Jump to content



Νέα 6870: Δεν μπουτάρει το PC (Λύθηκε)


viper1442169065

Recommended Posts

Το σύστημα είναι το κυρίως μου και παίζει μια χαρά με την 4850.

Τι δοκίμασα μέχρι στιγμής:

-Σύνδεσα τα 2 διαφορετικά molex ξανά και ξανά

-έβαλα και έβγαλα την κάρτα 3 φορές σε 2 διαφορετικά slot μήπως δεν πατάει καλά,

-δοκίμασα και τα 2 display port που έχει

Παίρνει ρεύμα, γυρνάει ο ανεμιστήρας, αλλά μόλις ξεκινάει το PC ακούω μόνο 1 αργό και 3 beep και τίποτα άλλο, που δείχνει πρόβλημα με κάρτα..

Με το Corsair 750 δεν τίθεται θέμα ρεύματος.Τι στο διάλο.Χαλασμένη έστειλε το Αμαζον??

Σκέφτηκα μήπως θέλω bios update γιατί είναι 2ετίας.Αλλά μπορεί από αυτό να μην βλέπει την κάρτα καθόλου?Και δεν θέλω να χαλάσω τις OC ρυθμίσεις που έχω τώρα στο bios.

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικά δοκιμάζεις και χωρίς oc. Βέβαια η ποιο σίγουρη δοκιμή είναι να πάρεις την κάρτα και να την βάλεις σε άλλο μηχάνημα.

Τώρα γιατί αναφέρεις molex? Χρησιμοποιείς adaptor ή αναφέρεσαι σε molex ενώ εννοείς τα 6pin βύσματα για τροφοδοσία pcie καρτών γραφικών? Αν χρησιμοποιείς adaptor προφανώς θα ξανά δοκιμάσεις την κάρτα κανονικά με pcie καλώδια και όχι με adaptor από molex σε pcie.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και με τα καλώδια του psu και με τα adaptors.καμιά διαφορά.

Θέλω να μου πει κάποιος τι ισχύει στα σίγουρα για το bios update:

Αν δεν τη βλέπει σωστά η μητρική λόγω bios, τι γίνεται; Μπουταρει αλλά βγάζει προβλήματα ή δεν μπουταρει καθόλου;

Δυστυχώς δεν έχω κοντά άτομο με PC να δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ τραβηγμένο ρε Θωμά να φταίει το ΒΙΟΣ και να beep-άρει την κάρτα σου. Φάε το νετ για πιθανότητα ασυμβατότητας αλλιώς, δοκιμή σε άλλο πισί και επιστροφή.

Το DeadOnArrival δεν είναι απίθανο με τα ηλεκτρονικά είδη

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα μήπως θέλω bios update γιατί είναι 2ετίας.Αλλά μπορεί από αυτό να μην βλέπει την κάρτα καθόλου?Και δεν θέλω να χαλάσω τις OC ρυθμίσεις που έχω τώρα στο bios.
Ναι, μπορεί να φταίει το bios. Το έχω δει σε Η/Υ πελάτη μου. Η περιγραφή του changelog του καινούργιου bios ήταν "Fixes problems with ATI 68xx cards"...

Γιατί δεν τα γράφεις σε ένα χαρτάκι ή να βγάλεις καμιά φώτο τις ρυθμίσεις με το κινητάκι σου; Πιό εύκολο το βλέπω αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ορκίζομαι ότι δεν υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να φταίει το bios, αλλά έριξα μια ματιά στο changelog όλων των bios που έχουν βγει για την μητρική μου και δεν λέει τίποτα για vga.Μόνο για νέες cpu.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι λένε..

Ό,τι δουλεύει δεν το πειράζεις.

Το συγκεκριμένο σύστημα χάνει σε OC σταθερότητα με νεώτερα bios.

Έχω δοκιμάσει κάποια και είχα τεράστια προβλήματα με τις ρυθμίσεις που παίζαν ανενόχλητα πριν.Και δεν μιλάμε για ρυθμίσεις στα όρια.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το βλέπω η μόνη σου λύση είναι να βρεις άλλο PC αφού αρνείσαι πεισματικά να κάνεις αλλαγές στο υπάρχον. Και εδώ που τα λέμε ίσως να μην έχεις και άδικο μιας και η πιθανότητα να φταίει το BIOS είναι μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τελικά το bios update και τίποτα δεν άλλαξε.

Την κάρτα την δοκίμασε και ο Τόλης και παίζει μια χαρά.

Εγώ δοκίμασα την κάρτα με 2ο τροφοδοτικό ώστε να παίρνει μόνο αυτή ρεύμα από άλλη πηγή και τα ίδια.Άρα ούτε θέμα ρεύματος είναι.

Πολλα κουλά μαζεμένα.Στο ίντερνετ έχω διαβάσει διάφορες ιστορίες.

Σε άλλους παίζει μια χαρά. σε άλλους ύστερα από μερικά ρεσταρτ.

Δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω..

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τελικά το bios update και τίποτα δεν άλλαξε.

Την κάρτα την δοκίμασε και ο Τόλης και παίζει μια χαρά.

Εγώ δοκίμασα την κάρτα με 2ο τροφοδοτικό ώστε να παίρνει μόνο αυτή ρεύμα από άλλη πηγή και τα ίδια.Άρα ούτε θέμα ρεύματος είναι.

Πολλα κουλά μαζεμένα.Στο ίντερνετ έχω διαβάσει διάφορες ιστορίες.

Σε άλλους παίζει μια χαρά. σε άλλους ύστερα από μερικά ρεσταρτ.

Δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω..

Ετσι όπως το περιγράφεις , φαίνεται να είναι όντως θέμα bios.

Καλό θα ήταν να κάνεις συγκεκριμένη αναφορά του προβλήματος αυτού στα asus forums ... μπάς και ασχοληθεί κανάς bios engineer και φτιάξει νέο bios ή πιθανόν σου προτείνουν κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Ναί κανονικά πρέπει να δοκιμάσεις και με το σύστημα σε default ρυθμίσεις.

Αλλά επίσης δές και τι γράφει κάποιος στο παρακάτω link (μπορεί να είναι και μπούρδα βέβαια).

http://www.vgaforum.com/showthread.php?27067-New-6870-black-screen-bootup

TASOS added 12 Minutes and 10 Seconds later...

Από το search που έκανα ... και όσα threads διάβασα , είναι σίγουρα ασυμβατότητα της μητρικής με αυτή τη σειρά καρτών.

Υπάρχουν αρκετές αναφορές στο νέτ για πρόβλημα με τις 6870/6850 σε αυτή τη μητρική.

π.χ.

http://www.maximumpc.com/forums/viewtopic.php?f=35&t=126044

Link to comment
Share on other sites

α, κι εγω πριν 2 χρονια αλλαξα ολο το συστημα, γιατι η Asus 939 μητρικη που ειχα τοτε ειχε ασυμβατοτητα με τις νεες (τοτε) ATI σειρας 5.

Τελικα εμαθα οτι εβγαλε νεο BIOS μετα απο κανα χρονο...

Ακομα τετοια προβληματα ε?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά τρελό, αλλά πώς γίνεται άλλοι να παίζουν κανονικά και άλλοι όχι??

Έχω παράδειγμα

στο Utube με τύπο που παίζει μια χαρά το Crysis 2 με σχεδόν ίδιο σύστημα.

Έστειλα email στα support και της ASUS και της SAPPHIRE και τώρα περιμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τα νεώτερα είναι ότι η Asus εξωτερικού δεν έχει επικοινωνήσει, ενώ η Οκταβιτ απ ο όπου πήρα την μητρική, δεν μπορεί να βοηθήσει.υπάρχει και asus ελλάδος;

viper added 16 Minutes and 23 Seconds later...

Μια άλλη λύση για να δω γενικά τι γίνεται, είναι να δοκιμάσω άλλες παρόμοιες κάρτες.

Αν δεν έχω πρόβλημα με άλλες, τότε θα πάρω μια άλλη.Αλλά αν παρουσιάζεται ίδιο πρόβλημα και με άλλες, τότε είναι θέμα μητρικής.

Έχει κάνεις καμιά κάρτα για δοκιμή διαθέσιμη;;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.