Jump to content



Συμβατότητα μνημών


Recommended Posts

Δεν νομίζω να μπορεί να πει κανείς με σιγουριά.

Όταν μπερδεύεις διαφορετικής εταιρείας μνήμες, πολλά μπορούν να τύχουν από ασυμβατότητες.

Εδώ θυμάμαι δικιά μου περίπτωση με μένα με ίδιας εταιρείας μνήμες, αλλά λίγο διαφορετικά timings και παίζανε κολλήματα όταν τις είχα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος ενός ζευγαριού Kingston είναι παρόμοιο με αυτό των Crucial μετά την έκπτωση. Επειδή όπως αναφέρθηκε δεν μπορεί το αποτέλεσμα να είναι εγγυημένο, καλύτερα αν σου χρειάζονται τα επιπλέον GBs να πάρεις άλλο ένα ζευγάρι Kingston.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τώρα παρατήρησα πως δε φοράω τις fury αλλά τις hyperx black series οι οποίες είναι κατά πολύ ακριβότερες. Αν βάλω για παράδειγμα τις red series που είναι και φθηνές θα έχω πρόβλημα; μιας και τα timings από ότι βλέπω είναι ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν μπορεί να πει μετά βεβαιότητας. Θεωρητικά και τα δύο ζευγάρια προέρχονται από καλές εταιρίες, οπότε υποθέτεις ότι δεν θα έχουν γενικά πρόβλημα αν παίζουν με παρόμοια timings/ρεύματα. Προσωπικά έχω ανακατέψει μνήμες και παίζουν μια χαρά. Έχει τύχει όμως και να μην παίζουν ή να παίζουν μόνο single channel.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τώρα παρατήρησα πως δε φοράω τις fury αλλά τις hyperx black series οι οποίες είναι κατά πολύ ακριβότερες. Αν βάλω για παράδειγμα τις red series που είναι και φθηνές θα έχω πρόβλημα; μιας και τα timings από ότι βλέπω είναι ίδια.

Εγώ στην ίδια τιμή τις βλέπω όλες αυτές.

http://www.e-shop.gr/search_main.phtml?table=PER&category=%CC%CD%C7%CC%C7+RAM&filter-194=1&filter-214=1&filter-205=1&filter-5737=1&filter-207=1

Blue , Red , Black , White ... ίδιες μνήμες είναι , με διαφορετικό χρώμα στις ψύκτρες.

Πάντως μείνε σε kingston για να περιορίσεις τις όποιες πιθανές ασυμβατότητες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.