Jump to content



Help, Επιλογη Solid State


ahilleas100

Recommended Posts

Γεια χαρα λοιπον και παλι ! Θα ηθελα να σας ρωτησω σχετικα με αυτον τον solid state ειναι καλως για εσωτερικη χρηση ειναι αρκετα ταχυς ? Θα ηθελα solid state μονο και μονο για να περασω τα windows 7 ! θα ηθελα να ειναι πιο γρηγορο το pc κατα την εκινηση....τι εχετε να πειτε για αυτον ? http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Solid-State-Drives/Apacer-A7201-Premium-32Gb-Ssd-2-5-SataII-AP32GS25SSD1-4-AP32GS25SSD1-4.htm ο οποιος για αρχη θα λειτουργει μονος του και αργοτερα θα κανω ενα raid0 τι λετε ? Αν εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο σχετικα οικονομικο δεκτο ! δεν με ενδιαφερει η χωριτικοτητα αφου θα περαστουν τα windows και μονο !

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα λοιπον και παλι ! Θα ηθελα να σας ρωτησω σχετικα με αυτον τον solid state ειναι καλως για εσωτερικη χρηση ειναι αρκετα ταχυς ? Θα ηθελα solid state μονο και μονο για να περασω τα windows 7 ! θα ηθελα να ειναι πιο γρηγορο το pc κατα την εκινηση....τι εχετε να πειτε για αυτον ? http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Solid-State-Drives/Apacer-A7201-Premium-32Gb-Ssd-2-5-SataII-AP32GS25SSD1-4-AP32GS25SSD1-4.htm ο οποιος για αρχη θα λειτουργει μονος του και αργοτερα θα κανω ενα raid0 τι λετε ? Αν εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο σχετικα οικονομικο δεκτο ! δεν με ενδιαφερει η χωριτικοτητα αφου θα περαστουν τα windows και μονο !

Κατά 99% είναι με JMicron. Για πολύ απλές δουλειές είναι μια χαρά και το λειτουργικό σου θα φορτώνει ποιο γρήγορα από έναν κλασικό σκληρό. Έχω πάρει δύο από αυτούς, έναν έχω βάλει στο HTPC και ένα στο internetPC.

Για δύσκολες καταστάσεις με πολύ δουλειά πάνω στον SSD (read+write) θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κάποιον Intel, χωρίς να παίρνω όρκο ότι δεν κάνει ο εν λόγω SSD αφού δεν τον έχω στρεσάρει καθόλου.

Πάντως αν το μόνο θέμα είναι το πόσο γρήγορα θα φορτώνουν τα 7, θα σου πρότεινα να παίξεις με το Hibernate που διαθέτουν όλα τα windows (XP,Vista,7). Μπορεί να διαπιστώσεις ότι δεν σου χρειάζεται ο SSD τελικά και να αναβάλεις την αγορά του για αρκετά αργότερα όταν θα υπάρχουν και ποιο γρήγοροι και ποιο οικονομικοί SSD.

Πληροφορίες για αυτόν τον SSD μπορείς να βρεις εδώ

Apacer SSD (Google translation)

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ λες ε ? περιμενω και αλλες γνωμες σχετικα με τον Αpacer ! Τhnx παντως για τις γρηγορες απαντησεις σας....Ψαχνω κατι οικονομικο στην τιμη των 90-100 euro και φθηνοτερα αν γινεται μονο και μονο για να φορτωσω τα windows και να παρω και μια ιδεα σχετικα με τους solid state !

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.345286&u=KINGSTON-SNV125-S2BD/30GB-SSDNOW-V-SERIES-30GB-DESKTOP-BUNDLE-BOOT-DRIVE ακομα εναν ωραιο που σταμπαρα ! Πιστευω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη για την δουλεια που σας ειπα τι λετε να αξιζει να παραπανω λεφτα σε σχεση με τον Apacer ?
Link to comment
Share on other sites

κοιτα εχω τωρα 65 euro..Υπολογιζοντας τα 150 euro Που θα παρω αυτες τις μερες μονο ο σκληρος μου εχει μεινει...κατι απο εδω κατι απο εκει κομπλε βγαινουν ..εχω κανει τα κουμαντα μου αλλιως δεν θα ανοιγα το thread !

Link to comment
Share on other sites

υπ΄οψιν οτι οι περισσοτεροι απο τους παραπανω ειναι με το καινουργιο συστημα το advance calibration που ακομα ειναι λιγο μυστηριο, ειδικα αν κανεις partitions

edit: πχ δειτε εδω δυσκολιες.

εγω τελευταια αγοραζω τον 1Τ EVDS που ειναι και Green αλλα ειναι και 7200rpm 32MB (χωρις advance calibration)

Link to comment
Share on other sites

αν χρησιμοποιεις και ΧΡ, θα σου ελεγα ναι ακυρωσε τον.

αν κανεις partion, αλλα χρησιμοποιεις μονο win7, νομιζω δεν θα εχεις προβλημα, κρατα τον, (αλλα μαλλον θα χρειαστει να κανεις align, δες και το παραπανω thread).

αν χρησιμοποιεις μονο win7 χωρις partition, σιγουρα μην τον αλλαζεις.

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω....

σε WD ειναι δυσκολο να σου πω καποιον αλλον, γιατι πολλα ΑΑ βλεπω στους πιο μικρους και μου φαινεται ειναι της ιδιας τεχνολογιας.

αν δεν δωσεις 17Ε παραπανω να παρεις τον 1Τ ΕVDS που σου ελεγα,

τοτε σε Seagate βλεπω τον 750GB σε καλη τιμη, αλλα δεν εχω ιδεα καθολου τι παιζει με seagate.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.