Jump to content


Έχουν μεγάλη διαφορά σε αποδόσεις?


al-(alvise)

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Έχω phenom II 965 και είμαι κατ' ευχαριστημένος, σε όλα τα προγράμματα είτε video convert (που πάει σφαίρα) η σε παιχνίδια.

Όσο για τα bench, οι τιμές είναι πολύ κοντινές που αισθητά δεν φαίνεται τόσο η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω phenom II 965 και είμαι κατ' ευχαριστημένος, σε όλα τα προγράμματα είτε video convert (που πάει σφαίρα) η σε παιχνίδια.

Όσο για τα bench, οι τιμές είναι πολύ κοντινές που αισθητά δεν φαίνεται τόσο η διαφορά.

Το μικρο μου ξαδερφακι ειναι πολυ ευχαριστημενο με τον Athlon XP 1800+ που του εχω δωσει αλλα αυτο δε λεει και πολλα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

70 (Intel) αντί για 50 fps (AMD) είναι μεγάλη διαφορά που την καταλαβαίνεις. Αν η τιμή είναι παρόμοια δεν έχει νόημα να πάρει κάτι πιο αργό.

http://www.anandtech.com/show/2832/16

μονο στο Far Cry 2 υπαρχει αυτο.

Σε ολα τα αλλα εχουν ιδια FPS.

παρομοιοι ειναι οι επεξεργαστες, οι εταιρειες δεν βαζουν τις τιμες στην τυχη.

(πχ δες πως τιμολογει η Nvidia τις νεες καρτες της)

Διαλεγει κανεις οποια πλατφορμα προτιμαει.

Link to comment
Share on other sites

Το μικρο μου ξαδερφακι ειναι πολυ ευχαριστημενο με τον Athlon XP 1800+ που του εχω δωσει αλλα αυτο δε λεει και πολλα πραγματα...
τρέξε κάνα eurotruck simulator σε OpenGL με τα πάντα full και 1920x1200 να δούμε πόσο εύκολα και σταθερά το τρέχει :110: η κάποιο flight simulator X.
Link to comment
Share on other sites

τρέξε κάνα eurotruck simulator σε OpenGL με τα πάντα full και 1920x1200 να δούμε πόσο εύκολα και σταθερά το τρέχει :110: η κάποιο flight simulator X.

Δε νομίζω πως καταλαβαίνεις τη λογική του ThorLite. Το αν είναι κανείς ευχαριστημένος από τις επιδόσεις ενός επεξεργαστή εξαρτάται άμεσα από τις απαιτήσεις του. Πχ, έχω Pentium 4 και είμαι μια χαρά ευχαριστημένος.

Σε όλα τα benchmarks είναι πιο γρήγορος ο Intel, απλά στο Far Cry η διαφορά είναι εμφανής και χωρίς να χρειάζεσαι να τρέξεις benches.

Έλα όμως που τα κανείς (πλην όσων κάνουν benches) δε νοιάζεται για 2-3% διαφορά επιδόσεων;

Λοιπόν,

έχουν μεγάλη διαφορά σε αποδόσεις?

Όχι.

Link to comment
Share on other sites

Έλα όμως που τα κανείς (πλην όσων κάνουν benches) δε νοιάζεται για 2-3% διαφορά επιδόσεων;

Αν η τιμή είναι ίδια τότε δεν υπάρχει λόγος να χάσει αυτό το 2-3% και ενίοτε 30% επιπλέον σε επιδόσεις που προσφέρει η Intel.

Link to comment
Share on other sites

Αν η τιμή είναι ίδια τότε δεν υπάρχει λόγος να χάσει αυτό το 2-3% και ενίοτε 30% επιπλέον σε επιδόσεις που προσφέρει η Intel.

Θα'λεγα τώρα τι προσφέρει η Ιντελ αλλά είμαστε ήδη εκτός θέματος. Αν θέλεις επιχείρημα να την υποστηρίζεις στην κλάση αυτή των επεξεργαστών μίλησε καλύτερα για κατανάλωση και όχι για ένα παιχνίδι που κανείς δε ξέρει τι κώδικα έχει.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε την καινουργια πλατφορμα ΙΝΤΕΛ η ΑΜΔ με native support sata3,usb3 κατα τη γνωμη μου.Απο κει και περα σε ιδια λεφτα παιρνεις το πιο γρηγορο.Βλεπεις review στο internet για αυτο.Ολα τα υπολοιπα για μενα ειναι μπλα μπλα μπλα...δεν ειναι ανθρωποι οι επεξεργαστες ουτε θα τους χαιδεψουμε στο κεφαλι.Οποιος ειναι καλυτερος,αυτον αγοραζουμε.Τοσο απλα..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι πρέπει να κοιτάξει και το συνολικό κόστος του συστήματος μαζί με mobo-μνήμη δεδομένου ότι μιλάμε για διαφορετικές πλατφόρμες. Όπως επίσης να έχει στο νου του ότι σε περίπτωση αναβάθμισης το κόστος με AMD θα είναι μειωμένο λόγω της διαρκούς υποστήριξης των socket με νέους επεξεργαστές. Συνολικά η δική μου πρόταση είναι AMD.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.