Jump to content



ASUS ENGTS250/DI/1GD3 αλλαγή fan


heavyaris1442169162

Recommended Posts

Παιδιά, ο θόρυβος δεν παλέυεται άλλο.

Η θα την πετάξω η θα αλλάξω το fan.

Δεν ξέρω όμως τι διαστάσεις fan να ψάξω να βρώ, μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

http://www.asus.com/Graphics_Cards/ENGTS250DI1GD3WW/#gallery

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

'Οτι λέει ο Τάσος κατ'αρχήν.

Από εμπειρία μου αυτές οι ψύκτρες της Asus δεν κάνουν ιδιαίτερο θόρυβο.

Οι στροφές του ανεμιστήρα ρυθμίζονται;

Κοίταξες μήπως με το msi afterburner η κάποιο άλλο ανάλογο πρόγραμμα θερμοκρασίες και στροφές ανεμιστήρα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια 9800GT με παρόμοιο fan. Κάνει πολύ βουητό και σκέφτομαι να της αλλάξω ανεμιστήρα. Ευκαιρία με το post σου να του ρίξω μια ματιά.

Βέβαια η δικιά μου έχει δύο καλωδιάκια, οπότε δεν ρυθμίζονται οι στροφές. Στην δικιά σου τεστάρεις πρώτα αυτά που λένε τα παιδιά ποιο πάνω.

Δεν έχω κάτσει ποτέ να κανιβαλίσω κάποιο ανεμιστήρα, στην προκειμένη περίπτωση να του σπάσω το πλαστικό τετράγωνο περίβλημα, αλλά από ότι βλέπω με έναν 80mm μπορεί να γίνει η δουλειά.

attachment.php?attachmentid=27687&d=1380269700

Το μόνο ότι οι κλασικοί 8άρηδες είναι ποιο χοντροί οπότε η κάρτα θα πρέπει να έχει δύο υποδοχές από κάτω χώρο, όχι μόνο μία. Θα μπορούσε βέβαια να χρησιμοποιηθεί κάποιος slim.

attachment.php?attachmentid=27686&d=1380269700

Μια εναλλακτική λύση που θα σκεφτόμουν εδώ βέβαια θα ήταν αν έχω αρκετό χώρο κάτω από την κάρτα απλά να στερεώσω τον ανεμιστήρα πάνω στην ψήκτρα της κάρτας με λίγο σκοινί ή καλώδιο, αφού πρώτα προφανώς την αφήσω... γυμνή (μόνο το μέταλλο).

attachment.php?attachmentid=27688&d=1380269700

Όσον αφορά την τροφοδοσία του ανεμιστήρα ή θα πρέπει να αλλαχτεί το βύσμα του ανεμιστήρα με αυτό του ανεμιστήρα της κάρτας, κάτι που μεταφράζεται σε κόψιμο καλωδίων, είτε να βρεθεί μια θέση στην μητρική, αν και αυτό θέλει λίγο ψάξιμο παραπάνω όσον αφορά το πως θα ρυθμίζονται οι στροφές του(speedfan?). Αν βέβαια ο ανεμιστήρας είναι αρκετά ποιοτικός και διαθέτει χειροκίνητο ρυθμιστικό στροφών μπορεί να ρυθμιστεί σταθερά σε ένα συγκεκριμένο αριθμό στροφών που και να μην δημιουργεί θέμα θορύβου και να ψύχει εγγυημένα την κάρτα ικανοποιητικά (test με furmark).

Υ.Γ. Προφανώς και χώρου επιτρέποντος, μπορεί να προσαρμοστεί πάνω στην κάρτα και 92mm ανεμιστήρας ή μια πολύ καλή επιλογή θα ήταν ο slim Scythe των 100mm(έχει τρύπες και για 92mm). Πρόσφατα τον έβαλα σε μια ψήκτρα επεξεργαστή στην θέση μιας 92mm(αυτόν με τις 2000 στροφές) και μέχρι τις 1500 δεν θα έλεγα ότι ακούγεται. Και από εκεί και πάνω εμένα τουλάχιστον δεν μου φαίνεται ενοχλητικός, για να μην πω ότι μάλλον τον καλύπτει πλήρως ο ανεμιστήρας του PSU έτσι και αλλιώς. Στα 5,5€ είναι μια καλή επιλογή.

Scythe Kaze Jyu Slim 2000rpm 100x100x12

Υ.Γ.2 Οι Slim παίζουν και με λιγότερες στροφές, υπάρχουν μοντέλα με 1500 και 1000 στροφές, απλά δεν ξέρω πόσες στροφές έχει ανάγκη η 9800GT σε full load, οπότε ποιο safe bet είναι ο γρήγορος με ένα φτηνό - των μερικών ευρώ - ρυθμιστικό στροφών.

Scythe KAZE-JYU 100mm fan

post-47-1442175721,6326_thumb.jpg

post-47-1442175721,7045_thumb.jpg

post-47-1442175721,7828_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση τάσο.

Ναί είναι καθαρή η κάρτα και κάνει θόρυβο απο την αρχή που την είχα [κακώς δεν την έστειλα πίσω].

Είναι το μοντέλο του fan τέτοιο:

Cons: - Sounds like a Jet Engine

Cons: the fan is loud,

Cons: -Loud fan

Cons: Yes, the fan is loud

Cons: The fan is loud. Sounds like it's getting ready for take off

είναι μερικά απο τα σχόλια

Παρήγγειλα αυτό για να δοκιμάσω...

Link to comment
Share on other sites

Τον ρυθμιστή της Zalman τον χρησιμοποιώ και εγώ ... αλλά είναι για περιπτώσεις όπου δέν έχεις τη δυνατότητα ρύθμισης στροφών.

Εσενα η κάρτα σου από ότι βλέπω στη φωτογραφία , έχει ανεμιστήρα με 3 καλώδια , οπότε μπορείς να τον ρυθμίσεις μέσω software.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, ναι το είχα εγκαταστήσει όπως και πολλοί άλλοι με την ίδια κάρτα από διάφορα φόρουμ.

δεν εκανε και πολλα δυστυχώς....

Βασίζω όλες μου τις ελπίδες στο ρυθμιστή στροφών...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πάντα η λύση της aftermarket ψήκτρας βέβαια.

Προσωπικά προτιμώ Scythe και Arctic Cooling.

Έχεις πειραματιστεί με το BIOS? Μπορείς να ρυθμίσεις τι στροφές του ανεμιστήρα ανάλογα με τη θερμοκρασία και τον φόρτο εργασίας της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, δεν βοήθησε και πολύ ο ρυθμιστής στροφών, η κάρτα έφτασε στους 70βαθμους idle και ζέστανε ολόκληρο το κουτι.

Είμαι ανοιχτός σε όλες τις ιδέες πλέον.

Μπορώ να κάνω κάποιο underclock τις κάρτας ? έτσι και αλλιώς μόνο ταινίες βλέπω και utube - ποτέ η ο επεξεργαστής της δεν ξεπερνάει τα 5%...

Link to comment
Share on other sites

Ναί, βλέπω εκεί θα οδηγηθώ, Δεν έχω ιδέα όμως τι να παραγγείλω, και τι διαστάσεις..

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

η κάρτα είναι αυτή, αλλα με 1γίγα ράμ

Ευχαριστώ.

Και δεν δίνω ενα 40αρι να πάρω αυτήν;

http://www.alza.cz/EN/asus-gt610-sl-1gd3-l-d333836.htm (μένω τσεχία)

Link to comment
Share on other sites

Overclocked στα 738MHz με τον ανεμιστήρα συνδεδεμένο στην μητρική και ρυθμισμένο στο 50% μετά από δύο περάσματα από το benchmark του Sleeping dogs. Με τον ανεμιστήρα στο 75%, όπου και πάλι ο θόρυβος είναι σαφέστατα λιγότερος από τον ανεμιστήρα που είχε η κάρτα, η μέγιστη θερμοκρασία είναι αρκετούς βαθμούς ποιο κάτω.

attachment.php?attachmentid=27697&stc=1&d=1380875999

attachment.php?attachmentid=27696&stc=1&d=1380875999

attachment.php?attachmentid=27695&stc=1&d=1380875999

Ο ανεμιστήρας είναι 92mm και όχι ότι ποιο αθόρυβο είχα. Βασικά είναι αυτός που αντικατέστησα με έναν Scythe slim διότι... έκανε θόρυβο.

Υ.Γ. Στην πρώτη φωτογραφία ο ανεμιστήρας της κάρτας είναι ο System Fan 4 σταθερά στις 1300 στροφές.

post-47-1442175722,015_thumb.jpg

post-47-1442175722,0747_thumb.jpg

post-47-1442175722,1795_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.