Jump to content



Skylake VS Haswell-E (6700k VS 5820k)


pnick

Recommended Posts

Μιας και ανέφερε ο @Kavadias το μετάνιωμά του που δεν πήρε 4790Κ, σκέφτηκα μήπως ένας 6600Κ μαζί με γρήγορη μνήμη τουλάχιστον 2.666Mhz είναι στην ουσία ένας 4790Κ.

 

Στο Digital Foundry έδειξαν ότι η μνήμη μπορεί να δώσει μέχρι και 15% στα δύσκολα σημεία. Αν βάλεις και το 10% στο ipc έχεις περίπου έναν 4790Κ. Με δεδομένο ότι ο 5820Κ έχει quad channel μνήμες πρέπει να εξετάσουμε κατά πόσο η ανωτερότητά του οφείλεται σε αυτόν στον παράγοντα. Πράγμα που δεν φαίνεται από τα benchmark του Ρώσου.

 

Σε multithreaded καταστασεις χλωματατο αυτο που λες, να πιανει ο 6600κ τον 4790κ..

Σε multithread benchνουμερα ο 4790κ εχει επιδοσεις 6700κ πλην ενα 10%...

O 6600k στα ιδια νουμερα απεχει αρκετα πανω απο 10%  σε σχεση με τον 6700κ..

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Είχα δείξει πιο πίσω περίπτωση encoding που ο 6600Κ άγγιζε τον 4790Κ. Αλλά εκεί παίζουν ρόλο οι νέες εντολές και τα σχετικά.

 

Δεν ισχυρίζομαι ότι δεν υπάρχουν multithreaded παιχνίδια όπου το ΗΤ μετράει. Απλά σκέφτομαι μήπως οι μνήμες(κυρίως) μαζί με το ipc κλείνουν τη διαφορά.

 

http://www.thelab.gr/topic/167960-skylake-vs-haswell-e-6700k-vs-5820k/?p=2448535

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Crysis III (στα χορτα, ο λογος που επιλεγουμε αυτο το σημειο ειναι γιατι το cpu αναλαμβανει τα physics σε αυτα)

 

1080p cpu usage 80%

http://postimg.org/image/a6tt3y71r/full/

 

1440p cpu usage 61%, το βαρος πεφτει στην 980Ti

http://postimg.org/image/9vccr6qlr/full/

Μιάς και μίλησες για Crysis 3 και CPU usage στα χόρτα παραθέτω και 2 δικές μου φωτό απο ένα i5 K @4.2GHz φρέσκιες... δεν έχω τον 6600Κ πρόχειρο αλλά ένας που ξέρει θα μαντέψει πόσο παραπάνω μπορεί να δώσει στις εν λόγω σκηνές και αυτά σε σύγκριση πάντα με τους i7..! Tο game είναι σχεδόν Ultra με 2ΧSMAA 1200p.. Μην δίνετε σημασία στην GPU... :p

seukxk.jpg

29o1nk5.jpg

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα δείξει πιο πίσω περίπτωση encoding που ο 6600Κ άγγιζε τον 4790Κ. Αλλά εκεί παίζουν ρόλο οι νέες εντολές και τα σχετικά.

 

Δεν ισχυρίζομαι ότι δεν υπάρχουν multithreaded παιχνίδια όπου το ΗΤ μετράει. Απλά σκέφτομαι μήπως οι μνήμες(κυρίως) μαζί με το ipc κλείνουν τη διαφορά.

 

http://www.thelab.gr/topic/167960-skylake-vs-haswell-e-6700k-vs-5820k/?p=2448535

Δεν λεω οτι δεν θα υπαρχουν περιπτωσεις που θα παιξουν κοντα, οπως αυτη που δειχνεις πιο πανω.

Αλλα τετοιες περιπτωσεις ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας.

Αλλωστε και εσυ ο ιδιος ειχες γραψει σε παλαιοτερο ποστ οτι πλεον Οι i5 τελειώνουν οριστικά ως high end gaming επεξεργαστές.

Στο gaming τα τελευταια games το εχουν ριξει περισσοτερο στο multrithread και ολο και πληθαινουν οι περιπτωσεις που το HT των i7 δινει το κατι παραπανω σε σχεδη με του i5 που δεν το εχουνε, ενω παλαιοτερα αυτο δεν υπηρχει, το ht ητανε αχρηστο στα παιχνιδια στο 99,9% των περιπτωσεων.

Πλεον με αυτα που βλεπω προσωπικα δεν θα πηγαινα σε i5, θα πηγαινα σε i7 για να ειναι ειμαι πιο ησυχος,

 

@Dj_ALeX

Στο δευτερο screen, ηδη το cpu usage εχει εκτοξευτει πανω απο το 90% και το gpu usage σου εχει πεσει στο 84% που σημαινει μπουκαλακι στην συσκεκριμενη σκηνη..

Και ολα αυτα με την σχετικα αδυναμη 270χ, αν ειχες πανω μια 980Ti για παραδειγμα οι σκηνες και οι καταστασεις bottleneck θα ητανε πολυ πολυ πιο εντονες στο συγκεκριμενο σημειο, μια δυνατη gpu φερνει πολυ πιο ευκολα το cpu στα ορια του....

Στο συγκεκριμενο κομματι του παιχνιδιου υπαρχει μεγαλη διαφορα μεταξυ ht on και ht off, εαν ειχες ι7 με Ht(και δυνατη gpu) θα εβλεπες μεγαλη διαφορα εδω, ειναι απο τις περιπτωσεις που το ht δουλευει και με το παραπανω..

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Kαι 2 δικα μου screens απο το crysis 3 για να φανει ποσο δουλεια κανει το ht στην συγκεκριμενη σκηνη του παιχνιδιου..

 

4790K@4,7GHZ ΗΤ OFF , gpu gtx980@1500mhz,  1080p, ,maxed out settings+2xSMAA--> 67FPS με του 4 πυρηνες του cpu να ειναι συνεχως στο 90+% load και το gpu usage να εχει πεσει στο 76%

crysis3_off.jpg
 
 
4790K@4,7GHZ ΗΤ ΟΝ , gpu gtx980@1500mhz, 1080p, ,maxed out settings+2xSMAA-->87fps με το φορτο του cpu να μοιραζεται στα 8threads με αποτελεσμα το gpu usage να εκτοξευτει στο 98%..

crysis3_HT_on.jpg
 
Δηλαδη με ht off vs ht on εχουμε 67fps vs 87fps, δηλαδη μιλαμε για ~30% μεγαλυτερο framerate με την χρηση του ht εδω, οχι αστεια..
Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, εν ολίγοις, πρέπει να σκιστώ να μαζέψω το χιλιάρικο για cpu+mobo+ddr4+gpu και εάν βάλω και έναν καλό ssd πάμε στα 1.300 ευρώπουλα χαλλλαρά...

 

To high end pc gaming ανεκαθεν ητανε ακριβο χομπι, δεν ειναι κατι καινουργιο αυτο.

Δοξα το θεο το gaming στο pc με τα 10αδες settings που εχει το kαθε game ειναι προσαρμοσιμο σε μεγαλη γκαμα hardware, σε ολα τα γουστα και βαλαντια δηλαδη. οποτε δεν υπαρχει "πρεπει" στο gaming, ολα εχουνε να κανουνε με τις απαιτησεις και την τσεπη του καθενος..

Αν με το "πρπει να τα σταξω",  εννοεις ωστε να παιζεις τους τελευταιους τιτλους στα υψηλοτερα δυνατα settings αυτο ειναι αυτονοητο, ισχυε-ισχυει-και παντα θα ισχυει.

 

Πιο προγραμμα είναι αυτό αριστερά στο παιχνίδι που γράφει τα frames cpu load gpu load ? ευχαριστώ

Μsi afterburner.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

To high end pc gaming ανεκαθεν ητανε ακριβο χομπι, δεν ειναι κατι καινουργιο αυτο.

Δοξα το θεο το gaming στο pc με τα 10αδες settings που εχει το kαθε game ειναι προσαρμοσιμο σε μεγαλη γκαμα hardware, σε ολα τα γουστα και βαλαντια δηλαδη. οποτε δεν υπαρχει "πρεπει" στο gaming, ολα εχουνε να κανουνε με τις απαιτησεις και την τσεπη του καθενος..

Αν με το "πρπει να τα σταξω",  εννοεις ωστε να παιζεις τους τελευταιους τιτλους στα υψηλοτερα δυνατα settings αυτο ειναι αυτονοητο, ισχυε-ισχυει-και παντα θα ισχυει.

Mου αρεσε το ποστ σου ..το quote-αρω για το +1...και απλα να προσθεσω στη τελευταια σειρα " και αν δεν θες να σου λειπει ουτε ενα frame".

Γιατι δεν νομιζω να το λες και unplayable με 1080p, ,maxed out settings+2xSMAA.

Aν μπορεις βεβαια θα ηθελα να κανεις ενα κοπο να το τρεξεις παλι με ht on με ιδιες ρυθμισεις αλλα @3.9γηζ.

Και σε δευτερη φαση ...να δεις αν επηρεαζει και το ring bus , και μια αναφορα με το που ειναι τωρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mου αρεσε το ποστ σου ..το quote-αρω για το +1...και απλα να προσθεσω στη τελευταια σειρα " και αν δεν θες να σου λειπει ουτε ενα frame".

Γιατι δεν νομιζω να το λες και unplayable με 1080p, ,maxed out settings+2xSMAA.

Aν μπορεις βεβαια θα ηθελα να κανεις ενα κοπο να το τρεξεις παλι με ht on με ιδιες ρυθμισεις αλλα @3.9γηζ.

Και σε δευτερη φαση ...να δεις αν επηρεαζει και το ring bus , και μια αναφορα με το που ειναι τωρα.

Δεν ειπα οτι ειναι unplayble βρε, σε αυτα τα settings νερο τρεχει, απλα αναφερθηκα σε συστημα με "κατωτερο" hardware, μην ξεχνας οτι το παραπανω ειναι απο συστημα με 4790K Oc'ed και 980οc'ed, αυτο ελλειπε να ητανε unplayble και ανεπαρκης το συστημα για 1080p αναλυση βρε συ..

 

Επειδη πρπει να φυγω τωρα θα ανεβασω το μεσημερακι screen με το cpu στα 3,9ghz..

Το ring bus τι ειναι? Δεν σε πιανω τι εννοεις εκτος αν κατι καταλαβα εγω λαθος.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

@9000+rpm

Βασικά είμαι από αυτούς που δεν αναβαθμίζω συχνά γι' αυτό και λέω να σκιστώ. Δεν αφορά βέβαια μόνο τα παιχνίδια το θέμα μιας και συχνά πυκνά δουλεύω και virtual machines κ.τ.λ.. Μην κοιτάς που έχω τον phenom, καταχώρησέ το στις λαλακίες που κάνει ο καθένας...

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι ειναι unplayble βρε, σε αυτα τα settings νερο τρεχει, απλα αναφερθηκα σε συστημα με "κατωτερο" hardware, μην ξεχνας οτι το παραπανω ειναι απο συστημα με 4790K Oc'ed και 980οc'ed, αυτο ελλειπε να ητανε unplayble και ανεπαρκης το συστημα για 1080p αναλυση βρε συ..

 

Επειδη πρπει να φυγω τωρα θα ανεβασω το μεσημερακι screen με το cpu στα 3,9ghz..

Το ring bus τι ειναι? Δεν σε πιανω τι εννοεις εκτος αν κατι καταλαβα εγω λαθος.

To ξερω οτι δεν το ανεφερες ως unplayable ..απλα το τονισα για αυτους που πρεπει να δωσουν ενα σκασμο λεφτα για παιχνιδια ..απλα για να μη τους λειψει frame ..και ας βαλουν μετα frame limiter για να μη βγαζουν περισσοτερα καρε απο οσα μπορει να δειξει η οθονη.

Το uncore εννοω..Λογικα αν δεν το εχεις πειραξει θα πρεπει να παιζει @4ghz..(Κανε δοκιμες σε δευτερη φαση με cpu @4.7 και uncore απο 3.3 3.9)

Βασικα αν τρεξεις με ht on @3.9 (kai uncore 3.9) κατεβασε μια το uncore σε 3.3ghz μονο.

Link to comment
Share on other sites

@Dj_ALeX

Στο δευτερο screen, ηδη το cpu usage εχει εκτοξευτει πανω απο το 90% και το gpu usage σου εχει πεσει στο 84% που σημαινει μπουκαλακι στην συσκεκριμενη σκηνη..

Και ολα αυτα με την σχετικα αδυναμη 270χ, αν ειχες πανω μια 980Ti για παραδειγμα οι σκηνες και οι καταστασεις bottleneck θα ητανε πολυ πολυ πιο εντονες στο συγκεκριμενο σημειο, μια δυνατη gpu φερνει πολυ πιο ευκολα το cpu στα ορια του....

Στο συγκεκριμενο κομματι του παιχνιδιου υπαρχει μεγαλη διαφορα μεταξυ ht on και ht off, εαν ειχες ι7 με Ht(και δυνατη gpu) θα εβλεπες μεγαλη διαφορα εδω, ειναι απο τις περιπτωσεις που το ht δουλευει και με το παραπανω..

 

1) Το ξέρω οτι τρώει μπουκάλι βρέ... για αυτό το έβαλα! ;)

 

2) Σωστός το έχω διαπιστώσει αυτό και με μία 390 που δοκίμασα πρόσφατα ;)

 

3) Ξέρω πώς πάει με τον i7 στο συγκεκριμένο σημείο του παιχνιδιού. Προσωπικά οτι Hardware πέφτει στα χέρια μου το μετράω πρώτα κεί και μετά παίζω κανά game :p

 

4) Ναι ρε το ξέρω.. οτι έβαλα το έβαλα για να ξεγυμνωθεί η αλήθεια μεταξύ i5-i7 στην εν λόγω σκηνή! Βέβαια σε άλλο map του παιχνιδιού μην περιμένεις τέτοια διαφορά.., όπως επίσης σε άλλα παιχνίδια το HT δεν κάνει τπτ ;)

 

Τέλος πολύ σύντομα θα τσεκάρω το σημείο αυτό με 390 CF > 980Ti... μιάς και με 1 390 έχω δοκιμάσει ήδη και ξέρω τι γίνεται, και επίσης θα "επιστρατεύσω" και τον 6600Κ μόλις τον κλειδώσουμε στα 4.8GHz. :p Στα 4.2GHz έχω ήδη εικόνα.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To ξερω οτι δεν το ανεφερες ως unplayable ..απλα το τονισα για αυτους που πρεπει να δωσουν ενα σκασμο λεφτα για παιχνιδια ..απλα για να μη τους λειψει frame ..και ας βαλουν μετα frame limiter για να μη βγαζουν περισσοτερα καρε απο οσα μπορει να δειξει η οθονη.

Το uncore εννοω..Λογικα αν δεν το εχεις πειραξει θα πρεπει να παιζει @4ghz..(Κανε δοκιμες σε δευτερη φαση με cpu @4.7 και uncore απο 3.3 3.9)

Βασικα αν τρεξεις με ht on @3.9 (kai uncore 3.9) κατεβασε μια το uncore σε 3.3ghz μονο.

 

Kαταρχην προς αποφυγη συγχησεως να τονισω οτι οι stock συχνοτητες του 4790κ ειναι 4,4ghz core(turbo) και το stock uncore του ειναι στα 4.0.

Ουσιαστικα τα 3,9ghz και 3,3uncore που μου ζητησες,  ζητας να κανω underclock στο cpu.

Τα παραπανω screen που ειχα δωσει ητανε με το cpu στα 4.7ghz και το uncore του στα 4,4..

 

Λοιπον με ανοιχτο HT  3,9ghz το cpu και 3,3 το uncore που μου ζητησες.-->75fps(στα 4,7ghz με με κλειστο Ht ειχα 67fps, που σημαινει οτι ο 4790κ στα 3,9ghz αποδιδει εδω καλυτερα  απο 4690κ χρονισμενο στα 4,7ghz)

crysis3_4790k_3_9g_3_3.jpg
 
Mε ανοιχτο HT  3,9ghz το cpu και 3,9 το uncore -->76fps(δηλαδη τριχες, δεν δινει κατι το uncore εδω)
crysis3_4790k_3_9g_3_9.jpg
 
 
Και ενα τελευταιο με τον 4790κ στα μαμα του(4,4ghz turbo ρολοι και 4,0 uncore)-->82fps
crysis3_4790k_stock.jpg
 
 
 
 
@Dj_ALeX

To ξερω οτι στο υπολοιπο παιχνιδι δεν υπαρχουν τετοιες διαφορες.Το ht δουλευει σε ολο το Game απλα στην συγκεκριμενη σκηνη επιβαρυνουνε πολυ τα Physics του παιχνιδιου τον επεξεργαστη και σε αυτο το σημειο ενας ι7 στην κυριολεξια ξεγυμνωνει ενα ι5.

Επισης αρχιζουν και πληθαινουν οι περιπτωσεις που το ht και τα πολυπυρηνα cpu αποδιδουν καλυτερα στα νεα games, υπαρχουν και σε αλλα παιχνιδια διαφορες απλα η συγκεκριμενη σκηνη του crysis3 ειναι η πιο χαρακτηριστικη διοτι εδω οι διαφορες ειναι χαοτικες.

Παλαιτοτερα οντως ισχυει οτι ενας i5 και ενας ι7 τυπικα σου δινανανε το ιδιο framerate στα παιχνιδια..
Πλεον δεν ειναι απολυτο αυτο, υπαρχουν σαφεις ενδειξεις παιχνιδιων που δειχνει οτι το Multithread performance κερδιζει συνεχως εδαφος.
Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

@Dj_ALeX

To ξερω οτι στο υπολοιπο παιχνιδι δεν υπαρχουν τετοιες διαφορες.Το ht δουλευει σε ολο το Game απλα στην συγκεκριμενη σκηνη επιβαρυνουνε πολυ τα Physics του παιχνιδιου τον επεξεργαστη και σε αυτο το σημειο ενας ι7 στην κυριολεξια ξεγυμνωνει ενα ι5.

Επισης αρχιζουν και πληθαινουν οι περιπτωσεις που το ht και τα πολυπυρηνα cpu αποδιδουν καλυτερα στα νεα games, υπαρχουν και σε αλλα παιχνιδια διαφορες απλα η συγκεκριμενη σκηνη του crysis3 ειναι η πιο χαρακτηριστικη διοτι εδω οι διαφορες ειναι χαοτικες.

Παλαιτοτερα οντως ισχυει οτι ενας i5 και ενας ι7 τυπικα σου δινανανε το ιδιο framerate στα παιχνιδια..

Πλεον δεν ειναι απολυτο αυτο, υπαρχουν σαφεις ενδειξεις παιχνιδιων που δειχνει οτι το Multithread performance κερδιζει συνεχως εδαφος.

Δεν διαφωνούμε κάθε άλλο θα έλεγα! Απο την άλλη μέχρι να γίνει mainstream το multithreading optimization στα περισσότερα παιχνίδια και να χρειάζεσαι όντως έναν σοβαρό i7 για να ξεζουμίζεις και το παραμικρό frame απο την εκάστοτε GPU εγώ και πολλοί άλλοι θα παίζουμε με X99.. Πρός το παρόν ναι υπάρχουν σημαντικές διαφορές εδώ και κεί αλλά ακόμα έχουμε δρόμο για να πετύχουμε σωστό (σε ευρύ φάσμα παιχνιδιών) cpu utilization σε 8 threads+..! Για μένα ο mainstream i7 είναι απλά η "γέφυρα" για να πάω σε Χ99 με 6-8 core CPUs.. Με έναν σωστά κλοκαρισμένο 5820K ή 5960Χ εδώ στην συγκεκριμένη σκηνή του C3 θα βλέπαμε ακόμα μεγαλύτερη διαφορά και μάλιστα σε SLi/CrossfireX θα τρίβαμε τα μάτια μας...

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνούμε κάθε άλλο θα έλεγα! Απο την άλλη μέχρι να γίνει mainstream το multithreading optimization στα περισσότερα παιχνίδια και να χρειάζεσαι όντως έναν σοβαρό i7 για να ξεζουμίζεις και το παραμικρό frame απο την εκάστοτε GPU εγώ και πολλοί άλλοι θα παίζουμε με X99.. Πρός το παρόν ναι υπάρχουν σημαντικές διαφορές εδώ και κεί αλλά ακόμα έχουμε δρόμο για να πετύχουμε σωστό (σε ευρύ φάσμα παιχνιδιών) cpu utilization σε 8 threads+..!

Μα δεν ειπα οτι διαφωνουμε.

Να στο πω πιο απλα, αν σημερα εστεινα καινουργιο gaming συστημα και πηγαινα σε z170 ας πουμε, θα τα εδινε μετα χαρας τα 100 ευρω παραπανω και θα προτιμουσα τον 6700κ εναντι του 6600κ.

Με αυτα που βλεπω σε διαφορα review απο δω και απο εκει το τελευταιο διαστημα δεν υπηρχε περιπτωση να τσιγκουνευτο το 100αρικο και να παω σε 6600κ,ο 6700κ των τσακιζει σε αρκετες περιπτωσεις.

Ασε που οταν στηνεις ενα συστημα το κανεις με σκοπο να κρατησεις καμποσο καιρο, εκτος και αν καποιος αλλαζει μηνιαιως hardware οποτε οτι και να παρει δεν εχει νοημα.

Αν με ρωτουσες πριν λιγους μηνες θα ειχα διαφορετικη αποψη.

Αυτο.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ειπα οτι διαφωνουμε.

Να στο πω πιο απλα, αν σημερα εστεινα καινουργιο gaming συστημα και πηγαινα σε z170 ας πουμε, θα τα εδινε μετα χαρας τα 100 ευρω παραπανω και θα προτιμουσα τον 6700κ εναντι του 6600κ.

Με αυτα που βλεπω σε διαφορα review απο δω και απο εκει το τελευταιο διαστημα δεν υπηρχε περιπτωση να τσιγκουνευτο το 100αρικο και να παω σε 6600κ,ο 6700κ των τσακιζει σε αρκετες περιπτωσεις.

Ασε που οταν στηνεις ενα συστημα το κανεις με σκοπο να κρατησεις καμποσο καιρο, εκτος και αν καποιος αλλαζει μηνιαιως hardware οποτε οτι και να παρει δεν εχει νοημα.

Αν με ρωτουσες πριν λιγους μηνες θα ειχα διαφορετικη αποψη.

Αυτο.

Προσωπικά θα πήγαινα σε X99.. ούτε καν 6700Κ.. δοκίμασα και 6600Κ έχω και απο κεί άποψη.. ντάξει καλός χρυσός αλλά οχι 6700Κ δεν είναι. Εγώ μαζεύω τώρα για 3ό σύστημα με Χ99 και 6850Κ :p

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα πήγαινα σε X99.. ούτε καν 6700Κ.. δοκίμασα και 6600Κ έχω και απο κεί άποψη.. ντάξει καλός χρυσός αλλά οχι 6700Κ δεν είναι. Εγώ μαζεύω τώρα για 3ό σύστημα με Χ99 και 6850Κ :p

Εχω εκφρασει την αποψη μου για το χ99 και το 5820κ δεν διαφωνω.

Ειπα οτι αν υπαρχουν τα φραγκα (γιατι χ99+5820κ vs z170+6700k βγανει το χ99 σιγουρα κανενα 200αρι παραπανω) δεν υπαρχει διλλημα πας 5820κ και χ99.

 

Αν καποιος ομως που στηνει νεο συστημα και ειναι απελπιστικα σφιχτα στο μπατζετ, χιλιες φορες να βρει τροπο να χωρεσει μεσα τον 6700κ αντι του 6600κ, αυτο λεω.

Για τι futureproof να μιλησουμε σημερα για ενα συστημα με 6600κ, οταν υπαρχουν ουκ ολιγες περιπτωσεις που ο 6700κ τον τζακιζει απο day one..

Anyway περι ορεξεως κολοκυθοπιτα, προσωπικα οπως ειναι τα πραγματα σημερα την 300αρα σχεδον που ζητα ο ι5-6600κ δεν την εδινα με την καμια..

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Εχω εκφρασει την αποψη μου για το χ99 και το 5820κ δεν διαφωνω.

Ειπα οτι αν υπαρχουν τα φραγκα (γιατι χ99+5820κ vs z170+6700k βγανει το χ99 σιγουρα κανενα 200αρι παραπανω) δεν υπαρχει διλλημα πας 5820κ και χ99.

 

Αν καποιος ομως που στηνει νεο συστημα και ειναι απελπιστικα σφιχτα στο μπατζετ, χιλιες φορες να βρει τροπο να χωρεσει μεσα τον 6700κ αντι του 6600κ, αυτο λεω.

Για τι futureproof να μιλησουμε σημερα για ενα συστημα με 6600κ, οταν υπαρχουν ουκ ολιγες περιπτωσεις που ο 6700κ τον τζακιζει απο day one..

Anyway περι ορεξεως κολοκυθοπιτα, προσωπικα οπως ειναι τα πραγματα σημερα την 300αρα σχεδον που ζητα ο ι5-6600κ δεν την εδινε με την καμια..

Εμείς τον πήραμε αρκετά ποιό κάτω.. ένα αυτό!

Απο κει και πέρα προσωπικά ούτε γώ δίνω 400€ για τον 6700Κ απο την στιγμή που μπορώ να πάρω στα ίδια λεφτά +- 5820Κ..(μιλάμε για τιμές λιανικής) άρα ο καθένας βλέπει την τσέπη του και ψωνίζει aka "περι ορέξεως κολοκυθοπιτα" που λές και σύ! :p

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τον πήραμε αρκετά ποιό κάτω.. ένα αυτό!

Απο κει και πέρα προσωπικά ούτε γώ δίνω 400€ για τον 6700Κ απο την στιγμή που μπορώ να πάρω στα ίδια λεφτά +- 5820Κ..(μιλάμε για τιμές λιανικής) άρα ο καθένας βλέπει την τσέπη του και ψωνίζει aka "περι ορέξεως κολοκυθοπιτα" που λές και σύ! :p

Βρε αγορινα δεν με ενδιαφερει ποσο τον πηρατε εσεις συγκεκριμενα, σου λεω πια ειναι η λιανικη τιμη πωλησης του για ολους εμας του υπολοιπους κοινους θνητους.

Και ενα φιλος μου τον προηγουμενο μηνα ειχε επιδοτηση 450 ευρω για να παρει το iphone 6s, τι παει να πει οτι το 6s κοστιζει 200 ευρω? :p

 

Στα ιδια λεφτα δεν τον παιρνεις τον 5820κ μην λεμε τα ιδια, εκτος αν τον παρεις σκετο απλα να τον κοιτας χωρις Mobo.Ενα συστημα με χ99+5820κ vs z170+6700k κοστιζει 200 ευρω παραπανω η πρωτη περιπτωση.Καποιος που εχει τα φραγκα δεν εχει διλλημα παει σε χ99 και τελος.

Η τιμη των 400 ευρω του 6700κ φανταζει λογικοτατη συγκρινομενη με τα 300 ευρα του "κουτσου" 6600κ.

Αnyway τελος απο μενα γιατι ξεχειλωνει το πραγμα και αρχιζουμε να βγαινουμε off topic σιγα σιγα..

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.