Jump to content



Skylake VS Haswell-E (6700k VS 5820k)


pnick

Recommended Posts

4 minutes ago, Wizard! said:

Που ακριβώς το είδες;

 

Α εχει κομμα στο πρωτο οχι / ... LOL

 

Ασχετως αυτου τελικα σου δημιουργει προβλημα αν ειναι οι 2 στα 8χ?

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, pnick said:

image003.png

Asus Z170 Deluxe. Από εδώ Native Z170 Hyper M.2 vs PCIe3 M.2 - Myce.com

Χώρια που πάμε +150€, άρα μηδενική διαφορά με τον 5820, δεν ισχύει:

2 x PCIe 3.0/2.0 x16 (x16 or dual x8) 
1 x PCIe 3.0/2.0 x16 (max at x4 mode)

http://www.asus.com/Motherboards/Z170-DELUXE/specifications/

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Wizard! said:

Χώρια που πάμε +150€, άρα μηδενική διαφορά με τον 5820, δεν ισχύει:

2 x PCIe 3.0/2.0 x16 (x16 or dual x8) 
1 x PCIe 3.0/2.0 x16 (max at x4 mode)


 Z170-DELUXE | Motherboards | ASUS Global

Δεν σου πρότεινα την Deluxe... :) Να δείς πώς γίνεται η κατανομή ήθελα, γιατί κάπου τα μπερδεύεις. Τί δουλειά έχει το RAID που θέλεις με το x16 της GPU; Μήπως δεν κατάλαβα τί ακριβώς εννοείς.

 

Βάζω κάτι πιό εποπτικό

 

05-diagram_pcie_routing.gif

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, pnick said:

Δεν σου πρότεινα την Deluxe... :) Να δείς πώς γίνεται η κατανομή ήθελα, γιατί κάπου τα μπερδεύεις. Τί δουλειά έχει το RAID που θέλεις με το x16 της GPU; Μήπως δεν κατάλαβα τί ακριβώς εννοείς.

Δε νομίζω να μπερδεύομαι.  Χρειάζομαι μια PCIe x16 για την κάρτα γραφικών και μία x8 για τον RAID. Δεν ξέρω αν στο x4 θα επηρεάζει τις επιδόσεις, αλλά ξέρω ότι αρκετές μητρικές δεν τον αναγνωρίζουν σωστά στο x4, ή γενικά κάνει προβλήματα. Οι προδιαγραφές του είναι για χ8. 

 

Υπάρχει μητρική, με Ζ170, που να μπορεί να το δώσει αυτό και η τιμή της να παραμένει κάτω των 180€, γιατί αν φτάσουμε εκεί, δίνω λίγα παραπάνω και πάω σε Χ99 ;

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, icy20 said:

Για να καταλαβω το raid τι ειναι? Tι συσκευες εχεις σε array?

4x1TB @ RAID5. 

Δεν έχει να κάνει με τις συσκευές, που αύριο μπορεί να είναι 8χSSD, έχει να κάνει με τη συμβατότητα στο x4.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την raid στο 2ο pci slot όπου θα πάρει τα 8Χ, και τα υπόλοιπα 4x τα έχεις είτε για την 3η pci είτε για m.2 sata.

 

Από επιδόσεις δεν χάνεις τίποτα με το να έχεις την gpu σε 8x.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Wizard! έγραψε:

Δεν χανεις τιποτα αν δουλευει η καρττα σε pci-e 3.0x 8 εν συγκριση με pci-e 3.0 x16,  στο ιδιο review αναφερει στο συμπερασμα οτι η διαφορα επιδοσεων ειναι κατα μεσο ορο 1%.

https://www.techpowerup.com/reviews/NVIDIA/GTX_980_PCI-Express_Scaling/22.html

 

Μιλαμε για διαφορες στο ορια του στατιστικου λαθους, για να γινουν εστω και κατ ελαχιστον αντιληπτες σε real use ουτε λογος.

Ουσιαστικα ειτε δουλευεις την gpu χ16 ειτε χ8 σε μια pci-e 3.0 θυρα δεν χανεις τιποτα απο επιδοσεις.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Wizard! said:

4x1TB @ RAID5. 

Δεν έχει να κάνει με τις συσκευές, που αύριο μπορεί να είναι 8χSSD, έχει να κάνει με τη συμβατότητα στο x4.

Μα αυτό προσπαθώ να σου πώ με όλα τα διαγράμματα που σου έβαλα. Δεν έχουν σχέση οι γραμμές που βγάζει ο επεξεργαστής στα δύο πρώτα slots με τα sata raid που θέλεις εσύ να κάνεις. Όλα το Ι/Ο όπως τα sata βγαίνουν από το chipset (το pciex16_3 slot που έβαλες παραπάνω σου έδειξα ότι επικοινωνεί με το chipset). 

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, pnick said:

Μα αυτό προσπαθώ να σου πώ με όλα τα διαγράμματα που σου έβαλα. Δεν έχουν σχέση οι γραμμές που βγάζει ο επεξεργαστής στα δύο πρώτα slots με τα sata raid που θέλεις εσύ να κάνεις. Όλα το Ι/Ο όπως τα sata βγαίνουν από το chipset (το pciex16_3 slot που έβαλες παραπάνω σου έδειξα ότι επικοινωνεί με το chipset). 

Ρε συ, μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε...

Ο RAID που έχω, είναι ξεχωριστός contoller, δε συνδέω τους δίσκους στα SATA της μητρικής.

Χρειάζεται θύρα x8 για να δουλέψει σωστά. ΊΣΩΣ να δουλέψει και σε x4, αλλά δε στο εξασφαλίζει κανείς.

Στο Χ79 που έχω τώρα, είναι στην PCIe_16_3, γιατί παίζει χ16/χ8 έτσι κι αλλιώς, άσχετα με το τι έχεις στις άλλες δύο. Το ίδιο συμβαίνει και στο Χ99.

Στο Ζ170 όμως, δε μπορώ να τον βάλω στην PCIe_16_3, γιατί είναι χ4. Μπορώ να τον βάλω στην PCIe_16_2, αλλά θα ρίξει την ταχύτητα της PCIe_16_1, που θα έχω τη VGA, στο χ8.

Σε αυτό απάντησε ο @9000+rpm και με κάλυψε, ότι δε χάνω κάτι από επιδόσεις στη VGA.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Wizard! said:

Ρε συ, μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε...

Ο RAID που έχω, είναι ξεχωριστός contoller, δε συνδέω τους δίσκους στα SATA της μητρικής.

Χρειάζεται θύρα x8 για να δουλέψει σωστά. ΊΣΩΣ να δουλέψει και σε x4, αλλά δε στο εξασφαλίζει κανείς.

Στο Χ79 που έχω τώρα, είναι στην PCIe_16_3, γιατί παίζει χ16/χ8 έτσι κι αλλιώς, άσχετα με το τι έχεις στις άλλες δύο. Το ίδιο συμβαίνει και στο Χ99.

Στο Ζ170 όμως, δε μπορώ να τον βάλω στην PCIe_16_3, γιατί είναι χ4. Μπορώ να τον βάλω στην PCIe_16_2, αλλά θα ρίξει την ταχύτητα της PCIe_16_1, που θα έχω τη VGA, στο χ8.

Σε αυτό απάντησε ο @9000+rpm και με κάλυψε, ότι δε χάνω κάτι από επιδόσεις στη VGA.

E, εντάξει, δεν κατάλαβα ότι έχεις ξεχωριστό controller που θέλεις να τον κουμπώσεις στην μητρική. Sorry. Τώρα, τί νόημα έχει να καταφύγεις σε hardware raid για 4 μηχανικούς, δεν το ξέρω (να πώ ότι μιλάγαμε για SAS, OK). O αδύναμος κρίκος θα είναι σε κάθε περίπτωση οι ίδιοι οι hdds σου. Βάλ' τους απ'ευθείας πάνω στην μητρική, είναι η γνώμη μου.  

 

Αν τελικά θέλεις να κάνεις τέτοιο config και να βάλεις τον controller στο δεύτερο slot, το χ8 που θα μείνει στην κάρτα γραφικών σου έχει, όπως σου είπαν τα παιδιά παραπάνω, ελάχιστες έως μηδενικές διαφορές από το χ16.

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, pnick said:

E, εντάξει, δεν είπες πουθενά ότι έχεις ξεχωριστό controller που θέλεις να τον κουμπώσεις στην μητρική.

Αφού λέω ότι θέλω δύο PCIe θύρες :p

 

2 minutes ago, pnick said:

Τώρα, τί νόημα έχει να καταφύγεις σε hardware raid για 4 μηχανικούς, δεν το ξέρω (να πώ ότι μιλάγαμε για SAS, OK). O αδύναμος κρίκος θα είναι σε κάθε περίπτωση οι ίδιοι οι hdds σου. Βάλ' τους απ'ευθείας πάνω στην μητρική, είναι η γνώμη μου. 

Καμία σχέση με της μητρικής. Οι διαφορές είναι εμφανείς. Τους είχα χρόνια πάνω στη μητρική και δεν το κάνω ξανά. Πόσο μάλλον όταν μπορείς να βρεις entreprise level RAID με <100€. Anyway, είμαστε εκτός θέματος.

 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Wizard! said:

Αφού λέω ότι θέλω δύο PCIe θύρες :p

 

Καμία σχέση με της μητρικής. Οι διαφορές είναι εμφανείς. Τους είχα χρόνια πάνω στη μητρική και δεν το κάνω ξανά. Πόσο μάλλον όταν μπορείς να βρεις entreprise level RAID με <100€. Anyway, είμαστε εκτός θέματος.

 

Τι προβληματα ειχες με τις μητρικης τα sata? 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Wizard! said:

Υπάρχει μητρική, με Ζ170, που να μπορεί να το δώσει αυτό και η τιμή της να παραμένει κάτω των 180€, γιατί αν φτάσουμε εκεί, δίνω λίγα παραπάνω και πάω σε Χ99 ;

Με τις απαιτήσεις που έχεις, δεν έχει νόημα να κοιτάς σε Ζ170. Ήσουν στο Extreme socket, μάλλον εκεί πρέπει να παραμείνεις από πολλές απόψεις. Σε 2-3 μήνες θα κυκλοφορήσουν οι νέοι Broadwell-E. Θα υπάρξει ένα κύμα μεταχειρισμένων i7 είτε για να πάνε στους καινούργιους, είτε για να πάνε σε μεγαλύτερο μοντέλο της ίδιας οικογένειας. Ήδη έχω βρεί κανά δυό 5820Κ κάτω από 300€ πρόσφατα. Θα υπάρξουν και άλλοι. 

 

Μητρικές υπάρχουν αξιοπρεπείς κοντά στα 200€. Δεν θα έχεις θέμα, εκτός πάλι αν έχεις ειδικές απαιτήσεις.

 

(κι εγώ πήγα πρόσφατα σε Χ99... :))

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ύστερα από διάβασμα σχεδόν και των 21 σελίδων αλλά και ψάξιμο μια βδομάδα..θα ήθελα και εγώ τη γνωμη σας.

Θέλω το pc για gaming, αλλά και σχετικά βαρύ music production(cubase, βαριά vsts, κτλ)

Γενικά δεν θέλω να πολυαναλοθώ με overclockings και τέτοια..θέλω να είναι όσο πιο σταθερό και συντηρητικό γίνεται.

Με βάση τους υπολογισμούς μου..αν πάω σε 

Asus Z170-A + i6700k

σε σχέση με 

Asrock X99 Extreme4 (δεν ξέρω αν αξίζει..απλώς ήταν απ΄τις πιο φτηνές..ίσως χρειάζομαι καλύτερη;;) + ι5820k βγαίνει περίπου 100 ευρώ διαφορά..(ή περίπου 40 ευρώ αν πάω σε καμιά δυνατή ζ170..όπως

Asus Maximus VΙΙΙ Hero)

Πιστεύεται ότι αυτή η διαφορά αξίζει;;

Γενικά δεν συνηθίζω να κάνω upgrade..και γενικά θέλω να είμαι όσο πιο future proof γίνεται. για το dx12 είχα διαβάσει ότι ναι μεν κάνει καλύτερη χρήση πολλών πυρήνων..απτην άλλη είδα ότι πάνω από 4..δεν  υπάρχουν μεγάλες διαφορές..επίσης δεν ξέρω πως χρησιμοποιεί το cubase τη cpu..κοιτάζει τα ghz ή τους πυρήνες;

Τέλος, θα προτιμούσα(?) κάτι που έχει χαμηλό power consumption και να μην ανεβάζει τόσο θερμοκρασίες(γενικά πάντως λέω να πάω με noctua αεροψυξη..) Τηνχ

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ligant said:

Ύστερα από διάβασμα σχεδόν και των 21 σελίδων...

 

Καλό θα ήταν να άνοιγες ένα νέο θέμα για να γίνει συζήτηση και να δοθούν προτάσεις. Τo Cubase από όσο έχω καταλάβει (δεν το χρησιμοποιώ, απλά διαβάζω απόψεις χρηστών καμιά φορά), δεν είναι σαφές το πόσους πυρήνες θα χρησιμοποιήσει. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που σε κάθε χρήστη διαφέρουν. Αφού δεν θέλεις να πολυ-ασχοληθείς με oc, τότε ο 6700Κ θα ήταν νομίζω καλύτερη επιλογή γιατί είναι ψηλότερα χρονισμένος από τον 5820Κ συν την διαφορά ipc λόγω αρχιτεκτονικής. Και δεν χρειάζεσαι μητρική των 150€. Μια Ζ170 με 120-130€ μια χαρά θα είναι. 

 

Από την άλλη, αν περιμένεις 1-2 μήνες, θα βγούν οι καινούργιοι Broadwell-E. O διάδοχος του 5820Κ είναι  είναι ο 6800Κ και υπολογίζω να διατίθεται λίγο πιό ακριβός από τον προκάτοχο, κάπου στα 450€ αρχικά. Στο λέω αυτό γιατί είναι πολύ πιθανόν να βρείς έναν καλό μεταχειρισμένο 5820Κ με κάτω από 300€ μετά από 1-2 μήνες. Με μια καλή αερόψυκτρα, όπως μια Noctua που την ανέφερες, μπορείς με 1-2 κλικ να τον βάλεις να τρέχει στα 4.0GHz χωρίς καμία άλλη αλλαγή και να έχεις και "ανταγωνιστική" single core απόδοση σε σχέση με τις στοκ ρυθμίσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.