Jump to content



Gaming με Pentium G3258 γίνεται;;;


dpolal

Recommended Posts

Γειά χαρά. :)

Καθώς θέλω να φτιάξω ένα πάρα πάρα πολύ οικονομικό gaming rig σκέφτομαι να πάρω τον παραπάνω επεξεργαστή (που λένε ότι ανεβαίνει εύκολα από όσο διαβάζω ;) ) και να τον συνδυάσω με κάποιο εξίσου οικονομικό μπόρντ (μέχρι 100 ευρώ) και μία μεσαία κάρτα γραφικών (μέχρι 100 ευρώ).

 

Παιχνίδια είναι World of Tanks και Call of Duty Ghosts προς το παρόν με το σκεπτικό αργότερα να μπεί κάτι καλύτερο από πλευράς gpu.

 

Υπάρχουν 2χ4Gb Kingston Fury ram & Thermaltake TR2 500W gold, πλατφόρμα θέλω να παραμείνω σε Intel.

 

 

 

Επειδή από gaming έχω μαύρα μεσάνυκτα για προτείνεται κάποιο board & gpu ρε παιδές.  :)

Board με ενδιαφέρει περισσότερο που να έχει καλύτερες επιλογές για o/c και να είναι ποιό gaming oriented :p που λένε. 

Έγινε επεξεργασία από dpolal
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά gaming θα κάνεις με τον G3258. Φίλος μου πρόσφατα αγόρασε τον G3250 σαν πολύ οικονομική λύση για gaming και δεν έχει κανένα παράπονο. Ειδικά αν βάλεις gpu του 100ευρου μια χαρά θα σε καλύψει ο επεξεργαστής.

 

Δες και για κανένα μεταχειρισμένο επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

εχουν γραφτει αμετρητα θεματα και ποστ για αυτο ακριβως το ερωτημα....!!  

 

και εχει ηδη απαντηθει ηδη, εμπεριστατωμενα και με στοιχεια οτι μια χαρα ειναι και για gaming...!!      

 

 

τι αλλο θες να πουμε δλδ...?  

Link to comment
Share on other sites

εχουν γραφτει αμετρητα θεματα και ποστ για αυτο ακριβως το ερωτημα....!!  

 

και εχει ηδη απαντηθει ηδη, εμπεριστατωμενα και με στοιχεια οτι μια χαρα ειναι και για gaming...!!      

 

 

τι αλλο θες να πουμε δλδ...?  

 

να τον συνδυάσω με κάποιο εξίσου οικονομικό μπόρντ (μέχρι 100 ευρώ) και μία μεσαία κάρτα γραφικών (μέχρι 100 ευρώ).

 

Επειδή από gaming έχω μαύρα μεσάνυκτα για προτείνεται κάποιο board & gpu ρε παιδές:)

Board με ενδιαφέρει περισσότερο που να έχει καλύτερες επιλογές για o/c και να είναι ποιό gaming oriented :p που λένε. 

 

 

Φίλε μου, έχω ήδη διαβάσει όσα θέματα βρήκα αλλά στα περισσότερα το μπάτζετ, άρα και οι προτάσεις που έπεσαν ξέφευγαν από το όριο μου.

 

Eπίσης έχω μπερδευτεί με τα ατελείωτα chipsets που έχει κυκλοφορήσει η Intel για το 1150 socket και ζητάω μία βοήθεια προς τα πού να κινηθώ.

(B85, H81, Z97, H97 ;;;;;;;; )

Και τέλος επειδή η τελευταία κάρτα γραφικών που είχα αγοράσει ήταν μία 8800GTS προαμνημονεύτων ετών, χρειάζομαι μία βοήθεια και εδώ.

 

 

Ευχαριστώ. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τις διαφορές τον chipset δες εδώ: https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Z87-H87-H81-Q87-Q85-B85---What-is-the-difference-473/

 

Όσον αφορά για κάρτα γραφικών, αν θες να παίζεις παιχνίδια πρέπει να πάρεις κάτι αξιόλογο τουλάχιστον, οπότε θα πας σε 120-150 ευρώ.

Αν θέλεις να παίζεις τα καινούρια παιχνίδια στο φουλ...τότε θες πιο ακριβή κάρτα και πας στα 200-250 ευρώ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να παίζεις τα καινούρια παιχνίδια στο φουλ...τότε θες πιο ακριβή κάρτα και πας στα 200-250 ευρώ.
 

 

Δε φτανουν ουτε τοσα για καινουρια παιχνιδια στο φουλ οπως λες... Εξαρταται τις απαιτησεις φυσικα. 

 

Θα παει για μια μεταχειρισμενη gtx 750ti αν ειναι αυστηρα στα 100€ , η για μια ιδια καινουρια στα 130 ας πουμε. ΓΙα τσιπσετ , καλυπτεσαι και με Β85 αλλα Η97 ειναι μια καλη λυση και δε χανεις σε συνδεσιμοτητα απολυτως τιποτα.(asrock h97 anniversary , μια χαρα μητρικουλα, και σε περιπτωση που το κουτι δε την χωραει , υπαρχει και σε Micro atx ). 

 

Ο επεξεργαστης για να κλοκαριστει θελει και καμμια ψυκτρα... Φανταζομαι τα εχεις υπολογισει αυτα στο μπατζετ που διαθετεις. 

 

ΥΓ: Ολα αυτα σε τι οθονη θα παιξουν; (υποθετω υπαρχει οθονη)

ΥΓ2: Το "gaming" διπλα στις μητρικες, ειναι καθαρα μαρκετινιστικο. Σε πολυ λιγες περιπτωσεις , σε μητρικες με πολλα φραγκα, θα δεις διαφορες.. ΣΕ αυτο το μπατζετ, με αυτα τα components, κοιτας προφανως την τσεπη περισσοτερο. Υποψιν παντως οτι και η αντιστοιχη Ζ97 ειναι στο 10ρικο παραπανω (ουτε τοσο). Μαλλον εισαι για εκει με μια καλη ψυκτρουλα και μια 750ti και φυσικα οσες παραχωρησεις χρειαζεται για να κανεις gaming ανεκτο :) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επέλεξε μια με Z97 chipset. Π.χ. Gigabyte Z97-HD3. Δες skroutz υπάρχουν και άλλες μητρικές.

 

Από κάρτες γραφικών στο 100άρικο βρίσκεις GT 740 ή GTX 750/GTX 750i μεταχειρισμένη.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

οχι GT 740 ρε συ... Εχει 150 εκδοσεις και φυσικα αν παει σε κατι τετοιο , θα πρεπει να κοιταξει οπωσδηποτε να εχει GDDR5 μνημη. Οχι οτι δε κανεις δουλεια αλλα πεφτει τρελο rebrand με αυτες τις καρτες και γενικα οι επιδοσεις τους ειναι πολυ μετριες εως κακες. 750ti το λιγοτερο! Ο yanni ξερει αρκετα περισσοτερα για αυτες τις καρτες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα να πάει σε κάποια, απλά αναφέρω τι μπορεί να πάρει στα 100 ευρώ. Φυσικά και εγώ προτείνω για 750ti  αλλά πρέπει να ανέβει οικονομικά. 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/5579810/Gigabyte-GeForce-GTX750-Ti-2GB-LP-GV-N75TOC-2GL.html

https://www.skroutz.gr/s/4529758/MSI-GeForce-GTX750-Ti-2GB-Twin-Frozr-OC-Gaming-N750Ti-TF-2GD5-OC.html

 

Aρκετα πεσμενες ειναι οπως βλεπω. Αρα ανετα ενα κατοσταρικο μεταχειρισμενες φανταζομαι. Αν και δεν ειναι τραγικη η διαφορα απο 100 στα 135. Φυσικα ο ενδιαφερομενος αποφασιζει,  εμεις απλα προτεινουμε :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καινούρια η 750ti Black Edition;

Γιατί στα (από) 153€ που κοστίζει είσαι κοντά στα λεφτά της R7 370 2GB!

Φυσικά, λίγο παραπάνω στα λεφτά πάντα υπάρχει κάτι καλύτερο.

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά. :)

Καθώς θέλω να φτιάξω ένα πάρα πάρα πολύ οικονομικό gaming rig σκέφτομαι να πάρω τον παραπάνω επεξεργαστή (που λένε ότι ανεβαίνει εύκολα από όσο διαβάζω ;) ) και να τον συνδυάσω με κάποιο εξίσου οικονομικό μπόρντ (μέχρι 100 ευρώ) και μία μεσαία κάρτα γραφικών (μέχρι 100 ευρώ).

 

Παιχνίδια είναι World of Tanks και Call of Duty Ghosts προς το παρόν με το σκεπτικό αργότερα να μπεί κάτι καλύτερο από πλευράς gpu.

 

Υπάρχουν 2χ4Gb Kingston Fury ram & Thermaltake TR2 500W gold, πλατφόρμα θέλω να παραμείνω σε Intel.

 

 

 

Επειδή από gaming έχω μαύρα μεσάνυκτα για προτείνεται κάποιο board & gpu ρε παιδές.  :)

Board με ενδιαφέρει περισσότερο που να έχει καλύτερες επιλογές για o/c και να είναι ποιό gaming oriented :p που λένε. 

ωραια η μητρικη, αλλα δεν συναδει με αυτα που λες..!!     θες οικονομικο μπορντ για gaming PC και παιρνεις την Z97-P....?  

 

οταν μπορεις ανετα να κανεις την ιδια δουλεια με τις 

https://www.skroutz.gr/s/5069480/Asrock-Z97-Anniversary.html

https://www.skroutz.gr/s/4874554/Gigabyte-Z97P-D3.html

 

επισης θα κοιταζα και την https://www.skroutz.gr/s/5491640/Asrock-H97-Anniversary.html

 

και την διαφορα (+15-20€) να την ριξεις σε καρτα γραφικων...?

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.