Jump to content



Skylake VS Haswell-E (6700k VS 5820k)


pnick

Recommended Posts

μακαρι να παμε προς τα εκει,μονο καλο θα κανει, απλα εγω διαφωνω στο οτι ειμαστε εκει. Μετρημενα στα δαχτυλα τα παιχνιδια που θελουν τετοια δυναμη, η πλειοψηφια ουτε καν θελει 8θρεντς και ακουει σε ipc πιο πολυ..παρεμπιπτοντως τετοια απαξιωση στα 1080p-144hz-ips δε την περιμενα

 

Ό,τι βγαίνει τώρα έχει ξεκινήσει ως project τουλάχιστον 2 χρόνια πριν. Δηλαδή η αρχιτεκτονική των κονσολών λήφθηκε υπόψη στις πιο πρόσφατες και σχετικά πρόσφατες κυκλοφορίες. Αυτό δεν συνέβαινε π.χ. πέρυσι.

Μπες και δες στο gamegpu.ru  frames και cpu utilization σε όλες τις μεγάλες κυκλοφορίες(starwars battlefront, assassins creed syndicate, fallout 4, call of duty black ops 3, witcher 3, total war arena). Οι extreme προηγούνται έως και 50%. Αυτό το σάιτ δεν έχει ξαναδείξει παρόμοια αποτελέσματα.

Το να λέμε ότι είναι λίγοι αυτοί οι τίτλοι είναι το ίδιο με το να λες ότι το dx12 δεν έχει μέλλον αφού έχει λίγους τίτλους στο ξεκίνημά του.

 

Καλός ο 6700Κ Seb αλλά ο 5820Κ είναι σε άλλο επίπεδο.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω εδώ, ότι δεν έχουμε δει tests για χρήση επεξεργαστών/πυρήνων σε online gaming. Βάλτε το Battlefront σε 32άρη server και ελάτε να μου πείτε αν δουλεύουν όλοι οι πυρήνες.

 

Edit: Στα γρήγορα, μια γύρα BF4 σε 64 server αλλά με 45 άτομα μέσα και infantry only map. Εδώ θέλω να δω συγκρίσεις.

post-33266-0-94837500-1448063242_thumb.p

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλο γεμισμα των πυρηνων / threads βλεπω σε Crysis III 

 

http://postimg.org/image/bw2dhkbxr/full/


Ό,τι βγαίνει τώρα έχει ξεκινήσει ως project τουλάχιστον 2 χρόνια πριν. Δηλαδή η αρχιτεκτονική των κονσολών λήφθηκε υπόψη στις πιο πρόσφατες και σχετικά πρόσφατες κυκλοφορίες. Αυτό δεν συνέβαινε π.χ. πέρυσι.

Μπες και δες στο gamegpu.ru  frames και cpu utilization σε όλες τις μεγάλες κυκλοφορίες(starwars battlefront, assassins creed syndicate, fallout 4, call of duty black ops 3, witcher 3, total war arena). Οι extreme προηγούνται έως και 50%. Αυτό το σάιτ δεν έχει ξαναδείξει παρόμοια αποτελέσματα.

Το να λέμε ότι είναι λίγοι αυτοί οι τίτλοι είναι το ίδιο με το να λες ότι το dx12 δεν έχει μέλλον αφού έχει λίγους τίτλους στο ξεκίνημά του.

 

Καλός ο 6700Κ Seb αλλά ο 5820Κ είναι σε άλλο επίπεδο.

 

Για δωσε πινακα με τον 6700Κ μεσα....

 

Εδω εαν ηταν ο 6700Κ θα τους ειχε παρει τα σωβρακα.... 

image.jpg

image.jpg

 

4.7Ghz μεταξυ 2600Κ VS 4790Κ VS 6700K σε Firestrike physics 

2600Κ ->  score 11.500

4790K -> score 13.500

6700K -> score 15.100

 

Σε 4 core/8 threads καταστασεις ο 6700Κ δεν ακουμπιεται.... φαντασου στο review που ο 2600Κ εχει ρολοι 3.4Ghz και ο 6700Κ θα ξεκιναγε με 4-4.2Ghz.

 

Για να στο κανω πιο λιανα  ο 6700K στα μαμα του εχει 13.500 physics score και ο 2600Κ στα 5.0ghz εχει 12.500 

Οποτε καλα 5.5Ghz για τον 2600Κ, μολις οι Ρωσοι τον τρεξουν εκει και οχι στα 3,4Ghz σκουντα να δουμε τα results ξανα... 

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

^^Ορεστη πολυ αναλυση για τον skylake χωρις λογο, τα πραγματα ειναι απλα :p

 

Στα 4,7ghz ο 6700Κ δινει physics στο fιrestrike 15100:


ρε αυτος δινει πονο στα 4.7ghz! 15000+ physics! 

 

http://postimg.org/image/55xzttdbl/full/

 

image.jpg

 

 

Ο 4790κ στην ιδια συχνοτητα δινει 13400:

firestrike.jpg
 
Aυτο μεταφραζεται σε 12% more  clock to clock performance υπερ του 6700κ εδω..
 
 

Στο cinebench εδωσες 11,36 στα 4,7ghz:


και ενα βελτιωμενο R11.5 στα 4.7ghz

 

R11_5.jpg

 

Ο 4790κ στην ιδια συχνοτητα δινει 10.34

cinebench.jpg
 
10% εδω υπερ του 6700κ clock to clock..
Και ολα αυτα για καποιον που κλοκαρει διοτι out of the box οι διαφορες ειναι ακομη μικροτερες καθως ο 4790Κ εχει by default 200mhz υψηλοτερη συχνοτητα απο τον 6700Κ..
Αρα τις κλασσικες τριχες του ~10%more clock to clock performance που μας εχει συνηθισει η intel τα τελευταια χρονια απο γενια σε γενια βλεπουμε και τωρα με τον skylake, συνεχιζει να δινει επιδοσεις με το σταγονομετρο :p
 
 
 
Ο 6700Κ ειναι ο ταχυτερος 4c/8t cpu της αγορας σημερα, αυτο ειναι μη αμφισβητησιμο(αυτο ελειπε να ηταν και χειροτερος του has :p)
Αναμεσα σε αυτον ομως και τν 5820Κ-ειδικα για καποιον που σχεδιαζει να κλοκαρει- ανετα θα επελεγα τον 5820κ αν το οικονομικο δεν ητανε προβλημα, διοτι μπορει 5820Κ και 6700Κ να κοστιζουν σχεδον το ιδιο αλλα το Χ99 εχει σαφως ακριβοτερες μητρικες ενω στο z170 κυκλοφορουν κατι κουτσαδια μητρικες στο 100αρικο..
Αν το επιπλεον κοστος της χ99 πλατφορμας λοιπον δεν ειναι προβλημα για καποιον, προσωπικα δεν βλεπω καν διλλημα μεταξυ 6700κ και 5820κ. 
Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μή γράφεις τέτοια και το στενοχωρήσεις το παιδί τόσα πόσταρίσματα και τόση χαρά έχει αφού κατάφερε μόνος του να γράψει το ασχολίαστο

"To scoraki που εχω στο 3d mark everyday στα 4,6ghz με τον Skylake, o Ηaswell core το βλεπει στα 5.2ghz. Aπιαστο ονειρο δηλαδη!"

Link to comment
Share on other sites

O 5930K στα 4.2, δίνει physics score 16.700+ εκτός αν έκανα πατάτα με το run. Στα 4.7 δεν ξέρω τι θα δώσει.

 

@sebastian,

Αντε ρε χαμένε... με έκανες και έτρεξα 3DMark μετά από 10 χρόνια...

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Τελικά , μετά από αναλύσεις επί αναλύσεων ... έχουμε καταλήξει σε συμπέρασμα ?

 

Ο καλύτερος επεξεργαστής της μεσαίας κατηγορίας συστημάτων (6700k) , τεντώνει το χέρι του και ακουμπά με τα ακροδάκτυλα τον χαμηλότερο επεξεργαστή της top κατηγορίας ???

 

... και για όλο αυτό το χαμό , φταίει η Intel , που δέν έχει επεξεργαστές ίδιας γενιάς σε όλα τα section της.

Link to comment
Share on other sites

για να ειμαστε ον τοπικ, εγω τσιμπησα τον 6700κ. οτι encode/transcode κανω ειναι τελειως χομπιστικο και πολυ ελαφρυ -και τα προγραμματα που εχω πανε μεχρι 8 θρεντς-, ηθελα αποκλειστικα matx και το χ99 εβγαινε ~85€ παραπανω -και θα μπορουσε να παει και μεχρι και 150€ παραπανω αν δεν ημουν θυμα του μαρκετινγκ και τσιμπαγα την viii gene :hehe: - και το βασικοτερο ειναι οτι δεν ξερω αμα θα την παλευε το λεπτο τριπλο ψυγειο με ανεμιστηρες στις 600 στροφες να σηκωσει οτι σηκωνει...

Link to comment
Share on other sites

http://www.dsogaming.com/pc-performance-analyses/star-wars-battlefront-pc-performance-analysis/

Star-Wars-Battlefront-CPU-Graph.jpg

 

6 πυρήνες γεμάτοι. Δουλειά για Χ99.

Όχι πως και με λιγότερους δεν κάνεις δουλειά. Το engine είναι τεφαρίκι.

 

Seb, μην ξεχνάς όμως ότι ο 5960Χ στον Ρώσο έχει χαμηλά στοκ ρολόγια. Δεν ξέρω και ρώσικα για να καταλάβω αν τα 3Ghz που λέει αναφέρονται γενικά στη στοκ κατάσταση ή τους τρέχουν κλειδωμένους σε αυτή τη συχνότητα.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειμαι και παλι μπροστα....

 

image.jpg

 

 

Oρεστη το εριξες στο super pi 1m τωρα.. :p

 

Μουφα ο skyfail στο pi λαθος cpu πηρες, τρελο ταπιδι απο τον τρειων γενιων πισω 2600κ μου :p

 

2600Κ τεζα on air πανω σε μια prolimatech megahalems :bleh:

superpi1m.jpg
Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

R10 Skylake performance 4.7Ghz, 24/7 daily!

 

R10_skylake.jpg

Μια απο τα ιδια και δω οι διαφορες σε σχεση με την προηγουμενη γενια.

Σε single core rendering  8% ταχυτερος ο 6700κ του 4790κ clock to clock(score 9317 vs 10036)

Σε multicore rendering 11% ταχυτερος ο 6700κ του 4790κ clock to clock (score 36374 vs 40452)

 

Kαι τα screenακια των run.

 

single core

r10_single.jpg

 

multicore

r10_multi.jpg

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια και δω οι διαφορες σε σχεση με την προηγουμενη γενια.

Σε single core rendering  8% ταχυτερος ο 6700κ του 4790κ clock to clock(score 9317 vs 10036)

Σε multicore rendering 11% ταχυτερος ο 6700κ του 4790κ clock to clock (score 36374 vs 40452)

 

Στο 3d mark physics ειναι 12-12.5% ομως  :D

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Στο 3d mark physics ειναι 12-12.5% ομως  :D

Ψαξε τις τριχες εσυ.. :p

8% στο r10 single

11% στο r10 multicore

12%physics 3dmark firestrike

10% cinebench 11.5

Revolution πραγματικα εφερε ο skylake..μας δουλευει η intel κανονικα εχω να πω εχω απο ivy bridge και μετα η ανοδος στις επιδοσεις απο γενια σε γενια ειναι αστειες..

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.