Jump to content



Skylake VS Haswell-E (6700k VS 5820k)


pnick

Recommended Posts

Ε καλά και ο ξεχασμένος με Pentium 4 θα νομίζει πως έχει να κάνει με την cpu του terminator αλλά δεν λέει κάτι αυτό. Η ουσία, νομίζω, είναι πως επειδή πλέον η Intel παίζει χωρίς ανταγωνισμό προσπαθεί να βγάλει όσα περισσότερα γκαφρά γίνεται, κυριολεκτικά βγάζοντας από την μύγα ξύγκι...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ψαξε τις τριχες εσυ.. :p

8% στο r10 single

11% στο r10 multicore

12%physics 3dmark firestrike

10% cinebench 11.5

Revolution πραγματικα εφερε ο skylake..μας δουλευει η intel κανονικα εχω να πω εχω απο ivy bridge και μετα η ανοδος στις επιδοσεις απο γενια σε γενια ειναι αστειες..

 

True. Οι βελτιώσεις στο ipc εξαρτώνται από το τι τρέχεις. Γιατί το ipc βελτιώνεται κυρίως με νέες εντολές που δεν αξιοποιούνται σε όλα τα σενάρια.

Οι πυρήνες είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Αν βρεις εφαρμογή π.χ. για apple που να τρέχει σε 16 cores και την τρέξεις σε pc με 16 cores θα έχεις φουλ usage παρά τη διαφορετική αρχιτεκτονική. Γιατί το πρόβλημα που επιλύει η εφαρμογή μπορεί να σπάσει σε 16 μικρότερα κομμάτια.

 

Αυτό έλεγα στους τακτικούς των i5 και άλλους(π.χ. Trexx) σχετικά με τις νέες κονσόλες και με ειρωνεύονταν ότι δεν είχα γνώσεις προγραμματισμού, ότι θα χρειαζόμασταν αιώνες για να γίνει η μετάβαση κτλ.

 

Τώρα απολαμβάνουν-παρατεταμένα-μακροβούτια κάτω από τα 60fps με υψηλό IPC. Και ζαλάδες, hallucinations με τα "value for money" i3.

Υπόψιν, το witcher 3 έχει ακόμα πιο npc heavy σκηνές για ατελείωτο πόνο σε 4 cores. Όλα τα rpg της Bethesda μαζεμένα δεν φτάνουν ούτε μια από τις πολυπλοκότερες σκηνές του Novigrad.

Και μετά φυσικά αρχίζει το κλασσικό ρεπερτόριο του κακογραμμένου κώδικα και των σατανικών Ιλλουμινάτι. Δεν είδα όμως κανέναν να υπερασπίζεται τους AMD-FX για τους ίδιους λόγους στα xbox360 ports.

 

Capture.png

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

το ερώτημα είναι τελικά 5820κ ή 6700κ για μένα που θέλω να στήσω μηχάνημα τώρα;;

 

@looproll,

εσύ τον έχεις στα 4,9 με 1,377; Ψύξη; υπόλοιπα παρτς;; είναι 24/7 ρολόι; ή είναι λαχείο το κομμάτι σου;; θενκς!

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις μηχάνημα all around πας για 6700Κ. Αν θέλεις heavy duty κι έχεις τα λεφτά για το επιπλέον κόστος μητρικής πας για 5820Κ.

​Τελικά καταλήξαμε να έχουμε δίλημμα στην μεσαία κατηγορία αναλόγως εάν είσαι κυνηγός οπότε σε ενδιαφέρει το 4Χ4 ή απλά φυσιολάτρης που θα κάνεις κάποια στιγμή την βόλτα σου στο βουνό...

Link to comment
Share on other sites

το ερώτημα είναι τελικά 5820κ ή 6700κ για μένα που θέλω να στήσω μηχάνημα τώρα;;

 

5820K. Γιατί το HT δεν αποδίδει εγγυημένα σε όλα τα σενάρια. Εκμεταλλεύεται inefficiencies μέτρια optimized παράλληλου κώδικα για να αξιοποιήσει κομμάτια των πυρήνων που κάθονται. Αλλά αν ο παράλληλος κώδικας είναι γραμμένος για να εξαλείφει τέτοια προβλήματα με το ΗΤ μπορεί να έχεις και μειώση επιδόσεων.

 

Μπορείς να περιμένεις και τον ΖΕΝ. Από αυτά που λέγονται πιστεύω ότι θα έχει ρολόγια μέχρι 4Ghz μαξ(βλέπε παραγωγική διαδικασία mobile προσανατολισμένη σε αργά και αποδοτικά τρανζίστορ) ipc κοντά στους sandy bridge και θα υποστηρίζει πολλούς HT πυρήνες. Θα είναι καλή value λύση.

Τώρα είναι και λίγο κακή στιγμή αλλαγής πλατφόρμας αν συνυπολογίσεις την ισοτιμία. 

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά ισχύει.. έπρεπε να είχα τσιμπήσει τον 4790κ πέρσι και να μουν κύριος τώρα, αλλά όχι βλέπεις, περίμενα τους Skylake τρομάρα μου...

 

@cna, το μπατζετ για μνήμες,cpu, mobo είναι στο 1000ρικο άντε και λίγο παραπάνω οπότε δεν είναι τοσο θέμα το μπατζετ και τα 2 τα πέρνεις σε αυτά τα λεφτά. Το πρόβλημα είναι ότι απ' ότι βλέπω δεν υπάρχει ξεκάθαρα γρηγορότερη λύση. έχω ανοίξει και σχετικό τοπικ με τους προβληματισμούς μου.

 

Ακόμη δεν έχω καταλήξει. Θεωρώ ότι με το IPC των haswell αν ο 5820κ ανεβαίνει εγγυημένα στα 4,4-4,6 είσαι καλυμμένος 100%, αλλά και αυτό απ' ότι έχω καταλάβει λίγο λαχείο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη δεν έχω καταλήξει. Θεωρώ ότι με το IPC των haswell αν ο 5820κ ανεβαίνει εγγυημένα στα 4,4-4,6 είσαι καλυμμένος 100%, αλλά και αυτό απ' ότι έχω καταλάβει λίγο λαχείο είναι.

 

Αν αγόραζα 5820K θα έκλεινα το ΗΤ και θα τον ανέβαζα όσο πάει. Πολλές cpu ανεβαίνουν λίγο περισσότερο χωρίς το ΗΤ. Νομίζω ότι τα 4,5 είναι εγγυημένα.

 

Δεν χρειάζονται πάνω από 6 φυσικοί πυρήνες. Μέρχι και τα προγράμματα encoding λένε ότι υποστηρίζουν π.χ. 20 θρεντς αλλά στην πράξη  6 με 8 φυσικούς πυρήνες στρεσσάρουν.

 

Υ.Γ. : Αδυνατώ να καταλάβω γιατί ο 6700K πωλείται πάνω από τα 400€ όταν έχει την ίδια προτεινόμενη λιανική με τον 4790Κ.

Ακόμα και στις σχετικές λιανικές τιμές/τιμές εμπορίου ι5 με ι7 είχαμε μαξ 100€ διαφορά. Τώρα σχεδόν 130€ σε τιμές εμπορίου.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά ισχύει.. έπρεπε να είχα τσιμπήσει τον 4790κ πέρσι και να μουν κύριος τώρα, αλλά όχι βλέπεις, περίμενα τους Skylake τρομάρα μου...

 

@cna, το μπατζετ για μνήμες,cpu, mobo είναι στο 1000ρικο άντε και λίγο παραπάνω οπότε δεν είναι τοσο θέμα το μπατζετ και τα 2 τα πέρνεις σε αυτά τα λεφτά. Το πρόβλημα είναι ότι απ' ότι βλέπω δεν υπάρχει ξεκάθαρα γρηγορότερη λύση. έχω ανοίξει και σχετικό τοπικ με τους προβληματισμούς μου.

 

Ακόμη δεν έχω καταλήξει. Θεωρώ ότι με το IPC των haswell αν ο 5820κ ανεβαίνει εγγυημένα στα 4,4-4,6 είσαι καλυμμένος 100%, αλλά και αυτό απ' ότι έχω καταλάβει λίγο λαχείο είναι.

 

και με τα 2 θα κανεις τη δουλεια σου υπερανετα και το μπατζετ σου καλυπτει και τις 2 λυσεις -τις υπερκαλυπτει βασικα-.

 

ο μονος ουσιαστικος προβληματισμος κατ εμε με τον 5820κ ειναι το λιγο μεγαλυτερο κοστος -παντα εντος μπατζετ σου ομως- και η καταναλωση για 24/7 κλοκαρισμενο ψηλα.

 

 

 

Αν αγόραζα 5820K θα έκλεινα το ΗΤ και θα τον ανέβαζα όσο πάει. Πολλές cpu ανεβαίνουν λίγο περισσότερο χωρίς το ΗΤ. Νομίζω ότι τα 4,5 είναι εγγυημένα.

 

Δεν χρειάζονται πάνω από 6 φυσικοί πυρήνες. Μέρχι και τα προγράμματα encoding λένε ότι υποστηρίζουν π.χ. 20 θρεντς αλλά στην πράξη  6 με 8 φυσικούς πυρήνες στρεσσάρουν.

 

Υ.Γ. : Αδυνατώ να καταλάβω γιατί ο 6700K πωλείται πάνω από τα 400€ όταν έχει την ίδια προτεινόμενη λιανική με τον 4790Κ.

Ακόμα και στις σχετικές λιανικές τιμές/τιμές εμπορίου ι5 με ι7 είχαμε μαξ 100€ διαφορά. Τώρα σχεδόν 130€ σε τιμές εμπορίου.

 

θα ηταν πολυ ωραιο ενα τετοιο συγκριτικο, 5820κ χωρις ΗΤ και 6700κ με ανοιχτο.

φανταζομαι ο 6700κ ειναι τοσο τσιμπημενος σαν το "καινουργιο" , λογω 14νμ και λογω χειροτερης ισοτιμιας σε σχεση με περσι;

Link to comment
Share on other sites

θα ηταν πολυ ωραιο ενα τετοιο συγκριτικο, 5820κ χωρις ΗΤ και 6700κ με ανοιχτο.

φανταζομαι ο 6700κ ειναι τοσο τσιμπημενος σαν το "καινουργιο" , λογω 14νμ και λογω χειροτερης ισοτιμιας σε σχεση με περσι;

 

Σε μετάφραση του ρωσικού σάιτ έλεγαν ότι το witcher 3 απλώνεται σε 8 θρεντς αλλά στρεσσάρει 6. Φαίνεται κομμένο και ραμμένο για κονσόλες.

Είχαμε παλιότερα, αν θυμάσαι, ένα leaked pdf της ms, το οποίο αποδείχθηκε αληθές σχεδόν στα πάντα και έκανε λόγο για 6-8 πυρήνες ARM. Οι developers γνώριζαν από παλιά τον βασικό κορμό των τωρινών κονσολών.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά ισχύει.. έπρεπε να είχα τσιμπήσει τον 4790κ πέρσι και να μουν κύριος τώρα, αλλά όχι βλέπεις, περίμενα τους Skylake τρομάρα μου...

 

Το πρόβλημα είναι ότι απ' ότι βλέπω δεν υπάρχει ξεκάθαρα γρηγορότερη λύση. έχω ανοίξει και σχετικό τοπικ με τους προβληματισμούς μου.

 

Ακόμη δεν έχω καταλήξει. Θεωρώ ότι με το IPC των haswell αν ο 5820κ ανεβαίνει εγγυημένα στα 4,4-4,6 είσαι καλυμμένος 100%, αλλά και αυτό απ' ότι έχω καταλάβει λίγο λαχείο είναι.

 

Δεν θα το ελεγα λαχειο να πετυχεις 5820κ που να κλοκαρει στα 4,4-4,5gz για καθημερινη χρηση, η πλειοψηφια απο αυτα τα τσιπακια με μια αξιοπρεπης ψυξη πετυχαινει ευκολα τα 4.4-4,5ghz, οποτε μαλλον ατυχια θα το ελεγα αν σου κατσει κομματι που να μην μπορει να πιασει τα 4.5ghz.

 

Απο κει και περα 6700k και 5820κ κλοκαρουν παρομοια(ενοειτε αναλογα και το κομματι) ενα ρεαλιστικο σεναριο για 24/7 χρησης ειναι γυρω στα ~4,5ghz και για τους 2.

Clock to clock o 6700k υπερεχει ενα ~10% σε performance στα προγραμματα/εφαρμογες/benches που αξιοποιουν εως 4 πυρηνες, στις εφαρμοφες που υποστηριζουν πανω απο 4 πυρηνες ο 5820κ κανει πλακα οπως ειναι λογικο.

 

Προσωπικα θα θυσιαζα το ~10% χαμηλοτερο single core performance και θα προτιμουσα τους 2 παραπανω πυρηνες του 5820κ..

Μιλαμε για μολις 10% πραγμα που θεωρω παντελως απιθανο να το καταλαβεις σε καθημερινη χρηση, τοσο μικρη διαφορα επιδοσεων γινεται αντιληπτη μονο αν τρεξεις μετροπρογραμματα και συγκρινεις νουμερα, μιλαμε για  πολυ μικρη η διαφορα στο performance..

Αντιθετα στις περιπτωσεις που θα χρειαστεις 6 πυρηνες η διαφορα θα γινει πανευκολα αντιληπτη υπερ του 5820κ, σε αυτη την περιπτωση δεν μιλαμε για ενα ποταπο 10% μονο..

 

Για μενα το μονο "προβλημα" του χ99 ειναι το μεγαλο κοστος των μητρικων..

Σε περιπτωση που το οικονομικο δεν ειναι προβλημα και φτανει για χ99 και 5820κ, τοτε προσωπικα δεν βλεπω κανενα διλλημα μεταξυ 5820κ και 6700κ....

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Πανο τσιμπα ρε το Χ99 και 980Ti να δουμε τι παιζει! 

 

Κανουμε τα καλυτερα τεστ, εχουμε βγαλει λαβράκια! (οπως για την υπερκαρτα 290Χ   :tongueout: )   

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

το ερώτημα είναι τελικά 5820κ ή 6700κ για μένα που θέλω να στήσω μηχάνημα τώρα;;

 

@looproll,

εσύ τον έχεις στα 4,9 με 1,377; Ψύξη; υπόλοιπα παρτς;; είναι 24/7 ρολόι; ή είναι λαχείο το κομμάτι σου;; θενκς!

Καλησπέρα όχι μόνο για bench σταθερός ειναι στα 1,409 αν θυμάμαι καλα αλλά και το ρεύμα ειναι πολύ και δεν υπαρχει λόγος, 24/7 τον έχω στα 4,63ghz με 1,31 vcore με 37 multi και μνήμες στα 3000ghz bclk 125 απόλυτα σταθερό, έπαιζα και 4700 απόλυτα σταθερά με 1,32 vcore με multi 47 αλλά τώρα ειμαι 4,63 λόγω xmp των μνημών

Ειμαι με custom υδροψυξη 3 ψυγεία τα περισσότερα parts της ek

Link to comment
Share on other sites

Πανο τσιμπα ρε το Χ99 και 980Ti να δουμε τι παιζει!

Κανουμε τα καλυτερα τεστ, εχουμε βγαλει λαβράκια! (οπως για την υπερκαρτα 290Χ :tongueout: )

Στα benchoπαιχνιδα σιγα μην παιζει διαφορα ρε ορεστη..ιδιο framerate ..

Βεβαι εσυ εισαι και παραξενος το 2% το αντιλαμβανεσαι για διαφορα χαχαχχα

*Σιγα μην παρω ti μωρε και συ να παιζω σε 1080p τουμπανο ειναι η 980 για αυτη την αναλυση ποσες φορες να στο πω )-P

Link to comment
Share on other sites

Καλά η Intel μπορεί να κάνει ό,τι διαχωρισμό θέλει, για λόγους marketing κυρίως, η ουσία, όμως, είναι μάλλον κάπως διαφορετική, ειδικά εάν σκεφτούμε πως όλο και περισσότερες εφαρμογές και παιχνίδια διψάνε και για πυρήνες (και όχι μόνο για συχνότητες). Στο δικό μου το μυαλό, τουλάχιστον, η κατηγοριοποίηση πλέον είναι σχεδόν η ίδια με αυτήν των οχημάτων: έχουμε τα παπάκια και τις μηχανές (για μέχρι 2 νήματα), την μικρή κατηγορία (κάτι σαν τα παλιά cinquecento κτλ), την μικρομεσαία κατηγορία (εδώ μάλλον αρχίζουμε να βλέπουμε τους i3,i5), την μεσαία κατηγορία (i5 ----K, i7) και την μεγάλη κατηγορία (i7 extreme, xeon με τους xeon να είναι οι λιμουζίνες και οι i7 οι ferrari της ιστορίας)...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.