Jump to content



Νέος εξοπλισμός και απορία!


imaginas

Recommended Posts

Παρήγγειλα την παρακάτω μητρική

GA-MA785GT-UD3H με έναν επεξεργαστή Σέμπρον και η απορία μου είναι αν θα κάνουν τα καλόδια τροφοδοσίας που έχω ή αν πρέπει να πάρω από τώρα αντάπτορες για να μην ψάχνω τελευταία στιγμή.Μέχρι τώρα είχα μια παλιά μητρική για socket A

Link to comment
Share on other sites

Μας ζητάς να μαντέψουμε από την στιγμή που δεν μας δίνεις στοιχεία για το τροφοδοτικό σου. Πιθανόν να χρειαστείς έναν adaptor από 20pin σε 24pin και ίσως να σου χρειαστεί και ένας adaptor από molex σε 4pin καλώδιο τροφοδοσίας .

Θα πρέπει για ποιο συγκεκριμένα να μας πεις τουλάχιστον το μοντέλο του τροφοδοτικού σου. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην χρειαστείς κάποιο από τα παραπάνω καλώδια ή και κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το τροφοδοτικό είναι ένα chieftech το οποίο έχει ένα 20πινο ΑΤΧ και ένα 4πινο.Για το 20πινο πήρα αντάπτορα για το 4πινο είδα κάτι σαν αυτό που μου δείχνεις,αλλά δεν ήμουν σίγουρος ότι θα κάνει.Αφού όμως το προτείνεις,θα πάω να το πάρω.Αυτό είδα ότι έχει 4πιν.Να μαντέψω ότι θα συνδέσω και το 4πινο του τροφοδοτικού και αυτό μαζί;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το τροφοδοτικό είναι ένα chieftech το οποίο έχει ένα 20πινο ΑΤΧ και ένα 4πινο.Για το 20πινο πήρα αντάπτορα για το 4πινο είδα κάτι σαν αυτό που μου δείχνεις,αλλά δεν ήμουν σίγουρος ότι θα κάνει.Αφού όμως το προτείνεις,θα πάω να το πάρω.Αυτό είδα ότι έχει 4πιν.Να μαντέψω ότι θα συνδέσω και το 4πινο του τροφοδοτικού και αυτό μαζί;

Από την στιγμή που έχει το Chieftec τετράπινο (δύο κίτρινα και δύο μαύρα καλώδια) - διότι για τροφοδοτικό της εποχής του Athlon XP αυτό ήταν το βασικό ερώτημα μιας και πολλά τροφοδοτικά τότε δεν είχαν το 4πινο - δεν έχεις ανάγκη να πάρεις τον δεύτερο adaptor και από ότι βλέπω διαβάζοντας το manual της μητρικής σου στην σελίδα 24 δεν θα χρειστείς ούτε τον adaptor από 20pins σε 24Pins. Από ότι διαβάζω στο manual η μητρική σου μπορεί να δουλέψει με 20πινο τροφοδοτικό και απλό 4πινο βύσμα για τον επεξεργαστή. Διαθέτει 24πινη και 8πινη υποδοχή όπου έχει καλυμμένα τα 4πινς της 8πινης και τα 4πινς της 24πινης με βάση το manual. Οπότε βάζεις το 20πινο βύσμα του τροφοδοτικού σου στην 24πινη υποδοχή και ποιο συγκεκριμένα στα 20πινς που δεν είναι καλυμμένα και το 4πινο στην 8πινη υποδοχή και ποιο συγκεκριμένα στα 4 πινς που δεν είναι καλυμμένα.

(από το manual)

"Do not insert the power supply cables into pins under the protective covers when using a power supply providing a 2x2 12V(4πινο - 2 κίτρινα και 2 μαύρα) and a 2x10 (το 20πινο) power connector"

Link to comment
Share on other sites

oι μητρικες με 24πινο δουλευουν και με το 20πινο μονο.

επισης οσες εχουν 8πινο για τη cpu δουλευουν και με το 4πινο μονο.

τα παραπανω pins ειναι για εξτρα σταθεροτητα ειδικα σε o/c-ing, αλλα δουλευουν και ετσι.

Ειδικα το 24πινο εγω δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε, με 20πινο δουλευαν ολες οι μητρικες στο συστημα μου μεχρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα αναγκαστώ να αγοράσω νέο τροφοδοτικό σε λίγο καιρό που θα πάρω νέα κάρτα γραφικών,διότι τώρα είμαι με την ενσωματωμένη,αφού το υπάρχον τροφοδοτικό δεν έχει καλώδιο για να συνδεθεί η κάρτα

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι σιγουρος οτι το τροφοδοτικο σου εχει αρκετα Α στην 12V γραμμη για να μπορει να τροφοδοτησει και τη cpu και τη gpu, δεν χρειαζεται να εχει το PCI-e PEG καλωδιο.

Mπορεις και με ανταπτορα απο molex.

Εγω, μεχρι να αναβαθμισω επιτελους το παλιο μου Enermax, ακομα δινω 2 εξαπινα PCI-e PEG απο molex στην 5850, αφου σαν Α δινει αρκετα για να τη σηκωσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα,συμπληρώνω σε παλιότερο μου ένα νέο ερώτημα.

Σκέφτομαι να αγοράσω έναν νέο επεξεργαστή ως αντικαταστάτη του sempron.Θα πάρω ή Phenom 4πύρινο ή 6πύρινο,ακόμα δεν ξέρω,και μια κάρτα γραφικών,κατά πάσα πιθανότητα αυτή http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516372

η μητρική είναι η GIGABYTE GA-MA785GT-UD3H REV1.0 επίσης έχω δύο δίσκους SATA έναν samsung 500gb και έναν WD 1Tb 64mb cache.Το τροφοδοτικό που έχω τώρα είναι ένα chieftec 320w μάλλον δε θα επαρκεί για το νέο εξοπλισμό,πόσα Watt πρέπει να είναι το νέο τροφοδοτικό για να λειτουργεί απροβλημάτιστα ο Η/Υ;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.