Jump to content



Unicode σε Windows 98;


Makis Hourdakis

Recommended Posts

Για να τεστάρω τη μνήμη σας... Θυμάται κανείς πώς ρυθμίζουμε τους unicode χαρακτήρες στα windows 98 se; Βασικά έχω στήσει ένα παλιό μηχάνημα και του 'χω βάλει 98 αλλά ότι αρχείο με ελληνικό όνομα του περνάω από τον P4 (WinXP) μου το βγάζει στη μορφή "___" και δεν μπορεί ούτε να το ανοίξει ούτε να το αντιγράψει στο δίσκο. Το ίδιο ενωείται και για τους φακέλους. Και τα δυο λειτουργικά είναι αγγλικά. Έψαξα στα regional settings (εκεί δλδ που είναι στα XP) αλλά δεν είχε κάποια σχετική επιλογή... Έχω προσθέσει τα Ελληνικά σαν γραμματοσειρά για το πλκτρολόγιο και έχω επιλέξει region: Greece. Τι άλλο πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

το μόνο που θυμάμαι απο στήσιμο 98 είναι οτι στην επιλογή γλώσσας αν δεν έδινες greek 737 (437) II μετά σε περίμενε σωρεία προβλημάτων σχέση έχουσα με αναγνώριση των Ελληνικών. Επίσης (και αυτό είναι το κακό) αυτή η ρύθμιση παρεχόταν μόνο κατά την εγκατάσταση. Δεν ξερω αν σε βοηθάω καθόλου αλλά πριν σε πάρω στο λαιμό μου ας προτείνει κανένας και κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Για να τεστάρω τη μνήμη σας... Θυμάται κανείς πώς ρυθμίζουμε τους unicode χαρακτήρες στα windows 98 se; Βασικά έχω στήσει ένα παλιό μηχάνημα και του 'χω βάλει 98 αλλά ότι αρχείο με ελληνικό όνομα του περνάω από τον P4 (WinXP) μου το βγάζει στη μορφή "___" και δεν μπορεί ούτε να το ανοίξει ούτε να το αντιγράψει στο δίσκο. Το ίδιο ενωείται και για τους φακέλους. Και τα δυο λειτουργικά είναι αγγλικά. Έψαξα στα regional settings (εκεί δλδ που είναι στα XP) αλλά δεν είχε κάποια σχετική επιλογή... Έχω προσθέσει τα Ελληνικά σαν γραμματοσειρά για το πλκτρολόγιο και έχω επιλέξει region: Greece. Τι άλλο πρέπει να κάνω;

αφού το μηχάνημα είναι δεύτερο και το χεις για πειράματα να βάλεις linux, να μάθεις και κάτι άλλο.

πιο χρήσιμο θα σου φανεί από τα 98.

unicode γραμματοσειρές έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλά δεν έχω καμία όρεξη να βάζω linux. Το μηχάνημα αυτό το έστησα με βασικό σκοπό να τρέχω κάποια παλιά προγράμματα και παιχνίδια που δεν μπορώ σε καινούρια μηχανήματα και λειτουργικά. Οπότε το να βάλω Linux δόρων άδωρον... ;) ’μα θέλω να βάλω, θα βάλω στο μεγάλο. Εδώ δε με έπεισε ο αδερφός μου που είναι βασικό μέλος στο C.L.U.G. (Cretan Linux Users Group) και θα με πείσετε εσείς; :p Τέσπα. Το σίγουρο είναι πως παλιότερα, όταν ήταν βασικό αυτό το μηχάνημα έβλεπα μια χαρά αρχεία με ελληνικά ονόματα. Δεν ξέρω βέβαια μήπως φταίει και το nero επειδή τα αρχεία που περνάω κάτω τα περνάω σε CD ή DVD και παρατήρησα οτι στο burning rom τουλάχιστον τα έβγαζε έτσι. Στο nero express με το οποίο τα γράφω τα έδειχνε OK στο μεγάλο αλλά πάλι χάλια στον παλιό. Θα τσεκάρω τι παίζει με τα CDs και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

ρε έχεις αδερφό μέλος στο CLUG και δεν έχεις λίνουξ τρισάθλιε? :p

το "εσείς" πολύ υποτιμητικό. φυσικά και θα σε πείσουμε εμείς!

ps: μόνο το hellug ξέρω από ελληνικά lug's :p

Link to comment
Share on other sites

LOL! Offtopic αλλά μιας και το 'φερε η κουβέντα η σελίδα νομίζω πως είναι www.clug.gr αν ενδιαφέρεσαι...

Τέσπα, τα DVD θα τα τσεκάρω από αύριο μιας και τώρα βαριέμαι να ξανακατεβαίνω κάτω. Θα κάτσω να ακούσω ράδιο μέχρι τις 2:00 (τουλάχιστον). Αν φταίνε αυτά πρέπει να το ψάξω το θέμα γιατί θα έχω πρόβλημα άμα τα χρειαστώ και για back-up...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από colt3003 [Χθες, στις 00:09]

Καλημερα

το μόνο που θυμάμαι απο στήσιμο 98 είναι οτι στην επιλογή γλώσσας αν δεν έδινες greek 737 (437) II μετά σε περίμενε σωρεία προβλημάτων σχέση έχουσα με αναγνώριση των Ελληνικών. Επίσης (και αυτό είναι το κακό) αυτή η ρύθμιση παρεχόταν μόνο κατά την εγκατάσταση. Δεν ξερω αν σε βοηθάω καθόλου αλλά πριν σε πάρω στο λαιμό μου ας προτείνει κανένας και κάτι άλλο.

Ακριβώς έτσι είναι. Αν ξέχασες να το βάλεις κατά την εγκατάσταση, ο μόνος τρόπος για να σου δουλέψει είναι να κάνεις format και ξανά εγκατάσταση. Με απλή επανεγκατάσταση πάνω από το στημένο δίσκο δεν διορθώνεται το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Στα 98 άν δεν δηλώσεις κατά την εγκατάσταση κωδικοσελίδα 737, μετα πρέπει να πάς στο autoexec.exe και να τη δηλώσεις έτσι ώστε να φορτώνεται κατα την εκκίνηση. Το σετ των εντολών δυστυχώς δεν το θυμάμαι (άτιμα γηρατειά :p )

Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝΧ. Έτσι κι αλλιώς σκόπευα να κάνω format γιατί το πρώτο το έκανα πολύ πρόχειρα και μου λέει οτι λείπουν κάποια αρχεία όταν ξεκινάει. Απ'ό,τι κατάλαβα μπορεί να φταίει και αυτό από αυτά που μου λέτε... Τέσπα, μόλις βρώ χρόνο θα τον περιποιηθώ...

Link to comment
Share on other sites

Τα DVD τα βλέπει μια χαρά ο P4. Έκανα format αλλά πάλι τα ίδια. ’μα αντιγράψω κάποιες γραμματοσειρές από τον καινούριο στον παλιό υπάρχει περίπτωση να φτιάξει; Αν ναί, ποιές γραμματοσειρές;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.