Jump to content



Εκσυγχρονίστε με!


Necro

Recommended Posts

Καλησπέρα όλους ξανά,

Επειδη σύντομα θα αρχίσω να μαζεύω τα κομμάτια, έχω ψιλοκαταλήξει στην asrock pro3, με z77. Αυτό που με ξυνίζει, είναι οτι η mobo δεν έχει DVI θύρα, μόνο dsub, ενώ έχει και HDMI, που όμως οι φθηνές IPS οθόνες δεν φαίνεται να διαθέτουν. Η διαφορά dsub με dvi δεν είναι μεγάλη? Βέβαια μπορώ πάντα να καταφύγω σε άλλη λύση Z77, πχ gigabyte, αλλά μου αρέσει και το μάυρο της as :p... όχι πως θα το βλέπω αλλά λέμε τώρα...

Πέρα από τη dell, βρήκα και αυτήν που έχει hdmi... http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/periferiaka/monitor-othones/LG-IPS234V-LED-Monitor-23.htm Αν τη συνδέσω με hdmi στο pc θα μπορώ να επιλέγω και ανάλυση μικρότερη από 1920χ1080 έτσι? Γλυκοκοιτάζω και την εκδοση στα 22" γτ πέφτει κάτω απο 150

Επίσης, ήθελα να ρωτήσω, ξέρει κανείς πόσο χρεώνει το plaisio αν του πάω τα περισσότερα κομμάτια, να πάρω κανα δύο απο εκει και να μου στήσει το μηχάνημα? Να δω αν αξίζει η διαφορά δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου θα ξέχναγα εντελώς το αναλογικό. Όσο καλύτερη η ευκρίνεια τόσο το καλύτερο, τόσο το ποιο ξεκούραστο το monitor.

Στην TV πάντως, που και αυτή ψηφιακό monitor είναι, βάζεις όποια ανάλυση θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου θα ξέχναγα εντελώς το αναλογικό. Όσο καλύτερη η ευκρίνεια τόσο το καλύτερο, τόσο το ποιο ξεκούραστο το monitor.

Στην TV πάντως, που και αυτή ψηφιακό monitor είναι, βάζεις όποια ανάλυση θέλεις.

οπότε λογικά το HDMI καλώδιο δε μας περιορίζει στην επιλογή της ανάλυσης έτσι? δηλαδή ο συνδυασμός του HDMI στη κάρτα και στο monitor θα ναι ο καλύτερος, και από αυτόν του DVI

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω κάποιο λόγο να σε περιορίζει. HDMI/DVI είναι ψηφιακά και υπάρχουν και adaptors για μετατροπή τους (απλά βύσματα όχι τίποτα περίεργα gadgets) οπότε απλά ψάχνεις για ένα DVI/HDMI adaptor(2-3€) ή για ένα HDMI/DVI καλώδιο. Μην σε περιορίζει ως προς την επιλογή μητρικής/monitor το αν ο κατασκευαστής επέλεξε π.χ. HDMI αντί για DVI. Αν δεν υπάρχει κάτι που δεν ξέρω, το αν έχει κάτι HDMI ή DVI υποδοχή δεν έχει σημασία. Είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε ευχαριστώ πολύ! Θα κάνω την αναβάθμιση επιτέλους τις πρώτες μέρες του Μαρτίου και είμαι ενθουσιασμένος που θα μπόρω επιτέλους να λιώσω το battlefield... θα βάλω το σύστημα που έχω τώρα(c2d, 4850, κτλ) πάνω σε ένα 400αρη καλό τροφοδοτικό που κάθεται κανά 2 χρόνια τώρα στην άκρη, αφού αυτό το pc δε θα ζορίζεται εξάλλου(σαν casual χρήση θα υπάρχει στο σπίτι), και θα κρατήσω για τα νέα parts το thermaltake armor μαζί με ένα psu corsair που είναι η 500 ή 600w, δεν είμαι σίγουρος, αλλά απο οτι έχω κατάλαβει τα τελευταία αυτά τεχνολογικά κομμάτια τραβάνε ακόμα λιγότερο ρεύμα...

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/periferiaka/monitor-othones/LG-IPS224V-LED-Monitor-22.htm

i5 3330

z77 asrock pro3(τι παραπάνω προσφέρει η pro4 σε έναν απλό χρήστη σαν και μένα?)

2x4GB ddr3 μέχρι 50€

nvidia 650ti

HD 1 TB

όλα αυτά ώστε να μείνω σίγουρα κάτω από 700 ευρώ. γνωρίζει κανείς για το πλαισιο αυτά που ρωτάω πιο πάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!

Τις βίδες που κρατάει τη μητρική στο κουτί, τις παρέχει η μητρική ή το κουτί? Αν τις παρέχει το κουτί, αυτές που κρατάνε τη τωρινή μητρική(ATX) θα κάνουν και για τη νέα μητρική, ή όχι απαραίτητα? Προσπαθώ να βρω λεπτομέρεις για να δω αν είναι εφικτό να στήσω το pc μόνος μου

Link to comment
Share on other sites

standoffs, αποστάτες, υποθετω μιλάμε για υποδοχές/κλιπακια αναμεσα σε μητρικη-βίδα-κουτί? αν ξέρει κανείς τίποτα συγκεκριμένο για το TT ARMOR, ευπροσδεκτη η συμβουλή.. όωπς και να έχει ευχαριστώ πολύ

Επίσης, ανάμεσα στον i5 3330 και τον i53350P υπάρχει λόγος να προτιμήσω τον 30, για 15 ευρώ ακριβότερα? Γιατί γενικά την cpu δε τη φοβάμαι και βρίσκω τον 3350 στο e-gate.gr φθηνότερα... αν έχετε και γνώμη για το egate σαν μαγαζί, θα θελα να την ακούσω!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα standoffs/αποστάτες είναι αυτά.

Δεν αλλάζει κάτι στο Armor (και σε κανένα άλλο κουτί) από τη στιγμή που υποστηρίζει μητρική στο πρότυπο ATX.

Υπάρχουν 10 standard τρύπες (συνήθως η μία παραλείπεται στις μητρικές, στην πάνω σειρά η δεύτερη από αριστερά προς τα δεξιά) σε όλα τα κουτιά.

Αν πας από ATX σε ATX μητρική τότε κατά 99% δε θα αλλάξεις κάτι. Ξεβιδώνεις τη μία, βιδώνεις την άλλη.

Αν δε χρησιμοποιήσεις την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών του 3330 τότε ο 3350P είναι ψηλότερα χρονισμένος και έχει μικρότερο TDP. Αφού είναι και φθηνότερος τότε αποτελεί καλύτερη επιλογή ανάμεσα στους 2.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.