Jump to content



Καρτα γραφικων στα 50€?


graphist83

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Μόλις πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου μια μητρικη Gigabyte P5G41T-M LX με ενα επεξεργαστή Duo 2 Core.

Ειμαι σε αναζήτηση καρτας γραφικών καθως η παλια απο τον αρχαίο P4 που εχω δεν κανει (agp).

Δεν θελω να δωσω πολλα καθώς με το pc αυτο δεν παιζω παιχνίδια. Η χρηση που θελω ειναι για internet, θέαση ταινιών, photoshop, corel draw και παρακολουθηση tv μεσω καρτας pci.

Ως τωρα με μια αρχαία radeon 1650 τα ανωτέρω προγράμματα λειτουργούσαν καλούτσικα. Μονο παράπονο οι HD ταινίες - σειρες, κόλλαγαν αρκετά.

Στο προκείμενο,

Μιας και τα εχω παρατήσει και εχω μείνει κάποια χρόνια πισω, θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος μια καρτουλα το πολυ μέχρι 50 ευρω για την παραπάνω χρηση. Απαραίτητη η εξοδος HDMI. Αντε τώρα με το νεο pc να βαλω και κανα παιχνιδάκι σε μέτριες αναλύσεις χωρις απαιτήσεις σε γραφικά κτλ. Αν παλι δεν παίζει παιχνίδια σε αυτά τα λεφτά σκοτίστηκα..

Υπάρχει κατι η ζητάω πολλά με λιγα λεφτά.

Ελεγα για κάποια nvidia GT610 η radeon 6450.???

Το τροφοδοτικό ειναι ψιλο καλη μαρκα στα 600W

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η καλύτερη λύση θα ήταν μια μεταχειρισμένη HD4850 π.χ. ή καμιά GTS250. Τώρα αν δεν έχει και HDMI με έναν adaptor από DVI σε HDMI θα κάνεις δουλειά.

Για καινούρια και μέχρι τα 50€ ρίχνοντας μια ματιά στο skroutz βλέπω ότι δεν υπάρχει τίποτα άξιο αναφοράς, οπότε απλά κοιτάς την φτηνότερη, κατά προτίμηση με DDR3 μιας και αυτές οι φτηνιάρικες κάρτες είναι με 64bit δίαυλο. Σε 3D καλύτερη πρέπει να είναι η 6450, δεν ξέρω αν οι Nvidia μπορούν να προσφέρουν κάτι στο Photoshop, αν και χλωμό.

Απλά πάρε την φτηνότερη διαθέσιμη με DDR3 (υπάρχουν 6450 με DDR2 τις οποίες απλά αποφεύγεις).

Υ.Γ. Η 5450 έχει τους μισούς shaders από την 6450, οπότε προσοχή και σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ με τον john_dr.

Οι σημερινές κάρτες γραφικών σε αυτή την κατηγορία τιμής δέν "αξίζουν".

Καλύτερα με τα χρήματα που διαθέτεις να κοιτάξεις σε μεταχειρισμένη.

Θα σε καλύψουν σε όλους τους τομείς ακόμη και για gaming με λιγότερες απαιτήσεις.

Επιλογές κατά προσέγγιση οι παρακάτω :

ATI

4850,4870,4890,5750

NVIDIA

9800GT,250GTS,450GTS,GTX260

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα, αν βρω καποια απο αυτες θα τις προτιμησω. Απλα να τονισω οτι δεν ενδιαφερει το gaming. Μονο αμα κατσει. Και παλι αν δεν γινεται δεν θα εδινα παραπανω χρηματα για games. Δεν εχω χρονο. Περαν αυτου θα καθαριζει το PS3. Απλα θελω να μην φρεναρει το επεξεργαστη, να κινειται αξιοπρεπως στα windows και να βλεπω ταινιουλες HD χωρις θεματα.

Link to comment
Share on other sites

Για λύση με μεταχειρισμένες κάρτες μπορείς να κοιτάξεις εδώ: http://www.xe.gr/computers/kartes-grafikon-i-y,27184.html

Μπορείς να βρεις διάφορες ευκαιρίες σε αυτό που ψάχνεις. Με μια πρόχειρη ματιά σου προτείνω τις τρεις παρακάτω με τυχαία σειρά:

Nvidia GT440 1GB DDR3 στα 40€:

http://www.xe.gr/computers/kartes-grafikon-i-y%7Cad-20311487.html

Ati Radeon 4850 512MB GDDR3 στα 38€:

http://www.xe.gr/computers/kartes-grafikon-i-y%7Cad-22046030.html

Nvidia 9800GTX 512MB GDDR3 στα 50€:

http://www.xe.gr/computers/kartes-grafikon-i-y%7Cad-21365352.html

Από τις παραπάνω κάρτες ξεχωρίζει η 9800GTX και η 4850. Θεωρώ ότι και οι δύο είναι καλές επιλογές και θα πληρούν με το παραπάνω τις ανάγκες σου.

Το θέμα με το HDMI όπως προαναφέρθηκε καλύπτεται εύκολα με adapter DVI to HDMI.

Αν έχει κάποια σημασία αυτό που θα πω, είχα παλιότερα την 9800GTX+ και δεν είχε οποιοδήποτε πρόβλημα να τρέχει παιχνίδια υψηλών απαιτήσεων.

Μεταξύ των δύο μπορούν να προτείνουν και τα παιδιά την ιδανικότερη λύση, πάντως όποια και να επιλέξεις δε θα έχεις πρόβλημα ούτε στη δουλειά σου ούτε σε παιχνίδια.

Υ.Γ.

Τα παραπάνω αν τελικά αποφασίσεις να πας σε λύση με μεταχειρισμένη κάρτα, πράγμα που θεωρώ συμφερότερο.

Link to comment
Share on other sites

Η 9800GTX δεν αξίζει σε αυτά τα λεφτά. Μέχρι 40€, ΟΚ, αλλά 50€ ΝΟ. Μόνο αν δεν υπάρχει απολύτως τίποτα άλλο στην αγορά.

Καλύτερα η 440 και ας είναι η χειρότερη στα 3D γραφικά. Υποστηρίζει CUDA με πολύ καλύτερες επιδόσεις από οποιαδήποτε κάρτα της σειράς 9000 (ουσιαστική επιτάχυνση σε CUDA έχεις από την σειρά G200 και μετά) κάτι που μπορεί να έχει δυνατότητα αξιοποίησης στο Photoshop και αλλού, έχει DX11 και σαφέστατα χαμηλότερη κατανάλωση, χαμηλότερη τιμή και από τις 3, είναι σφραγισμένη και κατά 99% έχει HDMI οπότε δεν ψάχνεις για adaptor.

Η 9800 χρειάζεται επιπλέον να συνδεθεί εσωτερικά με το spdif out της μητρικής (απλή διαδικασία) για να στείλει και ήχο.

Link to comment
Share on other sites

Μου δίνουν μεσα απο infoQuest (γνωστος μου) μια asus 610 στα 31 ευρω. δελεαστικό Με τα ρέστα θα παρω ενα dimm 4 gb επιπλεων. (το photoshop τα πινει για πλακα....) Τα games τελικα δεν θα παιξουν καθόλου σε αυτο το pc. Η 610 ειναι τελειως μαπα? Νομιζω οτι υποστηρίζει CUDA.

Link to comment
Share on other sites

610 = 520 rebranded. 64bit κάρτα επιπέδου "onboard graphics περασμένης γενιάς", "αναβάθμιση" της G210. Για να στέλνει εικόνα στην οθόνη και να παίζει ταινίες βέβαια, είναι μια χαρά. Και CUDA υποστηρίζει και PhysX υποστηρίζει, βέβαια στο βαθμό που της επιτρέπουν οι δυνατότητές της. Πάρε την απλά για να ξεμπερδεύεις και να κάνεις την δουλειά σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι χειρότερη. Είναι αδύναμη κάρτα γενικότερα. Νομίζω ότι υποστηρίζει μόνο dx10, αν σε ενδιαφέρει...

Ακόμη κι αν δε θα χρησιμοποιήσεις το σύστημα σου για παιχνίδια, θα ήταν καλύτερο να κοίταζες σε λύση με dedicated κάρτα γραφικών. Η γνώμη μου...

Η Intel δε φημίζεται για τις λύσεις της σε gpu's.

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική έχει πάνω μια intel χ4500. Αυτη να υπόθεσω ότι είναι πολυ χειρότερη απο την 610... Η άποψη μου ήταν να μην επιβαρυνθεί η CPU και ram απο το PC.

Παλιά από ότι βλέπω και άρα τραγικότερη του τραγικού. Μόνο οι τελευταίες Intel που είναι πάνω στους επεξεργαστές λένε κάτι. Αυτές οι παλιές onboard κάρτες γραφικών της Ιntel φημίζονται κυρίως για τα προβλήματά τους σε software και hardware. Για τίποτα άλλο. Η 610 είναι σαφέστατα καλύτερη επιλογή από την 4500 που πιθανόν δεν έχει επιτάχυνση ούτε στις ταινίες και άρα σου είναι εντελώς άχρηστη. Ακόμα και η 1650 πρέπει να είναι καλύτερη επιλογή.

Υ.Γ. Όντως η 4500 είναι χειρότερη από την 1650

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα καλύφθηκα πλήρως. Άρα μην το ζοριζω, θα πάρω την 610. Η 1650 ήταν agp!! Και hd δεν έπαιζε ικανοποιητικά.

Δεν θέλω να δώσω πολλα. Με έχει τιμήσει και η εφορια και όσο λιγότερα ξοδευω τόσο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.