Jump to content



Αναζητώντας τον σιωπηλό υπολογιστή


al-(alvise)

Recommended Posts

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις,

Η λύση του Atom

Αυτή θα ήταν και η δική μου πρόταση.

Φτάνει να σε καλύπτουν τα συγκεκριμένα πακέτα μητρικών-cpu.

Ρίξε μιά ματιά

http://www.e-shop.gr/search_per.phtm...ry2=SOCKET 479

Αν χρειαστεί ... έστω και αυτό το μικρό ανεμιστηράκι που έχουν αυτές οι μητρικές στο cpu ... μπορεί να αντικατασταθεί με κάτι σαν αυτό

http://www.plaisio.gr/Computers/Tuni...set-Cooler.htm

δεν ακούγεται άσχημα αλλά καθώς άσχετος απλά δεν ξέρω αν

θα δουλεύει και δεν θα καίγεται με την ψύκτρα που προτείνεις.

Επιπλέον τα μικρά κουτιά που βρίσκω, για να βάλω την mini-ITX είναι είτε με ενσωματωμένους ανεμιστήρες+PSU είτε κουμπότρυπο-σουρωτήρια (για καλύτερο αερισμό) πράγμα που στην περίπτωσή μου σημαίνει περισσότερος θόρυβος.

Από την άλλη αν πάω σε μεγάλο,

Οποτε το μονο που σου μενει ειναι ενα CPU που να μπορει να δουλεψει τελειως fanless.

Αυτο ειναι περισσοτερο δυσκολο, και ενταξει μπορεις να βαλεις μια τετοια ψυκτρα, αλλα και παλι υποτιθεται οτι αυτες δουλευουν με 1 τουλαχιστον ανεμιστηρα κουτιου.

Αν δεν εχεις τετοιον ισως εχεις προβλημα.

Μπορεις βεβαια να αφηνεις ανοιχτο το πλαινο.

Εγω παλιοτερα ειχα βαλει εναν AM2 Sempron 1150LE 45W. (oχι fanless)

Μετα τον αλλαξα με εναν Χ2 4850e παλι 45W , αλλα εκανε πιο πολυ θορυβο και με τη δικη του και με την ψυκτρα του Sempron.

Θελω να πω το TDP μονο δεν αρκει, οσο λιγοτερους πυρηνες, ΜΗz και Vcore εχεις τοσο πιο λιγη Θ θα εχεις, ωστε να τη βγαλεις καθαρη χωρις ανεμιστηρα.

Το θεμα ειναι αν με ενα Sempron θα τρεχει ικανοποιητικα αυτο που θες να κανεις.

τί μητρική και τι CPU (και μονωμένο κουτί) προτείνετε για να έχω περισσότερες πιθανότητες να μην ψήνεται με fanless χάλκινη ψύκτρα?

Και πάλι ευχαριστώ

al-(alvise) added 1 Minutes and 38 Seconds later...

Γενικά είτε μικρή πάρω είτε μεγάλη μητρική,

το κουτί λέει να είναι μικρό ή τεράστιο από θέμα θερμοκρασιών?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μπορείς να επιλέξεις και τα δύο, θέλω να πω Atom ΚΑΙ κανονικό ΑΤΧ κουτί. Το μικρούλι κουτάκι είναι για όποιον θέλει... μικρούλι κουτάκι για να το βάλει δίπλα σε μια TV! Εσύ που δεν έχεις αυτή την ανάγκη βάζεις τον Atom σε κανονικό κουτί, την ψήκτρα που σου είπε ο Τάσος, με έναν ανεμιστήρα στις 600 στροφές - αν είναι ποιοτικός δεν θα ακούγεται, επιπλέον ίσως θα μπορούσες να τον βάλεις να σταματάει όταν δεν χρειάζεται - και το fanless PSU, τα μονώνεις και είσαι έτοιμος.

Στο θέμα των θερμοκρασιών θα σου πρότεινα να μην ανησυχείς. Τα εξαρτήματα αντέχουν αρκετούς βαθμούς θερμοκρασίας. Ο cpu δεν θα κατέβει σε απεργία αν οι θερμοκρασίες πιάσουν π.χ. τους 60+ βαθμούς. Την δουλειά σου θέλεις να κάνεις όχι να εξασφαλίσεις άνετο και δροσερό περιβάλλον για τον επεξεργαστή!

Link to comment
Share on other sites

Ενα βασικο στοιχειο που θα σε βοηθησει ειναι να βρεις ποση επεξεργαστικη δυναμη εχεις αναγκη.Αν σε καλυπτει δλδ ενας singlecore ή dualcore θα κερδισεις αρκετα Watt.

Τη μια φανα απο το συστημα δεν τη γλιτωνεις,πρεπει να κινειται ο αερας που υπαρχει μεσα στο κουτι και απο καπου να βγαινει εξω,ας υποθεσουμε οτι το χειμωνα δεν θα σου παρουσιασει προβλημα,το καλοκαιρι με το πυκνωτικο δεν θα μπορεις να βαλεις ουτε air condition, 50% load για 10 λεπτα ειναι αρκετα για να βρασουν ολα εκει μεσα.:p

Κανε δοκιμη με 2-3 φανες 12ρες ψοφιες @500rpm και δες αν καταγραφει το μικροφωνο θορυβο.Πιο κατω απο 500rpm πιστευω δεν εχει νοημα η υπαρξη τους μετα.Τις φανες να τις βαλεις μεσα σε ενα οσο το δυνατον καλυτερο κουτι για τις δοκιμες σου και οχι απλα μεσα στο δωματιο μαζι με το πυκνωτικο.

Link to comment
Share on other sites

OK παιδιά τέλεια ευχαριστώ τα πράγματα είναι πιο καθαρά.

Μιας και δεν έχω ανάγκη επεξεργαστική ισχύ, (απλή εγγραφή ήχου θα κάνει το μηχάνημα χωρίς πολλά εφέ και επεξεργασία) θα τρέχει μόνο το πρόγραμμα ηχογράφησης)

σαν τελική (κρύα+εύκολη λύση) τί να προτιμήσω τον Atom

ή να πάω σε μονοπύρηνο/διπύρηνο (ποιος είναι τα πιο λίγα watt στην αγορά)?

Και ένα καλό κουτάκι ηχοστεγανό αν γίνεται να προτείνει κάποιος...

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κομμάτι είναι και καλά "από την μάνα του" fanless?

http://www.zero1.gr/product_info.php?products_id=129166

al-(alvise) added 0 Minutes and 56 Seconds later...

Ο Atom 330 και ο Atom 510 τι διαφορές έχουν?

al-(alvise) added 2 Minutes and 10 Seconds later...

Αν κατάλαβα καλά το προαναφερθέν κομμάτι το χρησιμοποιώ χωρίς αλλαγές?

(δηλαδή δεν θέλει ψήκτρα)? ή έτσι κι αλλιώς θα βοηθήσει να κοτσάρω μια?

Και αν ναι που?

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω βαλε ενα απλο κουτι με ανοιχτο το πλαινο, και fanless αυτη τη μεγαλη ψυκτρα και θα τον κρατησει.

Με μηδεν κινουμενα μερη δε σε νοιαζουν μονωσεις κλπ, ανοιχτο το κουτι για να μην ανεβαζει Θ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κομμάτι είναι και καλά "από την μάνα του" fanless?

http://www.zero1.gr/product_info.php?products_id=129166

al-(alvise) added 0 Minutes and 56 Seconds later...

Ο Atom 330 και ο Atom 510 τι διαφορές έχουν?

al-(alvise) added 2 Minutes and 10 Seconds later...

Αν κατάλαβα καλά το προαναφερθέν κομμάτι το χρησιμοποιώ χωρίς αλλαγές?

(δηλαδή δεν θέλει ψήκτρα)? ή έτσι κι αλλιώς θα βοηθήσει να κοτσάρω μια?

Και αν ναι που?

1)

Ναί είναι χωρίς ανεμιστήρα γιατι το cpu του είναι χαμηλής ισχύος και ταχύτητας.

2)

330 διπύρηνος στα 1,6 Ghz

510 μονοπύρηνος στα 1,1 Ghz

3)

Δέν χρειάζεται

Link to comment
Share on other sites

o 510 διπυρηνος δεν ειναι?

Ολοι οι Ζ510 είναι μονοπύρηνοι.

Υπάρχει και ο D510 ο οποίος είναι διπύρηνος με integrated mem controller

Ο οποίος ανακοινώθηκε στις 21/12/2009 από την Intel.

http://processorfinder.intel.com/List.aspx?ParentRadio=All&ProcFam=3008&SearchKey=

Link to comment
Share on other sites

ok, D510 λεει και το link του zero1 που εχει δωσει παραπανω ο φιλος με το πακετο atom με passive cooling,

οποτε 70Ε καλη περιπτωση ακουγεται.

Μονο την καρτα ηχου και τον SSD βαζει επανω, και με το fanless τροφοδοτικο που βρηκε θα εχει ενα συστημα πραγματικα αθορυβο.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ βλέπω PCIe 1x αλλα η κάρτα ήχου που έχω είναι PCI

οπότε με βολεύει.

Την παρήγγειλα, και μαζί με το τροφοδοτικό και SSD

πιστεύω ότι θα κάνω καλά τη δουλειά μου.

Θα ενημερώσω όταν με το καλό είναι έτοιμο το κουτί.

ΥΓ: ελπίζω να ακούγεται μόνο η οθόνη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν σε πρόλαβα, βλέπω παρήγγειλες. Απλά μερικές σημειώσεις.

Ηχογραφώ απροβλημάτιστα με πυκνωτικό μικρόφωνο μεγάλου διαφράγματος φωνής υψηλής ευαισθησίας 133dB στον ίδιο χώρο με το PC. Το μικρόφωνο εχει 730 euro, δεν αστειεύεται. Όμως:

Καταρχάς τα decibel ειναι μονάδα σύγκρισης, όχι μεγέθους.

Όλοι οι στουντιακοί προενισχυτές έχουν το πολύ 90dB headroom. Δεν μιλάμε καν για καρτούλες ήχου μέχρι 500 euro.

Το ακουστικό επίπεδο κάθε χώρου είναι διαφορετικό και εξαρτάται από την ηχομόνωση του studio σου. Δεν μιλάμε για ηχομόνωση σπιτιού. Καμία σχέση. 90dB headroom έχουν μόνο σε στούντιο στο εξωτερικό. Οπότε πάμε παρακάτω σε διαθέσιμα dB.

Επίσης,

Το latency της κάρτας ήχου εξαρτάται από τους ASIO drivers και το Sampling Rate που ηχογραφείς. Οι ASIO drivers δίνουν την δυνατότητα που σου δίνει το DSP chipset που φοράει, και η δύναμή του chipset εξαρτάται από την ταχύτητά του και συνεπώς το κόστος. Το 90% των studio έχει εξωτερική κάρτα ήχου.

Επίσης,

Γράφε με καρδιοειδές πολικό διάγραμμα με κατεύθυνση αντίθετη των πηγών θορύβου, άρα και να θες δεν τις γράφεις.

Διαφορά δεν θα δεις εκτός κι αν ηχογραφήσεις 30+ κανάλια stacked, οπότε θα αθροιστεί ο θόρυβος.

Επίσης,

Κανένα DAW software δεν υποστηρίζει 8 threads, οπότε CPU load πάνω από 40% peak δεν έχω δει σε φορτωμένο project, οπότε καίω 54 watt maximum CPU, οπότε οι θερμοκρασίες μου είναι αδιάφορες.

Όπως εξήγησα στην έκθεση και στο σχετικό Thread, δεν υπάρχει κάτι που να παράγει θόρυβο. Η οθόνη έκανε λίγο αλλά έβαλα το brightness 95 και το χαμήλωσα από τους drivers και τέλος.

Εγώ ηχογραφώ γύρω στα 80dB headroom απροβλημάτιστα .Υπό κανονική λειτουργία στον εργασιακό μου χώρο, ο ανεμιστήρας στο PSU δεν ξεκινάει.

Για τέτοιες λύσεις μπορείτε να διαβάζετε κι εδώ.

http://www.silentpcreview.com/forums

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Όντως παρήγγειλα, αλλά σε ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες,

κι αν και εγώ δεν είμαι επαγγελματίας όπως εσύ, (για προσωπική χρήση θα είναι ο χώρος ηχογράφησης με φίλους, και θέλαμε ο υπολογιστής να μην αποτελεί μια εσωτερική πηγή θορύβου καθώς θα βρίσκεται αναγκαστικά στον ίδιο χώρο) αυτά που γράφεις είναι πολύ σημαντική βοήθεια.

Συγχαρητήρια για το κουτί σου που αν και δεν το έχω δει από κοντά, αλλά από αυτά που ανέβασες, πετάει.

Μιας και είσαι expert τι άποψη έχεις για το παρακάτω εργαλείο?

http://www.zoom.co.jp/english/products/h4n/

Κάνει όσα υπόσχεται με σχετικά καλή ποιότητα ήχου για ερασιτεχνικό αλλά καλής ποιότητας ηχογράφηση ήχο?

Πιστεύεις ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν σκέτο πυκνωτικό μικρόφωνο στέλνωντας το σήμα στον υπολογιστή?

(αντίστοιχα με ένα μικρόφωνο της τάξης των 200-250 ευρώ? τόσο κάνει το zoom)

Επιπλέον για εγγραφή ήχου (ένα κανάλι την φορά) και ταυτόχρονο playback πιστεύεις ότι οποιοσδήποτε SSD θα με κάλυπτε ή θα πρέπει να πάω σε κάποιον ακριβό και γρήγορο?

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.