Jump to content



6770 = 5850 (στην τιμη της 5770?)


sakattack1442169065

Recommended Posts

http://www.semiaccurate.com/2010/09/27/radeon-hd-67x0-series-specifications-leak/

Απο οτι φαινεται η 6750 θα αντικαταστησει την 5830 και η 6770 την 5850,

να δουμε ομως οι τιμες που θα ειναι.

Επισης, μπορει κανεις μονο να φανταστει αντιστοιχα σε τι επιδοσεις θα πανε οι 6850/6870 και 6970...

10x0927biy2rtefdvbnd4.jpg

.

.

.

Δεν μπορω να συνειδητοποιησω ακομα οτι δεν θα τα συζηταμε με τον ent ολα αυτα......

.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι η συγκεκριμένη "είδηση" εντάσεται στην κατηγορία των φημών.

*Ασχετα άν τελικά προκύψει ότι αυτά θα είναι όντως τα τελικά specs των 6000series καρτών

Αυτό το λέω γιατί ... έγινε διαρροή της συγκεκριμένης είδης σε φόρουμ της Απω Ανατολής από χρήστη ο οποίος έχει επαφές με την ΑΤΙ ... και όχι από την επίσημη ΑΤΙ (όπως έχει γραφτεί σε άλλα φόρουμ).

Αν επαληθευτεί το πινακάκι ... θα είναι καλό για εμάς τους απλούς χρήστες !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι - αν επιβεβαιωθούν τα specs - βλέπω τιμές κάπου στα 170€-240€ (τιμές Ελλάδας), εκεί δηλαδή που η AMD δεν έχει ουσιαστικά κάρτες. Δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα μόνο με την 5830. Θεωρώ με λίγα λόγια ότι οι 57Χ0 και η 67Χ0 θα συνυπάρξουν για κάποιους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι η συγκεκριμένη "είδηση" εντάσεται στην κατηγορία των φημών.

*Ασχετα άν τελικά προκύψει ότι αυτά θα είναι όντως τα τελικά specs των 6000series καρτών

Αυτό το λέω γιατί ... έγινε διαρροή της συγκεκριμένης είδης σε φόρουμ της Απω Ανατολής από χρήστη ο οποίος έχει επαφές με την ΑΤΙ ... και όχι από την επίσημη ΑΤΙ (όπως έχει γραφτεί σε άλλα φόρουμ).

Αν επαληθευτεί το πινακάκι ... θα είναι καλό για εμάς τους απλούς χρήστες !!!

βεβαια ειναι διαρροη,

αλλα 1ον την "υιοθετησε" το chiphell βαζοντας το υδατογραφημα του

και 2ον εκανε το παραπανω αρθρο το semiaccurate, που φανταζομαι οτι αν ηταν photoshop-ιά και ψευτικο, ενα σφυριγματακι θα επεφτε απο τον charlie που σιγουρα τα specs τα εχει μαθει. Μια χαρα τους εκατσε λοιπον που μπορεσαν να τα ποσταρουν ως διαρροη απο αλλους.

Μιας και η επισημη παρουσιαση αναμενεται αμεσα, μου φαινεται λογικο να κυκλοφορουν τα πραγματικα AMD charts και καποιος να το διερρευσε.

Καλο για να χουμε κατι να ασχολουμαστε μεχρι να βγουν οι καρτες.

Παντως, αν το δει κανεις ιστορικα, η 4770 ηταν στα επιπεδα της 3850. (edit: λαθος, η 4670 επρεπε να πω, η 4770 βγηκε πολυ αργοτερα)

Η 5770 ηταν στα επιπεδα (σχεδον) της 4870.

Λογικο ακουγεται να ειναι και η 6770 στα επιπεδα της 5850.

Link to comment
Share on other sites

από ότι βλέπω οι νέεις κάρτες είναι.....πολύ άγριες...

Η σειρά 4 με την 4870χ2 είχε κάνει κάποτε πάταγο αλλά η σειρά 5 με την 5980 νομίζω ήρθε με 2πλάσια δύναμη...καλύτερη αν θυμάμαι καλά και από 2 487χ2...Και τώρα η σειρά 6 όπωσ βλέπω θα έρθει μία 6970 που θα είναι 2 φορές καλύτερη από μία 5970...

Ωραία όλα αυτά..για benches..αλλά τι γίνεται στα games τελικά??Γιατί τα fps δεν πάνε ανάλογα??Δλδ όταν είχα μία 4870χ2 και έπαιζα με 40fps με την 5970 που είναι 2πλάσια σε δύναμη γιατί δεν έπαιζα με 80???Και με την 6970 γιατί δεν θα παίζω στα 160???

Βλέπω ένα τρελό αγώνα δρόμου στην βιομηχανία να φτιάξει νέο και πιο δυνατό H/W και το software να τρέχει να το προλάβει...

Με drivers και άλλο driver και άλλο και δεν σταματάει..με games που έχουν τρελά γραφικά για να αξιοποιεις υποτίθετε την κάρτα σου που όμως είναι τόσο πρόχειρα και κακογραμμένα που αντί να το παίζεις με 60fps με την νέα σου κάρτα..παίζεις με 30 και περιμένεις πως και πωσ κανα update...

Δεν νομίζω πως είναι κατάσταση αυτή πάντως...Ας βγούν μερικά game σωστά...Καλο-γραμμένα και καλοφτιαγμένα που να μπορείς να τα παίξεις αξιοπρεπώς και με μια 8800-9600 και να μην χρειάζεσαι κάθε 6μηνο 700ε για μία 4870χ2 , μία 5970 μία 6970 κτλπα...για να δείς 60fps σε ένα game με καλά γραφικά πχ....

Γενικά πιστεύω πως έχουμε πολύ ανώριμο software για το hardware που βγαίνει συνεχώς και ασταμάτητα...

Δεν λέω να σταματίσει να βγαίνει αλλά να γίνει κάτι ώστε να προλαβαίνει το software...να υποστιρίζει σωστά το hardware...Και όχι να είμαστε όλοι με τα patchάκια και τα updates...Παλιά που το h/w άλλαζε μία φορά το χρόνο και όχι κάθε 3μηνο δεν θυμάμαι να είχαμε patchακια και updates και τέτοια...και όλοι μια χαρά παίζαμε...(μιλάς για πολύ παλιά)...

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος απλά εχω αγανακτίσει λίγο με όλο αυτό το τρέξιμο...Αν δεν είναι το σωστό μέρος ζητώ sorry και κάποιος mod να το μεταφέρει..Επιπλέον sorry για την ορθογραφία μου..

Link to comment
Share on other sites

να βγάζουν αλλά αφού βλέπουν ότι το software δεν..... θα μπορούσαν ας πούμε οι 3870 που ήταν με ddr4 που δεν ήταν ότι καλύτερο να μην είχε βγεί...Και να γινόταν σε ddr5 η μετάβαση από ddr3 απευθείας...Όπως στους q6600 που γίναν q9550 εντάξει είχε διαφορά...αλλά μέσα σε κάποια όρια...Με τους i7 είμαστε σε άλλο επίπεδο...Αυτο θα μπορούσε να κάνει η βιομηχανία...Να αποφεύγει τις μικρο-αλλαγές και να κάνει μόνο τις μεγάλες αλλαγές...από ddr3 σε ddr5 από q6600 σε i7..ώστε να δώσει λίγο χρόνο στην βιομηχανία του software να αξιοποιήσει το h/w...Μπορεί να είμαι εντελώς λάθος..Αλλά αυτό πιστεύω πως θα μπορύσε να γίνει...Και αρχικά είχα κολλήσει και είμουν με το 700€ στο χέρι για vga κτλπ κάθε 6μηνο αλλά τώρα αποφάσισα να αναβαθμίζω μόνο στις σοβαρές αλλαγές...πχ sata 3 , usb 3, pci-ex 3 και τέτοια...

Έτσι και αλλιώς όταν πήρα την 4870χ2 ήταν φορές στην αρχή που έπαιζα games με 30fps και είχα κάρτα 700€...Και σε 1-2 μήνες η 8800 έπαιζε με 40fps τα ίδια games..

Να δίνεις τόσα χρήματα και να μένεις με την χαρά τελικά....

Τώρα ας πούμε..είμαι σε laptop με 2χ8800GTX και μπορώ να πώ ότι παίζω παιχνίδια που στο desktop με περισσότερα χρήματα και καλύτερες κάρτες δεν μπορούσα...

ΠΧ στο laptop παίζω τώρα left4dead 2 με όλα τα γραφικά τέρμα και όλα τα φίλτρα τέρμα και έχω 30fps min 52fps averg και 100++fps max...Με 2χ8800...

Και στο desktop με νέες κάρτες μόλις είχε βγεί το παιχνίδι και δεν....σε 1280χ1024....

Δλδ..κρίμα είναι...Να έχεις pc του 2010 και να μπορείς να παίξεις games του 2007-2008....Αυτό το ξέρει η βιομηχανία του h/w και νομίζει όπως και οι περισσότεροι ότι αφού το Game που μόλις βγήκε δεν παίζει με κάρτα των 300€ θα πάρω μία των 700ε για να δω 35fps και να γίνει playable το παιχνίδι....Και η βιομηχανία νομίζει πως με πιο δυνατό h/w θα φτιάξει την αδυναμία του s/w..Αλλά δεν πάει έτσι..

Link to comment
Share on other sites

Παντως, αν το δει κανεις ιστορικα, η 4770 ηταν στα επιπεδα της 3850.

4670 θέλεις να πεις. Η 4770 είναι μια γενιά μετά τις πρώτες 4άρες, η πρώτη στα 40nm και με επιδόσεις κοντά στην 4850 ή έστω την 4830.

Σωστή παρατήρηση πάντως. Το κακό είναι ότι αν βγει στην τιμή της 5850 δεν θα πρέπει να περιμένουμε και πολύ ενθουσιασμό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.