Jump to content



Τι mp3 ripper/encoder χρησημοποιητε


tonybros

Recommended Posts

Εδω και καιρο για να μετατρεψω τα cd μουσικης σε mp3 δουλευω το EAC μαζι με το lame.

Αναρωτιομουν λοιπον μηπως υπαρχει αλλος καλυτερος τροπος για υψηλη ποιοτητα και ταχυτητα.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shadow KnighT

Αν κανετε mp3 με ποιοτητα 320kbps δοκιμαστε και το FLAC encoder που ειναι μαθηματικα μη απωλεστικος αλγοριθμος σε αυτο το bitrate.

γιατι ρε συ με 320kbps?μια χαρα δεν ειναι 128?

μετα τα 128 δεν εχει απολυτος καμια διαφορα οσο και να

τα ανεβαζεις! απλα χορο πιανεις!

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λάθος. Το αυτί κατα κάποιο τρόπο συνηθίζει το Mp3. Στην αρχή δεν άκουγα διαφορές αλλά μετά έβρισκα ατέλιες. Παίζει και στο τραγούδι αλλά και το ηχοσύστημα που έχεις. Αν έχεις ηχειάκια των 5 δεν έχει διαφορά αλλά με ένα απλο HI-FI τα 128 απο 192 έχουν αρκετή. Πλέον δεν ασχολούμε με κάτω απο 160

Link to comment
Share on other sites

160 CBR πιστέύω ότι είναι καλός συμβιβασμός ποιοτητας και χώρου, αλλιώς τα αφήνουμε και σε wav. audiograbber , πολύ καλή ποιότητα και επειδή τον χρησιμοποιώ πολλά χρόνια και τον ρυθμίζω γρήγορα και άνετα μετά τα format. και βέβαια Lame.

Link to comment
Share on other sites

Koίτα σε καλά ηχοσυστήματα φαίνεται η διαφορά μέχρι τα 256. Απο εκεί και πάνω δεν ξεχωρίζεις τίποτα. Βέβαια πλέον με τους δίσκους που έχουμε τα καλά μας cd αξίζει να τα κρατάμε σε άριστη ποιότητα, αν είναι δυνατόν και μη απωλεστική.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το flac, καλό γρήγορο αλλά τα αρχεία του παίζουν στο 70% του αρχικού, δηλαδη γύρω στο 1mbit bitrate. Πολύ περισσότερο και απο 320 kbps mp3 που η διαφορά είναι ανύπαρκτη. Πάντως σε cd που με ενδιαφέρουν πολύ θα το χρησιμοποιήσω

Link to comment
Share on other sites

Η ρύθμιση σε bitrates είναι ξεπερασμένη. Είναι χρόνια που ο LAME υποστηρίζει presets, --alt-preset medium, --alt-preset standard, --alt-preset extreme και --alt-preset insane. To preset standard δίνει mp3 των 190kbps κατά μέσω όρο, τα οποία (με ελάχιστες εξαιρέσεις), δεν ξεχωρίζουν από το πρωτότυπο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blkik

Kender κατέβασε το Lame ACM (google it)

Πως ρυθμίζεις σε αυτό το πράμα αν είναι joint stereo, stereo κτλ; Επίσης πάνω απο 160 δεν έχει vbr και για την ακρίβεια μου βγάλει ABR το όποιο δεν ξέρω τι είναι

OK τα βρήκα όλα. COntrol panel->system->audio codecs...:T:

Edit 2

Μπορούμε να κάνουμε κάτι για τον χρόνο; Με ΑΒΡ μου βγάζει άκυρους χρόνους το winamp. Όταν πατάω το αρχείο να παίξει βγάζει σχεδόν τον πραγματικό χρόνο. Έχω winamp 2.91 και δεν πάω με καμία δύναμη στο 3,4,5. Αν μπορεί να γίνει κάτι με την έκδοση 2

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.