Jump to content



Κάψιμο chip σε μητρική hp Βοήθεια


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου.

Λοιπον φίλος προκειμένου να γλιτώσει τα χρήματα για καθαρισμό και εκ νεου παστα στο λαπιτοπι του, επιχείρησε να το καθαρίσει μόνος. Δεν μπορω να ξερω τι εγινε λάθος απλα υποθέτω πως καμία καλλωδιοταινια μπηκε στραβά. Σας παραθέτω τις φωτογραφίες απο το καμένο chip στην μητρική και θα ήθελα να μου πειτε αν μπορεί να αλλαχτεί και τι κοστολόγιο μπορεί να εχει.

Συμβουλή: ΜΗΝ ΛΟΙΠΑΣΤΕ ΤΑ 15 και 20Ε ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΎ ΠΙΘΑΝΌ ΝΑ ΚΆΝΕΤΕ ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΗ ΖΗΜΊΑ!!! [emoji6]

2815879b101837095672a1c3ac10efbc.jpg

50a8491dca31bbc1dcf198b45bf3c550.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι μπορει καποιος να προκαλεσει κατι τετοιο. Εκτος αν εχει αφησει κατι μεταλλικο να ακουμπαει πανω στη μητρικη. Μηπως απλα ηταν η ωρα του?

Και η ωρα του να ηταν δεν νομιζω να κανει τετοια ζημια..Δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τι τέχνη χρειάστηκε για να βγει αυτο το αποτέλεσμα!! [emoji1]

Όπως λεει και ο φίλος ποιο πάνω δεν ειναι λογικό να γίνει κατι τέτοιο ακομη και αν ηταν η ωρα του.

Το θέμα ειναι ένα. Παίρνει επισκευή; ο φίλος ειναι στενά η μητρική νεκρή οπότε μας παίρνει να πειραματιστούμε [emoji6]

Πώς μπορούμε να βρούμε τέτοιο chip; Γιατί ετσι όπως έγινε δεν διακρίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δύο που μου έρχονται στο μυαλό είναι να ψάξεις να βρεις schematics της μητρικής ή κάποιον που έχει τον ίδιο φορητό.

 

Παίζει να έχει "σκαφτεί" και η μητρική από αυτή τη ζημιά;

 

Πάντως, όπως λεέι και ο Icy, θέλει πολύ προσπάθεια για να κάνεις τετοια ζημιά...

Link to comment
Share on other sites

Εγω τέτοιο πραγμα δεν εχω ξαναδεί σε λαπτοπ ,και να φτιάχνεται μια στις χίλιες ,δεν αξίζουν οι εργατοώρες που θα χρειάζεται αυτό το ολοκαύτωμα να έρθει .

Ο φίλος σου απέκτησε πολύτιμη γνώση .

Ελπίζω να μαθαίνει από τα λαθη του.

Παρεμπιπτόντως ,εγω εικάζω υγρασία ,έγινε χοντρό βραχυκύκλωμα .

Έγινε επεξεργασία από das
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα τωρα μου είπε πως το παράτησε χύμα ανοιχτό με μπαταρία κουμπομενη και κατι μύρισε!!

Οκ βασικά θα ψάξω λίγο τι είναι αυτό και θα παίξω μαζι του μιας και χρόνος υπάρχει [emoji1]

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αν ήσουν απο Αθήνα να ερχόσουν μια βόλτα να καθαρίζαμε την μητρική και να βλέπαμε τι έχει "πάρει".

Το βασικό είναι να μην έχουν χαλάσει οι διαδρομές της μητρικής.

Αν δεν έχουν χαλάσει πιστεύω με λίγα χρήματα θα είσαι ΟΚ αρκεί να το έχεις με τις smd κολλήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.