Jump to content



Skylake VS Haswell-E (6700k VS 5820k)


pnick

Recommended Posts

Κεκτημένη ταχύτητα. Το είπαμε.

 

Σχετικά με το άλλο. Αφού έχεις 2600Κ μπορείς να τον κοντράρεις απέναντι στον 4790Κ χωρίς ΗΤ ή κάποιον 6600Κ γνωστού και να καταλάβεις που και πόσο βοηθάει το ΗΤ. Πιστεύω ότι θα δεις ενδιαφέροντα πράγματα και πέρα από τα περίφημα γρασίδια.

Link to comment
Share on other sites

 

 

o cpu μπορεί να είναι και 40-60% και να κόβει την κάρτα

ήμουν με 1055t και 7950 και η κάρτα δούλευε στο 70% στο gtav

 

Σαφως και γινεται αυτο που λες και με πολυ  λιγοτερο απο 40% total cpu usage που αναφερεις εσυ μπορει να υπαρξει bottleneck.

Θα σου φερω ενα παραδειγμα να το καταλαβεις.

Μπορει  καποιο σημειο του παιχνιδιου να σου τεζαρει το usage του πρωτου core για παραδειγμα και τα υπολοιπα 5 cores του 1055t σου να τα ξινουν(99% usage το core1 0% usage ολα τα υπολοιπα cores).

Eτσι θα βλεπεις 16% total cpu usage...

Ελα μου ομως αυτο το 16% total usage, εχει πεσει ολα στον πρωτο core σου χωρις να απλωνει σε αλλα cores, οποτε εχουμε 99% usage του πρωτου core, 16% total cpu usage , αλλα ολοκληρο το cpu εχει καταρευσει εφοσον ειναι αδυνατο εκεινη την στιγμη να διαμιραστει ο φορτος  σε αλλους πυρηνες περα του πρωτου core.

Οποτε εχουμε μπουκαλι πεφτει το gpu usage, χανεις fps, με cpu με καλυτερο single core performnce θα κερδιζεις fps σε αυτη την περιπτωση, και 200 πυρηνες να ειχες εκει αν δεν ειχες ταχυτερο single core performance παλι το ιδιο μπουκαλι θα ειχες.

 

Για αυτο μιλαμε και ξαναμιλαμε για το λεγομενο "single core performance".

Στον κυριο απο πανω πες τα αυτα που κοντευει να μας κανει must τους 8πυρηνες για gaming. 

Κεκτημένη ταχύτητα. Το είπαμε.

 

Σχετικά με το άλλο. Αφού έχεις 2600Κ μπορείς να τον κοντράρεις απέναντι στον 4790Κ χωρίς ΗΤ ή κάποιον 6600Κ γνωστού και να καταλάβεις που και πόσο βοηθάει το ΗΤ. Πιστεύω ότι θα δεις ενδιαφέροντα πράγματα και πέρα από τα περίφημα γρασίδια.

Τι να τεσταρω εγω , αφου το review του ρωσου δεν μας ειπε οτι 2600κ>4790κ να τον πεταξω τωρα βραδιατικα πανω στο main system μου παλι καλα, τουλαχιστον τους εβγαλε ισαξιους :hehe:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

@Isidorosis

 

Υπάρχει περίπτωση να βλέπεις όλους τους μεμονωμένους πυρήνες στο π.χ. 50% και να αναρωτιέσαι γιατί συμβαίνει. Πολλά games είναι κατά βάση του ενός ή των δύο θρεντ αλλά κάνουν εναλλαγές μεταξύ των πυρήνων αντί να τεζάρουν τον/ους ένα/δύο.

 

Πάντως στο GTA V δεν συμβαίνει αυτό το σενάριο. Για να δεις 100% cpu usage πρέπει να ρίξεις draw distance.

 

 

Τι να τεσταρω εγω , αφου το review του ρωσου δεν μας ειπε οτι 2600κ>4790κ να τον πεταξω τωρα βραδιατικα πανω στο main system μου παλι καλα, τουλαχιστον τους εβγαλε ισαξιους

 

 

Εφόσον εμπιστεύεσαι μόνο αυτά που βλέπεις βγάλε δικές σου δοκιμές. Πάντως όταν βλέπω τον 5820Κ να φτάνει τα 120 καρέ στα 2,5ghz(πώς δεν μπούκωσε ρε παιδί μου ο ένας πυρήνας τόσο χαμηλά και σε dx11;  :D ) έχω μια μικρούλα υποψία ότι ο 2600Κ θα έριχνε στα αυτιά ενός 4690Κ μέσα από τα επιπλέον θρεντ. 

 

υ.γ.: Αν δεν του βγήκε η κάθε σκηνή ακριβώς ίδια για κάθε cpu δεν θα μπορούσε δηλαδή ο ρώσος να βγάλει από τη φαντασία του νούμερα για να σε ικανοποιήσει. Τόσο χαζός είναι.  ^_^

Link to comment
Share on other sites

 

 

Εφόσον εμπιστεύεσαι μόνο αυτά που βλέπεις βγάλε δικές σου δοκιμές. Πάντως όταν βλέπω τον 5820Κ να φτάνει τα 120 καρέ στα 2,5ghz(πώς δεν μπούκωσε ρε παιδί μου ο ένας πυρήνας τόσο χαμηλά και σε dx11;  :D ) έχω μια μικρούλα υποψία ότι ο 2600Κ θα έριχνε στα αυτιά ενός 4690Κ μέσα από τα επιπλέον θρεντ. 

 

υ.γ.: Αν δεν του βγήκε η κάθε σκηνή ακριβώς ίδια για κάθε cpu δεν θα μπορούσε δηλαδή ο ρώσος να βγάλει από τη φαντασία του νούμερα για να σε ικανοποιήσει. Τόσο χαζός είναι.  ^_^

 

Aυτη την μικρουλα υποψια, οτι ο 2600κ θα ριξει στα αυτια ενα 4690κ στο withcer3, σε τι αναλυση την εχεις? Σε 640p ας πουμε?

Το καταλαβαινεις οτι στο review που τεσταρει τον 5820κ στο witthcer 3, αν αντι για 720P χωρις φιλτρα πηγαινε και ετρεχε σε 1080p με msaa η σε 1440p τα αποτελεσματα δεν θα ειχανε απολυτως καμια σχεση με αυτα που δειχει εκει ο τυπος η οχι?

 

u.γ Το review του ρωσου σου ειπα οτι δεν το περνω σοβαρο υποψιν.Την στιγμη που ο τυπος μου δειχνει οτι 4770κ=2600κ clock το clock αδυνατο να το παρω στα σοβαρα, το να καθησω να αποδειξω οτι ο 4770Κ ειναι ταχυτερος του 2600κ clock to clock, ειναι σαν να προσπαθω να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας, ειναι αυτονοητο οτι haswell>sandy brindge clock to clock.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Kαι για να στο δειξω και ολα αυτο με τις αναλυσεις και τα msaa που σου λεω, δες δικα μου screens απο το crysis 3 στην σκηνη στα χορτα, που ειναι ισως οτι ποιο multithread σημειο υπαρχει σε παιχνιδι σημερα, κλαινε cpu και cpuδακια στο συγκεκριμενο κομματι.Δες διαφορες με κλειστο και ανοιχτο το ht με τον 4790κ, ουσιαστικα ο 4790κ με κλειστο ht γινεται ενας 4690κ.

 

4790Κ@4,6ghz, gtx980@1460mhz, maxed out ingame sets, 720p, no msaa-->93fps

crysis3_2015_11_28_09_22_14_495.jpg
 
4690Κ@4,6ghz, gtx980@1460mhz, maxed out ingame sets, 720p, no msaa-->70fps
crysis3_2015_11_28_09_29_07_946.jpg
 
Στην περιπτωση του 4790κ εχουμε μπουκαλακι καθως το gpu usage της καρτας κυμαινεται γυρω στο ~75% και παιρνουμε 93 καρε.
Στην περιπτωση του 4690κ εχουμε ακομη μεγαλυτερο bottleneck καθως το gpu usage πεφτει ακομη παρακατω (~60%) και παιρνουμε 70 καρε.
Μια χαρα, 32% ταχυτερος ο 4790κ, παμε τωρα να δουμε και το 30% μεγαλυτερο framerate σε  ενα ρεαλιστικο σεναριο gaming, παμε σε 1080p με msaa και σε 1440p..
 
4790Κ@4,6ghz, gtx980@1460mhz, maxed out ingame sets, 1080p,  4Xmsaa-->64,2FPS
crysis3_2015_11_28_09_23_25_472.jpg
 
4690Κ@4,6ghz, gtx980@1460mhz, maxed out ingame sets, 1080p,  4Xmsaa-->63,7FPS
crysis3_2015_11_28_09_31_28_890.jpg
 
Kαι τις 2 περιπτωσεις εδω δεν υπαρχει bottleneck, το gpu usage ειτε και με τον 4790κ αλλα και με τον 4690κ ειναι  στα 99%, οποτε με αυτα τα settings πλεον και 10 πυρηνες να ειχαμε παλι ~64fps θα παιρναμε , το bottlencek του συστηματος αυτη την στιγμη ειναι η ιδια η gpu που δεν εχει να δωσει αλλα fps, οχι τα cpu...
Που πηγε το +30% εδω υπερ του HT, χαθηκε στο δρομο?
 
4790Κ@4,6ghz, gtx980@1460mhz, maxed out ingame sets, 1440p, no msaa -->56fps
crysis3_2015_11_28_09_24_03_201.jpg
 
4690Κ@4,6ghz, gtx980@1460mhz, maxed out ingame sets, 1440p, no msaa-->56fps.
Μια απο τα ιδια και εδω ουτε εδω υπαρχει μπουκαλι και μαλιστα χωρις msaa.
 
oOποτε διαβαζε εσυ review στα 640p που σε καποια παιχνιδια που υποστηριζουν πανω απο 4cores, μπορει να  μου βγαζουν τον 5820κ ακομη και 50% ταχυτερο απο 4πυρηνο haswell και περιμενε μετα να δεις εσυ 50% περισσοτερο framerate σε φυσιολογικες συνθηκες gaming.
Εκτος αν θες να στησεις 980Ti sli για να παιζει σε 720p και σε 1080p χωρις msaa.
 
Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Κάτι είχα πει για τον DJAlex και για την συγκεκριμένη σκηνή από την οποία πήρες screenshot εσύ και αυτός. Ανέβασα και βίντεο από Haswell στην ίδια πίστα με κάτι ωραία 36άρια. Αλλά πέρασαν και τα δύο στο βρόντο.

Όπως στο βρόντο θα περάσει και ό,τι άλλο πω τώρα. Γι'αυτό και δεν μπαίνω στον κόπο.

 

Συνεχίστε ο καθένας να δοξάζετε το hardware σας και να βάζετε στο στόμα του άλλου πράγματα που δεν είπε για να απαντάτε με ατάκες και emoticons.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι είχα πει για τον DJAlex και για την συγκεκριμένη σκηνή από την οποία πήρες screenshot εσύ και αυτός. Ανέβασα και βίντεο από Haswell στην ίδια πίστα με κάτι ωραία 36άρια. Αλλά πέρασαν και τα δύο στο βρόντο.

Όπως στο βρόντο θα περάσει και ό,τι άλλο πω τώρα. Γι'αυτό και δεν μπαίνω στον κόπο.

Συνεχίστε ο καθένας να δοξάζετε το hardware σας και να βάζετε στο στόμα του άλλου πράγματα που δεν είπε για να απαντάτε με ατάκες και emoticons.

Δεν δοξαζω κανενα hardware, σου εδειξα απτες αποδειξεις με τα screens στα παραπανω σεναρια, αλλα δε σου αρεσουν φαινεται γιατι σου χαλανε την μανεστρα.

Αν ηθελα να δοξασω το hardware μου δεν θα εδινα screns απο τις παραπανω-ρεαλιστικες-περιπτωσεις οπου 4690κ=4790κ δινοντας το ιδιο framerate στην πλεον multithreaded σκηνη παιχνιδιου που υπαρχει.

Με ενα i7 4c/8t εισαι σουπερ αν οχι στο 100% στο 99,9% των gaming περιπτωσεων, ακομη και αν εχεις την ταχυτερη μονοπυρηνη gpu αυτη την στιγμη (λεγε με 980ti) δεν προκυτε πουθενα ενας συγχρονος cou 4c/8t (μιλαω για νεα cpu οχι για μουσειακα cpu τυπου 920) να σε κρεμασει και να δεις μπουκαλι με την καρτα.

Αντιθετα συνεχισε εσυ νσ δοξαζεις τον 920 σου και να μας δειχνεις νουμερα στα 720p και με 980ti sli στα 1080p χωρις καν msaa(!) σε συγκεκριμενα παιχνιδια προσπαθωντας να πεισεις οτι για gaming χρειαζομαστε 8cores και 32threads.

Cheers mate.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και  δεν εχει κανενα απολυτως νοημα, οπως και συ εγραψες στα @@ τα δικα μου screens που καθησα και εδωσα παραπανω.

Παρε φτυαρι τωρα και ξεκινα να ξεθαβεις οτιδηποτε βρισκεις στο net σχετικα με το γκαζον του crysis3 για να μας δειξεις τα δικα σου.

 

Θα σου πω και ενα παραδειγμα

Αγορασε εσυ 5820Κ και μια gtx 980.

Εγω θα παρω ενα 6600κ(για να μην πω 6700κ πραγματικα θα ειναι σαν να κλεβω εκκλησια) και μια gtx980ti και θα μου μεινουνε και ρεστα..

Παμε να κανουμε μετρησεις τωρα σε 1440p.

Στο 99% των περιπτωσεων το συστημα με 6600κ+GTX980Ti θα σμπαραλιαζει το αλλο συστημα με 5820κ+GTX980  σε gaming. Διαφωνεις μηπως?

 

Συνεχισε εσυ να πιστευεις οτι τα παιχνιδια παιζονται με τα cpu cores και οχι με τις gpu και οτι μετρησεις στα  720p και σε 1080p χωρις msaa ειναι ρεαλιστικα σεναρια για καποιον που εχει στο συστημα του με Top gpu.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Petrossortep,

Μου χει μείνει κουσούρι ρε φίλε. Απο στιγμή σε στιγμή σε περιμένω να ρίξεις βίντεο του Καζάκη να εκθειάζει τον Skylake :hehe:

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι είχα πει για τον DJAlex και για την συγκεκριμένη σκηνή από την οποία πήρες screenshot εσύ και αυτός. Ανέβασα και βίντεο από Haswell στην ίδια πίστα με κάτι ωραία 36άρια. Αλλά πέρασαν και τα δύο στο βρόντο.

Όπως στο βρόντο θα περάσει και ό,τι άλλο πω τώρα. Γι'αυτό και δεν μπαίνω στον κόπο.

Συνεχίστε ο καθένας να δοξάζετε το hardware σας και να βάζετε στο στόμα του άλλου πράγματα που δεν είπε για να απαντάτε με ατάκες και emoticons.

Εσύ γιατί υποβαθμίζεις το hardware των άλλων; το θεωρείς όμορφο;
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Screenshot  απο το δικο μου συστημα, ακριβως στο ιδιο σημειο με  το παραπανω βιντεο .

 

4690K@4,6ghz, gtx 980@1460mhz, maxed out settings, 1080p, 4xMSAA99%GPU USAGE-->59FPS

crysis3_2015_11_28_14_59_12_680.jpg

 
Τρομερο bottleneck ο 4690κ σε αυτο το σημειο που μας δειχνεις και μας ξανα δειχνεις, μονο 99%usage βλεπω στην gtx980, και το ΗΤ να ανοιξω παλι τα ιδια fps θα δω τσαμπα θα το ανοιξω σε αυτο το σημειο και με αυτα τα settings, η καρτα εχει τεζαρει ηδη.
Φαντασου να παω σε 1440p δηλαδη.
Καληνυχτα.
End απο μενα, δεν εχει και νοημα αλλωστε δεν περιμενω να συνενοηθουμε.
Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι ανεβάζω από τρίτους έχει δοκιμαστεί πρώτα σε μένα γνωρίζοντας χοντρικά και τις διαφορές που υπάρχουν με τα άλλα συστήματα. Όπου δεν έχω προσωπική επαφή το λέω και βάζω πράγματα απο πολλές πηγές να δω αν συμφωνούν. Το ίδιο συμβαίνει και με το crysis 3 που το έχουν αρκετοί(και εγώ) και ξέρουν από πρώτο χέρι τί συμβαίνει άσχετα αν τους αρέσει ή όχι. Αν οι τελευταίες εκδόσεις(updates) παιζουν κάποιο ρόλο δεν το ξέρω, αλλά δεν πιστεύω να είναι τρομερές οι διαφορές. Οι πρώτες μόνο θυμάμαι βελτίωναν κάτι rop physics.

 

Βλέπεις απλούς ανθρώπους από διάφορες χώρες σε ανύποπτο χρόνο να ανεβάζουν υλικό από το μηχάνημά τους στο νετ. Βλέπεις σε θρεντ του εξωτερικού να λένε για την τάδε cpu που τρώει μπουκάλα εδώ ή εκεί. 100άδες άνθρωποι που δεν έχουν κανένα συμφέρον.

 

Όλο αυτό το πράγμα που λέγεται νετ ίσως είναι μια πλεκτάνη ή και γω δεν ξέρω τι άλλο για κάποιους. Έτσι διάβασα πιο πάνω.

 

Άρα και εγώ θα μπορούσα να είμαι bot του Καζάκη που τρολάρει τους i5. Ο Panakos μπορεί να είναι μια τρολ γεννήτρια απαντήσεων σε πράγματα που δεν ειπώθηκαν ποτέ. Ο 9000rpm μπορεί να αφαιρεί πυρήνες από το msi afterburner(σχήμα λόγου) κ.ο.κ

 

Αν δεν υπάρχει εμπιστοσύνη. ΤΕΛΟΣ. Δεν έχει νόημα να συζητάμε. Ας ανεβάζει ο καθένας ό,τι θέλει και ας εμπιστεύεται ό,τι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Ο 9000rpm μπορεί να αφαιρεί πυρήνες από το msi afterburner(σχήμα λόγου) κ.ο.κ

Μονο αυτο κρατησα απο αυτα που ειπες και οφειλω να απαντησω.

Ολα περιμενα να τα ακουσω, αλλα το να ακουσω οτι θα κατσω να μαγειρεψω νουμερα, ωστε στην ουσια να ποσταρω ψευτικα screenshots και να παραπληροφορησω, λες και εχω κατι να κερδισω απο αυτο, δεν περιμενα να το ακουσω ουτε για αστειο.Μαλλον οταν τελειωνουν τα επιχειρημηματα και αρνησε να παραδεχτεις την πραγματικοτητα....

Αυτην την στιγμη γραφω απο το κινητο δεν ειμαι σπιτι, μολις γυρισω σπιτι θα ποσταρω screenshot απο το ιδιο σημειο αυτη την φορα με το ht ανοιχτο, διοτι υπαινισσεσαι οτι τα 59 fps ειναι ηδη με το HT του cpu ανοιχτο.

Τσεκαρε προσεχτηκα το screen που ηδη εχω δωσει , και οι 4 πυρηνες με κλειστο το ht φλερταρουν με το 100% load, και το total cpu load ειναι στο 95%.Ολα αυτα φαινονται ξεκαθαρα στο υπαρχον screenshot.

Προφανως στο δευτερο screen που θα ποσταρω το βραδυ με ανοιχτο ht, το load τον πυρηνων θα ειναι σαφως χαμηλοτερο, και το total cpu usage σαφεστατο χαμηλοτερο επισης.

Θα ειναι και το τελευταιο screenshot που θα ποσταρω στο εν λογο thread.

Και πολυ ασχοληθηκα μαλιστα.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Όχι ήταν απλά σχήμα λόγου. Το λέω κιόλας. Ούτε υπηρχε περιπτωση να φτάσουν 8 θρεντ κοντά στο 100% φορτίο. Το ξέρω το crysis.

 

Αντίθετα η απαξίωση για αυτά που δημοσιεύουν τρίτοι στο "νετ", επαγγελματίες και μη δεν είναι.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Όχι ήταν απλά σχήμα λόγου. Το λέω κιόλας. Ούτε υπηρχε περιπτωση να φτάσουν 8 θρεντ κοντά στο 100% φορτίο. Το ξέρω το crysis.

 

Αντίθετα η απαξίωση για αυτά που δημοσιεύουν τρίτοι στο "νετ", επαγγελματίες και μη δεν είναι.

Μεσο σχηματος λογο το πεταξες το καρφακι σου ομως,..

Για παμε παλε στο ιδιο σημειο αυτη την φορα με HT ανοιχτο...

 

4790K@4,6ghz, gtx 980@1460mhz, maxed out settings1080p, 4xMSAA,-->61fps

crysis3_2015_11_28_23_10_40_541.jpg

 
Σαφεστατα πιο χαλαρο το cpu στο ιδιο σημειο με το φορτιο πλεον να διαμοιραζεται σε 8 threads, total cpu load 68% αντι 95% που ητανε με κλειστο το HT.
 
 
Παω τωρα να απολαυσω το σαββατιατικο ποτακι μου.
Εnd απο μενα με τα screens.
Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο "νετ" δεν τ'ανέβασες; Άρα φωτοσοπιά όπως και τα άλλα.

Καλή διασκέδαση.

Εγω θα παω να διασκεδασω.

Εσυ παραγγειλε μια GT 930 και εναν 5960Χ, λογικα θα βγαζεις περισσοτερα fps απο το δικο μου setup, αλλωστε κατα την αποψη σου τα games τα τρεχουν τα cpu cores και οχι οι gpu.

Cheers.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μεσο σχηματος λογο το πεταξες το καρφακι σου ομως,..

 

Και πολυ ασχοληθηκα μαλιστα.

 

Η αλήθεια είναι αυτή που είναι ΠΑΝΤΑ και σε ΟΛΑ τα πράγματα. Κάποιος ΔΕΝ την δέχεται. Ας παραμείνει στο σκοτάδι. Εσύ τα έχεις πεί όπως και και πολλοί άλλοι. Και πολλά παραδείγματα/μετρήσεις/Screens έδωσες/δώσαμε. Δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο εάν ο άλλος λέει τα "δικά" του!

 

@Panakos_thess ΟΛΑ τα CPU φέραμε στο τραπέζι.. το μόνον που δεν δώσαμε είναι και τα "βρακιά" μας για να καταλάβουν μερικοί..!

 

EDIT: Θα παρακαλέσω τον @Petrossortep να αφήσει τις αυθαίρετες εκφράσεις του τύπου "πονηρά ο Dj_ALeX" κτλ... έλεος! Βαριέμαι να διαβάζω τέτοιες χαζομαρίτσες..!

 

Καλή συνέχεια στο thread.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν ειδαμε πουθενα το dx12 ακομη,

 

 

Αυτή η λίστα είναι από τον Αύγουστο που κυκλοφόρησαν τα windows μέχρι σήμερα. 4 μήνες διάστημα. Όλα σχεδόν είναι μεγάλες κυκλοφορίες. Υπάρχουν μάλιστα σε πολλά αναβολές που πιθανόν να σχετίζονται με το νέο πρωτόκολλο. Δεν γίνεται λόγος για Fallout 4 το οποίο ξεκίνησε από το 2009(και τρέχει χάλια).

 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_games_with_DirectX_12_support

 

Αρχικά θα βελτιωθούν τα draw calls τουλάχιστον σε έναν πυρήνα. Γίνεται λόγος για βελτιώσεις κοντά στο αξιόλογο 20%. Έχουμε ήδη benchmark για draw calls και πλήρες game τα οποία αποδεικνύουν πως δεν είναι απάτη το πρότυπο.

http://www.gamezone.com/news/dx12-adding-20-performance-increase-on-pc-even-more-on-xbox-one-3423420

Για engines πλήρως εναρμονισμένες με το πρότυπο ασφαλώς θα περάσει περισσότερο διάστημα.

 

Το Syndicate είναι μη dx12 open world στο στυλ του GTAV. Τα καταφέρνει περίφημα με cores στα 2,5Ghz και κάνει scaling σε πάνω από 6 φυσικά cores. Πράγματα που δεν είδαμε ποτέ στην παλιά γενιά πλην μερικών ειδικών παραγγελιών για AMD-FX(crysis 3, dragon age). Το syndicate είναι nvidia game. Όποιος μπορεί να σκεφτεί κάποιο λόγο πέρα από τις νέες κονσόλες να τον ακούσω.

Δηλαδή ένας παλιός 3820 γίνεται επίκαιρος παρά το ότι πάλιωσε η αρχιτεκτονική του. Γιατί και ο skylake δεν θα είναι μια ζωή Nο1 σε αρχιτεκτονική. Αυτό σημαίνει αντοχή στο χρόνο, τουλάχιστον για μένα. Κανείς δεν είπε ότι ο 6600Κ εδώ και τώρα είναι μάπα. Αλίμονο τόσο νέα και ακριβή cpu να μην ανταποκρίνεται.

 

Αυτά τα λέμε γιατί παλιότερα εδώ στο φόρουμ υπήρχε η πεποίθηση ότι στα games μετά τα 4 cores όλα σταματάνε για ανεξήγητους λόγους. Ό,τι το HT είναι αδύνατο θεωρητικά να αποδώσει κτλ. Μην αρχίσουμε να ξεθάβουμε το παρελθόν.

 

 

 

 

Αν η αλήθεια φαίνεται παντού τότε κάποιος δουλεύει χοντρά τον κόσμο. Το μόνο σίγουρο. Ας αποφασίσει ο thread reader ποιός είναι αυτός βλέποντας τί απεικονίζεται και κάτω από ποιές συνθήκες(hardware και τα σχετικά). 

Για μένα τον άσχετο:

1) Βίντεο > Στατικές Εικόνες.

2) Υλικό που βγαίνει στο νετ σε ανύποπτο χρόνο, λιγότερο αμφισβητήσιμο από υλικό που βγαίνει υπό την πίεση κάποιας απόδειξης. Χρονοταξιδιώτες δεν υπάρχουν ακόμα.

3) Διαφορετικές πηγές που δείχνουν το ίδιο περίπου πράγμα μειώνουν την πιθανότητα λάθους.

 

 

 

Δεν χρειάζεται να με αναφέρετε γιατί δεν ποστάρω αποκλειστικά για πείσω κάποιον/κάποιους. Δεν είστε οι μόνοι που διαβάζετε το τόπικ. Δημόσιο φόρουμ είναι.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.