Jump to content



Μετάβαση σε Linux


Widex

Recommended Posts

Καλησπέρα, σκέφτομαι να πραγματοποιήσω μετάβαση στα Linux από Windows 8.1 μια για πάντα. Ωστόσο, με απασχολούν κάποια ζητήματα στα οποία θα ήθελα να με διαφωτίσετε.

 

Πριν ξεκινήσω αναφέρω τα παρακάτω:

  • Laptop Lenovo G500 με SSD 256gb Samsung 840Evo
  • Σκέφτομαι να βάλω Linux Mint Cinnamon 64bit
  • Έχω χρησιμοποιήσει Ubuntu και είμαι άνετος με το τερματικό

Απορίες:

  1. Φοβάμαι μήπως μήπως δεν βρω άξιο αντικαταστάτη του Office. Libre/Open office δεν μου άρεσαν όταν τα δοκίμασα σε Windows. Προς το παρόν λέω να την βγάλω με Google Docs & Office365 (@ Cloud) και για heavy δουλειες, Latex.
  2. Ο 2ος δίσκος στο laptop είναι NTFS. Τον αφήνω σε αυτό το filesystem; Τον μετατρέπω σε ext4;
  3. Virtual Box με εικονικό Windows machine θα την παλέψει ή όχι το συγκεκριμένο laptop; Να βάλω +4gb RAM για να είμαι άνετος σε περίπτωση που χρειαστώ κάτι από Windows;
  4. Κάποια άλλη έλλειψη του Mint/Ubuntu (vs Windows) που θα έπρεπε να με προβληματίσει;
Έγινε επεξεργασία από Widex
Link to comment
Share on other sites

καταρχας εγω θα σου προτεινω mint xfce. ειναι ομοια με το cinnamon στο παρουσιαστικο και ειναι πιο ελαφρια. πιστευω οτι με cinnamon σε αυτο το μηχανημα εαν το ζωρισεις λιγακι θα αρχισει να κολλαει. δοκιμασε τα xfce σε live και αποφασισε.

 

1. εμενα τα libre office με βολεψανε μια χαρα. θεμα συνηθειας ειναι.

θα μαθεις τις αντιστοιχες εντολες που διαφερουν απο το excel (αν χρησιμοποιεις) και θα αποθηκευεις σε μορφη microsoft 2003 αμα θες να το διαβαζουν ολοι οι υπολογιστες.

 

2. τον δευτερο σκληρο τον εχεις για τα πρωσοπικα σου αρχεια και τον ssd για λειτουργικο? τοτε ext4 αλλα εχει υποψην οτι εαν τον κανεις ext4 δεν θα μπορει να τον διαβασει αλλος υπολογιστης με windows.

 

3. εαν κανεις virtual με 3gb για windows και αφησεις 1gb για το linux. πιθανως να εχεις και με τα δυο λειτουργικα προβλημα. πιθανως... μπορει και οχι. οποτε δοκιμασε το ετσι και εαν σου κολλαει τοτε αγορασε αλλα 4gb να τα κανεις 8gb εαν μπορεις.

 

4.μεγαλη ελειψη που εχει οχι μονο το mint αλλα ολο το linux ειναι απο παιχνίδια

ισως να χρειαστεις καποιο προγραμμα που δουλευει μονο σε windows αλλα αυτο δεν ειναι καθολου ελειψη γιατι συγουρα θα υπαρχει τουλαχιστον αλλο ενα που θα κανει την ιδια δουλεια σε Linux

 

 

*στο 3 καλο θα ηταν πριν ανοιξεις τα windows, να κλεινεις ολες τις εφαρμογες που εχεις ανοιχτες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καταρχας εγω θα σου προτεινω mint xfce. ειναι ομοια με το cinnamon στο παρουσιαστικο και ειναι πιο ελαφρια. πιστευω οτι με cinnamon σε αυτο το μηχανημα εαν το ζωρισεις λιγακι θα αρχισει να κολλαει. δοκιμασε τα xfce σε live και αποφασισε.

 

1. εμενα τα libre office με βολεψανε μια χαρα. θεμα συνηθειας ειναι.

θα μαθεις τις αντιστοιχες εντολες που διαφερουν απο το excel (αν χρησιμοποιεις) και θα αποθηκευεις σε μορφη microsoft 2003 αμα θες να το διαβαζουν ολοι οι υπολογιστες.

 

2. τον δευτερο σκληρο τον εχεις για τα πρωσοπικα σου αρχεια και τον ssd για λειτουργικο? τοτε ext4 αλλα εχει υποψην οτι εαν τον κανεις ext4 δεν θα μπορει να τον διαβασει αλλος υπολογιστης με windows.

 

3. εαν κανεις virtual με 3gb για windows και αφησεις 1gb για το linux. πιθανως να εχεις και με τα δυο λειτουργικα προβλημα. πιθανως... μπορει και οχι. οποτε δοκιμασε το ετσι και εαν σου κολλαει τοτε αγορασε αλλα 4gb να τα κανεις 8gb εαν μπορεις.

 

4.μεγαλη ελειψη που εχει οχι μονο το mint αλλα ολο το linux ειναι απο παιχνίδια

ισως να χρειαστεις καποιο προγραμμα που δουλευει μονο σε windows αλλα αυτο δεν ειναι καθολου ελειψη γιατι συγουρα θα υπαρχει τουλαχιστον αλλο ενα που θα κανει την ιδια δουλεια σε Linux

 

 

*στο 3 καλο θα ηταν πριν ανοιξεις τα windows, να κλεινεις ολες τις εφαρμογες που εχεις ανοιχτες.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Το σκέφτηκα και εγώ για mint xfce αλλά πίστευα ότι θα σηκώσω το Cinnamon, θα το εξετάσω.

 

2. Ναι έτσι ακριβώς. Στην ουσία πρέπει να κάνω backup τα αρχεία ή να φτιάξω ένα ext4 partition εντός του δίσκου (εφόσον είναι 50% άδειος) και μετά απλό copy-paste έτσι; Σε περίπτωση που μελλοντικά θέλω να γυρίσω σε NTFS κάνω την αντίστροφη διαδικασία;

 

3. Οκ θα το δοκιμάσω

 

4. Οκ το φαντάστηκα ότι λογικά η μόνη σημαντική έλλειψη αυτή θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

εαν ο δισκος ειναι λιγοτερο απο 50% γεματος μπορεις να το κανεις και ετσι. αν και δεν ειναι απολυτα απαραιτητο. μπορεις να το δουλεψεις και με ntfs οπως ειναι τωρα. απλα με ext4 ισως ειναι ελαχιστα πιο γρηγορα η προσβαση σε αρχεια.

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ του cinammon και του xfce, υπάρχει και η λύση mate που δουλεύει σούπερ στο laptop 10ετίας της συζύγου, χωρίς να αισθάνεσαι ότι λείπει κάτι σε σχέση με το cinammon.

Σχετικά με το libre office, θεωρώ ότι πρέπει να του δώσεις λίγο χρόνο και να μάθεις να το δουλεύεις (ειδικά στην έκδοση 5 είναι εξαιρετικό). Όταν έχουμε συνηθίσει μια ζωή ms office είναι λογικό να "μην αρέσει" αμέσως κάτι διαφορετικό.

Σχετικά με τον δίσκο, αν δεν έχεις "πάρε δώσε" με win, κάντον ext4 να βρεις την υγειά σου.

Τέλος ενδέχεται να μην χρειαστείς virtual box κτλ, μια που και με wine οι περισσότερες εφαρμογές θα παίξουν με λίγες ρυθμίσεις.

Συγχαρητήρια για την απόφασή σου να αποχωριστείς τα win. Θέλει λίγο χρόνο στην αρχή για να μάθεις τα τερτίπια του linux, αλλά σε λίγο καιρό θα αναρωτιέσαι πώς ανεχόσουν τα windows τόσα χρόνια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το XFCE δεν μου άρεσε, το έχω βάλει σε netbook και όντως είναι αρκετά ελαφρύ. Χθες δοκίμασα MATE και μου άρεσε αν και θα προτιμούσα Cinnamon.

 

Ωραία, για να δούμε Libre Office 5!

 

Δίσκος: και έγω τείνω πλέον για ext4 μια και καλή. Οι περισσότεροι στο net λένε ότι είναι stable η χρήση NTFS από Linux, αν και σε περιπτώσεις όπου πάθει κάτι ο δίσκος, τα tools επιδιόρθωσης των Windows είναι πολύ ανώτερα. Δεν θέλω να ρισκάρω τα δεδομένα.

 

Γνωρίζω για το wine, απλά σε περίπτωση που μπορώ να τρέξω vm είμαι ήσυχος.

 

Είναι όντως μεγάλο βήμα να φύγεις σε Linux μια και καλή. Προσωπικά, κουράστηκα να φορμάρω/εγκατάσταση κάθε χρόνο + θα τελειώσει το DreamSpark οπότε είναι ευκαιρία.

 

ΥΓ: Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Έγινε επεξεργασία από Widex
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ΜΑΤΕ είσαι σίγουρος ότι δεν το θες; εμένα με βόλεψε και μου φάνηκε πολύ απλό, ρίξε του μια ματιά σε live.

 

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αλλά πριν αρκετό καιρό είχα κάνει να παίξει το microsoft office 2007  σε linux mint, είχε κάτι θέματα, αλλά δουλειά έκανα. αν δεν μπορείς με τίποτα τα άλλα, ίσως μπορείς να επιμείνεις σε αυτό το θέμα και να το ψάξεις λίγο.

 

Για δίσκο έξτρα με μόνο δεδομένα μέσα, θα έλεγα κράτα το ntfs.

 

Υπόψιν πως μόνο σε παιχνίδια είναι πίσω το λειτουργικό αυτό, αν δεν παίζεις τους γνωστούς εμπορικούς τίτλους, δεν χάνεις τίποτα με το λίνουξ.

 

Σίγουρα κάποια προβληματάκια θα σου βγάλει, ελπίζω να βγάλεις άκρη εύκολα, σε παραμετροποίηση έχει ό,τι θες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.