Jump to content



Skylake VS Haswell-E (6700k VS 5820k)


pnick

Recommended Posts

@Petrossortep, θενκς

 

για να θέσω και το σκεπτικό μου. Και να διευκρινίσω ότι μιλαω για gaming. Θεωρώ ότι ένας 5820κ κλοκαρισμένος στα 4,4-4,5 θαταν καλύτερη επιλογή απ' τον i7 6700k που πήρα, που πάει και αυτός στα 4,5 με mild oc. Μιλάμε για οριακά 10% ipc κάτω, και τίποτα άλλο αφού θαναι στα ίδια ρολόγια και bonus 2c/4t.

 

Αλλά, το συνολικό κόστος σε mobo+ψύξη απ' ότι έβλεπα πήγαινε εύκολα +250€, τα οποία στην επόμενη 5ετία μαξ που θα κρατήσει το σύστημα τα θεωρώ καλύτερα να δωθούν σε GPU.

 

Περί i5 vs i7:

Με το πόσο multi threaded είναι πλέον τα νέα games, θεωρώ ότι οι i5 ψιλοπαύουν ναναι VFM όπως ήταν τόσα χρόνια για gaming.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η πράσινη τρελάθηκε!!!! Δωσε καρτες στους πεινασμένους gamerαδες!

http://wccftech.com/nvidia-cuts-prices-900-serie/

GTX 980 Ti

Original MSRP : $649

Down To $589, $559 After Rebate

GTX 980

Original MSRP : $499

Down To $439, $409 After Rebate

GTX 970

Original MSRP : $329

Down To $289, $259 After Rebate

Δηλαδή παίζει να δούμε απο δω και στο εξης 970 κατω απο 300 για Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

@Petrossortep, θενκς

 

για να θέσω και το σκεπτικό μου. Και να διευκρινίσω ότι μιλαω για gaming. Θεωρώ ότι ένας 5820κ κλοκαρισμένος στα 4,4-4,5 θαταν καλύτερη επιλογή απ' τον i7 6700k που πήρα, που πάει και αυτός στα 4,5 με mild oc. Μιλάμε για οριακά 10% ipc κάτω, και τίποτα άλλο αφού θαναι στα ίδια ρολόγια και bonus 2c/4t.

 

Όλη η ουσία είναι η εξής. Το ΗΤ δεν δουλεύει πάντα στα πολυνηματικά σενάρια ενώ τα φυσικά cores πάντοτε.

 

Αν ο κώδικας είναι optimized για να ελαχιστοποιεί τα inefficiencies(λίγο σπάνιο) της παραλληλίας τότε μπορεί να υπάρχει και χασούρα. Δες πιο κάτω το UT3 να καταλάβεις και διάβασε τα σχόλια. Πέρα από αυτό ο 6700Κ είναι τέρας για gaming.

 

http://ixbtlabs.com/articles3/cpu/archspeed-2009-4-p2.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9000+rpm και τόμιμπερστεν

 

Όλα ξεκίνησαν από το διπλανό θρεντ "6600Κ vs 6700K" με αυτό το ερώτημα:

 

 

Ο 920 είναι ο ι7 που τυγχάνει να έχω για να δώσω απάντηση σε αυτήν την ερώτηση. Μακάρι να είχα τον 2600Κ που φτάνει το ταβάνι όλων των cpu, τα 5Ghz. Δεν έχει σημασία το μοντέλο ι7. Το ΗΤ κοιτάω.

Όσοι κάνουν επίθεση στο μοντέλο προφανώς τσαντίζονται από τη χρησιμότητα του ΗΤ σε games καθένας για δικούς του λόγους. Το καταλαβαίνες όταν τους πετάς screenshot με 6 cores γεμάτα από το DSOG  σε 5 πρόσφατα games, παράλληλα με benchmark σε HT(με κέρδος 20 έως και πάνω από 30%) και αρχίζουν τη θεωρία.

 

 

Καταρχας τα benches του ρωσου που εχεις ποσταρει και αναφερεις συνεχεως, επιτρεψε μου να αμφισβητησω την εγκυροτητα τους.

Τα αποτελεσματα  στο screenshot του  Αssasins creed syndiacate που ποσταρες, ειναι επιεικως αλλοπροσαλλα.

Στο διαγραμμα αυτο ο ανθρωπος μας λεει οτι ο 4770κ@3,5ghz δινει 111fps και ο 2600κ@3,4ghz δινει 105fps, ουσιαστικα μας λεει δηλαδη ουτε λιγο ουτε πολυ οτι 2600κ=4770κ.

Αυτο με την εισ ατοπον απαγωγη να το πας ειναι εξ ορισμου fail, ο haswell ειναι λειαν επιεικως 15-20% ταχυτερος απο sandy bringe clock to clock, οποτε στο συγκεκριμενο cpu bound υποτιθεται παιχνιδι που μας δειχνει, θα επρεπε ο 4770κ στα 3,5ghz εξ ορισμου να δινει σιγουρα   τουλαχιστον 20% παραπανω framerate εν συγκριση με τον 2600κ στα 3,4ghz.

Αντ αυτου μας τον δειχνει μολις 5% παραπανω , που να χρονισεις δηλαδη και τον 2600κ στα 3,5ghz, τα ιδια καρε θα δινανε, ισαξιους τους εκανε.

 

Εκτος αυτου,αν διαβασεις,   το 980ti sli το τρεχει σε 1080p και μαλιστα χωρις καθολου φιλτρα.

Εχεις ιδεα οτι η χρηση του msaa και η αυξηση της αναλυσης επισης,  ανεβαζει τραγικα το gpu usage και ταυτοχρονα πεφτει  το Cpu usage και η οποια κατασταση cpu bound εξανεμιζεται?

Αν θελεις μπορω ευχαριστως να σου το τεκμηριωσω αυτο στο πλεον απαιτητικο σημειο που τσακιζει τα cpu (χορτα crysis3) και να σου δειξω ποσο load κανουν οι 2χ980 μου σε 1080P χωρις msaa, σε 1080p με 4χmssa, σε 1080p με 8xmsaa αλλα και σε 1440p.

 

Δηλαδη συζηταμε για ενα review που ο ανθρωπος τρεχει 2χ980ti sli σε 1080p και χωρις καθολου φιλτρα.

Και εκτος αυτου ζητας και απο τον sebastian να σου τρεξει με την 980ti του σε 720p, δηλαδη ελεος.

Αν πιστευεις οτι υπαρχει εστω ενας ανθρωπος σε ολο τον κοσμο που θα δωσει 1500 ευρω να στησει 980ti sli για να παιζει σε 1080p χωρις φιλτρα τοτε τι να πω.

Ωραιο review για να βγουνε συμπερασματα.

Kαι οσο αφορα τον 920 σου εξηγησα οτι δεν φτανει πουθενα σε gaming καταστασεις κανενα συγχρονο ι5.

Ενας 2500κ 3 γενιων πισω τον τσακιζει και τον στελνει ξανα πισω στην ιντελ για επαναπρογραμματισμο. :p

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εκτος αυτου,αν διαβασεις,   το 980ti sli το τρεχει σε 1080p και μαλιστα χωρις καθολου φιλτρα.

Δηλαδη συζηταμε για ενα review που ο ανθρωπος τρεχει 2χ980ti sli σε 1080p και χωρις καθολου φιλτρα.

Και εκτος αυτου ζητας και απο τον sebastian να σου τρεξει με την 980ti του σε 720p, δηλαδη ελεος.

Αν πιστευεις οτι υπαρχει εστω ενας ανθρωπος σε ολο τον κοσμο που θα δωσει 1500 ευρω να στησει 980ti sli για να παιζει σε 1080p χωρις φιλτρα τοτε τι να πω.

Ωραιο review για να βγουνε συμπερασματα.

Kαι οσο αφορα τον 920 σου εξηγησα οτι δεν φτανει πουθενα κανενα συγχρονο ι5.Ενας 2500κ 3 γενιων πισω τον τσακιζει και τον στελνει ξανα πισω στην ιντελ για επαναπρογραμματισμο. :p

 

Τι πιο λογικο να σκας για hardware 3 χιλαρικα και να ψαχνεις να βρεις οθονη στην αποθήκη του παππού! Βρήκα μια με κουμπιά, 4 κανάλια, 240p! 

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι στραβοί ξαναδιαβάστε:

 

Δεν έχει σημασία αν ο δικός του το τερματίζει με τα 4 δυνατά cores +HT. Σημασία έχει ότι κάνει scale σε 8 νήματα βοηθώντας όλων των ειδών τα συστήματα.

 

 

@9000+RPM

Στο witcher 3, 920 @3770=4690 @ 3800Mhz. Ρολόι με ρολόι.

 

Αν στο δείξω μου, δίνεις το σκουπίδι σου τον 2600Κ τζάμπα. Να σε απαλλάξω βρε αδερφέ αν είσαι Αθήνα.

Εσύ το λες ότι είναι σκουπίδι γιατί πέρασαν χρόνια. Άσχετα αν μπορεί να ξεφτυλίσει 6600Κ στο ίδιο σενάριο και σε ό,τι παρόμοιο έχει βγει μέχρι σήμερα. 

 

Μιλάω πολύ σοβαρά. Για να τον απαξιώνεις τόσο στείλτον σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι στραβοί ξαναδιαβάστε:

@9000+RPM

Στο witcher 3, 920 @3770=4690 @ 3800Mhz. Ρολόι με ρολόι.

Αν στο δείξω μου, δίνεις το σκουπίδι σου τον 2600Κ τζάμπα. Να σε απαλλάξω βρε αδερφέ αν είσαι Αθήνα.

Εσύ το λες ότι είναι σκουπίδι γιατί πέρασαν χρόνια. Άσχετα αν μπορεί να ξεφτυλίσει 6600Κ στο ίδιο σενάριο και σε ό,τι παρόμοιο έχει βγει μέχρι σήμερα.

Μιλάω πολύ σοβαρά. Για να τον απαξιώνεις τόσο στείλτον σε μένα.

Ειπα εγω ανρθρωπε μου οτι ο 2600κ ειναι σκουπιδι?

Εσυ απο ολο το παραπανω τοπικ που εγραψα αυτο καταλαβες? Που το εχω γραψει αυτο? Διαβαζεις τι γραφω?

Το μονο που εγραψα για τον 2600κ ειναι οτι ειναι 15-20% πιο αργος απο 4770κ clock to clock ενω το αγαπημενο σου review τους παρουσιαζει ως ισαξιους.

Επειδη εγραψα το αυτονοητο οτι δηλαδη 4770κ>2600κ αυτοματα ο 2600κ ειναι σκουπιδι?

Καπου εχασες το τοπι.

Αντιθετα τον 920 που γραφεις και ξαναγραφεις αποκαλεσα μουσειακο cpu και σου το αιτιολογησα και ολας με τον 2500κ που του πεταει τα ματια εξω..

Τωρα εσυ αν μου συγκρινεις τον 920 τιγκα στο oc με ενα 4690κ undercklocked και μαλιστα υπο συγκεκριμενες προυποθεσεις τοτε τι να πω.

Οταν μαθεις να συγκρινεις τα μηλα με τα μηλα και τα πορτοκαλια με τα πορτοκαλια τοξανασυζηταμε.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Όταν μάθεις να διαβάζεις αυτά που λέει ο άλλος χωρίς να αφαιρείς κομμάτια από τα quote σου ξανασυζητάμε. Σωστή παρατήρηση.

Είδες πώς σου κακοφαίνεται στους άλλους αυτά που κάνεις για να πεις τα δικά σου;

 

Τώρα από το i5 camp που έλεγε ότι το ΗΤ είναι πίπες περάσαμε στο άλλο camp που λέει ότι τα φυσικά cores είναι πίπες. Και μην τολμήσει άνθρωπος να σταθεί στο δρόμο του.

 

Το Syndicate κάνει scale σε πολλά cores αλλά δεν είναι cpu bound.

 

http://www.pcgameshardware.de/Assassins-Creed-Syndicate-Spiel-55569/Specials/Technik-Test-Benchmarks-1178500/

 

ACS_Kernskalierung2-pcgh.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν μάθεις να διαβάζεις αυτά που λέει ο άλλος χωρίς να αφαιρείς κομμάτια από τα quote σου ξανασυζητάμε. Σωστή παρατήρηση.

Είδες πώς σου κακοφαίνεται στους άλλους αυτά που κάνεις για να πεις τα δικά σου;

Τώρα από το i5 camp που έλεγε ότι το ΗΤ είναι πίπες περάσαμε στο άλλο camp που λέει ότι τα φυσικά cores είναι πίπες. Και μην τολμήσει άνθρωπος να σταθεί στο δρόμο του.

Το Syndicate κάνει scale σε πολλά cores αλλά δεν είναι cpu bound.

http://www.pcgameshardware.de/Assassins-Creed-Syndicate-Spiel-55569/Specials/Technik-Test-Benchmarks-1178500/

ACS_Kernskalierung2-pcgh.png

Εγω ξερω και καταλαβαινω πολυ καλα τι γραφω και τι λεω εσυ καπου εχασες την μπαλα.

Ακου εγραψα οτι ο 2600κ σκουπιδι.

Ωραιο διαγραμμα αυτο που ποσταρεις.

Μολις βγει και η καινουργια σουπερ οθονη στα 240p ισως ειναι ακομη καλυτερο το διαγραμμα..

Ασε που δεν αμφισβητησα οτι το νεο assasin εκμετσλευεται πανω απο 4 πυρηνες.

Εγω αλλο κομματι του review αμφισβητησα και μαλιστα το εξηγησα, αλλα το προσπερνας εντελως γιατι δεν σου αρεσει φαινεται.

Οτι ναι ναι..

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Όχι και ωραίο διάγραμμα. Τους πληρώνει το ISIS για να τα βγάζουν αυτά. 

 

 

Εγω ξερω και καταλαβαινω πολυ καλα τι γραφω και τι λεω εσυ καπου εχασες την μπαλα.

 

 

Τελικά ούτε το κόκκινο χρώμα δουλεύει. Έλεγξε αν μπορείς την κάρτα γραφικών σου αν δείχνει κόκκινες bold γραμματοσειρές.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Θέλει να δείξει core scaling απομονώνοντας όλα τα άλλα. Έτσι το καταλαβαίνω εγώ.

 

Πάντως με 4 cores και HT δεν κρατάς 120 καρέ αν έχεις το σχετικό μόνιτορ και είσαι ultra master race. Τουλάχιστον όχι με oc.

Μην ξεχνάμε ότι τα νούμερα είναι average.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει να δείξει core scaling απομονώνοντας όλα τα άλλα. Έτσι το καταλαβαίνω εγώ.

 

Πάντως με 4 cores και HT δεν κρατάς 120 καρέ αν έχεις το σχετικό μόνιτορ και είσαι ultra master race. Τουλάχιστον όχι με oc.

Μην ξεχνάμε ότι τα νούμερα είναι average.

 

 

Ξερουμε τι θελει να δειξει, αλλα ειναι σεναριο προϊστορικής φαντασιας.... 

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε απόλυτα. Δεν είναι cpu bound. Ούτε μας χαλάει που κάνει scaling.

 

Σχετικά με τον Ρώσο τώρα μιας και έγινε edit τη στιγμή που έγραφα. Δεν είναι απόλυτο ότι ένας haswell προηγείται πάντα 15-20% έναντι ενός sandy. Ποτέ δεν συνέβαινε αυτό με οποιεσδήποτε αρχιτεκτονικές. Υπάρχουν μεγάλες διακυμάνσεις.

Στις δοκιμές του Ρώσου φαίνεται να υπάρχει όντως πρόβλημα. Μπορεί να υπάρχει λάθος. Γι'αυτό έψαξα στο γερμανικό που αναλύει εξίσου τα πράγματα για μια δεύτερη άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Όχι και ωραίο διάγραμμα. Τους πληρώνει το ISIS για να τα βγάζουν αυτά.

Τελικά ούτε το κόκκινο χρώμα δουλεύει. Έλεγξε αν μπορείς την κάρτα γραφικών σου αν δείχνει κόκκινες bold γραμματοσειρές.

Το ειδα το κοκκινο μην αγχωνεσαι.

Και για να σου κανω και λιγο μαθημα, cpu bound ειναι η κατασταση οπου εχουμε cpu usage στο 100%-η κοντα στο 100- και το gpu usage πεφτει κατω απο το 99%.

Ο cpu δηλαδη δεν προλαβαινει την gpu και εχουμε το λεγομενο bottleneck, με ενα ταχυτερο cpu δεν θα βλεπαμε πτωση κατω απο 99% gpu usage αρα θα εκμεταλευομασταν στο επακρο την gpu μας και θα περναμε το μεγιστο δυνατο απο αυτη.

Αυτο ακριβως που μου μπολταρες με κοκκινα, ειναι αυτο που δειχνει το διαγραμμα που ποσταρες.

Ουτε να το μεταφρασεις δεν ξερεις.

Τεσταρει με τον 5820κ με 2 cores-4cores-6cores.

Τα fps που δειχνει με 2 cores θα ητανε τα μεγιστα που θα μπορουσε να αποδοσει ενα 2πυρηνος επεξαργαστης haswell αρχιτεκτονικης στην συγκεκριμενη σκηνη του παιχνιδιου που τεσταρει, εκει εναι το ταβανι του-bottleneck.

To ιδιο για 4 cores, αν το game δεν εκμεταλευοτανε πανω απο 4 πυρηνες αυτο θα ητανε το ταβανι ενος τετραπυρηνου cpu haswell αρχιτεκτονοκης.

6 CORES συνεχιζει να δινει fps γιατι το game εκμεταλευεται και τους αλλους 2 πυρηνες.

Για να το δειξει ολα αυτα και να βρει το οριο του cpu το τρεχει στα 720p.

Aν ανεβαινε αναλυση πχ 1080p με φιλτρα, 1440p ktl, δεν θα μπορουσε να δειξει αυτο το φαινομενο διοτι η καρτα θα ειχε load 99%. Αν οχι απο τα 1080p στα 1440π σιγουρα, οποτε και οι διαφορες των fps θα ητανε απο αμελητεες εως μηδαμινες,.

.

Αυτο γραφω τοση ωρα, οτι οταν μπαινουν μεσα φιλτρα και ανεβαινεις αναλυση ειναι τρομερα δυσκολο να δεις bottleneck, πολυ απλα γιατι το βαρος πεφτει στην καρτα και οχι στο cpu.

Και εσυ σινεχιζεις να μου δειχνεις διαγραμματα στα 720p και 980ti sli στα 1080p χωρις φιλτρα για να μου δειξεις τι ακριβος?

Ειναι αυτες φυσιολογικες συνθηκες gaming?Θα παρει κανενας 980ti sli για να παιζει στα 720p και στα 1080p χωρις φιλτρα?

Συνεχισε εσυ να συγκρινεις τον 920 τωρα τεζα oc με 4690 underclcok και μαλιστα υπο προυποθεσειες και να μας λες οτι 920>συγρονο ι5.

Πραγματικα no sense.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Θέλει να δείξει core scaling απομονώνοντας όλα τα άλλα. Έτσι το καταλαβαίνω εγώ.

Πάντως με 4 cores και HT δεν κρατάς 120 καρέ αν έχεις το σχετικό μόνιτορ και είσαι ultra master race. Τουλάχιστον όχι με oc.

Μην ξεχνάμε ότι τα νούμερα είναι average.

Ναι σιγουρα δεν κρατας 120fps με ενα haswell 4core/8thread. Ο 5820k με 4c/8t δινει 104 fps.

Το οτι τον 5820κ του eeview τρεχει στα 2.5ghz το ειδες η διαβαζεις οτι θελεις απο το διαγραμμα?

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όποιος συγκρίνει αρχιτεκτονικές(αν με πρόσεχες αυτό έλεγα, μάμησε τον 920) το κάνει ρολόι με ρολόι. Αυτό μας έλεγε και ο NTG και που το λες "προϋποθέσεις", μάλλον όποτε βολεύει.

Μετά από 6 χρόνια ούτε υπο συνθήκες θα έπρεπε να μένει πίσω ή το ίδιο ένας τοπ κλειδωμένος(δεν έγραψα πουθενά Κ) haswell των 200+ €.

Αν θες να συγκρίνεις και oc potential πας στον 2600Κ του 2011 που είμαι 100% σίγουρος ότι ξεφτυλίζει 6600Κ σε σενάρια σαν αυτά του Syndicate, Battlefront, Witcher και όσα δούμε ακόμα. Γιατί θα δούμε πολλά. Άσχετα με το αν είναι και οι δύο playable σε κάποια από αυτά.

 

Υ.Γ: Φάνηκε σαν 3,5Ghz

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

cpu bound ειναι η κατασταση οπου εχουμε cpu usage στο 100%-η κοντα στο 100- και το gpu usage πεφτει κατω απο το 99%
 

 

o cpu μπορεί να είναι και 40-60% και να κόβει την κάρτα

ήμουν με 1055t και 7950 και η κάρτα δούλευε στο 70% στο gtav

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όποιος συγκρίνει αρχιτεκτονικές(αν με πρόσεχες αυτό έλεγα, μάμησε τον 920) το κάνει ρολόι με ρολόι. Αυτό μας έλεγε και ο NTG και που το λες "προϋποθέσεις", μάλλον όποτε βολεύει.

Μετά από 6 χρόνια ούτε υπο συνθήκες θα έπρεπε να μένει πίσω ή το ίδιο ένας τοπ κλειδωμένος(δεν έγραψα πουθενά Κ) haswell των 200+ €.

Αν θες να συγκρίνεις και oc potential πας στον 2600Κ του 2011 που είμαι 100% σίγουρος ότι ξεφτυλίζει 6600Κ σε σενάρια σαν αυτά του Syndicate, Battlefront, Witcher και όσα δούμε ακόμα. Γιατί θα δούμε πολλά. Άσχετα με το αν είναι και οι δύο playable σε κάποια από αυτά.

Για να συγκρινεις clock to clock αποδοση εχει νοημα οταν τα cpu κλοκαρουν παρομοια.

Το να μου συγκρινεις τον 920 καρακλοκαρισμενο στα  4 ghz clock to clock με τους συγχρονους ι5 που μπορουν να κλοκαρουν σχεδον 1ghz παραπανω δεν εχει κανενα νοημα.

Εδω τρεχει ο 5820κ του διαγραμματος με 4c/8t στα 2.5ghz(!) δινει 104fps και εσυ αυτο το μεταφραζεις οτι "ενας συγχρονος 4c/8t δεν θα μπορουσε να κρατησει 120 fps".

Οτι θελεις βλεπεις οτι θελεις διαβαζεις.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.