που προσπαθείς να πεις, no offence αλλά δεν μου λεέι και κάτι. Είναι στοιχεία μόνο για το 2007 , για ένα μόνο έτος από ένα σεβαστό δείγμα , και από μόνο ένα λειτούργικό σύστημα που κυκλοφορεί... ξέρεις η nv βγάζει drivers για πολλά OSes. τεσπα, δεν θέλω να φανώ nv fanboy απλά βασίζομαι στην ιστορία, και η ιστορία λέει ότι το software της ati, ήταν πάντα ψιλοχάλι.... ας αλλάξουν προγραμματιστές και τους supervisors τους.. απλά. μόνο στην ιστορία βασίζομαι. αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Nαι , χάρηκα λέει για τα Vista και ούτε λεέι αν είναι SP1 ή όχι... για xp/win 7 υπάρχει κάτι τόσο τραγικό ; ... τα vista ήταν πολύ fail , και μην ακούσω τπτ τύπου win 7 = vista. Και γενικά αυτό που προσπαθείς να πεις, no offence αλλά δεν μου λεέι και κάτι. Είναι στοιχεία μόνο για το 2007 , για ένα μόνο έτος από ένα σεβαστό δείγμα , και από μόνο ένα λειτούργικό σύστημα που κυκλοφορεί... ξέρεις η nv βγάζει drivers για πολλά OSes. τεσπα, δεν θέλω να φανώ nv fanboy απλά βασίζομαι στην ιστορία, και η ιστορία λέει ότι το software της ati, ήταν πάντα ψιλοχάλι.... ας αλλάξουν προγραμματιστές και τους supervisors τους.. απλά. μόνο στην ιστορία βασίζομαι. αυτά...

Η nVidia εχει καρτες dx11 για να τις συγκρινουμε στα win7 ???Α ναι θα ερθουν το Νοεμβριο εεε μαλλον το Γεναρη εεε καλο Πασχα...

Μηπως η nVidia περιμενει το SP1 των Win7 για να βγαλει καρτες?

ΕDIT

Ολοι τρεχανε με Vista SP1 εκτος απο τις καρτες της nVidia...:p

Link to comment
Share on other sites

εγω απαντησα σε αυτον που μιλουσε για "πάντοτε "

Μετά που βγήκαν τα διορθωτικά τον Αύγουστο της χρονιάς που κυκλοφόρησαν τα Vista, έπαψαν και τα προβλήματα. Ο πίνακας δείχνει το ποσοστό που είχε η Nvidia τότε σε σχέση με την ATI και όχι τα προβλήματα των καρτών γραφικών. Ίσως μάλιστα να ήταν ακόμα μεγαλύτερο το ποσοστό της Nvidia.

Αφού είμαι σίγουρος ότι το ήξερες γιατί έβαλες το διάγραμμα? Αν θεωρείς ότι και τώρα το πρόβλημα είναι το DX11 και τα Windows 7 ας το έγραφες από την αρχή κι όχι αυτή τη λάσπη.

Ο Tom όμως μας λέει άλλα. Ότι το πρόβλημα υπάρχει και στα XP και στα Vista και δεν έχει σχέση με το DX11.

Η δική μου άποψη είναι ότι ίσως φταίει το πρόβλημα καλιμπραρίσματος που είχε η TSMC και ότι από εδώ και πέρα οι κάρτες δεν θα έχουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βγάλει μάπα κάρτα η nv αλλα τουλάχιστον το software support τις ήταν πάντοτε αξιοπρεπέστατο....
:044::044::044::044::044::044::044::044::044::044::044::044::044::044: Το άλλο με τον τοτό μήπως ξέρεις να μας το πεις; εγώ από τότε που έβαλα ΑΤΙ δεν έχω ξαναδεί BOSDs. Αν δείς παράπονα και για κατόχους XP x64 + Nvidia chipset + οπιαδήποτε κάρτα Nv πάλι δεν θα φτάνει η ζωή σου για να τα διαβάσεις όλα.

Τουλάχιστον παραδέχτηκες το τι κάρτες έβγαζε, τώρα για την GT300 του αγίου πΟΤΕ θα την δούμε.

Υ.Γ. Έχω crossfire 2x 3870X2.

@predator7 ποιο κουτί έχει ο φίλος σου; τι τροφοδοτικό και ποιο λειτουργικό εγκατεστημένο;

Link to comment
Share on other sites

ενα κουτι midi των 30 ευρω μαρκα δεν θυμαμαι ενα τροφοδοτικο 700αρι tagan k windows 7 ultimate x64,σημερα μου ειπε οτι την πηγε πισω την καρτα κολαγε στα παιχνιδια παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.