Jump to content



Ερώτηση για το στήσιμο οικιακού δικτύου


DNA180

Recommended Posts

Γεια σας αδέρφια!!!

Πρόκειται να βάλω στο σπίτι πρίζες δικτύου σε τέσσερα διαφορετικά σημεία προκειμένου να στήσω οικιακό δίκτυο. Το υλικό υπάρχει ήδη (αποθηκευμένο) και δυστυχώς δεν υπάρχει η οικονομική άνεση για αγορά επιπλέον υλικού. Οπότε θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για να σιγουρευτώ ότι μπορώ να κάνω τη δουλειά με το υλικό που ήδη έχω. Η ερώτηση έχει ως εξής... Έχουμε το modem-router, το οποίο θα δίνει σε μια πρίζα RJ45 στον τοίχο, η οποία πρίζα καταλήγει στο διπλανό δωμάτιο σε μια άλλη πρίζα RJ45. Αν συνδέσω τον υπολογιστή μου θα έχω ίντερνετ; Με άλλα λόγια, από πρίζα σε πρίζα γίνεται η δουλειά;

Τα υλικά που έχω είναι:

Legrand Niloe Πρίζες Διπλές RJ45 CAT 6 UTP
Καλώδιο Δικτύου FTP CAT6

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου!!! Αν όλα τα καλώδια καταλήγουν σε πρίζες RJ45 και από εκεί μετά πάνε στο modem πειράζει; Και κάτι άλλο, ποια συνδεσμολογία προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

Οχι όλα τα καλώδια σε μία πρίζα.

Θέλει κάθε υπολογιστής ξεχωριστο καλώδιο / πρίζα για επικοινωνία με το μοντεμ.

Μπορεις ομως αν έχεις μία πριζα να την συνδεσεις απο μια πλευρα στο μοντεμ , και απο την αλλή να βάλεις ενα hub/switch/παλιό modem , και πάνω στο σ'αυτό να συνδεσεις τους άλλους υπολογιστές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είπα αυτό :D!!! Μία πρίζα για κάθε υπολογιστή, εννοείται. Έχω ήδη σκάψει τον τοίχο με κομπρεσεράκι και έχω τοποθετήσει σπιράλ Φ23 από το οποίο μέσα περνάνε τέσσερα FTP CAT6 και το κάθε ένα καταλήγει σε διαφορετικό δωμάτιο. Άλλο ρώτησα... Θέλω εκεί που είναι το modem, να βάλω δύο διπλές πρίζες RJ45, οι οποίες θα καταλήγουν σε αυτά τα τέσσερα δωμάτια. Και το modem να δίνει σε αυτές κατευθείαν. Θα έχω κάποιο πρόβλημα; Και ποια συνδεσμολογία προτείνετε σε αυτή τη περίπτωση;

Ορίστε και το παράδειγμα...

Lan-Example_zpskxrkfzzp.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η συνδεσμολογία σου. Δε βλέπω να λες κάτι το παράξενο. Απλά αφού περνάς τα καλώδια "μέσα" στον τοίχο, θες να μη βγαίνουν απευθείας από αυτόν, αλλά να πηγαίνουν πιο νοικοκυρεμένα μέσα από μια πρίζα. Όλα καλά. Στην ουσία η κάθε πρίζα θα'ναι σαν "προέκταση" του υπάρχοντος καλωδίου. 

Μπράβο για το μεράκι σου και την όρεξη να κάνεις τόσο σωστή δουλειά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είπα αυτό :D!!! Μία πρίζα για κάθε υπολογιστή, εννοείται. Έχω ήδη σκάψει τον τοίχο με κομπρεσεράκι και έχω τοποθετήσει σπιράλ Φ23 από το οποίο μέσα περνάνε τέσσερα FTP CAT6 και το κάθε ένα καταλήγει σε διαφορετικό δωμάτιο. Άλλο ρώτησα... Θέλω εκεί που είναι το modem, να βάλω δύο διπλές πρίζες RJ45, οι οποίες θα καταλήγουν σε αυτά τα τέσσερα δωμάτια. Και το modem να δίνει σε αυτές κατευθείαν. Θα έχω κάποιο πρόβλημα; Και ποια συνδεσμολογία προτείνετε σε αυτή τη περίπτωση;

Ορίστε και το παράδειγμα...

Lan-Example_zpskxrkfzzp.jpg

αντί για πρίζες βάζεις Patch panel και είσαι μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.