Jump to content



Skylake VS Haswell-E (6700k VS 5820k)


pnick

Recommended Posts

@9000rpm

Την απάντηση την έχει δώσει το gamegpu.ru με τις 980Τι SLI. Χρειάζονται και τα δύο.

Για 60καρέ ο 6700Κ είναι άψογος. Ο 5820Κ εγγυάται πιο σίγουρες επιδόσεις σε multithreaded καταστάσεις και παρατείνει σημαντικά την αντοχή στο χρόνο.

Εγω βλεπω οτι δεν χρειαζονται και τα δυο.

Απο την στιγμη που  στα games βλεπω την 980 να Loadarei παντου 99%, ειναι φυσης αδυνατο ο 5820κ να μου προσφρει αυξηση framerate.

Αντιθετως αν πεταξω την 980 και παρω μια 980ti θα δω εγγυημενα 30% αυξηση στο framerate μου, so simple.

Τωρα αν μετα απο 6 μηνες-1 χρονο- 2χρονια η δεν ξερω εγω ποτε τα 6cores/12threads γινουν must, μπορει, κανενας δεν το ξερει.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις στο starcraft (που καταπονεί 1 core) τα 57 καρέ μιν στα 2,8Ghz έναντι των 52 καρέ μιν στα 4Ghz. Πράγμα που φαίνεται και σε μετρήσεις τρίτων σε άλλες σκηνές. Αλλά δεν συμφωνείς, γιατί η θεωρία σου λέει άλλα.

Ο δικός μου κόσμος είναι της πράξης, δυστυχώς. Ούτε της θεωρίας, ούτε των ύποπτων* cherry picked benchmarks.

 

 

το sc2 ειναι ιδιομορφο σε σχεση με τα αλλα παιχνιδια. Για σωστα συμπερασματα πρεπει να τρεξεις το ιδιο replay αλλιως δεν εχει κανενα νοημα η οποια συγκριση/μετρηση.

ξερω, νοιαζει ελαχιστους αλλα ετσι ειναι :p

Link to comment
Share on other sites

Θα μου φύγουν τα μάτια παιδιά..

Χωρίς 144Hz,980ti, 6+ cores , είμαστε παρακατιανοι,δεν παίζουμε εμείς.. χαλάρωσε λίγο Sebastian...

Πέτρο ο 920 είναι στα 4.0 και ο 4460 είναι στα 3.4. Ο δικός μου στα 3.7. Δε τον βλέπω πουθενά. Δίκαιο λόγω παλαιότητας το ρολόι του 920 αλλα ακόμη και έτσι ο 4460 κερδίζει..

2 σε ένα μαν. Προσπαθείς να μη δεχτείς ΌτΙ ο 920 παλιωσε, και υποβαθμίζεις εμάς που έχουμε i5. Δε το βλέπω σωστό. Είναι αξιοπρεπεστατος ο 920 κλοκαρισμενος κατά 1.33GHz πάνω... και σίγουρα δεν έχει πεθάνει ή είναι ψοφιος και έχουν πιάσει τόπο τα λεφτά σου. Ξέρουμε όλοι ΌτΙ η ιντελ τις δίνει με το σταγονόμετρο τις επιδόσεις.

Ξέρουμε επίσης ότι κάθε περίπτωση παιχνιδιού είναι διαφορετική. Εγώ εξαγω συμπέρασμα ότι στο pc μου αν βάλω μια 980 θα πάρω πολλά παραπάνω από ότι αν έβαζα έναν 4790k. Σε αυτό συμφωνούμε ελπίζω.

 

Δεν θέλω να δοξάσω τον 920. Η κίνηση ματ για 60άρι είναι ο 2600Κ όχι ο nehalem. Απλά θέλω να δείξω πώς στέκεται ο "ΧΥΖ" i7 απέναντι σε  ι5 αρκετών ετών μπροστά. Ειδικά τους κλειδωμένους.

 

Αυτό ακριβώς.

Αν υπήρχε κάποιο κόμπλεξ θα έβγαζα άχρηστους και τους τωρινούς ι7 και τον 5820Κ. Αν υπήρχε κόμπλεξ δεν θα παραδεχόμουν ότι ο 920 χάνει τα 60 καρέ σε κάποιες cpu intensive περιπτώσεις όπως κάνουν τόσοι άλλοι μέχρι να τους τρίψεις στη μούρη αληθινές μετρήσεις.

 

Ο 920 κάνει 50-70€ μεταχειρισμένος και σε τυφλό τεστ δεν ξέρω πόσο θα ξεχώριζε από τα-επαναλαμβάνω- καραβίσια κλειδωμένα της ίντελ.

[Στο GTA V, υπάρχει μια υστέρηση στο real gameplay. Ο 920 βγαίνει λίγο μπροστά, αλλά χάνει στο τελικό bench.]

Και μην πάμε στο αληθινό deal τον 2600Κ, μόλις δύο χρόνια μετά, γιατί εκεί θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.

 

 

το sc2 ειναι ιδιομορφο σε σχεση με τα αλλα παιχνιδια. Για σωστα συμπερασματα πρεπει να τρεξεις το ιδιο replay αλλιως δεν εχει κανενα νοημα η οποια συγκριση/μετρηση.

ξερω, νοιαζει ελαχιστους αλλα ετσι ειναι

 

Και ο ρώσος προσπαθεί όσο μπορεί να κρατήσει ομοιογένεια. Και τα πορίσματα του Ρώσου συμφωνούν με αυτά άλλων.

http://ocaholic.ch/modules/smartsection/item.php?itemid=836&page=8

Link to comment
Share on other sites

@9000rpm

Την απάντηση την έχει δώσει το gamegpu.ru με τις 980Τι SLI. Χρειάζονται και τα δύο.

Για 60καρέ ο 6700Κ είναι άψογος. Ο 5820Κ εγγυάται πιο σίγουρες επιδόσεις σε multithreaded καταστάσεις και παρατείνει σημαντικά την αντοχή στο χρόνο.

 

 

Εχω παιξει σε συστημα με 980TI SLI με 6 core σε Χ πλατφορμα στα 4,5ghz σε 1440p και το gpu usage ειναι στο 70% των καρτων. Αναφερομαι σε far cry 4 και σε αλλα games! 

 

2 Χ 980Ti σε 1440p απλά δεν ταΐζονται! Μονο σε 4Κ το gpu usage ειναι 95% και πανω σε SLI!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Far Cry 4 δεν είναι ιδιαίτερα multithreaded και γεμίζει πυρήνες αφού τεζάρει τον ένα. Δες καλύτερα το syndicate ή κάτι που αυτοί δείχνουν κέρδος με 5820Κ.

 

 

To Syndicate παει ταπα με 4core/8threads και δεν στρεσαρει ιδιαιτερα το cpu load... εχεις χασει ολίγον το τόπι! 

 

Εκτος εαν μιλας για 980ti SLI σε 640p ? Που θα απλώσεις τραχανα....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

130-150€ x58 μητρικη εκανε μια παρακμιακη με 3 σλοτς μνημης ..

Και αυτο μετα απο 1-2 χρονια της 1ης κυκλοφοριας (αν και δεν ειμαι σιγουρος..για τη χρονικη στιγμη)

Παντα η Χ πλατφορμα κοστιζε..

220€ η πιο απλη asus που ειχα παρει τοτε.. Για cpu παιζει να ειχα δωσει οντως 280€.

To ειδα οτι εισαι σε καλυτερη μοιρα απο τον 8350 και σου εδωσα συγχαρητηρια. Ευγε..εχεις καλυτερο cpu απο piledriver.

Υποθετω καταλαβαινεις οτι σε παιχνιδια απο τα οποια εδωσες εικονες εισαι πισω σε καποια και ο μονος τροπος να βγεις μπροστα ειναι το oc?

Κατι που χλευαζεις οταν αναφερεται το ιδιο για non-ht ιντελ.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι ανακρίβειες. 150€ είχε η μητρική που έχω τώρα(msi x58 pro) με 6 slot μνήμης full ATX και δυνατότητα για oc σχεδόν 4Ghz αναλόγως το κομμάτι. Το xbit labs έκανε λόγο για ταβάνι στα 3,8 ghz στους περισσότερους 920 της πρώτης γενιάς. Το bittech έλεγε πώς είσαι τυχερός αν πετύχεις τα 4Ghz με 1,45v τάση μετά από δοκιμές σε ακριβές και φθηνές μητρικές.

 

Υποθετω καταλαβαινεις οτι σε παιχνιδια απο τα οποια εδωσες εικονες εισαι πισω σε καποια και ο μονος τροπος να βγεις μπροστα ειναι το oc?

 

Το oc στους i7 είναι μεσά στην τιμή. Πίστευα ότι το καταλάβαινες.

 

 

Ευγε..εχεις καλυτερο cpu απο piledriver.

 

 

Ευχαριστώ.Γιατί ο 8350 ακόμα και στοκ περνάει μπροστά από i3 και κλειδωμένους i5 στη νέα εποχή. Πράγμα που το είχαν προαναγγείλει και developers σε παλιό σχετικό άρθρο.

 

Να σταματήσει μόνο η υποκρισία όπου αποθεώνουμε τον i3/i5 πρόσφατης γενιάς(ως value for money) σε game του κακού παρελθόντος και τον δικαιολογούμε εκεί που τρώει χώμα λέγοντας ότι είναι απλά μια εξαίρεση. Γιατί με "εξαιρέσεις" θα βγάλουμε και τους quad κανόνια.

 

Κατι που χλευαζεις οταν αναφερεται το ιδιο για non-ht ιντελ.

 

Συγκρίνω πάντα Κ με Κ για να δω αν η διαφορά στα λεφτά του ΗΤ αξίζει. Δικές σου οι συγκρίσεις non-K 6700 π.χ. με 6600Κ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Petrossortep

Δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως προσπαθεις να μας πεις για τον ι7-920, πλεον αυτο το cpu ειναι μουσειακο μπροστα σε εναν συχρονο ι5.

Kαι δεν χρειαζεται καν να παμε σε i5 τελευταιας γενιας.

Εναν ι5-2500κ μετεχειρο  να παρεις, που ειναι 3 γενιες πισω και τον βρισκεις σε εξευτελιστικη τιμη σημερα, απλα ξεβρακωνει τον 920, σκαει πλακα μαζι του.

Ο  2500κ εκτος του οτι  ειναι ταχυτερος απο 920 clock to clock, κλοκαρει και 25% υψηλοτερα (4ghz o 920oced vs 5ghz o 2500koced).

Που σημαινει οτι στο 95%+ των gaming περιπτωσεων απλα των διαλυει, και στις ελαχιστες περιπτωσεις (τυπου γκαζον crysis3) που χρησιμοποιει ο 920 το ht του, παλι μπροστα  ειναι ακομη και εκει  αν συνοπολογισεις το 25% υψηλοτερο ρολοι που πιανει ο ι5 + την παραπανω αποδοση που εχει clock to clock.

 

Δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης μεταξυ 920 και ενος συγχρονου i5 επεξεργαστη οσο αφορα το gaming performance τους σημερα, αυτο ειναι παραπανω απο ξεκαθαρο.

Οποτε το σκεπτικο σου πιο ακριβος ειναι?

Οτι ο 920 με το ht στα χορτα του crysis και σε heavy multithreaded εφαρμογες που δουλευει το ΗΤ ειναι ταχυτερος απο εναν συγχρονο δυπηρινο ι3? E και? Ποιο ειναι το συμπερασμα που θες να καταληξεις?

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ @Petrossortep, λες οτι συγκρινεις Κ με Κ και πριν μου δειχνεις τον 920 στα 4.0Ghz σε συγκριτικο με τον 4460 στα 3.4... και παλι φαινεται η παλαιοτητα του 920... Ρολοι-ρολοι πως θα τα πηγαινε (ο 920 στα 3.4) . Ο 8350 που μου το συγκρινεις με ι5 κλειδωμενους , σε τι ρολογια ερχεται; Σκεψου τα λιγο ολα αυτα τα πραγματα... (χαρακτηριστικα ερχεται 700Mhz πιο πανω απο τον ι5-4590 , και 300Mhz πιο πανω απο το turbo clock του 4590, και παλι , οσο τα παιχνιδια εχουν benefit απο το single core performance, δε παει πουθενα ο 8350-συγκριτικα με οποιοδηποτε ι5 τελευταιας ή προτελευταιας γενιας , και οταν θα εχουν πραγματικο benefit απο multi-core θα ειναι για το μουσειο ).

Επισης λες οτι αποθεωνουμε τους ι5-ι3 και εσυ εισαι ο μονος που τους απαξιωνεις... Δεν απαξιωσαμε εντελως τον 920, αλλα ειναι παλιος πλεον.. Δεν ειπαμε οτι η ιντελ τα δινει ολα τσαμπα , ουτε πουθενα διαβασα οτι ειναι τα τρελα vfm οι επεξεργαστες της ιντελ.

Επισης να σημειωσω οτι δεν ειδαμε πουθενα το dx12 ακομη, και το τονιζω επειδη παραπανω λες οτι δε μενεις στις θεωριες, αλλα αυτα περι dx12 ειναι ΜΟΝΟ θεωρια , και πιστευω συμφωνεις οτι 2-3 benchmark και λιγο flame για την κακη nvidia (που δεν αντιλεγω οτι χρησιμοποιει κακες μεθοδους),και την ακριβη ιντελ,  δεν ειναι η πραξη..

 

 Δε καταλαβαινω που πηγαινει το θεμα, αλλα ο τιτλος του ειναι Skylake VS Haswell-E (6700k VS 5820k) , και ειναι split απο αλλο θεμα που αναφεροταν σε διαφορες επεξεργαστων για gaming. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

GTA V Benchmark Tool ( 5 pass / 2 runs ) σε 2560x1440 + Ultra + No AA και σας δινω απευθείας τα average fps.

Το benchmark tool εξεταζει 5 διαφορετικες τοποθεσιες στο GTA V Engine. 

 

6700K

980Ti

 

4,7Ghz + HT ON -> 79,2 fps average

4,7Ghz + HT OFF -> 79,4 fps average

4,0Ghz + HT OFF -> 77,0 fps average

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ορεστη σε 1440p βλεπω αλλαξανε τα πραγματα, ο 6700 ακομη και σε στοκ χρονισμους ταπα την παει την 980ti σε αυτη την αναλυση.

Και μαλιστα μιλαμε για ενα απο τα πιο cpu bound σημερινα games.

Επισης το ht δεν κανει τιποτε στο συγκεκριμενο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω στο λεω στο 99% των παιχνιδιων σε 1440p, ακομα και ο 6600Κ δεν εχει κανενα προβλημα (ασχετα με το gpu load που βλεπω στον 6700Κ)

 

Το 1% ειναι τα χορτα του Crysis III....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η πράσινη τρελάθηκε!!!! Δωσε καρτες στους πεινασμένους gamerαδες! 

http://wccftech.com/nvidia-cuts-prices-900-serie/

 

GTX 980 Ti
Original MSRP : $649
Down To $589, $559 After Rebate
 

GTX 980

Original MSRP : $499
Down To $439, $409 After Rebate

GTX 970

Original MSRP : $329
Down To $289, $259 After Rebate

 

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

@Petrossortep

Δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως προσπαθεις να μας πεις για τον ι7-920

 

9000+rpm και τόμιμπερστεν

 

Όλα ξεκίνησαν από το διπλανό θρεντ "6600Κ vs 6700K" με αυτό το ερώτημα:

 

Πόσες γενιές νέων αρχιτεκτονικών i5 καλύπτεις με το ΗΤ σε πολυνηματικά games νέας γενιάς;

 

 

Ο 920 είναι ο ι7 που τυγχάνει να έχω για να δώσω απάντηση σε αυτήν την ερώτηση. Μακάρι να είχα τον 2600Κ που φτάνει το ταβάνι όλων των cpu, τα 5Ghz. Δεν έχει σημασία το μοντέλο ι7. Το ΗΤ κοιτάω.

Όσοι κάνουν επίθεση στο μοντέλο προφανώς τσαντίζονται από τη χρησιμότητα του ΗΤ σε games καθένας για δικούς του λόγους. Το καταλαβαίνες όταν τους πετάς screenshot με 6 cores γεμάτα από το DSOG  σε 5 πρόσφατα games, παράλληλα με benchmark σε HT(με κέρδος 20 έως και πάνω από 30%) και αρχίζουν τη θεωρία.

 

 

Ρολοι-ρολοι πως θα τα πηγαινε (ο 920 στα 3.4) .

 

 

Ωραία ερώτηση και θα ετοιμάσω βιντεάκι με την απάντηση, πιθανόν μέσα στο ΣΚ για να λήξει και το offtopic.

 

@Kavadias

Έκανες καλή κίνηση. Καλορίζικος.

 

 

Σεμπάστιαν

 

Ο Ρώσος τρέχει το Syndicate στα 120 καρέ μιν με 5820Κ κάτω από τα 3,5Ghz.

Δεν έχει σημασία αν ο δικός του το τερματίζει με τα 4 δυνατά cores +HT. Σημασία έχει ότι κάνει scale σε 8 νήματα βοηθώντας όλων των ειδών τα συστήματα.

Αλήθεια το δοκίμασες σε 720p για να εξομοιώσεις το SLI του Ρώσου στα 1080p;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.