Jump to content



Διαφορές από revision σε revision motherboard


imaginas

Recommended Posts

Μετά από 16 χρόνια,αποφάσισα να επιστρέψω στο στρατόπεδο της intel.Έχω επιλέξει 2 μητρικές.Το ερώτημα μου είναι ποιες οι διαφορές από revision σε revision.Οι μητρικές είναι οι εξής:

  • Gigabye GA-Z97HD3
  • Gigabute GA-B85 HD3

 

Link to comment
Share on other sites

Τις λεπτομέριες τις γνωρίζει η Gigabyte. Εσύ προσπάθησε να αγοράσεις την τελευταία revision (Gigabyte GA-Z97HD3 rev 2.1, Gigabyte GA-B85 HD3 rev 2.2). Λογικά οι νεότερες εκδόσεις (revision) έχουν βελτιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τις λεπτομέριες τις γνωρίζει η Gigabyte. Εσύ προσπάθησε να αγοράσεις την τελευταία revision (Gigabyte GA-Z97HD3 rev 2.1, Gigabyte GA-B85 HD3 rev 2.2). Λογικά οι νεότερες εκδόσεις (revision) έχουν βελτιώσεις.

Ή στην περιπτωση της gigabyte, να εχει πιθανοτητες να ειναι χειροτερες, λογω κοστους. Πχ λιγοτερα power phases, λιγοτερο ποιοτικα υλικα κατασκευης κλπ. Δεν ειναι τιποτε σιγουρο παντως.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τη κάθε περίπτωση.

 

Τις περισσότερες φορές είναι κάποια fixes/μικροαλλαγές. Κάποιες φορές είναι σημαντικά καλύτερες οι νέες revision. Υπάρχουν και οι φορές όμως που αφαιρούν πράμα. Π.χ. θυμάμαι σε μία gbyte η 1.0 revision είχε 4 dimm slots, η 2.0 rev είχε 2.

 

Άνοιξε τη μία δίπλα από την άλλη, δες τα features, σύγκρινε φωτογραφίες. Π.χ. στη Gigabye GA-Z97HD3 που αναφέρεις, η 2+ rev εκτός από διαφορετικά χρώματα έχει και "noise guard" στο τσιπάκι της κάρτας ήχου (και καλά είναι απομονωμένο για λιγότερες παρεμβολές).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ή στην περιπτωση της gigabyte, να εχει πιθανοτητες να ειναι χειροτερες, λογω κοστους. Πχ λιγοτερα power phases, λιγοτερο ποιοτικα υλικα κατασκευης κλπ. Δεν ειναι τιποτε σιγουρο παντως.

Σωστός.Ορίστε και ένα τέτοιο παράδειγμα.

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2468030/gigabyte-lie-gigabyte-motherboard-revisions-present-markedly-test-results.html

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση εδώ, με την GA-Z97HD3 που ρωτάει ο imaginas, αν δεις καλά τις εικόνες αυτό φαίνεται να συμβαίνει με το revision 2.1

 

Κατα τα άλλα, οι διαφορές στα τεχνικά χαρακτηριστικά ανάμεσα στο revision 1 με τα άλλα δύο, νομίζω είναι μόνο αυτό το "Audio Noise Guard with LED path lighting".

Και με το 2.1 να έχει υποστεί περικοπές/αλλαγές σε mosfets και capacitors, νομίζω πως το revision 2.0 είναι το καλύτερο απο τα τρία.

 

Πάντως, άσχετα απο τα τεχνικά χαρακτηριστικά και το revision, αν μια μητρική δεν δοκιμαστεί στην πράξη, δεν μπορείς να ξέρεις τα οριά της αφού όπως είπε και ο tommybertsen, εξαρτάται και απο τα υλικά κατασκευής κάθε φορά.

 

edit: με πρόλαβε ο απο πάνω.

post-65280-0-76441700-1442773677_thumb.p

Έγινε επεξεργασία από Circuit
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Οπότε θα παραγγείλω μία και ότι μου έρθει.Έκανα συγκριτικό των εκδόσεων και δεν είδα κάτι συγκλονιστικό να διαφέρει,γι'αυτό ρώτησα.Φαντάζομαι ότι η τελευταία revision θα έχει και το τελευταίο bios αλλά οι επεξεργαστές που θέλω καλύπτονται και με την πρώτη version οπότε δεν είναι πρόβλημα.

Και πάλι ευχαριστώ.


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Οπότε θα παραγγείλω μία και ότι μου έρθει.Έκανα συγκριτικό των εκδόσεων και δεν είδα κάτι συγκλονιστικό να διαφέρει,γι'αυτό ρώτησα.Φαντάζομαι ότι η τελευταία revision θα έχει και το τελευταίο bios αλλά οι επεξεργαστές που θέλω καλύπτονται και με την πρώτη version οπότε δεν είναι πρόβλημα.

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.