Jump to content



AMD FX-8350 Processor


yanni

Recommended Posts

Άλλο ένα συγκριτικό για τον 8350 κόντρα σε Intel επεξεργαστές αλλά και παλαιότερους και νυν AMD. Δείχνει τουλάχιστον ενδιαφέρον και αναφέρονται προγράμματα που δεν συνηθίζονται (νομίζω) σε άλλα reviews, αν και οι μετρήσεις είναι ομαδοποιημένες με ότι και αν συνεπάγεται αυτό.

Η πρώτη ίσως φορά που ο Χ6 μου δεν φαντάζει και τόσο κορυφαίος. Καλό αυτό για την AMD μιας και ο 8150 ήταν μια κάποια απογοήτευση.

AMD FX-8350 Processor - Page 1: Introduction, testbeds

Η σύγκριση γίνεται ανάμεσα στους παρακάτω επεξεργαστές

FX-8350

FX-8150

A10-5800K

Phenom II X6 1100T

Core i5-2500

Core i5-3570K

Core i7-2600

Core i7-3770K

Link to comment
Share on other sites

Ο 8350 είναι καλή επιλογή για όποιον έχει ήδη μια ΑΜ3/ΑΜ3+ πλατφόρμα που δέχεται τον FX. Από εκεί και πέρα όσο ανεβαίνει η τιμή του επεξεργαστή, τόσο η επιλογή της Intel φαντάζει ποιο λογική.

Link to comment
Share on other sites

Υπό την παραδοχή ότι στα ίδια χρήματα μπορείς να αγοράσεις 8350 FX + 970 ή i5 3570 + Η77 η AMD επιλογή μου φαίνεται καλύτερη ως προς το ότι αγοράζεις μητρική με περισσότερα features και επεξεργαστή υπερχρονίσιμο (αν και θα καίει τον κ@#$ μετά) στα ίδια πάνω κάτω κυβικά με τον 3570.

Αν υπολογίσουμε ότι οι πιο συχνές ασχολίες είναι internet, μουσική, ταινίες (σχεδόν όλοι οι επεξεργαστές εκεί δεν έχουν θέμα), παιχνίδια (8350 + 3570 σε γενικές γραμμές είναι κοντά) και γενικότερα multitasking (εκεί ο 8350 ίσως και να ναι καλύτερος) τότε δεν υπάρχουν 'σοβαροί' λόγοι να μην πάει κάποιος σε FX.

Θα συμφωνήσω πάντως ότι όσο περισσότερο ανεβαίνεις σε budget η AMD λύση απομακρύνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα,αυτή την εποχή αξίζει η αγορά του 8350-20 σε σχέση με ένα ρΙΙ 720ΒΕ???Η μαμά μου ειναι 990χ,το συζυτάω με τον φίλο john_Dr αλλά απόφαση δεν έχω πάρει!Φυσικά αν τον πάρω θα γίνει πάλι αλλαγή μετα απο αρκετά χρόνια!Μια δεύτερη σκέψη είναι η αγορά used 1100t ή 1090 αλλά πλεον μου φαντάζουν παρωχημένα μοντέλα!!Απλά το νέο instruction set πρέπει να κρατίσει περισσότερο????

Edit:

μόλις έπεσε το ματι μου στον τίμιο 6300 αυτός τι λέει?Η χρήση είναι κυρίως ταινίες και πολύ αραιά κανένα game.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον για τα games λες "αραιά και που" και εφόσον έχεις και 2GB 6970, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αναβαθμίσεις. Σίγουρα ένας 6300 θα σου δώσει παραπάνω fps σε κάποια games και επιπλέον άνεση στα windows, ο 8320/8350 θα σου δώσει το max που μπορεί να σου δώσει κάποιος AMD επεξεργαστής σήμερα, αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει να ανέβεις σε κόστος, εκτός και αν ο 720 νιώθεις ότι σε περιορίζει και κάπου αλλού.

Αν τώρα βρεις κανέναν Phenom II X6/6300 μεταχειρισμένο στα 80-90€ βούτα τον, περισσότερο για να σου φύγει η ...φαγούρα της αναβάθμισης. 120-180€ για καινούριο 6300/83Χ0 και "αραιά και που" gaming, προσωπικά δεν θα έδινα.

Link to comment
Share on other sites

Αν τώρα βρεις κανέναν Phenom II X6/6300 μεταχειρισμένο στα 80-90€ βούτα τον, περισσότερο για να σου φύγει η ...φαγούρα της αναβάθμισης. 120-180€ για καινούριο 6300/83Χ0 και "αραιά και που" gaming, προσωπικά δεν θα έδινα.

Η αλήθεια είναι οτι όλοι οι χ6 pII έχουν εξαφανιστεί και έχουν μείνει μόνο τα ακριβά κομμάτια!!!Να δώσω 180€ για cpu τριετίας κ βάλε χωρίς εγγύηση τα θεωρώ πολλά €€€!!!!Τώρα το οτι ένας 8320 είναι ίσως η πιο τίμια πρόταση είναι αλήθεια και τον σκέφτομαι σοβαρά!

Link to comment
Share on other sites

Δίπλα στο lab δίνουν έναν 8150 στα 90€. Δεν είναι 83Χ0, δεν είναι Thuban, αλλά για 90€ δεν είναι άσχημα.

Ευχαριστώ φίλε john_dr,θα το σκεφτώ και βλέπυμε!!!Αλλά αν είναι να κάνω το βήμα με βλέπω με σειρά 83*0 !!!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον για τα games λες "αραιά και που" και εφόσον έχεις και 2GB 6970, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αναβαθμίσεις. Σίγουρα ένας 6300 θα σου δώσει παραπάνω fps σε κάποια games και επιπλέον άνεση στα windows, ο 8320/8350 θα σου δώσει το max που μπορεί να σου δώσει κάποιος AMD επεξεργαστής σήμερα, αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει να ανέβεις σε κόστος, εκτός και αν ο 720 νιώθεις ότι σε περιορίζει και κάπου αλλού.

Αν τώρα βρεις κανέναν Phenom II X6/6300 μεταχειρισμένο στα 80-90€ βούτα τον, περισσότερο για να σου φύγει η ...φαγούρα της αναβάθμισης. 120-180€ για καινούριο 6300/83Χ0 και "αραιά και που" gaming, προσωπικά δεν θα έδινα.

Well written ... ακριβώς τα ίδια θα έγραφα !!!

Εγώ πάντως και από άλλο προηγούμενο thread , τον έχω ψυχολογήσει τον slaughterer , ότι θέλει οπωσδήποτε να αναβαθμίσει ... και μάλλον είναι θέμα ψυχολογίας περισσότερο , παρά πραγματικής ανάγκης.

Link to comment
Share on other sites

Well written ... ακριβώς τα ίδια θα έγραφα !!!

Εγώ πάντως και από άλλο προηγούμενο thread , τον έχω ψυχολογήσει τον slaughterer , ότι θέλει οπωσδήποτε να αναβαθμίσει ... και μάλλον είναι θέμα ψυχολογίας περισσότερο , παρά πραγματικής ανάγκης.

Η αλήθεια είναι οτι η φαγούρα δεν με αφήνει αλλά δεν θέλω να πάω σε κατι έστω κ λίγο χειρότερο απο το υπάρχον σύστημα μου!

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους!!!

Link to comment
Share on other sites

Χειρότερος από τον 720 (υποθέτω ότι δεν έχει ξεκλειδώσει και σε quad) δεν είναι κανένας από τους Phenom II Χ6/FX(με 6 ή 8 πυρήνες). Το ερώτημα είναι κατά πόσο αξίζει το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Χειρότερος από τον 720 (υποθέτω ότι δεν έχει ξεκλειδώσει και σε quad) δεν είναι κανένας από τους Phenom II Χ6/FX(με 6 ή 8 πυρήνες). Το ερώτημα είναι κατά πόσο αξίζει το κόστος.

Είμαι απο τους άτυχους!!!Έπεσα σε χαλασμένο πυρήνα οπότε δεν ξεκελειδώνει!!!!!

Edit: αν όλοι οι zampeti είναι καλύτεροι λόγω περισσότερων πυρήνων και mhz νομίζω οτι μου είπες τη μαγική φράση!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Eχω εναν i7-990x και εναν AMD FX8350 σε μια απλή Asus Formula V (οχι V-Z)

με 8 μονο GB DDR3 1600 corsair μνήμη και 2 HD7970 se Crossfire.

Αυτο βάφτισα Gaming system. Παιζω ολα τα παιχνιδια (BF3 και περιμενω να δω αποδοση του BF4) σε EYE FINITY 3 οθονες με ενιαια ανάλυση 5760 x 1080p 60 Hz.

Του εχω και υδροψυξη Η100 και παιζω καμμια φορα με το overclocking χωρις ομως να

υπαρχει αληθινος λογος γι αυτο.

Τρεχει ομαλα ολα τα παιχνιδια σε 3 monitor ΕΚΤΟΣ (ισχυει ακομη και υπερχρονισμένος)

απο το CRYSIS 3 οπου εκει δεν αντεχει τα ULTRA Settings και ετσι παιζω σε custom-high.

Οταν λεω δεν αντεχει εννοω FPS μεχρι 7-13.

Ειδαλως ολα τα παιζει απο 50-83 χωρις κανενα υπερχρονισμο.

Θα ελεγα 200 ευρω η Mobo και 187 o επεξεργαστης την ΣΚΙΖΕΙ την intel σε θεμα κόστους / αποδοσης. Δηλαδη Κανεις αυτο που θες να κανεις χωρις να πληρωνεις 1000 ευρω μονο για 1 τσιπακι οπως την ειχα πατησει στο πολυ μακρυνο παρελθον με εναν i7-990x σε μια Rampage III 1366 socket.

AMD WORKS. AMD DELIVERS. AMD IS CHEAP BURGAIN CHOICE FOR THE MASSES.

Valsam75 added 1 Minutes and 19 Seconds later...

A ναι.. εχει και ενα αρνητικό. Καιει πολύ ρευμα σε σχεση με την αποδοση του.

Η AMD φαινεται μεχρι τωρα εντελως αδιάφορη στο θεμα της κατανάλωσης ρεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν υποστηριζει pci-e 3.0 η πλατφορμα amd3+,εγω σκεφτομαι να παω στο ενα pc σε 8350 και στο αλλο να βαλω καποιον hasswell

1) Και οσοι υποστηριζουν PCI 3.0 τι καταλαβαν στην πραξη ? Οχι πανω απο 2 καρρέ που ειναι και στα ορια του λάθους. Υποσχεση μονο που δωθηκε πριν πολλά έτη οτι θα μάθαιναν να εκμεταλλεύονται το extra bandwith.

2) εχει ηδη βγει απο την Αsus ενας Sabertooth Revision 2.0 που υποστηριζει PCI 3.0 στην πλατφορμα FX (AM3+)

Για την ωρα και για χθες. Η PCI 3.0 ειναι ενα εμπορικό marketing trick και τίποτα παραπάνω. Ποτέ δεν αποτελεί δέλεαρ για μενα. Αντίθετα ενα σωστο δελεαρ ειναι ποσες μητρικες υποστηριζουν 2 και πανω PCI 2.0 slots με ταυτόχρονες ταχύτητες X16. Αυτο να κηνυγας και οχι το απατηλό PCI 3.0 Τουλαχιστον 100000% οχι απο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.