Jump to content



Skylake VS Haswell-E (6700k VS 5820k)


pnick

Recommended Posts

Metro Last Light Redux (ενα game που αφορα το single core performance και μονο) 

 

4790K στα 4,5ghz με 980Ti σε HERO VII 

http://postimg.org/image/rdm7xk84h/full/

 

6700K στα 4,5ghz με 980Τι σε Asrock Z170

http://postimg.org/image/aqorgl24v/full/

 

 Results, 3 fps διαφορα υπερ του 6700Κ! 

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

@TASOS Αυτό που πόσταρα είναι πρόχειρο... ακόμα το ψαχουλεύουμε το σύστημα μιάς και ΔΕΝ είμαστε απο πάνω του 24/7 για να το ξεπετάξουμε ;)

Απο κεί και πέρα το "πολύ χαμηλά" που λές φαντάζει υπερβολικό! Χαμηλά ναι είμαστε (για 4.8) σε σχέση ακόμα και με άλλα score στα 4.7GHz που έχω δεί αλλά μόλις το σταθεροποιήσουμε εκεί ψηλά θα δείς το σωστό score ;)

 

Εγώ από ενδιαφέρον και μόνο έκανα το σχόλιο μου , για να ψαχτείς.

Σίγουρα κάτι δέν πήγε καλά στα run που έκανες.

 

Δέν γράφω κάτι άλλο , γιατί το thread εδώ μιλά γιά άλλες συγκρίσεις.

Link to comment
Share on other sites

ρε αυτος δινει πονο στα 4.7ghz! 15000+ physics! 

 

http://postimg.org/image/55xzttdbl/full/

 

image.jpg

 

 

Αντιθετα στα 4.8ghz ριχνει παστελια!  

 

http://postimg.org/image/bet3r51av/full/

4_8ghz.jpg

sebastian bro !!! βρεθηκε και αλλος απο το lab με παστελι!!!!!! :tongueout:

post-31491-0-22196600-1448018851_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Ρε ενα Asrock Z170 πηρα με 145 ευρω και ddr3 2000Μhz cl9 rams που ειχα με 1.5v...  :D

 

Το cpu ειναι ρουκετα! Τι 5820Κ και @@ μεντολες!

 

4 cores 8 threads και πανε τον κωλο τους....

 

Ενας καλός τετραπύρηνος είναι σίγουρα αλλά με τον επίσης ξεκλείδωτο 5820Κ η σύσκριση είναι άτοπη. πουθενά δεν βλέπει την απόδοση του 5820Κ αντε το πολύ ενα 5% στην ίδια συχνότητα και m;ono se single σε multi είσαι στο επίπεδο του 990Χ πλατφόρμας χ58 στα 4,4γιγα συχνότητα 6 ετη περίπου πίσω

Π.χ. 3d mark vantage o 5820K@4.6 που είναι και η συχνότητα λειτουργίας του 24/7 και όχι απλά για ενα benching

1513960.jpg

 

physics σκορ 18237 200mhz λιγότερο απο τον 6700Κ και ορίστε ενας 6ετίας xeon στο cinebench 15 στα 4,4ghz 1015cb

 

1329415.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κλεισε 2 πυρηνες στον 5820Κ και αμα καταφερεις τα 13.000 θα ειναι θαυμα! Οποτε στο 99,9% των περιπτωσεων το παχυδερμο 5820Κ χανει κατα κρατος! 

 

Τωρα σε 3 χρονια θα εχουμε 10 φορες καλυτερα συστηματα, ο 5820Κ θα ειναι σε κανενα μουσειο παρεα με τον 980Χ. :hehe:

 

Mην πουμε οτι ο 6700Κ ειναι και GPU αυτονομος, + το quicksync support! 

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το ψαχνω αρχιζω να ριχνω ταση για το καθε μερα... 

 

image.jpg

 

Ανοιξε δικό σου thread-παρουσίαση.

 

Πολύ θα ήθελα να δώ με λίγες λεπτομέριες επιπλέον , το σύστημα σου , μιάς και είναι στημένο σε DDR3 Z170.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από ενδιαφέρον και μόνο έκανα το σχόλιο μου , για να ψαχτείς.

Σίγουρα κάτι δέν πήγε καλά στα run που έκανες.

 

Δέν γράφω κάτι άλλο , γιατί το thread εδώ μιλά γιά άλλες συγκρίσεις.

Το ενδιαφέρον δεκτό αν και δεν έγινε αντιληπτό ;)

Άμα είχαμε χρόνο για πέταμα και δεν κάναμε τπτ άλλο όλη μέρα θα στον είχα πάει στο φεγγάρι.. και δεν έχουμε ΚΑΝ Gold κομμάτι... ;)

 

Παίζετε με τον πόνο του κοσμάκη ... με τα λαχεία (cpu) που σας κάτσανε , αυτό έχω να πώ.

 

:D

Τα λαχεία πάνε (σε μεγάλο βαθμό)... πλέον βλέπεις το κουτί και επιλέγεις το καλό..

 

 

@sebastian, Καλά πάνε οι Skylake αλλά μην ενθουσιάζεσαι τοόσο.. κάνε ησυχία μην ξυπνήσουν οι 8πύρηνες αρκούδες.. :p

BTW το όλο μυστικό σε σένα είναι το mobo με DDR3.. τι να λέμε τώρα ;)

 

Sebastian,παιδια ποια μητρικη προτεινετε για τον 6700 π.χ η asus z150 pro gaming ειναι καλη ; μονο asus εμπιστευομαι . παντα asus ειχα και ποτε δεν ειχα προβληματα
Αυτή που πήρε ο seb τούμπανο για τα λεφτά της!
Απο κεί και πέρα άμα έχεις μαρούλια πάμε αλλού..
Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας παραμείνουμε εντός θέματος.

 

Εγινε ένα μικρό split-thread.

http://www.thelab.gr/topic/169151-%CF%84%CE%AF-%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE-lga-1151-%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%AC%CF%81%CF%89/


@sebastian
Ωραίο το τρολόποστ αλλά ελπίζω να κανείς πλάκα εκτός και το προηγούμενο PC σου ήταν pentium 4

 

 

Οταν ειχα Pentium north με ddr bh5 εσυ ησουν στην καλυτερη με κανα Celeroni...

 

Παίδες , please ... ειλικρινά.

Αλλάξτε επίπεδο.

 

Εδώ είμαστε για να ξεφεύγουμε λίγο από την καθημερινότητα μας ... και να κάνουμε κάτι πιό εποικοδομητικό για όλους.

 

Δέν χρειάζονται αντιπαραθέσεις χωρίς λόγο.

Εκτός και άν είναι σε στύλ πλακίτσας , μεταξύ φίλων.

 

Thank you both !!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οταν μιλαμε για σταθεροτητα και εξεταζουμε prime95 small ftps αλλαζουν οι οροι...λοιπον για τα 4,5ghz θελω ενα 1.3v με 80 βαθμους max temp με την Noctua. 

Για αυτό σου είπα χαλαραά ΜΗΝ ενθουσιάζεσαι τοόσο με το 4πύρηνο κτήνος! Εεέ δεν μπορώ να τα λέω και όλα :haha:

Link to comment
Share on other sites

Στο pc ασχολουμε κατα βαση με games (στο σπιτι), τα παιχνιδια πια με το Mouse πανε πιο smooth και με μεγαλυτερη αμεσοτητα. 

 

Δυο πραγματα παιζουν: 

1. Παιζει να εφταιγε ο driver της razer σε windows 10 που τωρα δεν εβαλα και παει καλυτερα.

ή

2. Παιζει να βοηθησε το fatality mouse port της μητρικης.

image.jpg

 

Παντως εχω καλυτερη αισθηση...

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό σου είπα χαλαραά ΜΗΝ ενθουσιάζεσαι τοόσο με το 4πύρηνο κτήνος! Εεέ δεν μπορώ να τα λέω και όλα :haha:

 

 

To scoraki που εχω στο 3d mark everyday στα 4,6ghz με τον Skylake, o Ηaswell core το βλεπει στα 5.2ghz. Aπιαστο ονειρο δηλαδη! 

Link to comment
Share on other sites

To scoraki που εχω στο 3d mark everyday στα 4,6ghz με τον Skylake, o Ηaswell core το βλεπει στα 5.2ghz. Aπιαστο ονειρο δηλαδη! 

Καλά οκ δεν διαφωνώ σε αυτό. Αλλά με αυτό που ποστάρισες και κατάλαβες "αργότερα" .....----->

Οταν μιλαμε για σταθεροτητα και εξεταζουμε prime95 small ftps αλλαζουν οι οροι...λοιπον για τα 4,5ghz θελω ενα 1.3v με 80 βαθμους max temp με την Noctua. 

....----> άρχισες να καταλαβαίνεις αυτό που σου είπα 3 φορές έως τώρα...! Εγώ προσωπικά δεν τρελάθηκα απο τον Skylake... αυτό έλειπε να μην έχει και μία κάποια διαφορά απο τον Haswell.. Το να βαρέσουμε όλοι μαζί ένα bench και μετά να πρέπει να βάλουμε πάνω exotic coolers κτλ.. για να τον κρατήσουμε δροσερό + το γεγονός οτι τόσο ψηλά δεν μπορούμε να μιλάμε για rock stable 24/7 με τέτοια ρεύματα.. αυτό απο μόνο του δείχνει οτι ακόμα έχουμε δρόμο να διανύσουμε... Προσωπικά δεν πιστεύω σε θαύματα στον Kabylake αλλά λογικά ο Cannonlake στα 10nm ίσως να κάνει το bam! Βέβαια overall εάν κάποιος πάει σήμερα για νέο σύστημα φυσικά και θα πάει σε Skylake (Μιλάμε για φυσιολογική mainstream πλατφόρμα έτσι..)

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.