Jump to content



VTX3D Radeon HD 7870 Black Edition-Tahiti-LE


TASOS

Recommended Posts

Αλλη μία Tahiti-LE κάρτα με το όνομα HD-7870.

gpuz.png

Αυτή η υλοποίηση είναι από την VTX (δίδυμο αδερφάκι της Club3D Joker) που είχε τεστάρει το techpowerup.

//

Αυτή τη φορά η δοκιμή γίνεται από το HT4U.NET (είναι στα Γερμανικά,ανοίξτε μεταφραστές) :003:

http://ht4u.net/reviews/2012/vtx3d_radeon_hd_7870_black_tahiti_le_test/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο Αγιος Βασίλης καθυστέρησε λίγο φέτος ... αλλά τελικά μου έφερε τη συγκεκριμένη κάρτα σήμερα το πρωί.

Μόλις βρώ λίγο χρόνο , θα ποστάρω 1-2 πραγματάκια σχετικά , ίσως και κανά 3DMark bench !!!

Link to comment
Share on other sites

Καιρό την γυρόφερνες Τάσο, το περίμενα ότι κάποια στιγμή θα κατέληγε στα χέρια σου... Προχθές ετοιμαζόμουν να σε ρωτήσω πότε θα παραγγείλεις καμία αλλα με πρόλαβες!

Κάνε κανονικό review! Και φτάσε την στα όρια με στόκ ψύξη να δούμε τι ψάρια πιάνει!

Link to comment
Share on other sites

Θέλει αρκετό ελεύθερο χρόνο ένα κανονικό review ... και δέν τον έχω αυτή την περίοδο.

Πάντως το σίγουρο είναι ότι μιά μισάωρη επαφή μου με την κάρτα ήταν αρκετή για να μου δημιουργήσει αίσθημα ικανοποίησης.

Εχει και καλή απόδοση (για τα κυβικά της) ... αλλά και potencial !!!

Τα 1150Mhz core , τα έχει χαλαρά (όλα default) τάσεις , ψύξη κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Άψογη για τα κυβικά της όπως είπες...

Η MSI lightning 7970 σε ρολόγια 1200/1840 με τον επεξεργαστή στα 5850+ μου έδωσε 11737.

http://hwbot.org/submission/2306304_varachio_3dmark11___performance_radeon_hd_7970_11737_marks

Άρα value for money award η μικρή:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ...

Η συγκεκριμένη κάρτα εντελλώς stock παίζει Core 1200Mhz / Mem 1600 Mhz.

Με αυτούς τους χρονισμούς σε untweaked σύστημα έβγαλε :

3DMark 11 : 9319

3DMark Vantage : 32137

Με το default profile για τον ανεμιστήρα της , που πρακτικά σημαίνει αθόρυβη λειτουργία και θερμοκρασίες της τάξης των 70C σε φορτίο.

Οι μνήμες δέν φαίνεται να έχουν κάποιο (άξιο λόγου) επιπλέον περιθώριο να ανέβουν σε ταχύτητα με την συγκεκριμένη εργοστασιακή τάση λειτουργίας.

Αντίθετα το core πιστεύω μπορεί να ανέβει παραπάνω σε ταχύτητα κυρίως με καλύτερη ψύξη (μιάς και τα heatpipes της ψύκτρας κυριολεκτικά ζεματάνε).

Αν εξασφαλιστεί καλύτερη ψύξη (air-cooling ή watercooling) τότε με επιπλέον τάση στο Core , πιθανόν να είναι εφικτή μια επιπλέον ταχύτητα της τάξης των 50-80 Mhz.

post-5-1442175698,5011_thumb.jpg

post-5-1442175698,7436_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδώ Ελλάδα , δέν υπάρχει ακόμη ... οπότε αναγκάστηκα να την φέρω απ'έξω (Ευρώπη).

Υπολόγισε retail price 220-230 + 20-30 μεταφορικά ... οπότε παίζεις μεταξύ 240-260.

Η κάρτα βέβαια συνοδεύεται από το "καλό" game promo της AMD με δωρεάν (FarCry3-Hitman-Sleeping Dogs) +20% έκπτωση στο νέο MOH Warfighter.

Επιπλέον από το κατάστημα που την πήρα έδιναν free και το Dirt Showdown.

Οπως καταλαβαίνεις σαν εορταστικό πακέτο , έκατσε σχετικά καλά.

Αφού παίξω εγώ μαζί της ... μετά θα την αναλάβει ο κανακάρης μου , στο gaming rig του :046:

//

Επίσης ....

Κάποιο παλικάρι , ντράπηκε να γράψει εδώ στο thread ? ... :001:

... και μου έστειλε pm ρωτώντας "πώς γίνεται το gpuz 0.6.6 να διαβάζει κανονικά τα specs της κάρτας ? "

Ενώ σε αρκετά άλλα site στο νέτ που έχουν κάνει και review εμφανίζεται η παρακάτω εικόνα.

5120_01_powercolor_pcs_radeon_hd_7870_tahiti_le_2gb_myst_video_card_review.png

//

Λοιπόν η απάντηση είναι ... ότι επειδή είναι πολύ καινούργια η συγκεκριμένη έκδοση της HD7870 (με Tahiti Core) , δέν έχουν προλάβει να βγάλουν ενημερωμένες εκδόσεις στα software tools & utilities που χρησιμοποιούμε.

Ειδικά όμως για το GPUZ υπάρχει test build από τον W1zzard

http://www.techpowerup.com/forums/showthread.php?t=177028&highlight=tahiti+le

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω Τάσο ήσουν ο πρώτος που ανέβασε σκόρ στο Hwbot με αυτήν την κάρτα... Αλλη μια παγκόσμια πρωτοπορεία της HOT λοιπόν! :D

Σιγά-σιγά θα ανεβάσουν και άλλοι σκόρ με την συγκεκριμένη σειρά καρτών.

Εχουν πουληθεί αρκετές τέτοιες κάρτες σε Αγγλία , Γερμανία , Βέλγιο.

Μάλιστα , πλέον έχει καμμιά εβδομάδα που ξεκίνησε η διάθεση τους και στην Αμερικάνικη αγορά (αρχικά Powercolor μέσω του Amazon).

Δέν ξέρω γιατί , δέν έχουν ανεβάσει μέχρι τώρα , άλλα σκόρ στο HWBOT ... πιθανόν γιατί δέν δουλεύουν ακόμη τα voltage utilities και δέν μπορούν να ανεβάσουν ρολόγια ?

Τέσπα , εγώ ανέβασα μιά σειρά από bench χωρίς tweaks , και με νορμάλ overclocking χρονισμούς , έτσι να υπάρχουν ώς βάση.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη κάρτα ώς γνωστό , χρησιμοποιεί το CHiL CHL 8225 για voltage control , το οποίο υποστηρίζεται από τα overclocking software utilities.

Αλλά όσα utilities είχα δοκιμάσει μέχρι σήμερα , κανένα δέν δούλευε.

Trixx 4.4

Asus GPU Tweak 2.2.9.9

PowerUp Tuner 0.2.1

MSI AB 2.3.0.

.... και εκεί που είχα απογοητευτεί με την αργοπορία των προγραμματιστών και έτρωγα τα νύχια μου , πέφτει το μάτι μου στο Trixx utility που έχουν χρησιμοποιήσει στο hardwareheaven στο review της Sapphire 7870XT (tahiti LE core και αυτή).

Οι μάγκες έχουν Trixx 4.6.0 με ενεργή την μπάρα του VDDC ??? !!!

trixx2.jpg

Αυτό το version του Trixx όμως .... δέν μπορώ να το βρώ πουθενά.

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι άς γράψει εδώ ή άς μου στείλει ένα pm.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά είμαι νέος στην παρέα και με τράβηξε αυτό το θέμα λόγο της συγκεκριμένης κάρτας..Εχω την 7870 club3d (joker card) μου ήρθε πριν απο λίγο καιρό μετά απο μεγάλο ψάξιμο και αναμονή.Λοιπόν στο θέμα τώρα απευθύνωμαι κyρίος στον TASO μιας και αυτός έχει την ιδια..Καταρχην TASO σε ευχαριστώ πολύ γιατί χάρη σε εσένα έμαθα την έκδοση του gpu-z που διαβάζει την κάρτα. :) στη συναίχεια τα 3dmark scores μου φανήκαν αρκετά παράξενα προτού να ενεργοποιήσω την μπάρα του power limit...Λοιπόν το συστημά μου έχει τα παρακάτω... Cpu: 3570k@4.5 OC Mb: asrock z77 extreme4 Ram: 8gb g-skill sniper@2000 OC Gpu: 7870 jockercard.Όταν έτρεξα το πρώτο 3dmark vantage και 3dmark11 έβγαλα περίπου 24000/7500 μου φάνηκαν λίγα σύμφονα με το σηστημά μου έτσι μετά απο πολλές δοκιμές διαπίστοσα πως μόλις ανέβαζα το power limit στο 20% τότε το score μου έφτανε σχεδόν της 27500/8300 άρχισα να αναιβάζω την κάρτα έφτασα 1175 core 1550 memory οχι πολύ ψηλά δεδομένου τα 1200/1600 που φτάνουν πολοί...κοιτόντας το core activity καθός έκανα stress test έβλεπα πως έπαιζε ανάμεσα στα 925 και 1175 όπως και οι μνήμες στα 1500 και 1550 έτρεξα πάλι 3dmark vantage 3dmark11 και αναίβηκα στα σχεδόν 28000/8700 άφησα πίσω το after burner να τρέχει και είδα πως και στο bench συναίχιζαν να παίζουν τα ρολόγια όπως και η τάση μεταξή κατάστασης νορμάλ και boost...θα ή8ελα λοιπόν ΤΑSO αν έχεις τον χρόνο και την διάθση να κοιτούσες αν και στη δικία σου κάρτα αντιδρούν αντίστοιχα τα ρολόγια και πως σου ακούγονται τα 3dmark scores μου...Σ ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

johnopc

Καταρχήν καλωσήρθες στο φόρουμ μας.

Στην πρώτη ευκαιρία που θα ξεκλέψω λίγο χρόνο , θα τεστάρω αυτό που έγραψες.

Το πιθανότερο αυτό το ΣΚ

Υπόψιν ότι τα software utilities αυτή τη στιγμή , δέν την υποστηρίζουν πλήρως την κάρτα,οπότε πιθανόν και τα logs που βλέπεις στη δικιά σου,να μήν είναι σωστά.

Περιμένουμε νέα έκδοση του AB.

Drivers έχεις περάσει τους 13,1 και το τελευταίο cap (profile) ?

Link to comment
Share on other sites

Πλέον υπάρχει και επίσημη έκδοση του gpuz με support για αυτές τις κάρτες (HD7870 tahiti core).

GPU-Z 0.6.7

http://www.techpowerup.com/downloads/2198/TechPowerUp_GPU-Z_v0.6.7.html

Τα σκόρ σου ,για τα ρολόγια που τρέχεις , σε κάρτα και επεξεργαστή , είναι μιά χαρά.

Αυτό που γράφεις σχετικά με το gpu speed , σαν κάποιο power mode μοιάζει.

Περιμένω να ανεβάσουν περισσότερα αποτελέσματα από τέτοιες κάρτες στο HWBOT , να συγκρίνω.

Ασχολείσαι με το άθλημα (o/c) ?

Είσαι σε κάποια ομάδα στο hwbot.org ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.