Jump to content



Skylake VS Haswell-E (6700k VS 5820k)


pnick

Recommended Posts

Ειναι αδικια. Θελω και εγω 980ti και ας ειναι "grandma's edition " :hehe:

 

Το AC χρησιμοποιει καμποσο επεξεργαστη στην περιπτωση μου. Σε αυτην λοιπον , θα μπορουσα να εχω κερδος απο i7 ΜΕ την καρτα που εχω τωρα; Ειτε απο 4790Κ ειτε απο 6700Κ , και αν ναι αυτο θα ηταν ποιας ταξης; Δυο χαρακτηριστικες φωτο ,οπου συμπεριφερεται παρομοια σε θεματα usage αλλα μαλλον τρωει φολα η καρτα και ριχνει λιγο το framerate, χωρις να ενοχλει καθολου το gameplay βεβαια.

 

post-60900-0-52147400-1448492751_thumb.j

 

post-60900-0-42876900-1448492570_thumb.j

 

Τα σεττινγκς τα εχω και στο αντιστοιχο θεμα του AC Syndicate. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oi καιροι οντως αλλαζουν η αποψη μου ομως οχι.

To ιπc δεν αλλαζει με το oc. Το ips ναι..

Kαι ναι ο 920 με 8350 ειναι μια χαρα για συγκριση.

Ο 8350 πόσο κοστίζει σε σχέση με έναν i5;

Συνολικά πάντα. Γιατί να παίρνουμε ως σημείο αναφοράς ορισμένα rts και άσχημα ports του 360 και του ps3 ως δείγμα της ανωτερότητας των ίντελ σαν value for money και όχι τα τελευταία games;

 

 

Σοβαρα τωρα; οτιδηποτε κατω απο i7 ειναι μιας χρησης; Και επειδη εσυ εχεις i7 6ετιας ολα αυτα και οι πυρηνες ειναι το "μελλον" ; 

Μαλιστα... Το ειδαμε και αυτο... 

 

Ρε παιδί μου το dx11 που έκανε την ίντελ Θεότητα πάει. Πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε; Εγώ παλιότερα πρότεινα στον οποιονδήποτε ίντελ, με βαριά καρδιά.

Όλες οι cpu της ίντελ τιμολογούνται με βάση το gaming. Γιατί νομίζεις ότι δεν έβγαλαν ποτέ ι3 overclockable. Μήπως γιατί τα σκουπίδια του xbox360 έτρεχαν σε 3 πυρήνες(πρακτικά) και ο ι3 με oc θα έστελνε στον κάδο τους i5;

 

Ηδονιζόσασταν με starcraft 2-και άλλα εκτρώματα-που περίμενε τα "τερατώδη" άλματα του 5-10% στον ένα πυρήνα μπας και δείξει καμιά μονάδα παραπάνω χωρίς να καταρρεύσουν τα καρέ. Όταν η DICE έδειχνε το δρόμο με 4 πυρήνες+. Όταν ακόμα και η σειρά Total War σιγά σιγά πάει προς τα εκεί.

Σας/Μας δούλευε το μονοπώλιο της ίντελ και τώρα φταίνε οι άλλοι.

 

Δεν πειράζει παιδιά. Λεφτά να υπάρχουν για τους μετόχους της ίντελ. Ποιός peasant αγοράζει πλατφόρμα για πάνω από δύο χρόνια, σωστά; Είναι ντροπή να κοιτάμε την τσέπη μας.

 

 

δεν εχω δει ολο το θεμα αλλά αν ειναι τοσο καλοι οι 920 ας τρεξουμε λιγο προς ινσομ να παρουμε για ολους!! 50 ευρω τους πουλανε μη χαλαμε τα λεφτα μας να παιρνουμε καθε μερα νεο cpu(i3,i5) :D

Αν παίρνεις κάθε μέρα i3, i5 κάνεις κάποιο λάθος. Με λιγότερα λεφτά day one σε 2600Κ θα τα έθαβες όλα αυτά τα τσιπάκια για αρκετά χρόνια ακόμα. Λέω για τον 2600Κ γιατί η αρχιτεκτονική των sandy bridge είναι το μόνο επαναστατικό βήμα σε IPS(όχι μόνο IPC), όπως θα έλεγε ο NTG, τα τελευταία 5 χρόνια. Και δεν έχει υπάρξει ούτε ένα game του dx9,11 μεσαίωνα που να μην το τρέχει με oc.

 

Κοίταξε, το πόσο καλοί είναι οι 920 φαίνεται από τις επιδόσεις τους. Αυτό ξέρω. Και με τον i3 4330 π.χ. το ίδιο θα κοίταζα.

Η συγκεκριμένη cpu, που γέρασε και πάει για αλλαγή μόλις ξεκαθαρίσει το τοπίο, δεν είναι ή του ύψους ή του βάθους όπως τα κλειδαμπαρωμένα μεσοβέζικα της ίντελ. 100 καρέ στο ένα game και 30 στο άλλο. Προτιμώ να έχω αντί αυτού του αίσχους 50 καρέ παντού(σχήμα λόγου).

Link to comment
Share on other sites

Να αφήσω μερικά stats για τον 5820k, ίσως κάποιος βάλει και από 6700k να έχουμε περισσότερα data

 

Ψύκτρα: Megahelms Rev B με έναν Vardar 120mm, που περνάει τις 1100 μετά τους 60 βαθμούς

exhaust (chassis 1 + 4) YateLoon 120mm + 140mm

 

Aριστερά είναι υγρασία θερμοκρασία δωματίου

 

Battery Input = Volt AC

Powers -> Battery = Watt - 15 της οθόνης

 

cpu vid under load = 1.09 volt (πιστεύω σε αυτά τα volt φτάνεις εύκολα 4.1, εμένα με 1.11-12 παίζει 4.2)

 

LzNbqPZ.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 
Ποιός peasant αγοράζει πλατφόρμα για πάνω από δύο χρόνια, σωστά; Είναι ντροπή να κοιτάμε την τσέπη μας.

 

 

Τι στοιχημα πας αδερφε οτι το cpu μου θα το κρατησω αλλα 3 χρονια ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ; (ενα χρονο το εχω ηδη) . Μια καρτα θα αλλαξω σε κανα χρονο που θα ψοφησει η 770.. Και ο επεξεργαστης μου θα μεινει μεχρι να πουληθει σε λωκοτιμη , γιατι δε συνηθιζω να αλλαζω καθε 1-2 χρονια. 4.5 ειχα τον i5-750. 

Θα ηθελα να βαλεις μια 770 με τον 920 και να παιξεις το AC Syndicate. Να δουμε πως θα τα παει. Εγω δεν εχω ΗΤ , εσυ εχεις. Λογικα θα μου ριξεις στα αυτια κατα πολυ. Απλα θελω να το δω. 

 

Γιατί νομίζεις ότι δεν έβγαλαν ποτέ ι3 overclockable.
 

 

Ουδεποτε ενδιαφερθηκα για ι3 και oc τελευταια φορα εκανα στον ι5 750 , απλα για να γλυκαθει ο αγοραστης του. Πιο πριν ειχα τολμησει σε Q6600 αν θυμαμαι καλα και πιο πριν σε pentium 4 ( not sure ) . Ειναι κατι που δεν με ενδιεφερε ποτε πραγματικα. Ακομη και 6700Κ , αμφιβαλλω αν θα τον ανεβαζα... Ισως για το γμτ ενα 10-15%

 

 

Ρε παιδί μου το dx11 που έκανε την ίντελ Θεότητα πάει. Πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε

 

 

Αν μπορουσες να το εξηγησεις αυτο θα ηταν καλη φαση... Ηρθε το dx12 και ψοφησε το dx11 ? καπως ετσι;

 

Εν κατακλειδι , ακριβως για τον παραπανω λογο ( οτι κραταω πολυ παραπανω απο 2 χρονια ) δεν αλλαζω εγω , αλλα και οι περισσοτεροι , πλατφορμα καθε 1-2 χρονια. ΑΥτο το κανουν οι λιγοι και με την ελαχιστη δυνατη χασουρα , πουλωντας το hw πριν ψοφησει (απο θεμα τιμης). 

Επισης δε παιζουν ολοι οπως το εχεις στο νου σου (πανω απο τα 60fps , 1440p , οπωσδηποτε ολα τα φιλτρα ανοιχτα και 1500hz και να κοιταμε χορτα και πετρες ) . Εκτος και αν με τη λογικη του οτι ειναι μιας χρησης οι ι5, ειναι "ασοβαροι" οι παραπανω gamers σα και του λογου μου... Δε ξερω πως το βλεπεις

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Ηδονιζόσασταν με starcraft 2-και άλλα εκτρώματα-

 

???? αμα θες να δεις ομως διαφορες το sc2 στις δειχνει ξεκαθαρα μεταξυ cpus. Εχω πολλα λινκς αμα θες τον λογο, και οχι δεν ειναι επειδη ειναι κακογραμμενο..καθε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

........... αλλα μαλλον τρωει φολα η καρτα και ριχνει λιγο το framerate, χωρις να ενοχλει καθολου το gameplay βεβαια.

 

Δες μια ποσο εχεις γεμισει τη vram...

Σκοπιμο θα ηταν -για μενα παντα- να την "αλαφρωσεις" λιγο..

Απο εκει και επειτα ειτε 4690κ να ανεβεις σε ips (μεσω oc) ..ειτε σε xeon e3 1231 v3 να ανεβεις σε ipc, οτι σου κατσει φθηνοτερα σαν αλλαγη -και εφοσον ασχοληθεις με oc στη περιπτωση του Κ.

Aλλα με τοση vram(?).. καλυτερα να ξεκινουσες απο εκει.

 

Ο 8350 πόσο κοστίζει σε σχέση με έναν i5;

Συνολικά πάντα. Γιατί να παίρνουμε ως σημείο αναφοράς ορισμένα rts και άσχημα ports του 360 και του ps3 ως δείγμα της ανωτερότητας των ίντελ σαν value for money και όχι τα τελευταία games;

 Για ποτε να μιλησουμε?

Οταν βγηκε ο 2500κ εκανε 220€ και ο 8350 περι τα 160€ οπου ειναι και οι μονες διαφορες.(μητρικες μνημες ας πουμε τα ιδια αν και ξερω οτι υπηρχαν-υπαρχουν μητρικες και με πανω απο 200€ στην ιντελ πλευρα.).

Το ταβανι του 8350 το βλεπεις..στον 9590 και η διαφορα ειναι πληρως αναλογικη.

Ο 2500κ @4.5ghz (να μην το τερματισουμε 4.8-5 πχ). θα παιζει 95fps με 112fps. (στη περιοχη του 4770κ δλδ -χωρις oc βεβαια).

Aπο παιχνιδια δεν ασχολουμε..οτι εικονες βαζεις χρησιμοποιω.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

GTA V 1440p + ULTRA + no AA

 

980Ti stock

6700K στα 4,7GHZ

 

4,7Ghz + HT ON

Pass 0,  89.0 fps
Pass 1,  49.2 fps
Pass 2,  82.1 fps
Pass 3,  97.6 fps
Pass 4,  79.2 fps
 
4,7Ghz + HT OFF
Pass 0, 88.0 fps
Pass 1, 49.8 fps
Pass 2, 81.8 fps
Pass 3, 96.5 fps
Pass 4, 76.9 fps
 
 
ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΑΚΕΤΟ GFX SETS σε 1080P 
 
6700K
980Τι stock 
 
4,7Ghz + HT ON
Pass 0, 92.0 fps
Pass 1, 55.8 fps
Pass 2, 100.6 fps
Pass 3, 118.3 fps
Pass 4, 88.5 fps
 
4,0Ghz + HT ON
Pass 0, 82.4 fps
Pass 1, 54.4 fps
Pass 2, 93.5 fps
Pass 3, 111.4 fps
Pass 4, 82.3 fps
 
Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δες μια ποσο εχεις γεμισει τη vram...

Σκοπιμο θα ηταν -για μενα παντα- να την "αλαφρωσεις" λιγο..

Απο εκει και επειτα ειτε 4690κ να ανεβεις σε ips (μεσω oc) ..ειτε σε xeon e3 1231 v3 να ανεβεις σε ipc, οτι σου κατσει φθηνοτερα σαν αλλαγη -και εφοσον ασχοληθεις με oc στη περιπτωση του Κ.

Aλλα με τοση vram(?).. καλυτερα να ξεκινουσες απο εκει.

.

Δεν αντιλέγω :) Σκόπιμα βάζω medium textures. Μου αρέσει να ξεζουμιζω την κάρτα όσο μπορώ ακόμη. Απλώς η ερώτηση περί ι7 ήταν ρητορική περισσότερο. Επειδή το παιχνίδι φαίνεται να εκμεταλλεύεται πυρήνες ήθελα να ήξερα περίπου τις διάφορες που θα έκανε ενας ι7 από μόνος του! Για να αναβαθμίσω θα μου πάρει καιρο ακόμη :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω :) Σκόπιμα βάζω medium textures. Μου αρέσει να ξεζουμιζω την κάρτα όσο μπορώ ακόμη. Απλώς η ερώτηση περί ι7 ήταν ρητορική περισσότερο. Επειδή το παιχνίδι φαίνεται να εκμεταλλεύεται πυρήνες ήθελα να ήξερα περίπου τις διάφορες που θα έκανε ενας ι7 από μόνος του! Για να αναβαθμίσω θα μου πάρει καιρο ακόμη :)

Το ht δεν ειναι "πυρηνες" .

(ενδεχεται να το εγραψες με τη γενικoτερη εννοια βεβαια).

Μπορεις να καλυψεις το κενο αντιστοιχα με 20-25% παραπανω στα ρολογια απο οτι ενας με HT χωρις oc. (εξου και οι προτασεις μου).

Τποθετω οτι παιζεις με turbo enabled οποτε απο τα 3.7 θα πρεπει να στοχευεις για 4.6mhz για την 4690κ επιλογη.

Αν μπορεις να τα εχεις ολα πας σε 4790κ ..

Υποθετω σαν αλλαγη σε μεταχειρισμενα ενα 50αρικο θα σου παει ο 4690κ..

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το εννοώ όπως το λες :) Το τουρμπο μπαίνει σε games ναι, είναι ενεργό!
Υποθετικά, εγώ που πήρα 4590 189ευρώ και τον βλέπεις πάνω από 200 , τον δινω άνετα κάτι λιγότερο από την τιμή αγοράς του. Για να πάω σε 4790k θέλω TA λεφτά από τον 4590 συν 150 αν πάω σε μεταχειρισμένο και κάνα 50ρι για 4690κ. Απλά έχω συνηθίσει να αλλάζω εξ ολοκλήρου σύστημα (ξέρω ,δε συμφέρει ). Άρα με βλέπω για canonlake και βάλε [emoji14]

Θα προτιμούσα να σκοτώσω την 770 για να πω την αλήθεια και να πάω σε 980 πχ. Αλλά ούτε αυτό θα γίνει..

ΥΓ: έβαλα textures low, και το παιχνίδι άντε να χάσει 5-8 frames.. όμως η vram σταθερά πάνω από 1900.. έκλεισα και ambient occlusion ( 3 fps κέρδος από εδώ ). Μ.Ο 55-56 fps σε πολύ crowded σημεία.
Μόλις δοκίμασα και χωρίς vsync. Ανταποκρίνεται καλύτερα αλλά έχω screen tearing. Λογικό. 

 

Δες εδω usage vsync off 

post-60900-0-87292700-1448550268_thumb.j

 

Θα ηταν χρησιμο να δουμε με i7 η καρτα μου πως θα απεδιδε ή αν θα ζοριζοταν παραπανω

 

 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Oi καιροι οντως αλλαζουν η αποψη μου ομως οχι.

To ιπc δεν αλλαζει με το oc. Το ips ναι..

Kαι ναι ο 920 με 8350 ειναι μια χαρα για συγκριση.

Δεν είναι καθόλου μια χαρά. Θα το καταλάβαινες αν σύγκρινες επιδόσεις στο dying light που είναι λίαν απαιτητικό στα draw calls. Και στο starcraft 2 που είπαμε πιο πάνω.

http://gamegpu.ru/rts-/-strategii/starcraft-ii-heart-of-the-swarm-test-gpu.html

 

 

Τι στοιχημα πας αδερφε οτι το cpu μου θα το κρατησω αλλα 3 χρονια ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ; (ενα χρονο το εχω ηδη) . Μια καρτα θα αλλαξω σε κανα χρονο που θα ψοφησει η 770.. Και ο επεξεργαστης μου θα μεινει μεχρι να πουληθει σε λωκοτιμη , γιατι δε συνηθιζω να αλλαζω καθε 1-2 χρονια. 4.5 ειχα τον i5-750. 

Θα ηθελα να βαλεις μια 770 με τον 920 και να παιξεις το AC Syndicate. Να δουμε πως θα τα παει. Εγω δεν εχω ΗΤ , εσυ εχεις. Λογικα θα μου ριξεις στα αυτια κατα πολυ. Απλα θελω να το δω. 

Λες ότι δεν είσαι σούπερ απαιτητικός. Σωστά; Δεν θα αυτοκτονούσες αν έπεφτες για λίγο κάτω από τα 60 καρέ σωστά;

 

Υπάρχει ένας Σλοβένος με μπόλικα συστήματα όπου μπορείς να δεις πώς τα καταφέρνει ένας 920 στα σύγχρονα games και πώς στέκεται απέναντι σε κλειδωμένους haswell. Το Syndicate είναι άκυρο για συγκρίσεις. Είναι πρωτίστως gpu bound με scaling σε 6 cores αν θες να πιάσεις τα 120 καρέ σε τοπ σύστημα.

Δες και κρίνε με τα μάτια σου σε τί μεταφράστηκαν 6 χρόνια προόδου στη μεσαία non-K κατηγορία και κατά πόσο είναι playable ο αρχαίος 920. Μακάρι να είχε και το witcher 3 όπου θα είμασταν το ίδιο με τον δικό σου:

 

https://www.youtube.com/playlist?list=PLAfQQPLOoRHAk3r8FqJeQXFJSeciR5c46

https://www.youtube.com/user/Sssagaman/search?query=i7+920+gtx+970

 

Ενδεικτικά:

Δεν θέλω να δοξάσω τον 920. Η κίνηση ματ για 60άρι είναι ο 2600Κ όχι ο nehalem. Απλά θέλω να δείξω πώς στέκεται ο "ΧΥΖ" i7 απέναντι σε  ι5 αρκετών ετών μπροστά. Ειδικά τους κλειδωμένους.

 

Σχετικά με το directx. Ακόμα και με το dx11 βλέπουμε την μετάβαση στα multithreaded σενάρια. Το dx12 θα ανακουφίσει τους πυρήνες στα draw calls μοιράζοντας τη δουλειά. Δηλαδή το χάσμα ανάμεσα σε στοκ haswell και 920 θα κλείσει περισσότερο. Όσο τον κρατήσεις εσύ άλλο τόσο θα μπορέσω και εγώ.

 

 

Το ht δεν ειναι "πυρηνες" .

(ενδεχεται να το εγραψες με τη γενικoτερη εννοια βεβαια).

Μπορεις να καλυψεις το κενο αντιστοιχα με 20-25% παραπανω στα ρολογια απο οτι ενας με HT χωρις oc. (εξου και οι προτασεις μου).

Πολύ σωστά και συμπληρώνω:

Ο 5820Κ δεν έχει 6 πυρήνες. Είναι απλά 50% πιο γρήγορος από έναν 4core haswell. Με λίγο υγρό άζωτο και oc μετατρέπεις τον 4core σε 6"core".

Ούτε οι ι5 είναι αληθινά 4cores. Γιατί σε πολλούς κύκλους διάφορα τμήματά τους κάθονται αναξιοποίητα. Άρα τεχνοκρατικά είναι 3 και κάτι ψιλά cores.

 

Ως πότε θα αναλωνόμαστε σε φιλοσοφικές συζητήσεις για τα θρεντ και τους πυρήνες;

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου μια χαρά. Θα το καταλάβαινες αν σύγκρινες επιδόσεις στο dying light που είναι λίαν απαιτητικό στα draw calls. Και στο starcraft 2 που είπαμε πιο πάνω.

http://gamegpu.ru/rts-/-strategii/starcraft-ii-heart-of-the-swarm-test-gpu.html

 

........

 

 

Πολύ σωστά και συμπληρώνω:

Ο 5820Κ δεν έχει 6 πυρήνες. Είναι απλά 50% πιο γρήγορος από έναν 4core haswell. Με λίγο υγρό άζωτο και oc μετατρέπεις τον 4core σε 6"core".

Ούτε οι ι5 είναι αληθινά 4cores. Γιατί σε πολλούς κύκλους διάφορα τμήματά τους κάθονται αναξιοποίητα. Άρα τεχνοκρατικά είναι 3 και κάτι ψιλά cores.

 

Ως πότε θα αναλωνόμαστε σε φιλοσοφικές συζητήσεις για τα θρεντ και τους πυρήνες;

Yποθετω θιχτηκες που συγκρινα τον 920 με τον 8350...

Δεν εχω ορεξη να βλεπω ο,τι παιχνιδι υπαρχει και δειχνεις εικονα για το ποσο ψηλα βρισκεται ο 920 κυριως στο δικο σου κοσμο.

Ναι..δεν τα παει ασχημα..για 350€ επεξεργαστη και αλλα 250€ μητρικη τη στιγμη που τα αγοραζες μια χαρα στεκεται αναλογα το τι παιχνιδι κοιτας.

Ομοιως και ο χ99 σημερα για μετα αλλα 5 χρονια @4και_βαλε_ghz.

Αν σου αρεσει ο 920..κρατησε τον. Αν πιστευεις ταμαλα τα οσα υποστηριζεις παρε ενα 6πυηρνο xeon στη πλατφορμα που εισαι βαλτον @4.5GHz και μεινε αλλα 5 χρονια με αυτο το συστημα.

To θεμα με το HT πολυ αψηφιστα το παιρνεις και απο τα οσα γραφεις μαλλον δεν θες να μαθεις καν τι ειναι και πως δουλευει.

Δεν πειραζει ..θα πουμε στη κυρα-ιντελ να ριξει 2.5κιλα παραπανω HT στους i7 να δουλευει καλυτερα τις μνημες να ξεφευγουν ακομα περισσοτερο σε επιδοσεις.

Nα υποθεσω οτι ουτε ο 5820κ ξερεις τι ειναι ή απλα βαριεσαι και το εριξες στο τρολαρισμα?

Link to comment
Share on other sites

 Το dx12 θα ανακουφίσει τους πυρήνες στα draw calls μοιράζοντας τη δουλειά. Δηλαδή το χάσμα ανάμεσα σε στοκ haswell και 920 θα κλείσει περισσότερο. Όσο τον κρατήσεις εσύ άλλο τόσο θα μπορέσω και εγώ.

 

 

Πολύ σωστά και συμπληρώνω:

Ο 5820Κ δεν έχει 6 πυρήνες. Είναι απλά 50% πιο γρήγορος από έναν 4core haswell. Με λίγο υγρό άζωτο και oc μετατρέπεις τον 4core σε 6"core".

Ούτε οι ι5 είναι αληθινά 4cores. Γιατί σε πολλούς κύκλους διάφορα τμήματά τους κάθονται αναξιοποίητα. Άρα τεχνοκρατικά είναι 3 και κάτι ψιλά cores.

 

Ως πότε θα αναλωνόμαστε σε φιλοσοφικές συζητήσεις για τα θρεντ και τους πυρήνες;

 

Θεωρητικα ενας 5820κ ειναι 50% ταχυτερος απο ενα 4790Κ στο ιδιο ρολοι λογο των 2 παραπανω φυσικων πυρηνων που εχει, αλλα για να το εκμεταλευτει αυτο θα πρπει να υποστηριζει και η εκαστοτη εφαρμογη πανω απο 4 πυρηνες, αλλιως οι 2 πυρηνες του 5820κ θα τα ξινουν, πραγμα που τον  μετατρεπει απλα σε εναν καλουλι 4790κ και μαλιστα με χαμηλοτερο ρολοι, πιο αργος δηλαδη λογο χαμηλοτερου ρολογιου.

Η εφαρμογη που πρπει να υποστηριζει πανω απο 4 πυρηνες ειναι τα παιχνιδια, για αυτα συζηταμε τοση ωρα.

Περα απο καποια δειγματα ομως απο εδω και απο εκει, ειναι βεβαιο οτι δεν εχουμε φτασει ακομη στο σημειο που ολα τα games εκμεταλευονται πανω απο 4 πυρηνες, δειχνει οτι ενας 4πυρηνος με ht οπου χρειαζεται ειναι υπεραρκετος στο 99% των περιπτωσεων, τουλαχιστον εγω αυτο καταλαβαινω.

 

Και κανω μια απλουστατη ερωτηση γιατι ολο λεμε και λεμε αλλα συμπερασμα μηδεν.

Αυτη την στιγμη στον σκληρο μου εχω εγκατεστημενα πανω απο 10 παιχνιδια.

Αν πεταξω τον 4790κ που εχω απο το παραθυρο, και παω και παρω 5820κ θα δω αυξηση στο frame rate των παιχνιδιων μου, η  εκτος του κομματιου με το γκαζον του crysis που εχει χιλιοαναλυθει θα ειναι σαν να εχω επι το πλειστον παλι 4790κ στο συστημα μου και μαλιστα με χαμηλοτερο ρολοι?

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Αν πεταξω τον 4790κ που εχω απο το παραθυρο, και παω και παρω 5820κ θα δω αυξηση στο frame rate των παιχνιδιων μου, η  εκτος του κομματιου με το γκαζον του crysis που εχει χιλιοαναλυθει θα ειναι σαν να εχω επι το πλειστον παλι 4790κ στο συστημα μου και μαλιστα με χαμηλοτερο ρολοι?

 

Σε 640p δινει και μαμω τα performance ο 8-core στα 5,0Ghz βρε, στου Crysis ΙΙΙ τα χορτα! 

Εγω λεω αυτοι που ορεγονται την αδάμαστη δύναμη απο 6 πυρηνα και 8 πυρηνα να τα αφήσουν και να αγοράσουν της προκοπής monitor και κάρτα γραφικών.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Yποθετω θιχτηκες που συγκρινα τον 920 με τον 8350...

Δεν εχω ορεξη να βλεπω ο,τι παιχνιδι υπαρχει και δειχνεις εικονα για το ποσο ψηλα βρισκεται ο 920 κυριως στο δικο σου κοσμο.

To θεμα με το HT πολυ αψηφιστα το παιρνεις και απο τα οσα γραφεις μαλλον δεν θες να μαθεις καν τι ειναι και πως δουλευει.

Δεν πειραζει ..θα πουμε στη κυρα-ιντελ να ριξει 2.5κιλα παραπανω HT στους i7 να δουλευει καλυτερα τις μνημες να ξεφευγουν ακομα περισσοτερο σε επιδοσεις.

Nα υποθεσω οτι ουτε ο 5820κ ξερεις τι ειναι ή απλα βαριεσαι και το εριξες στο τρολαρισμα?

 

Βλέπεις στο starcraft (που καταπονεί 1 core) τα 57 καρέ μιν στα 2,8Ghz έναντι των 52 καρέ μιν στα 4Ghz. Πράγμα που φαίνεται και σε μετρήσεις τρίτων σε άλλες σκηνές. Αλλά δεν συμφωνείς, γιατί η θεωρία σου λέει άλλα.

Ο δικός μου κόσμος είναι της πράξης, δυστυχώς. Ούτε της θεωρίας, ούτε των ύποπτων* cherry picked benchmarks.

 

*Γιατί δεν γίνεται τόσοι χρήστες σε τόσα φόρα να βλέπουν κάτι που τα περισσότερα μπεντσοσάιτ το προσπερνάνε όλως τυχαίως. Μην γελιόμαστε οι πωλήσεις του τάδε κλειδωμένου ίντελ επηρεάζονται σε μεγάλο βαθμό από τα διάφορα bench.

 

https://www.google.gr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=witcher%203%20cpu%20bottleneck

https://www.reddit.com/r/witcher/comments/3i1627/witcher_3_performance_terrible_cpu_bottleneck_or/

http://forums.cdprojektred.com/threads/44715-Horrible-Performance-in-Novigrad-PC

 

 

Θεωρητικα ενας 5820κ ειναι 50% ταχυτερος απο ενα 4790Κ λογο 2 παραπανω φυσικων πυρηνων που εχει, αλλα για να το εκμεταλευτει αυτο θα πρπει να υποστηριζει και η εκαστοτη εφαρμογη πανω απο 4 πυρηνες, αλλιως οι 2 πυρηνες του 5820κ θα τα ξινουν, πραγμα που τον  μετατρεπει απλα σε εναν καλουλι 4790κ και μαλιστα με χαμηλοτερο ρολοι, πιο αργος δηλαδη λογο χαμηλοτερου ρολογιου.

Η εφαρμογη που πρπει να υποστηριζει πανω απο 4 πυρηνες ειναι τα παιχνιδια, για αυτα συζηταμε τοση ωρα.

Περα απο καποια δειγματα ομως απο εδω και απο εκει, ειναι βεβαια οτι δεν εχουμε φτασει ακομη στο σημειο που ολα τα games εκμεταλευονται πανω απο 4 πυρηνες, δειχνει οτι ενας 4πυρηνος με ht οπου χρειαζεται ειναι υπεραρκετος στο 99% των περιπτωσεων, τουλαχιστον εγω αυτο καταλαβαινω.

 

Και κανω μια απλουστατη ερωτηση γιατι ολο λεμε και λεμε αλλα συμπερασμα μηδεν.

Αυτη την στιγμη στον σκληρο μου εχω εγκατεστημενα πανω απο 10 παιχνιδια.

Αν πεταξω τον 4790κ που εχω απο το παραθυρο, και παω και παρω 5820κ θα δω αυξηση στο frame rate των παιχνιδιων μου, η  εκτος του κομματιου με το γκαζον του crysis θα ειναι σαν να εχω επι το πλειστον παλι 4790κ στο συστημα μου και μαλιστα με χαμηλοτερο ρολοι?

 

Έχεις οθόνη στα 144Hz. Αυτό κάτι σημαίνει. Για μένα αυτό σημαίνει 5820Κ. Για σένα δεν ξέρω;

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Έχεις οθόνη στα 144Hz. Αυτό κάτι σημαίνει. Για μένα αυτό σημαίνει 5820Κ. Για σένα δεν ξέρω;

Εγω θα σου πω τι βλεπω .

Σε οσα παιχνιδια εχω τεσταρει -περα απο την ιδιομορφη περιπτωση του γκαζον του crysis-  βλεπω οτι ο 4790κ@4.6ghz παει την 980@1500mhz στο 99% των περιπτωσεων ταπα, βλεπω δηλαδη καρφωτα gpu usage 99% .

Oποτε βλεπω οτι το "bottleneck" στο συστημα αυτη την στιγμη ειναι η 980 που εχω, οποτε για παραπανω fps πρπει να παρω καμια 980Ti..

Εκτος αν παρολο που βλεπω 99% gpu usage παντου, ο 5820κ εχει την ικονοτητα να προσφερει 120% gpu usage, αλλιως αλλο τροπο δεν βλεπω πως μια αλλαγη cpu θα μου αυξησει το framerate αυτη την στιγμη. :p

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις στο starcraft (που καταπονεί 1 core) τα 57 καρέ μιν στα 2,8Ghz έναντι των 52 καρέ μιν στα 4Ghz. Πράγμα που φαίνεται και σε μετρήσεις τρίτων σε άλλες σκηνές. Αλλά δεν συμφωνείς, γιατί η θεωρία σου λέει άλλα.

Ο δικός μου κόσμος είναι της πράξης, δυστυχώς. Ούτε της θεωρίας, ούτε των ύποπτων* cherry picked benchmarks.

 

*Γιατί δεν γίνεται τόσοι χρήστες σε τόσα φόρα να βλέπουν κάτι που τα περισσότερα μπεντσοσάιτ το προσπερνάνε όλως τυχαίως. Μην γελιόμαστε οι πωλήσεις του τάδε κλειδωμένου ίντελ επηρεάζονται σε μεγάλο βαθμό από τα διάφορα bench.

 

https://www.google.gr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=witcher%203%20cpu%20bottleneck

https://www.reddit.com/r/witcher/comments/3i1627/witcher_3_performance_terrible_cpu_bottleneck_or/

http://forums.cdprojektred.com/threads/44715-Horrible-Performance-in-Novigrad-PC

Τωρα τι ακριβως περιμενεις να κανω?

Δε καιγομαι να δω ποσο απεχει απο τον 8350..ουτε αν αυτος εχει bottleneck σε καποιο παιχνιδι που σιγουρα θα βρεις.

Εκεινο που ειδα ειναι οτι ο ι7 920 ειναι πισω απο τον 100€ ι3 2100 ..το οποιο υποθετω δεν σε ενδιαφερει πλεον για το συγκεκριμενο παιχνιδι μιας και εχεις ενα σωρο αλλα που που ειναι μπροστα.

Συγχαρητηρια που δεν πηγες σε 8350 για τα 8 threads ελεω future proof.

Στη θεωρια μου παντως δεν εχεις μπει, φαινεται σε καθε ποστ σου.

Link to comment
Share on other sites

@9000rpm

Την απάντηση την έχει δώσει το gamegpu.ru με τις 980Τι SLI. Χρειάζονται και τα δύο.

Για 60καρέ ο 6700Κ είναι άψογος. Ο 5820Κ εγγυάται πιο σίγουρες επιδόσεις σε multithreaded καταστάσεις και παρατείνει σημαντικά την αντοχή στο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου φύγουν τα μάτια παιδιά..

Χωρίς 144Hz,980ti, 6+ cores , είμαστε παρακατιανοι,δεν παίζουμε εμείς.. χαλάρωσε λίγο Sebastian...

Πέτρο ο 920 είναι στα 4.0 και ο 4460 είναι στα 3.4. Ο δικός μου στα 3.7. Δε τον βλέπω πουθενά. Δίκαιο λόγω παλαιότητας το ρολόι του 920 αλλα ακόμη και έτσι ο 4460 κερδίζει..

2 σε ένα μαν. Προσπαθείς να μη δεχτείς ΌτΙ ο 920 παλιωσε, και υποβαθμίζεις εμάς που έχουμε i5. Δε το βλέπω σωστό. Είναι αξιοπρεπεστατος ο 920 κλοκαρισμενος κατά 1.33GHz πάνω... και σίγουρα δεν έχει πεθάνει ή είναι ψοφιος και έχουν πιάσει τόπο τα λεφτά σου. Ξέρουμε όλοι ΌτΙ η ιντελ τις δίνει με το σταγονόμετρο τις επιδόσεις.

Ξέρουμε επίσης ότι κάθε περίπτωση παιχνιδιού είναι διαφορετική. Εγώ εξαγω συμπέρασμα ότι στο pc μου αν βάλω μια 980 θα πάρω πολλά παραπάνω από ότι αν έβαζα έναν 4790k. Σε αυτό συμφωνούμε ελπίζω.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τι ακριβως περιμενεις να κανω?

Δε καιγομαι να δω ποσο απεχει απο τον 8350..ουτε αν αυτος εχει bottleneck σε καποιο παιχνιδι που σιγουρα θα βρεις.

Εκεινο που ειδα ειναι οτι ο ι7 920 ειναι πισω απο τον 100€ ι3 2100 ..το οποιο υποθετω δεν σε ενδιαφερει πλεον για το συγκεκριμενο παιχνιδι μιας και εχεις ενα σωρο αλλα που που ειναι μπροστα.

Συγχαρητηρια που δεν πηγες σε 8350 για τα 8 threads ελεω future proof.

Στη θεωρια μου παντως δεν εχεις μπει, φαινεται σε καθε ποστ σου.

 

Βγάζεις τον 8350 ίδιο με τον 920. Σου δείχνω μέσα από ένα κλικ ότι δεν ισχύει, παρά μόνο στα ακραία multi σενάρια όπου είναι κοντά(άρα στο σύνολο 920>8350). Κουράζεσαι να το δεις και πας στον i3 2100 που είναι κλειδωμένος και παθαίνει πανωλεθρία έτσι και ξεφύγεις λιγάκι στα υποστηρίξιμα cores.

Βγάζεις φανταστικά νούμερα για το πόσο στοίχιζε ο 920 τότε(270€ κόστιζε Ελλάδα με μητρικές από 130-150€).

 

Ποιός τρολάρει τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.