Jump to content



Skylake VS Haswell-E (6700k VS 5820k)


pnick

Recommended Posts

 Γιατί όμως δεν βλέπετε την αλήθεια?? Υπάρχει κάποιος λόγος??

Ποια ακριβως ειναι η αληθεια δηλαδη?

Ολη η κουβεντα γινεται για 5820κ και 6700κ οσα αφορα το gaming performance μεταξυ των 2.

Αλλοι λενε ετσι, αλλοι λενε γιουβετσι.

Αφου εσυ ξερεις την αληθεια πανω σε αυτο γιατι δεν μας την εξηγεις να την καταλαβουμε και μεις?

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

είναι και ποιό δροσερός απο τον δικό μου i5 K Haswell... Σκέψου τι θερμοκρασίες έχει ο μικρότερος 5820Κ..!

 

ναι γιατί άλλωστε αυτά πάνε αναλογικά :lol: :lol: :lol: Τα user benches παντου στο internet σε διαψεύδουν. Τα αποτελέσματα του φίλου από άποψη V και θερμοκρασίων ταχω δει και αλλού σε 5960X, όχι όμως σε 5820k. Που θυμίζω μεταξύ αυτών γίνετε η κουβέντα.

 

Όσοι λέτε/λένε διάφορα για ναρκωτικά και άλλα διάφορα τρελά καλά θα κάνουν να αράξουν και να δουν τι γίνεται στα αλήθεια. Γιατί όμως δεν βλέπετε την αλήθεια?? Υπάρχει κάποιος λόγος??

 

φίλε 6700κ δεν έχω, έχω ανοίξει ένα ποστ εδώ και καιρό, που ψάχνομαι αν 5820κ ή 6700κ είναι η καλύτερη αναβάθμιση και πλέον futureproof για gaming.

 

Τα benches τώρα από άλλα-ντ-άλλων επεξεργαστή είναι off topic αλλά τέσπα.

 

Προσωπικά αν μου πεις ότι με ένα 200άρικο παραπάνω απ' τα 170+400 = 570€ που σκέφτομαι να δώσω για mobo+cpu(z170) με φτιάξεις με mobo, 5820k και ψύκτρα που δουλεύει 24/7 σε τουλάχιστον 4,5-4,6 χωρίς τρελά βολτ (=degradation) και σε λογικές θερμοκρασίες σου δίνω και ένα 50άρικο για τον κόπο σου να το στήσεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

@kavadias

 

αμα δεν κλοκαρεις, πας 6700κ, εισαι μπομπα και γλιτωνεις ~150€ -θες ψυκτρα-

 

αμα κλοκαρεις, πανε και οι 2 4.5 πανευκολα, και θελουν ψυκτρα και οι 2 .

 

οποτε εξαρταται απ την χρηση.

 

θα βαλεις πανω απο 2 καρτες; χ99

κανεις κατι που θελει πυρηνες και δεν ειναι το γκαζον του crysis? χ99

 

για ολα τ αλλα οτι και να διαλεξεις θα σε καλυψει 100%.

 

το μελλον τι θα φερει και το τι θα παιζεις/κανεις δεν το ξερουμε εμεις :p

Link to comment
Share on other sites

@kavadias

αμα δεν κλοκαρεις, πας 6700κ, εισαι μπομπα και γλιτωνεις ~150€ -θες ψυκτρα-

αμα κλοκαρεις, πανε και οι 2 4.5 πανευκολα, και θελουν ψυκτρα και οι 2 .

οποτε εξαρταται απ την χρηση.

θα βαλεις πανω απο 2 καρτες; χ99

κανεις κατι που θελει πυρηνες και δεν ειναι το γκαζον του crysis? χ99

για ολα τ αλλα οτι και να διαλεξεις θα σε καλυψει 100%.

το μελλον τι θα φερει και το τι θα παιζεις/κανεις δεν το ξερουμε εμεις [emoji14]

Σωστος αλλα μηπως το μελλον θα χρειαστει cores και αν παρουμε 6700κ την πατησαμε ;
Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην προς αποφυγη συγχησεως να τονισω οτι οι stock συχνοτητες του 4790κ ειναι 4,4ghz core(turbo) και το stock uncore του ειναι στα 4.0.

Ουσιαστικα τα 3,9ghz και 3,3uncore που μου ζητησες,  ζητας να κανω underclock στο cpu.

Τα παραπανω screen που ειχα δωσει ητανε με το cpu στα 4.7ghz και το uncore του στα 4,4..

To ξερω που παιζει ενας 4790κ..

Απλα ηθελα να δω στο συγκεκριμενο παιχνιδι τι κανει ενας xeon..που συνηθως δε φτανει αυτες τις συχνοτητες.

Πχ.. http://www.skroutz.gr/s/4993195/Intel-Xeon-E3-1231-V3-Box.html

μαζι με μια μικρη καλη B85 δε φτανει ουτε το κοστος ενος 4790κ.

Αν και καλο θα ηταν να αγοραστει μια z97 που βρισκεις και με 90€ δλδ..να παιξεις/παιζεις τις μνημες ψηλα.

Μενει να δουμε σε τι τιμες θα σκασουν οι E3-1230/1240 v5 ..(αν θα παιζουν σε τιμες 6600k)

Μονο η μητρικη ειναι το κοστος στους 5820k.

Aπο τα ελαχιστα 120€ στις z170 (που κανεις δεν δινει τοσα αλλο οκ) στα επισης ελαχιστα 220 (ισως και ελαχιστα πιο κατω). στις χ99.

(και αν δεν απατωμαι μονο σε asus ανεβαζεις "οσο θες" το uncore σε χ99).

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mου αρεσε το ποστ σου ..το quote-αρω για το +1...και απλα να προσθεσω στη τελευταια σειρα " και αν δεν θες να σου λειπει ουτε ενα frame".

Γιατι δεν νομιζω να το λες και unplayable με 1080p, ,maxed out settings+2xSMAA.

 

To ξερω οτι δεν το ανεφερες ως unplayable ..απλα το τονισα για αυτους που πρεπει να δωσουν ενα σκασμο λεφτα για παιχνιδια ..απλα για να μη τους λειψει frame ..και ας βαλουν μετα frame limiter για να μη βγαζουν περισσοτερα καρε απο οσα μπορει να δειξει η οθονη.

 

Για δες φίλε μου πώς αλλάζουν οι καιροί.

 

Πριν δύο-τρία χρόνια εσύ δεν μου έλεγες να πετάξω την παλιαντζούρα τον 920 και να πάω στο real thing τους haswell. Όταν σε διαβεβαίωνα ότι ο 920 oced είχε αρκετό ipc για να κρατήσει 60 καρέ στο 99% των games πλην κάποιων κατηγοριών που είτε δεν με ενδιέφεραν(π.χ. RTS του ενός θρεντ) είτε ήταν κακογραμμένα(π.χ. hitman absolution), συν ότι ήταν καλύτερος από έναν 8350 στα 4,5Ghz, μου απαντούσες ότι η παλιαντζούρα πλέον μόνο με 8350 συγκρίνεται και ότι είχες και συ 920 και ήξερες ότι "δεν"....

 

Τώρα όμως που βλέπουμε τους χρυσοπληρωμένους ίντελ μιας χρήσης(ι3, ι5) να τρώνε χώμα από τον πάμφθηνο(σαν πλατφόρμα) 8350 στα νέα multithreaded games δεν αξίζει να πάρουμε i7 για "μικροεξαιρέσεις". Οι μικροεξαιρέσεις ήταν μόνο για να πεταχτεί ο 920 και να γιουχάρουμε τους 8350. Τώρα βολευόμαστε και με 50 καρέ και με 40 άμα λάχει. Και με μέλανα ζωμό και με κρεβάτια από καλάμια αρκεί να είναι ίντελ με υψηλό ipc.

 

Για την ιστορία ο DJAlex, πονηρά θα έλεγα, δεν σου έδειξε screenshot μέσα στα γρασίδια με full range draw distance όπως στα σκριν του Sebastian. Σε τέτοια φάση ο 6600Κ @4,5Ghz καταγράφει κάτι 48άρια(βλέπε βίντεο). Ο επίσης πονηρός uploader τρέχει όλο ευθεία. Δεν γυρίζει την καμερούλα του αριστερά προς τα γρασίδια να δεις κάτι μεγαλοπρεπέστατα 40-45άρια με την "gaming class cpu" υψηλότατου τιμήματος. Ο 920 7 ετών όμως που κρατάει κοντά στα 50 χάρη στο ΗΤ μας χαλάει.

 

Προσωπικά έχω τους ενδιασμούς μου μου ακόμα και για τα τεστ του witcher 3 στο digital foundry. Βλέπεις NPC να γίνονται draw την τελευταία στιγμή που περνάς από δίπλα τους. Πράγμα που δεν το βλέπω στο δικό μου. Τέσπα μπορεί να φταίει και η έκδοση.

 

 

@kavadias

Δεν είναι καλοριφέρ ο 5820Κ αν κλείσεις το ΗΤ. Τί να τα κάνεις ρε μαν τα 500θρεντ; Ακόμα και αν τα έχεις ανοικτά νομίζεις ότι θα τα δουλεύεις σε συνθήκες πράιμ;

Επειδή αναφέρθηκες στο ανώτερο ipc του 6700K για μακροζωία απέναντι στα κακογραμμένα games...Δες απλά τις ιστορίες τρόμου με 3570Κ και ακόμα παραπάνω στο Fallout 4 στο youtube. Αν κάτι είναι τόσο κακογραμμένο που να αχρηστεύει έναν 5820Κ σίγουρα θα αχρηστεύει και τον 6700Κ. Μια γενιά διαφορά έχουν.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

To ξερω που παιζει ενας 4790κ..

Απλα ηθελα να δω στο συγκεκριμενο παιχνιδι τι κανει ενας xeon..που συνηθως δε φτανει αυτες τις συχνοτητες.

Πχ.. http://www.skroutz.gr/s/4993195/Intel-Xeon-E3-1231-V3-Box.html

μαζι με μια μικρη καλη B85 δε φτανει ουτε το κοστος ενος 4790κ.

Αν και καλο θα ηταν να αγοραστει μια z97 που βρισκεις και με 90€ δλδ..να παιξεις/παιζεις τις μνημες ψηλα.

Μενει να δουμε σε τι τιμες θα σκασουν οι E3-1230/1240 v5 ..(αν θα παιζουν σε τιμες 6600k)

Μονο η μητρικη ειναι το κοστος στους 5820k.

Aπο τα ελαχιστα 120€ στις z170 (που κανεις δεν δινει τοσα αλλο οκ) στα επισης ελαχιστα 220 (ισως και ελαχιστα πιο κατω). στις χ99.

(και αν δεν απατωμαι μονο σε asus ανεβαζεις "οσο θες" το uncore σε χ99).

 

Οποτε το συμπερασμα απο τα screens που εδωσα στις συχνοτητες που ζητησες πιο ειναι? :)

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Σωστος αλλα μηπως το μελλον θα χρειαστει cores και αν παρουμε 6700κ την πατησαμε ;

αμα ηξερα το μελλον θα επιανα το τζοκερ και θα στον εκανα δωρο τον 5820κ/5960Χ/6960Χ :p

 

θα γελασει και το παρδαλο κατσικι αμα σε κανα dx12 δουμε καναν 5775C να τους κερναει ολους, μαζικες μουτζες θα ριχνουμε :hehe:

Link to comment
Share on other sites

 

 

Για την ιστορία ο DJAlex, πονηρά θα έλεγα, δεν σου έδειξε screenshot μέσα στα γρασίδια με full range draw distance όπως στα σκριν του Sebastian. Σε τέτοια φάση ο 6600Κ @4,5Ghz καταγράφει κάτι 48άρια(βλέπε βίντεο). Ο επίσης πονηρός uploader τρέχει όλο ευθεία. Δεν γυρίζει την καμερούλα του αριστερά προς τα γρασίδια να δεις κάτι μεγαλοπρεπέστατα 40-45άρια με την "gaming class cpu" υψηλότατου τιμήματος. Ο 920 7 ετών όμως που κρατάει κοντά στα 50 χάρη στο ΗΤ μας χαλάει.

 

 

Ετσι οπως τα γραφεις  μας λες οτι ακομη και ο 920 σου τα παει καλυτερα στο συγκεκριμενο κομμματι λογο Ht.

Λιγο ποστ πιο πισω ομως αναρωτιωσουνα μηπως και ο 6600κ λογο καλυτερο ipc(μολις 10% clock to clock σε σχεση με haswell) υπερκαλυπτει την διαφορα του ht και αποδιδει επι της ουσιας σαν ενα 4790κ.

Ο 6600κ ειναι "σκουπιδι" τελικα η εφαμιλλος του 4790κ αποφασισε  :p

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Είχα τρέξει το crysis με afterburner, όταν το είχα εγκατεστημένο, με την cpu στα 3,6Ghz και έπιανα μέχρι 47 καρέ στο ίδιο σκηνικό με αυτό του βίντεο κάτω. Τώρα που βρήκα τρόπο με 19άρι πολλαπλασιαστή να τον πάω στα 3770(με ασφαλές 1,375) πιστεύω ότι θα είμαι πιο κοντά στο 50άρι ίσως και λίγο πιο πάνω.

 

 

Τότε την έπεσαν στον βίντεο Uploader ότι ήταν άμπαλος και έτρεχε τον "4670Κ" με αργή μνήμη. Πράγμα που τελικά μπορεί να ισχύει, αλλά στα σκριν του DJAlex βλέπω ακόμα και έτσι αδυναμία.

 

Το HT όπως είπα εκμεταλλεύεται ΚΑΙ αδυναμίες της μνήμης για να αποδώσει. Οπότε ίσως ο 6600Κ με τοπ μνήμες να πλησιάζει τον 4790Κ σε αρκετά σενάρια.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάρτε και κανα 2ο παιχνίδι και κάντε συγκρίσεις. Σαν απλός χρήστης προσωπικά θα ήθελα να δω διαφορές και με παρόμοιο παιχνίδι. Ασχολείστε με ένα benchmark με ΧΟΡΤΑ ( παιχνίδι δε το λες - 3.5 ώρες campaign ) ! 

 

Κάθονται και ξεσκίζονται τα παιδιά για να βγάλουν ένα συμπέρασμα , @Dj_ALeX@9000+rpm@Panakos_thess,  και αντί να πείτε κι ένα thanks τσακώνεστε ορισμένοι.

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Για δες φίλε μου πώς αλλάζουν οι καιροί.

 

Πριν δύο-τρία χρόνια εσύ δεν μου έλεγες να πετάξω την παλιαντζούρα τον 920 και να πάω στο real thing τους haswell. Όταν σε διαβεβαίωνα ότι ο 920 oced είχε αρκετό ipc για να κρατήσει 60 καρέ στο 99% των games πλην κάποιων κατηγοριών που είτε δεν με ενδιέφεραν(π.χ. RTS του ενός θρεντ) είτε ήταν κακογραμμένα(π.χ. hitman absolution), συν ότι ήταν καλύτερος από έναν 8350 στα 4,5Ghz, μου απαντούσες ότι η παλιαντζούρα πλέον μόνο με 8350 συγκρίνεται και ότι είχες και συ 920 και ήξερες ότι "δεν"....

Oi καιροι οντως αλλαζουν η αποψη μου ομως οχι.

To ιπc δεν αλλαζει με το oc. Το ips ναι..

Kαι ναι ο 920 με 8350 ειναι μια χαρα για συγκριση.

Σε παραπεμπω σε δικο σου post ..

http://www.thelab.gr/topic/168170-i5-6600k-vs-i7-6700k-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-gaming/?view=findpost&p=2464811

8350..(4γιγα) vs 4670k (3.4)και προσπαθησε να σκεφθεις που πεφτει ο 6600κ (3.5)

(δικια μου εκτιμηση 87-89 με 102-105frames αντιστοιχα.)

To συμπερασμα παραμενει (@9000ρπμ)

Αν δινεις λεφτα πας για το καλυτερο οποιο και αν ειναι αυτο.. Με 1000€ για cpu mobo μνημες x99 +5820 και ας το θες για μουσικη και πασιεντζα.

Το δυσκολο ειναι οταν δεν εχεις...οπου βλεπω υπαρχει πλεον η ταση "αν δεν παρεις 980τι και καποιον "μεσαιας" κατηγοριας cpu (6700κ 5820κ....λολ) τοτε η γυρνατο σε πασιεντζα η ξεκινα πλεξιμο :p

Απλα να δω αν ισχυει το φθηνη ζ170 και ελπιζω "ιδιας τιμης 6600κ" xeon e3 1230 v5 σε καποιον που δεν κανει/ασχολειται με oc.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Το HT όπως είπα εκμεταλλεύεται ΚΑΙ αδυναμίες της μνήμης για να αποδώσει. Οπότε ίσως ο 6600Κ με τοπ μνήμες να πλησιάζει τον 4790Κ σε αρκετά σενάρια.

Kαι σου εξηγω παραταυτα οτι ο 4790κ ειναι πολυ κοντα στον 6700k ειτε σε single ειτε σε multithread καταστασεις..Επι της ουσιας 4790κ=6700κ-10% (δεν μιλαω σε μεμονομενη περιπτωση οπως πχ το handbrake που εδειξες πιο πισω, οπου ο skylake εκμεταλλευται τα νεα instruction που εχει, αυτο ειναι η εξαιρεση οχι ο κανονας).

Ο 6600κ σε σημεια οπως τα παραπανω πχ του crysis3 οχι απλα  δεν αγγιζει τον 4790κ αλλα ειναι χιλιομετρα πισω, βαλτου εσυ και μνημες στα 4000mhz.

Αν ο 6600κ φτανει τον 4790κ σε multithread θα φτανει και σε αποσταση αναπνοης απο τον 6700κ, so sipmle.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τώρα όμως που βλέπουμε τους χρυσοπληρωμένους ίντελ μιας χρήσης(ι3, ι5)

 

 

Σοβαρα τωρα; οτιδηποτε κατω απο i7 ειναι μιας χρησης; Και επειδη εσυ εχεις i7 6ετιας ολα αυτα και οι πυρηνες ειναι το "μελλον" ; 

 

Μαλιστα... Το ειδαμε και αυτο... 

 

Για να μη παρεξηγηθω, δεν λεω πουθενα οτι ο οποιοσδηποτε i7 δεεν ειναι καλυτερος απο τον αντιστοιχο του i5 σε multi-core καταστασεις ειδικοτερα. Αλλα μη λεμε οτι θελουμε και μη πεταμε λεξεις που δεν εχουν υποσταση... 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δει ολο το θεμα αλλά αν ειναι τοσο καλοι οι 920 ας τρεξουμε λιγο προς ινσομ να παρουμε για ολους!! 50 ευρω τους πουλανε μη χαλαμε τα λεφτα μας να παιρνουμε καθε μερα νεο cpu(i3,i5) :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που παρακολουθώ όλο το θέμα από την αρχή έκανα την αναβαθμισούλα σε x99 με βάση τα εξής..

- Η συνολική διαφορά χρημάτων σε mobo-cpu-ram δεν ήταν αυτή που θα έπρεπε για τα γούστα μου για να πάω σε z170-6700k.
- Θα κλοκάρω με βάση τον καλύτερο συνδιασμό άνεσης-ρεύματος-θερμοκρασιών για 24/7 και καλή αερόψυξη οπότε μου αρκούν τα 4-4.2ghz (τα οποία είναι μαμά για τον 6700k και ίσως αν τον έπαιρνα δεν θα κλόκαρα καθόλου)
- Δεν είμαι φανατικός gamer αλλά όταν παίζω, παίζω στα 1440p χωρίς πολλά φίλτρα και δεν με νοιάζουν τα max fps (αρκεί να ξέρω ότι τα min fps δεν θα με ενοχλούν)
- Είχα sabertooth p67 & 2600k από τα τέλη του 2011 και ψυχολογικά με ικανοποιούσε περισσότερο να πάω σε κάτι διαφορετικό όπως το x99

Για μένα αυτοί οι λόγοι με έκαναν να λέω "εννοείται x99" χωρίς να με νοιάζει σε ποια σημεία θα "χάνω" από ένα σύστημα z170-6700k.

Έγινε επεξεργασία από godslayer
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έκανες πολύ καλή και ισορροπημένη επιλογή... αν προηγουμένως είχα και εγώ οποιοδήποτε i7 μόνο σε κάτι ανώτερο θα πηγαινα! Απλώς δε θα απαξιωσω ποτέ τον i5 επειδή του ρίχνει στα αυτιά σε περιπτώσεις ο i7.. είναι μια χαρά για τη χρήση που κάνω και μέσα σε αυτή είναι και το gaming (1080p )! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να διορθωσω κατι, στο BF IV σε 64αρι server στην πιστα SIEGE OF SHANGHAI ειδα μεχρι και 80% cpu load σε 1440p.

 

2 documents

bf4_2015_11_25_22_12_22_077_cr.png
 
bf4_2015_11_25_22_12_50_981_cr.png

 

 

 

Θα δοκιμασω σε 1080p, 1440p, 4k το GTA V με HT και χωρις....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.