Jump to content



περίεργο μήνυμα σε 6600 gigabyte


dpresv

Recommended Posts

προσφάτως πήρα μία gigabyte 6600 (non GT) για να βάλω πάνω στην dfi μου.

όταν ανοίγω τον υπολογιστή, πρίν ανοίξει η οθόνη του bios πετάγεται μία οθόνη η οποία λέει πληροφορίες για την κάρτα γραφικών μου.

το παράξενο είναι ότι εκτός από το μοντέλο της κάρτας, το μέγεθος της ram και τη version εμφανίζει και το ακόλουθο μήνυμα :

"Engineering release - Not for production use"

Έχετε ακούσει κάτι σχετικό? ξέρετε τι παίζει?

engineering+1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το bios ή και η κάρτα είναι αυτό που λέει, engineering release και δεν προβλέπεται για πώληση. Κανονικά θα πρέπει να τη πας πίσω να στην αλλάξουν αλλά ρίξε μια ματιά τι μνήμες φοράει και πόσο ανεβαίνει, μπορεί να έπεσες σε καλή περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

είναι 300/550 by default

επειδή φαντάστηκα ότι κάτι μπορεί να παίζει σημείωσα τους κωδικούς της μνήμης (hynix) οι οποίοι είναι

hynix

429A

HY5DU281622ET-36

τώρα οι μνήμες είναι καλυμένες με χάλκινα ψυκτράκια. η vga περιμένει τη σειρά της να κλοκαριστεί, πρώτα είναι οι μνήμες που απαιτούν τρελό τεστάρισμα και μετά ο επεξεργαστής.

με τις ati υπάρχει το atitool που είναι πολύ απλό, τις nvidia πως τις τουμπανιάζουμε? με το riva tuner? υπάρχει κανένας οδηγός πρόχειρος?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Πριονέτο

Ενα μόνο πράγμα θα πώ χωρίς να το δικαιολογίσω και θα σιωπίσω.

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ GIGABYTE!!!!:sick: :nuke:

Το σωστό να λέγεται, μια 6600GT που πήρα πηγαίνει πολύ καλά. Παίζει άνετα 560 πυρήνα με τη δικιά της ψύκτρα και 1340 μνήμες με πρόσθετα ψυκτράκια. Έχει βγάλει bench και 600/1400, με πολλά arifacts βέβαια. Ποιά είναι η εμπειρία σου από Gigabyte; Τέτοιοι αφορισμοί όπως έχεις παρατηρήσει δε περνούν ποτέ ατιμώρητοι :laughing:

Link to comment
Share on other sites

2 κάρτες γραφικών gigabyte(radeon 9700pro,geforce 6800GT) RΜΑ λόγο fan σου φτάνουν;

Η κάρτα που έχεις τεσταρίστηκε από Anand και καθώς την κούνισε λίγο έφυγε ο ανεμηστήρας από τη θέση του.Η ποιότητα κατασκευής των gigabyte είναι άθλια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Πριονέτο

Ενα μόνο πράγμα θα πώ χωρίς να το δικαιολογίσω και θα σιωπίσω.

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ GIGABYTE!!!!:sick: :nuke:

Αρχική απάντηση από Πριονέτο

2 κάρτες γραφικών gigabyte(radeon 9700pro,geforce 6800GT) RΜΑ λόγο fan σου φτάνουν;

Η κάρτα που έχεις τεσταρίστηκε από Anand και καθώς την κούνισε λίγο έφυγε ο ανεμηστήρας από τη θέση του.Η ποιότητα κατασκευής των gigabyte είναι άθλια.

Βλέπω ότι είσαι απόλυτος και δυστυχώς έχεις άδικο.....

Αν η GB έχει άθλια ποιότητα κατασκευής, τότε όλες οι υπόλοιπες (άντε με καμία εξαίρεση τύπου ASUS άντε και LEADTEK) θα πρέπει να αποσυντίθενται μετά από μερικές ώρες χρήσεις....)

Είσαι λάθος.

Οι GB έχουν κορυφαία ποιότητα κατασκευής γεγονός το οποίο φαίνεται και από το άριστο αναλογικό τους τμήμα (ακόμα και στα μικρά μοντέλα).

ΥΓ Το θέμα με τα ανεμιστηράκια, όντως το έχω δει και εγώ σε μερικές (9700 βασικά) αλλά, πίστεψέ είναι πολύ καλύτερο από πολλά άλλα που έχω δει σε άλλες μάρκες.....

Link to comment
Share on other sites

Τί να το κάνω το καλό αναλογικό spc όταν χαλάει το ανεμιστηράκι και καίγεται η κάρτα μου;

Θα αναφέρω επίσης ότι ΟΛΟΚΛΗΡΗ η παρτίδα gigabyte 6800GT που ήλθε ευρώπη το δεκέμβρη αποσύρθηκε λόγο μαζικών RMA.Εντελώς "τυχαία" έφταιγε το σύστημα ψύξης πάλι.

Ηθικό δίδαγμα:Οπου υπάρχει κάρτα gigabyte με δική της λύση ψύξης = :rip:

Μπορεί να είμαι λίγο απόλυτος αλλά πιστεύω το 100% αποτυχίας μου με τη συγκεκριμένη εταιρία με δικαιολογεί κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Πριονέτο

Θα αναφέρω επίσης ότι ΟΛΟΚΛΗΡΗ η παρτίδα gigabyte 6800GT που ήλθε ευρώπη το δεκέμβρη αποσύρθηκε λόγο μαζικών RMA.Εντελώς "τυχαία" έφταιγε το σύστημα ψύξης πάλι.

μιλάς για αυτή με τον ''ανάποδο'' σύστημα ψύξης;

ρωτάω γιατί δεν μου ''χτύπησε'' καμία από αυτές (αν και ήταν λίγες...)

το καλό αναλογικό είναι (μία από τις πολλές) ένδειξη υψηλής ποιότητας κατασκευής

Link to comment
Share on other sites

στις καρτες γραφικων δεν ειναι που μια εταιρια φτιαχνει τις καρτες και μετα τις διανεμει στους διαφορους κατασκευαστες ωστε να βαλουν ψυκτρες κλπ. Οποτε με εξαιρεση τα ψυκτρακια και τα χαζα για ποια ποιοτητα μιλαμε? πανομοιοτυπες δεν ειναι σχεδον ολες?

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβώς απλα οι εταιρειες nvidia-ati βγαζουν το refernce board και απο εκει και περα το τι θα κανουν οι κατασκευαστες ειναι αλλο...το μονο αν δεν κανω λαθος που αγοραζουν αυτοι ειναι τα τσιπακια της gpu....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.