Jump to content



Skylake VS Haswell-E (6700k VS 5820k)


pnick

Recommended Posts

 

 

Και υπαρχει και αυτο το βιντεο ....

τι να πιστεψει καποιος ? 

Μου φαινεται εντελος λαθος τα fps του πρωτου βιντεο , η διαφορα ειναι τεραστια . 

Αντιθετα στο δευτερο , δειχνει πως τα fps ειναι ιδια -αν οχι καλυτερα- ενω παρουσιαζει και μια ταξη 20% καλυτερο single core στο 6700Κ ....κατι που εξισου πιστευω πως δεν ισχυει , τουλαχιστον οχι με τετοια μεγαλη διαφορα

Link to comment
Share on other sites

@Wizard!, Είπα κι εγώ... Βγήκε και άλλος και τον έχασα;  :)

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω όμως. Ο 5930Κ θεωρείται (και όχι άδικα) από τους λιγότερο vfm επεξεργαστές του 2011-3. Γενικώς, δεν κινείται πολύ στην αγορά, αντιθέτως με τον 5820Κ και τον 5960Χ. Πληρώνεις ένα premium 200€ για 12 pcie γραμμές. Ούτως ή άλλως για triple sli/xfire και πάνω μόνο δυνατότητα για x8/x8/x8 υπάρχει. Ο 5820Κ επαρκεί οριακά, αλλά αν κάποιος είναι τόσο φορτόγκας που θέλει 3 και 4 κάρτες στο pc του θα πάει στον 5960Χ αβλεπί.  

 

Δηλαδή, αν είναι να σκάσεις 620+€ για 5930Κ κάνεις την καρδιά σου πέτρα και πας για 5960Χ 8πύρηνο. 


 

 

Και υπαρχει και αυτο το βιντεο ....

τι να πιστεψει καποιος ? 

Μου φαινεται εντελος λαθος τα fps του πρωτου βιντεο , η διαφορα ειναι τεραστια . 

Αντιθετα στο δευτερο , δειχνει πως τα fps ειναι ιδια -αν οχι καλυτερα- ενω παρουσιαζει και μια ταξη 20% καλυτερο single core στο 6700Κ ....κατι που εξισου πιστευω πως δεν ισχυει , τουλαχιστον οχι με τετοια μεγαλη διαφορα

 

Η διαφορά είναι ότι στο πρώτο βίντεο οι επεξεργαστές ήταν σε στοκ ρυθμίσεις, ενώ σε αυτά ήταν κλοκαρισμένοι. Δεν είναι ρεαλιστική η σύγκριση. Ο 5820Κ είναι στα 4.0 ενώ ο 6700Κ είναι στα 4.7GHz. Θα θεωρούσα ρεαλιστικό ένα 4.4 για τον 5820Κ με ΑΙΟ ψύξη που έχει το video. 

Link to comment
Share on other sites

...αλλά αν κάποιος είναι τόσο φορτόγκας που θέλει 3 και 4 κάρτες στο pc του θα πάει στον 5960Χ αβλεπί.  

 

Δηλαδή, αν είναι να σκάσεις 620+€ για 5930Κ κάνεις την καρδιά σου πέτρα και πας για 5960Χ 8πύρηνο. 

Προσωπικά σκέφτομαι τον 5930 σαν εναλλακτική του 5820. Για τον 5960Χ δε σκέφτομαι καμία πέτρα, παρά μόνο να δέσω στο λαιμό :p

Όμως, αναφέρθηκα σε επαγγελματία. Ναι, εκεί έχεις δίκιο, αν βγάζει χρήματα, μπορεί να δώσει μεγαλύτερη διαφορά και να πάει εκεί. Όμως δε μπορούμε τη μία να σκεφτόμαστε το VFM και την άλλη, "άμα είναι να πας εκεί, πήγαινε παραπάνω" :) Ακόμα κι ο επαγγελματίας, θα σκεφτεί το VFM, απλά βάσει απόδοσης κι απόσβεσης της αγοράς του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θεωρω πιο ρεαλιστικο και προσιτο  να παει καποιος στα 4ghz ΑΝΕΤΑ , αντι να κατσει να σκαει για θερμοκρασιες , τασεις , και χιλια δυο ετσι ωστε να τον παει 4.4  . 

Γενικα η ιδια σκεψη ομως ισχυει για οτιδηποτε clockαρετε . 

 

Στον Χ99 ομως πρεπει να συμπεριλαβουμε και την μεταβλητη του future proof ,

-παραπανω πυρηνες/cache σε περιπτωση που αλλαξεις - αποκτησεις ενδιαφεροντες ασχολιες  (ειχα καποτε ενα φιλο , που του την βιδωσε ενα βραδυ να αρχισει να κανει encode ταινιες ) 

 

-θα εχουν αλλαξει 2-3 πλατφορμες οσπου να αλλαξει το Χ99 

 

-μπορει αυριο να σου βγει παιχνιδι που να θελει παραπανω πυρηνες , ετσι απλα 

 

 

 

Τα προτερηματα μου φαινονται περισσοτερα απο το ενα και μοναδικο του single core 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, εγώ θα προτιμούσα τον 5820, λόγω πλατφόρμας. Τη θεωρώ πιό σοβαρή και δε μου αρέσουν οι ελείψεις του τύπου δεν παίζουν όλα τα PCI στο μέγιστο, αν βάλεις 3 κάρτες δε βλέπεις όλα τα USB και τέτοιες βλακείες που έχω αντιμετωπίσει στο παρελθόν. Όσο αντέχει η τσέπη μου, πάω στην High End πλατφόρμα και αν κάτι δεν κάνει, δε θα το έκανε ούτε η Mid το πιθανότερο.

 

που υπερτερει το χ99 ομως περα απο σεναρια πολλων καρτων; Επειδη σαν φρεσκο το ζ170 εχει ολα τα καινουργια καλουδια -usb 3.1, type c, dmi 3,πολλα lanes για nvme, κλπ-. Εκτος αμα χανω κατι.

Link to comment
Share on other sites

που υπερτερει το χ99 ομως περα απο σεναρια πολλων καρτων; Επειδη σαν φρεσκο το ζ170 εχει ολα τα καινουργια καλουδια -usb 3.1, type c, dmi 3,πολλα lanes για nvme, κλπ-. Εκτος αμα χανω κατι.

Τα lanes και μόνο να βάλεις, είναι αρκετά. Όταν είχα πάρει τον 2600Κ, είχα κατεβάσει καντήλια, γιατί δε μπορούσα να δουλέψω όλες τις USB επειδή έχω τον RAID controller που καταλαμβάνει μια PCI 8x. Όταν λοιπόν αγοράζω μια μητρική, θέλω ΟΛΑ τα specs να δουλεύουν ανεξάρτητα και ταυτόχρονα και όχι να διαβάζω στα ψιλά γράμματα ή στο manual ότι δε μπορώ να τα έχω όλα μαζί. Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο εδώ, αλλά τα τελευταία χρόνια είναι πάγια πολιτική της Intel αυτό όσο αφορά το διαχωρισμό μεταξύ Mid range & High End.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Yeap, μόλις το επιβεβαίωσα. Κι εδώ έχουμε shared resources στις μητρικές. (και θυμήθηκα γιατί έχω να αγοράσω Asus εδώ και 10 χρόνια... 25 λεπτά να βρω αυτό που θέλω στο site τους, το οποίο σέρνεται και υπάρχουν links που δε δουλεύουν  :angry: )

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι, και το γράφω ξανά γιατί δεν απαντήθηκε, ότι στους 6700 κάνεις παραχωρήσεις σε κάποια θέματα, ειδικά μελλοντικά, πράγματα δηλαδή που ίσως σου χρειαστούν, τα οποία δεν έχεις τρόπο να αντεπεξέλθεις αν αυτά εμφανιστούν, ενώ στον 5820 το μόνο είναι ένα 5% κατώτερες επιδόσεις στην καθημερινή χρήση, που αμφιβάλω αν κανείς θα το αντιληθφεί. Δηλαδή αν ανοίξω μια σελίδα στον Chrome και κάνει 5" να ολοκληρωθεί (μετά το download) ενώ στον 6700 κάνει 4.8", νομίζω είναι σημαντικότερο από τη φορά που θα χρειαστώ να μετατρέψω μια ταινία για να τη βάλω στο κινητό και περιμένω 20 λεπτά παραπάνω να τελειώσει για να το κλείσω και να πάω για ύπνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος πηγαίνοντας στο 1151 αισθάνεται ότι κάνει παραχωρήσεις θα πρέπει να κάνει extreme χρήση, πολύ εξειδικευμένη και σε αυτή την περίπτωση δεν του φτάνει ούτε ο 5820Κ. Η νέα πλατφόρμα δίνει συνολικά 36 pcie gen 3.0 γραμμές (20 η μητρική και 16 ο επεξεργαστής, περισσότερες από ό,τι ο 5820Κ που δίνει 28 συν τις 8 pcie 2.0 του Χ99). Μέχρι και raid 0 σε m.2 υποστηρίζει και στο μέλλον τα ακριβά κομμάτια και thunderbolt. 

 

Δες αν θέλεις λίγο εδώ http://www.hardocp.com/article/2015/08/12/intel_z170_chipset_summary#.VgldG_mqpBc

 

Σου απάντησα λοιπόν, όπως απάντησα και στο θέμα (δεκάδες φορές) του πότε πραγματικά αξίζουν οι παραπάνω πυρήνες του 2011-3.

 

Δεν είμαι αντίθετος με το 2011-3 γενικώς. Ίσα-ίσα. Δεν συμφωνώ με την λογική του "όσο περισσότερα ή μεγαλύτερα, τόσο καλύτερα". 

I rest my case. :)  

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

To έχω διαβάσει αυτό που έστειλες, αλλά:

1. Άλλο η θεωρία, άλλο η πράξη. Στις υπάρχουσες μητρικές υπάρχουν περιορισμοί και αναφέρονται στα manuals.

2. Για μελλοντική χρήση RAID δε νομίζω ότι συζητάμε, αφού ένα slot έχουν. Αν πάμε για αναβάθμιση, το βλέπουμε τότε. Άλλη σύγκριση, άλλη αγορά.

3. Κατά κάποιο τρόπο παραδέχεσαι ότι ο 5820 είναι για extreme χρήση. Οπότε, από τη στιγμή που οι τιμές είναι παραπλήσιες, γιατί να μην τον πάρει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

To έχω διαβάσει αυτό που έστειλες, αλλά:

1. Άλλο η θεωρία, άλλο η πράξη. Στις υπάρχουσες μητρικές υπάρχουν περιορισμοί και αναφέρονται στα manuals.

2. Για μελλοντική χρήση RAID δε νομίζω ότι συζητάμε, αφού ένα slot έχουν. Αν πάμε για αναβάθμιση, το βλέπουμε τότε. Άλλη σύγκριση, άλλη αγορά.

3. Κατά κάποιο τρόπο παραδέχεσαι ότι ο 5820 είναι για extreme χρήση. Οπότε, από τη στιγμή που οι τιμές είναι παραπλήσιες, γιατί να μην τον πάρει κάποιος;

 2.Η δικια μου 2 http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=5615#ov

Dual PCIe Gen3 x4 M.2 Connectors with up to 32Gb/s Data Transfer (PCIe NVMe & SATA SSD support)

Oχι οτι θα τα χρησιμοποιησω και τα 2 αλλα λεμε..

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@AKISSS, κι εσένα όμως τα ίδια λέει. Αν βάλεις δεύτερο δίσκο Μ.2, χάνεις τη μία PCI. Χώρια που μόνο μία είναι στα 16Χ

 

Expansion Slots 1 x PCI Express x16 slot, running at x16 (PCIEX16)

  *  For optimum performance, if only one PCI Express graphics card is to be installed,
be sure to install it in the PCIEX16 slot.
1 x PCI Express x16 slot, running at x8 (PCIEX8)
  *  The PCIEX8 slot shares bandwidth with the PCIEX16 slot. When the PCIEX8 slot
is populated, the PCIEX16 slot will operate at up to x8 mode.
1 x PCI Express x16 slot, running at x4 (PCIEX4)
*  The PCIEX4 slot shares bandwidth with the M2H_32G connector. The PCIEX4 slot
will become unavailable when an SSD is installed in the M2H_32G connector.
3 x PCI Express x1 slots
  (All of the PCI Express slots conform to PCI Express 3.0 standard.)
Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 2.Η δικια μου 2 http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=5615#ov

Dual PCIe Gen3 x4 M.2 Connectors with up to 32Gb/s Data Transfer (PCIe NVMe & SATA SSD support)

 

Με πρόλαβες. Έχει ήδη επιχειρηθεί με pcie ssd. 

 

To έχω διαβάσει αυτό που έστειλες, αλλά:

1. Άλλο η θεωρία, άλλο η πράξη. Στις υπάρχουσες μητρικές υπάρχουν περιορισμοί και αναφέρονται στα manuals.

2. Για μελλοντική χρήση RAID δε νομίζω ότι συζητάμε, αφού ένα slot έχουν. Αν πάμε για αναβάθμιση, το βλέπουμε τότε. Άλλη σύγκριση, άλλη αγορά.

3. Κατά κάποιο τρόπο παραδέχεσαι ότι ο 5820 είναι για extreme χρήση. Οπότε, από τη στιγμή που οι τιμές είναι παραπλήσιες, γιατί να μην τον πάρει κάποιος;

 

1. Σύμφωνοι. Και ορισμένες Χ99 μπορεί να έχουν μικρά γράμματα. Είναι σίγουρο πάντως ότι εκεί υπάρχει μεγαλύτερος "αέρας"

2. Με πρόλαβε ο από πάνω. Υπάρχουν και διάφορα βιντεάκια στο σωληνάριο με raid 0 σε pcie ssd. 

3. Να τα ξαναγράψω 1001η φορά; Δεν υπάρχει λόγος. Αν το rendering, encoding etc., εκεί δηλαδή που υπάρχει ικανοποιητικό scaling σε πολλούς πυρήνες είναι βασική ασχολία και όχι πάρεργο, τότε ναι, στο 2011-3 (τί έχω κάνω ρε παιδιά, και δεν με καταλαβαίνετε...  :p Δεν είναι rocket science αυτό που λέω). Αυτό που είπα όμως πιό πάνω είναι ότι αν κάποιος σκοπεύει να κάνει τόσο extreme χρήση που δεν του φτάνουν 36 γραμμές για κάρτες και διάφορα devices, τότε ούτε ο 5820Κ του κάνει. Είτε ο 5930Κ (που δεν τον θεωρώ vfm), είτε με κλειστά τα μάτια ο 5960Χ (οι extreme users έχουν το 400άρι παραπάνω που θέλει σε σχέση με τον 5930Κ). 

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

@AKISSS, κι εσένα όμως τα ίδια λέει. Αν βάλεις δεύτερο δίσκο Μ.2, χάνεις τη μία PCI. Χώρια που μόνο μία είναι στα 16Χ

Καλα οχι οτι με τρωει..αλλα δεν ειμαι τυπος του sli-cf..Mια και καλη...Εδω λογω οnboard ηχου εφυγε και η forte...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Wizard!, Έριξα μια ματιά σε διάφορες X99 μητρικές και είδα ότι και εκεί υπάρχει διαμοιρασμός των πόρων σε αρκετές περιπτώσεις, ειδικότερα δε αν ο επεξεργαστής είναι ο 5820Κ. 

 

Νομίζω πάντως ότι μιλάμε με παραδείγματα χωρίς νόημα. Πιάνουμε ακραίες καταστάσεις τώρα για να δούμε τί θα γίνει αν στερηθούμε κάποιον πόρο του συστήματος που πρέπει να μοιραστεί μεταξύ δύο συσκευών κ.λπ. Πολύ σπάνια πιστεύω να δούμε τέτοιους περιορισμούς με τον 6700Κ, και αν τους δούμε, επαναλαμβάνω, ούτε ο 5820Κ φτάνει, οπότε χάνεται και η έννοια του vfm και το αβαντάζ της παραπλήσιας τιμής. Για full specs θα πρέπει να σκάσει κανείς 300€ παραπάνω (+200 ο επεξεργαστής, 5930κ το minimum, και +100 για μητρική) από ό,τι στην Ζ170 πλατφόρμα, ώστε να πάει σε 2011-3 και να μη του λείπει τίποτα. 

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω το εξής: Αφού η τιμή είναι σχεδόν ίδια, γιατί να πάει κάποιος στον 6700; Έστω ότι ο 5820 μοιράζει κι αυτός lanes. Αλλάζεις κάποια στιγμή επεξεργαστή που θα παίζουν οι τιμές και τα έχεις όλα. Στην άλλη περίπτωση, δε μπορείς. Και λέω, μπορεί ο 6700 να είναι καλύτερος σε single threaded εφαρμογές, αλλά η διαφορά είναι τόσο ασήμαντη σε everyday use, που χάνει το πλεονέκτημα. Ενώ το να μη μπορείς να έχεις 3ο PCI ή να δουλεύει στο 4Χ, είναι σημαντικότερο.

Link to comment
Share on other sites

ι7 5820κ εδώ specs στην υπογραφή .

καλύτερα πυρήνες και ας κάθονται θα χρειαστούν στα επόμενα χρόνια .

AMD FX fanboy disguised in Intel user! :D

 

@All

Πάντως μπορείτε να συμφωνήσετε οτι...  δεν συμφωνείτε!

Ξεκίνησε από την παρόμοια τιμή, +2cores/4threads (με λίγο από overclock), πήγε στην cashe και έφτασε στα pci lanes της κάθε πλατφόρμας.

Δυιλίζετε τον κώνωπα!

Ο καθένας έχει την δική του οπτική πάνω στο θέμα και φαίνεται πως δεν πείθεται από τον/τους άλλο/ους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.