Jump to content


Σύνθεση PC για αρχιτέκτονα


Indiana

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

καιρό έχω να γράψω, μιας και πια δεν πολυασχολούμαι όσο αφορά την τεχνολογία των Pc και γενικότερα, θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας επειδή έχω μείνει πίσω σε ότι αφορά τα καινούρια προϊόντα που υπάρχουν.

Το pc προορίζεται για την κοπέλα μου και θέλει να χρησιμοποιεί τα εξής.

photoshop, autocad, revit, 3ds max για renderings Και φωτορεαλισμούς των σχεδίων της.

Πήγαμε στο πλαίσιο και μας έκαναν την εξής πρόταση.

Budget μέχρι 1000 ευρώ για tower.

AMD FX 8350

GIGABYTE ATX970

16GB RAM TRANSCEND

VGA SAPPHIRE 7790 1GB

TOSHIBA 1 TB HARD DISK

WIN 7 64 BIT

Η προσφορά είναι στα 912 ευρώ και φυσικά έχει το κουτί midi σκέτο, με ένα Psu 650w.

Περιμένω τις προτάσεις σας.

Ευχαριστώ πολύ

Θεόφιλος

Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά είναι το σύστημα για τη δουλειά που το θέλεις (θα παίζει ακόμη και παιχνίδια).

Θα προτιμούσα πιό συγχρονη μητρική (με FX990 chipset) και κάρτα γραφικών με περισσότερα GB μνήμης και άς είναι λιγότερο ισχυρή.

Επίσης , το Πλαίσιο δέν είναι μονόδρομος πλέον (όσον αφορά τις τιμές).

Link to comment
Share on other sites

Τάσο ευχαριστώ για την απάντηση.

Να φανταστείς μου πρόσφεραν και 16 άτοκες δόσεις.

Επίσης σκέφτομαι και το support, και μου είπε ότι έχει και 2 χρόνια εγγύηση.

Από που αλλού να έπαιρνα προσφορά?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να προτιμηθεί ο 8320, αν επιλεγεί AMD, αντί του 8350. Αν και έχουν διαφορά στο base clock σημαντική (3.5 vs 4.0) στο turbo είναι μικρή η διαφορά (4.0 vs 4.2).

Αν κάποιο από τα προγράμματα αξιοποιεί το CUDA λίγες μέρες υπομονή μέχρι να εμφανιστεί η 650 ti Boost δεν θα ήταν άσχημη ιδέα. Βέβαια τους Έλληνες καταστηματάρχες είναι να τους φοβάσαι με τις τιμές τους.

Για δίσκο θα πρότεινα τον Seagate του Πλαισίου (ST1000DM003). Ελάχιστα ποιο φτηνός με τα ίδια δύο χρόνια εγγύησης, αλλά με μόνο ένα πλάτερ. Η διαμεταγωγή σε μεγάλα αρχεία θα πρέπει να πλησιάζει τα 180-200ΜΒ/sec αν είναι σαν τον αντίστοιχο 2ΤΒ με τα 2 πλάτερ που πήρα και επιπλέον θα είναι ποιο αθόρυβος. Σε περίπτωση πάντως που τα αρχεία που χρησιμοποιούνται έχουν ανάγκη χαμηλό access time, ίσως η επιλογή ΚΑΙ ενός SSD, όχι κατ' ανάγκη κορυφαίου αλλά με τουλάχιστον 120GB χώρο να ήταν καλή ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Άλλοι θα πουν για Seagate, άλλοι για WD. Λογικό μιας και πουλάνε τους ποιο πολλούς και άρα θα έχουν και τα ποιο πολλά συμπτώματα άσχημων εμπειριών. Προσωπικά στο παρελθόν είχα θέματα και με τις δύο εταιρίες. Με Toshiba όχι, αλλά δεν θυμάμαι να είχα κιόλας κάποιον 3,5'' δίσκο της. Απλά μου βγήκε καλός ο εν λόγω Seagate (ο 2ΤΒ) για αυτό και προτείνω τον αντίστοιχο 1ΤΒ. Βέβαια ο εν λόγω 2ΤΒ κατέληξε στα χέρια μου ως αντικατάσταση 2ΤΒ Green Seagate που κάποια στιγμή άρχισε να έχει θέμα με τις κεφαλές του!!!

Τι να σου πω. Ποτέ δεν ξέρεις με τους δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Άλλοι θα πουν για Seagate, άλλοι για WD. Λογικό μιας και πουλάνε τους ποιο πολλούς και άρα θα έχουν και τα ποιο πολλά συμπτώματα άσχημων εμπειριών. Προσωπικά στο παρελθόν είχα θέματα και με τις δύο εταιρίες. Με Toshiba όχι, αλλά δεν θυμάμαι να είχα κιόλας κάποιον 3,5'' δίσκο της. Απλά μου βγήκε καλός ο εν λόγω Seagate (ο 2ΤΒ) για αυτό και προτείνω τον αντίστοιχο 1ΤΒ. Βέβαια ο εν λόγω 2ΤΒ κατέληξε στα χέρια μου ως αντικατάσταση 2ΤΒ Green Seagate που κάποια στιγμή άρχισε να έχει θέμα με τις κεφαλές του!!!

Τι να σου πω. Ποτέ δεν ξέρεις με τους δίσκους.

ευχαριστώ πολύ Γιάννη, θα το κοιτάξω εκεί επί τόπου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τελικά για πληροφόρηση αγοράστηκε το παρακάτω

AMD FX 8350

MSI 990

16GB RAM TRANSCEND

VGA SAPPHIRE 7790 1GB

WD BLACK 1 TB HARD DISK

WIN 7 64 BIT

με κουτάκι Midi cerberus και 500 ανεμιστηράκια μέσα...

το πράμα πάει σφαίρα

σύγκριση ενός συγκεκριμένου render από το Laptop (i7 mobile) με το desktop

από 10 λεπτά σε 1.5 λεπτά σε 3ds max......

Μην πω για τα photoshop Και αυτά...μάλλον σε σπηλιά ζούσαμε χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

σύγκριση ενός συγκεκριμένου render από το Laptop (i7 mobile) με το desktop

από 10 λεπτά σε 1.5 λεπτά σε 3ds max......

Μην πω για τα photoshop Και αυτά...μάλλον σε σπηλιά ζούσαμε χαχαχα

καλα, παντα τα laptop δεν μπορουσαν να συγκριθουνε με τα desktop,

καλα, το ηξερα οτι τωρα εχω μεινει πισω στις εξελιξεις,

αλλα ποτε δεν θα φανταζομουν οτι ο i7 mobile θα ηταν τοσο πισω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Χεχε... καλορίζικο. Απλά να κοιτάς που και που αν καμιά μελλοντική έκδοση υποστηρίξει περαιτέρω το OpenCL. Θα πάρεις ένα extra boost από την κάρτα γραφικών

σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Θα κοιτάξω τι γίνεται.

Και με τον SSD, αν τα διαθέτεις κάποια στιγμή, θα δείς "ΑΛΛΟΝ" Η/Υ.

Σίγουρα, αλλα θα αντιμετωπίσω μια δυσκολία λογικα να μεταφέρω το λειτουργικό

Φίλε κάλος ο AMD; Σκέφτομαι να τον πάρω και εγώ..

Κοίτα μέχρι τώρα, πετάει....και έχει και καλη θερμική συμπεριφορά από ότι βλέπω. Βέβαια επειδή είχα να πάρω καιρό υπολογιστή, μου φαίνονται όλα διαστημικά.

Starcraft 2 που του έβαλα, είναι τζάμι και σε 1920 ανάλυση, δεν καταλαβαίνει τίποτα. Γενικά φαίνεται να στέκεται καλά σε όλες τις δουλειές.

καλα, παντα τα laptop δεν μπορουσαν να συγκριθουνε με τα desktop,

καλα, το ηξερα οτι τωρα εχω μεινει πισω στις εξελιξεις,

αλλα ποτε δεν θα φανταζομουν οτι ο i7 mobile θα ηταν τοσο πισω!

σίγουρα συμφωνώ, μπορεί να παίζει ρόλο και ο δίσκος...:111:

αλλά τώρα μπορούμε να βγάζουμε και καλύτερη ποιότητα με ένα λογικό χρόνο render.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.