Jump to content



Skylake VS Haswell-E (6700k VS 5820k)


pnick

Recommended Posts

Δηλαδή, εν ολίγοις, πρέπει να σκιστώ να μαζέψω το χιλιάρικο για cpu+mobo+ddr4+gpu και εάν βάλω και έναν καλό ssd πάμε στα 1.300 ευρώπουλα χαλλλαρά...

Ο ασυμβίβαστος θα δώσει τα 1300 για τα 70fps

Ο ρεαλιστής θα δωσει 1000 και θα κλείσει το MS/SSAA για τα 70fps

Ο συμβιβαστικός θα ρίξει και γραφικά για να έχει 70fps

Ο σταρχιδιστης θα δώσει 400 για κονσόλα για 30 fps. [emoji14]

Επιλογές άπειρες διαλέξεις και παίρνεις.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Βρε αγορινα δεν με ενδιαφερει ποσο τον πηρατε εσεις συγκεκριμενα, σου λεω πια ειναι η λιανικη τιμη πωλησης του για ολους εμας του υπολοιπους κοινους θνητους.

Και ενα φιλος μου τον προηγουμενο μηνα ειχε επιδοτηση 450 ευρω για να παρει το iphone 6s, τι παει να πει οτι το 6s κοστιζει 200 ευρω? :p

 

Στα ιδια λεφτα δεν τον παιρνεις τον 5820κ μην λεμε τα ιδια, εκτος αν τον παρεις σκετο απλα να τον κοιτας χωρις Mobo.Ενα συστημα με χ99+5820κ vs z170+6700k κοστιζει 200 ευρω παραπανω η πρωτη περιπτωση.Καποιος που εχει τα φραγκα δεν εχει διλλημα παει σε χ99 και τελος.

Η τιμη των 400 ευρω του 6700κ φανταζει λογικοτατη συγκρινομενη με τα 300 ευρα του "κουτσου" 6600κ.

Αnyway τελος απο μενα γιατι ξεχειλωνει το πραγμα και αρχιζουμε να βγαινουμε off topic σιγα σιγα..

Εεε κοίτα δεν ξέρω απο που ψωνίζει ο καθένας και δεν με ενδιαφέρει κιόλας, όπως επίσης δεν μου πέφτει και λόγος αλλά όταν βλέπω πχ. οτι η διαφορά απο την X99 πλατφόρμα με τον "entry level" 6core 5820K κοστίζει με αυτά και με κείνα το πολύ 200-300€ παραπάνω απο το αντίστοιχο με Ζ170 + 6700Κ τότε είναι φυσικό επόμενο να πάρω το Χ99 που είναι και η σωστή επιλογή. Εάν σε "χαλάει" αυτό που είπα για κάποιο λόγο, "παίξε μπάλα" με τιμές λιανικής απο το Skroutz πχ.. δεν θα διαφωνήσω ούτε σε αυτό αλλά και πάλι την ίδια επιλογή θα έκανα Χ99! Πάντως 6700Κ στα 400€... nop! :)

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Εεε κοίτα δεν ξέρω απο που ψωνίζει ο καθένας και δεν με ενδιαφέρει κιόλας, όπως επίσης δεν μου πέφτει και λόγος αλλά όταν βλέπω πχ. οτι η διαφορά απο την X99 πλατφόρμα με τον "entry level" 6core 5820K κοστίζει με αυτά και με κείνα το πολύ 200-300€ παραπάνω απο το αντίστοιχο με Ζ170 + 6700Κ τότε είναι φυσικό επόμενο να πάρω το Χ99 που είναι και η σωστή επιλογή. Εάν σε "χαλάει" αυτό που είπα για κάποιο λόγο, "παίξε μπάλα" με τιμές λιανικής απο το Skroutz πχ.. δεν θα διαφωνήσω ούτε σε αυτό αλλά και πάλι την ίδια επιλογή θα έκανα Χ99! Πάντως 6700Κ στα 400€... nop! :)

Δεν με χαλαει το οτι τον πηρες φθηνοτερα, μπραβο σου, αλλα εγω αλλα πραγμα λεω για αυτο εφερα και το παραδειγμα με το iphone 6s αλλα μαλλον αδυνατεις να καταλαβεις τα αυτονοητα.

Τιμη λιανικης 300 ευρω για τον 6600κ και 400 ευρω για τον 6700κ αυτο ειπα, για μενα με αυτο που βλεπω στα νεα παιχνιδια ειναι κριμα καποιος για 100 ευρω να μην προτιμησει τον 6700κ που εχει σαφεστατη υπεροχη.

Απο εκει και περα αν του περισσευουν και αλλα 200 ευρω επιπλεον. πανω απο τον 6700κ καλως να κανει και να παει σε 5820κ και χ99 και εγω εκει θα πηγαινα.

Προσωπικα πλεον σε νεο high end gaming σημερινο συστημα δεν θα εβαζα με την καμια πλεον 6600κ οπως εχουν τα πραγματα σημερα.

Εσυ εισαι η του υψους η του βαθους απο οτι καταλαβαινω.

Μας λες οτι η θα παρεις τον πατο του high end(ι5 6600κ) η το ταβανι χ99, ενδιαμεσο δεν εχει.

Απλα εγω τα βλεπω εντελως διαφορετικα τα πραγματα.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

πάντως ο 5820κ χωρίς σοβαρό OC που σημαίνει (πλέον κόστος για ψύξη) με ρολόγια στα 3,3 Ghz δεν βλέπει ούτε με το κυάλι τον 6700κ με μια hyper 212 των 30€ στα 4,5Ghz σε single-core performance...

 

και εκεί έρχετε το ερώτημα, στα badly optimized παιχνίδια μελλοντικά, το πρώτο μπουκάλι θαναι στο single core performance σωστά;

 

επίσης οι Skylake-E θα υποστηρίζονται από Χ99 και 2011-3;;;

 

Δεν έχω πειστεί ακόμη ότι η πιο future proof επιλογή για gaming είναι το X99...

Έγινε επεξεργασία από kavadias
Link to comment
Share on other sites

πάντως ο 5820κ χωρίς σοβαρό OC που σημαίνει (πλέον κόστος για ψύξη) με ρολόγια στα 3,3 Ghz δεν βλέπει ούτε με το κυάλι τον 6700κ με μια hyper 212 των 30€ στα 4,5Ghz σε single-core performance...

 

και εκεί έρχετε το ερώτημα, στα badly optimized παιχνίδια μελλοντικά, το πρώτο μπουκάλι θαναι στο single core performance σωστά;

 

επίσης οι Skylake-E θα υποστηρίζονται από Χ99 και 2011-3;;;

 

Δεν έχω πειστεί ακόμη ότι η πιο future proof επιλογή για gaming είναι το X99...

Αυτης της αποψης ειμαι και γω..

5820Κ αποκλειστικα καποιος που θελει να κλοκαρει ωστε να τον τρεξει στα 4,5ghz.

Αν ειναι να τον παρει καποιος και να τον τρεχει στοκ χιλιες φορες 6700κ και το 200αρικο στην τσεπη, διοιτι ο 5820κ εχει τραγικα χαμηλο ρολοι out of the box.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν με χαλαει το οτι τον πηρες φθηνοτερα, μπραβο σου, αλλα εγω αλλα πραγμα λεω για αυτο εφερα και το παραδειγμα με το iphone 6s αλλα μαλλον αδυνατεις να καταλαβεις τα αυτονοητα.

Τιμη λιανικης 300 ευρω για τον 6600κ και 400 ευρω για τον 6700κ αυτο ειπα, για μενα με αυτο που βλεπω στα νεα παιχνιδια ειναι κριμα καποιος για 100 ευρω να μην προτιμησει τον 6700κ που εχει σαφεστατη υπεροχη.

Απο εκει και περα αν του περισσευουν και αλλα 200 ευρω επιπλεον. πανω απο τον 6700κ καλως να κανει και να παει σε 5820κ και χ99 και εγω εκει θα πηγαινα.

Προσωπικα πλεον σε νεο high end gaming σημερινο συστημα δεν θα εβαζα με την καμια πλεον 6600κ οπως εχουν τα πραγματα σημερα.

Εσυ εισαι η του υψους η του βαθους απο οτι καταλαβαινω.

Μας λες οτι η θα παρεις τον πατο του high end(ι5 6600κ) η το ταβανι χ99, ενδιαμεσο δεν εχει.

Απλα εγω τα βλεπω εντελως διαφορετικα τα πραγματα.

Ρε σύ τα ίδια λέμε... άσε τώρα δεν καταλαβαίνω τα αυτονόητα κτλ.. Δεν είναι θέμα ύψους ή βάθους. Απλά εάν θέλω πραγματικό high end δεν θα υποπέσω στο λάθος να πάρω 6700Κ. Τέλος!

 

πάντως ο 5820κ χωρίς σοβαρό OC που σημαίνει (πλέον κόστος για ψύξη) με ρολόγια στα 3,3 Ghz δεν βλέπει ούτε με το κυάλι τον 6700κ με μια hyper 212 των 30€ στα 4,5Ghz σε single-core performance...

 

και εκεί έρχετε το ερώτημα, στα badly optimized παιχνίδια μελλοντικά, το πρώτο μπουκάλι θαναι στο single core performance σωστά;

 

επίσης οι Skylake-E θα υποστηρίζονται από Χ99 και 2011-3;;;

 

Δεν έχω πειστεί ακόμη ότι η πιο future proof επιλογή για gaming είναι το X99...

Απαραίτητη προυπόθεση για να τραβήξει το Χ99 είναι καταρχάς να πέσεις σε καλό κομμάτι 5820Κ και να βάλεις καλή ψύξη. Αυτό είναι δεδομένο και προσωπικά το συνυπολογίζω στο συνολικό κόστος της πλατφόρμας. Απο κεί και πέρα όταν φάει μπουκάλι ο 6700Κ με τα 8 threads σε σωστό multithreading environment τότε το Χ99 θα βγεί νικητής με τα επιπλέον cores/threads απλά! Τα παιχνίδια είναι η μία πλευρά του νομίσματος! Οι Skylake-E έχει ανακοινωθεί οτι δεν θα υποστηρίζονται απο το Χ99 το οποίο κλείνει τον κύκλο ζωής του με τους Broadwell-E. 

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

άρα αμα συνυπολογίζουμε το κόστος της ψύξης τα +200, γίνονται +350/400€ (μιας και μιλάμε για καλή Ύδρο γιατί είναι καλοριφέρ οι Haswell-E). Και για το καλό κομμάτι πως μπορείς νασαι sure ότι θα πέσεις σε καλό κομμάτι;

 

 

Παράδειγμα κακού πορτ AC: Black Flag... 1 core στο 100%, 1 στο 50% και τα άλλα 2 κοιμόσαντο. Σε ένα αντίστοιχο σενάριο δεν έχει πλεονέκτημα ο 6700κ οβερ 5820κ???

 

2ον θέλω να μείνω στο gaming γιατί αυτό είναι η κοινή βάση. Ο 3d designer/Video Editor δεν έχει θέση σε αυτή την κουβέντα, ξέρει ήδη ότι θα πάρει X99, δεν το σκέφτεται.

Link to comment
Share on other sites

2ον θέλω να μείνω στο gaming γιατί αυτό είναι η κοινή βάση. Ο 3d designer/Video Editor δεν έχει θέση σε αυτή την κουβέντα, ξέρει ήδη ότι θα πάρει X99, δεν το σκέφτεται.

Ωραία λογική έχεις... είναι σαν μου λές πάρε 6700Κ αλλά μην τρέξεις τπτ άλλο απο παιχνίδια.. ντάξει... δλδ θα αγοράσω ένα όποιo σύστημα και θα του περιορίσω τι θα τρέχει και τι όχι... lol

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα ρε φίλε δεν σε ξέρω αλλά κούλαρε λίγο. Τι πάει να πει θα το περιορίσεις;; Λες και ο 6700κ θα σέρνετε στο Maya ή στο Rhinoceros.

 

Εγώ πάντως κανά 2 τύπους που ξέρω με 6πύρηνα για τη δουλειά έχουν και 64GB RAM και μαμά ρολόγια 3,3-3,6 χωρίς OC. Όχι 8 & 16 που βλέπεις κατά κόρον σε budget 5820κ builds.

 

Ο 3d designer δεν έχει θέση σ αυτή την κουβέντα γιατί ήδη ξέρει ότι θέλει 6πύρηνο και άπειρη RAM. και δεν τον καίει το OC γιατί το μηχάνημα του τους τεζάρει τους πυρήνες του. Εμένα με απασχολεί ποιος είναι πιο future proof σε gaming.. Για 50 ώρες rendering που θα κάνω στα 4 χρόνια που θαχω το μηχάνημα, πολύ με καίει αν θαναι 50 ή 52 ώρες. :p

 

 

PS: καλό είναι να απαντάς σε όσα σου γράφει ο συνομιλητής σου με επιχειρήματα και όχι να διαστρεβλώνεις αυτά που λέει και να πετάς ένα lol, common courtesy ;)

Έγινε επεξεργασία από kavadias
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα ρε φίλε δεν σε ξέρω αλλά κούλαρε λίγο. Τι πάει να πει θα το περιορίσεις;; Λες και ο 6700κ θα σέρνετε στο Maya ή στο Rhinoceros.

 

Εγώ πάντως κανά 2 τύπους που ξέρω με 6πύρηνα για τη δουλειά έχουν και 64GB RAM και μαμά ρολόγια 3,3-3,6 χωρίς OC. Όχι 8 & 16 που βλέπεις κατά κόρον σε budget 5820κ builds.

 

Ο 3d designer δεν έχει θέση σ αυτή την κουβέντα γιατί ήδη ξέρει ότι θέλει 6πύρηνο και άπειρη RAM. και δεν τον καίει το OC γιατί το μηχάνημα του τους τεζάρει τους πυρήνες του. Εμένα με απασχολεί ποιος είναι πιο future proof σε gaming.. Για 50 ώρες rendering που θα κάνω στα 4 χρόνια που θαχω το μηχάνημα, πολύ με καίει αν θαναι 50 ή 52 ώρες. :p

 

 

PS: καλό είναι να απαντάς σε όσα σου γράφει ο συνομιλητής σου με επιχειρήματα και όχι να διαστρεβλώνεις αυτά που λέει και να πετάς ένα lol, common courtesy ;)

Χαλαροί είμαστε όλοι αλλά η ημιμάθεια είναι χειρότερη απο την αμάθεια!

Εάν θεωρείς οτι είμαι χρήστης του "lol" και τπτ άλλο προφανώς πρέπει να διαβάσεις καμιά 100αριά σελίδες μου... (δεν στο παίζω μην το πάρεις στραβά) ;)

Το τι εσύ θα κάνεις 50 ώρες μονάχα rendering αυτό είναι υποκειμενικό σου θέμα. Αντικειμενικά τα CPU του Χ99 δεν έχουν καμία επαφή με τα CPU της mainstream πλατφόρμας. Όσο για τα κλόκια ψάξε να βρείς τι κάνει ένας OCed 5820K και μετά έλα να μας πείς την αποψή σου! Φιλικά πάντα αα και @Panakos_thess καλοριφέρ ο Haswell-E :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία λογική έχεις... είναι σαν μου λές πάρε 6700Κ αλλά μην τρέξεις τπτ άλλο απο παιχνίδια.. ντάξει... δλδ θα αγοράσω ένα όποιo σύστημα και θα του περιορίσω τι θα τρέχει και τι όχι... lol

Τοση ωρα μετα απο τοσες σελιδες, τοσα βιντεο, τοσα screens δεν ειναι προφανες οτι μιλαμε για 5820κ vs 6700k οσα αφορα το gaming performance μεταξυ αυτων των δυο?

Αν ητανε να μιλαμε για επαγγελματικο μηχανημα που τρεχει εξιδικευμενες εφαρμογες που υποστριζουν πληρως τα πολυπυρηνα συστηματα δεν νομιζω οτι  υπηρχε νοημα να γινει καν κουβεντα,

Ρε σύ τα ίδια λέμε... άσε τώρα δεν καταλαβαίνω τα αυτονόητα κτλ.. Δεν είναι θέμα ύψους ή βάθους. Απλά εάν θέλω πραγματικό high end δεν θα υποπέσω στο λάθος να πάρω 6700Κ. Τέλος!

 

Με αυτη την λογικη να παρουμε κανενα xtreme του 1000αρικου να μας πιαστει, ουτε ο 5820κ ειναι πραγματικο hi end μπροστα στον 5960Χ ας πουμε.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

ρε φίλε, εγώ άσχετος είμαι γι αυτό σε ρωτάω. Για να με βοηθήσεις. Άσε λοιπόν τις 100 σελίδες και απάντα επί του θέματος.

 

 

 

πάντως ο 5820κ χωρίς σοβαρό OC που σημαίνει (πλέον κόστος για ψύξη) με ρολόγια στα 3,3 Ghz δεν βλέπει ούτε με το κυάλι τον 6700κ με μια hyper 212 των 30€ στα 4,5Ghz σε single-core performance... και εκεί έρχετε το ερώτημα, στα badly optimized παιχνίδια μελλοντικά, το πρώτο μπουκάλι θαναι στο single core performance σωστά;

 

 

 

άρα αμα συνυπολογίζουμε το κόστος της ψύξης τα +200, γίνονται +350/400€ (μιας και μιλάμε για καλή Ύδρο γιατί είναι καλοριφέρ οι Haswell-E). Και για το καλό κομμάτι πως μπορείς νασαι sure ότι θα πέσεις σε καλό κομμάτι;

 

 

 

Παράδειγμα κακού πορτ AC: Black Flag... 1 core στο 100%, 1 στο 50% και τα άλλα 2 κοιμόσαντο. Σε ένα αντίστοιχο σενάριο δεν έχει πλεονέκτημα ο 6700κ οβερ 5820κ???

 

Και για τα περί "καλοριφέρ" που σας χαλάσαν.... οι 4790 και οι 6700 πάνε 4,5GHz με μια CoolerMaster 412 ή hyper212 των 25-30€. O 5820k πάει 4,5 με ψύκτρα των 30€;;

 

Μα το υποκειμενικό μου θέμα με νοιάζει. Δεν είμαι benchάκιας ούτε μου λείπε κάτι για να κάνω compensate με το ΠΙΟ ΓΑΜΑΤΟ cpu (που και πάλι γι αυτή τη δουλειά μικρός είναι ο 5820κ :D ) Μιλαω συγκεκριμένα για gaming και προσπαθείτε να με πείσετε ότι ο 5820κ all around είναι καλύτερος. Ε ας είναι. Για τη δουλειά που το θέλω είναι;;  :lol:  :lol:

 

 

EDIT:

 

 

Ασε που ο 6700κ και ολοι αυτοι σε πλατφορμα ζ77 ζ87 ζ97 ζ170 κλπ το Ihs μεσα δεν εχουν καλη παστα {εργοστασιακα} επεισης στους extreme ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΣΤΑ αλλά ειδική κόλληση.

edit:επεισης Το Χ99 θα βγαλει και τους new broadwell-e!

 

 

Κάντον delid.  Τους broadwell-e ακούγονται κάτι φήμες ότι τους ξεχνάμε.. αλλά, φήμες.

Έγινε επεξεργασία από kavadias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οτι να ναι! ανετοτατα παει με ψήκτρα τον 30ευρω στα 4.5Ghz.Τι παραπληροφορηση θεέ μου δεν σου ειπαμε να εισαι Benhcakias.Το οτι ειναι μικρος το νομιζεις εσυ τον δοκιμασες?και σου ειναι αργος πλακα με κανεις?

Μιας και τον εχεις εσυ σε τι ghz τον δουλευεις για 24/7?

Πανω σε τι ψυξη τον εχεις?

Στρεσαρε τον και στειλε μας κανενα σκρινακι να δουμε την θερμικη του συμπεριφορα..

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει σε διπλανο φορουμ!εκει ειναι ολα

Και λοιπον σου ειναι τοσο δυσκολο να ποσταρεις ενα σκρινακι, η να δωσεις λινκ να δουμε και εμεις αυτα τα ολα?

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

εχω γραψει και ποιο επανω επεισης εχω Benchmarks με 5133Mhz σε cinebench r11.5.Επεισης τον τρεχω στα 4.0ghz με ρευμα V1.064 με στοκ {περιπου ρευμα} 48c full stress

Ωραια τοτε, τρεξε μας τοτε ενα linx εστω 3-4 λουπες με ανοιχτο καποιο προγραμματακι διπλα που να δειχνει θερμοκρασιες και στειλε μας ενα screenshot να δω και εγω ο δυσπιστος οτι δεν παει πανω απο 48 βαθμους σε φουλ στρες..

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

@Panakos_thess Βάλε τα να τελειώνουμε..  ένα copy paste είναι το link.

Δεν συνεχίζω όσον αφορά τα προηγούμενα. Μέχρι ένα σημείο καλά το πήγαμε μετά ξεφύγαμε... ο καθένας βλέπει, δοκιμάζει και ανάλογα πράττει!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εμένα του άσχετου ακόμη δεν μου λύσες τις απορίες ΌΠΩΣ:

 

ρε ΑΝΑΘΕΜΑ τα ναρκωτικά που πέρνετε.. τόση ώρα συζητάμε για τον 6700k (400€) vs. 5820k (430€) και έρχετε ο ΑΠΙΘΑΝΟΣ και μου βάζει bench από 5960Χ (1200€) Για να αποδείξει ΤΙ;;;;

 

και τέλεια να κλοκάρει ο 5960Χ με 0,5V στα 12GHz είναι 3 Χ το κόστος των 2 επεξεργαστών που συζητάμε τόση ώρα...

 

δηλαδή σοβαρά τώρα;;;;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ααααχ αυτα τα debate....ειμαι σιγουρος οτι αμα ο 6700κ ειχε 300€ -δλδ με ενα 150€ σε μητρικη εφτανες τον 5820κ χοντρικα σε κοστος- θα λεγανε ολοι για το ipc και single core και καταναλωση. Τωρα που ειναι στα 400€ ξαφνικα γινανε ολα τα παιχνιδια σαν το γκαζον του crysis, και για οσα δεν ζοριζουν τα 12 θρεντς, αρχιζουν τα 8απλα ρεντερ απο πισω μαζι με στριμαριζμα στο twitch κλπ. ημαρτον παιδια, απλα...φτασαμε να συζηταμε τα V του 5960X δηλαδη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος που έδειξε ο φίλος τον 5960Χ είναι για να σου αποδείξει το αυτονόητο... οχι καλοριφέρ δεν είναι ο Haswell-E είναι και ποιό δροσερός απο τον δικό μου i5 K Haswell... Σκέψου τι θερμοκρασίες έχει ο μικρότερος 5820Κ..!

Όσοι λέτε/λένε διάφορα για ναρκωτικά και άλλα διάφορα τρελά καλά θα κάνουν να αράξουν και να δουν τι γίνεται στα αλήθεια. Γιατί όμως δεν βλέπετε την αλήθεια?? Υπάρχει κάποιος λόγος??

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.